Jump to content
Masatenisi.org Forum

Zippo Metodu

Recommended Posts

Herkese merhabalar...

Sizlere kendi bulmuş olduğum sök yapıştır metodundan söz etmek istiyorum. Bu metod adını solvent olarak kullandığım "zippo"dan alıyor. Zippo benzini çok kaliteli ve güzel kokulu bir solvent olup 125 cc.lik kutularda satılmaktadır. Toptan alındığında ucuza mal edebilirsiniz. Bir kutusu yaklaşık 2 - 2,5 YTL civarında.

Zippo metodunun güzel yanlarını sayayım:

Sök yapıştır işine az para harcarsınız :paraci:

Lastiğinizde solüsyon birikmez bu yüzden temizlemek zorunda kalmazsınız bu da ruh sağlığınızı olumlu etkiler :lol:

Her yapıştırmada aynı hissi ve kaliteyi yakalarsınız. :thup:

Lastiğiniz (sök yapıştır'a uygun ve ötebilen bir lastik ise) kuş gibi öter :esne:

Bu metodun kötü bir yanına henüz rastlamadım. :huh:

Malzemelerimiz:

Zippo benzin (orijinal solüsyon kutusuna doldurulmuş olsun)

Normal (ya da orijinal) solüsyon (başka bir solüsyon kutusunda)

Hazır mısınız ? O halde başlıyoruz...

Çarşıdan 1 çift lastik aldınız, normal solüsyonunuzu kullanarak (tahtaya ve bolca lastiğe sürerek) yapıştırdınız, lastiklerinizi kestiniz ve raketiniz hazır.

1 kez oynadınız, sonra lastikleri söktünüz. Sonra başka bir gün (mesela ertesi gün) tekrar oynayacaksınız, lastiklere bolca ve tahtaya yine normal solüsyon sürdünüz, yapıştırdınız ve oynadınız, sonra da tekrar söktünüz. Şimdi her iki lastiğinizin yüzeyinde 2'şer kat kurumuş solüsyon var.

3. kez oynayacağınız zaman lastiklerinize sadece zippo sürüyorsunuz ve 2 dk. (tahtanız kuruyana kadar) kurumaya bırakıyorsunuz. Çok bol sürmeyin, çok az da sürmeyin. Bu sürmüş olduğunuz zippo yüzeyde evvelce birikmiş ve kurumuş olan o 2 kat solüsyonu kurumuş olduğu yerde çözecek, canlandıracak, sanki taze sürülmüş solüsyon gibi aktif hale getirecektir. Tahtaya ise normal solüsyon sürün ve kurumaya bırakın. Tahtadaki solüsyon da kuruyunca (mutlaka kurusun) lastiğinizi düzgünce ortalayıp özenle yapıştırın. İşlem tamam !! Oyununuzu oynayın, deneyin ve görün, karar sizin.

Sonraki oyunlarınızda sökmüş olduğunuz lastiklerinizi aynı şekilde yapıştıracaksınız. Tahtaya normal solüsyon, lastiklere sadece zippo, 2 dk. kuruması beklenir sonra da yapıştırılır.

Bu şekilde ne olacaktır ?

Zippo, üzerine düşen görevi yaptıktan sonra uçup gidecek, lastiğin yüzeyinde solüsyon birikmeyecektir.

Raketiniz bülbül gibi ötecektir

Her oyunda aynı hissi yakalayacaksınız çünkü raket yüzeyindeki solüsyon miktarı hep aynı kalacaktır.

Çok sorulan bazı sorulara da şimdiden cevap vermek istiyorum...

Soru: Tahtanın yüzeyinde de solüsyon birikiyor ama, acaba o solüsyon lastiğe geçmiyor mu ?

cevap: Tahtadaki solüsyonun (normal solüsyonun) tamamen kurumasını beklediğiniz için o solüsyon

lastiğe geçmiyor. İsterseniz tahtayı (belli bir süre sonra) elinizle ovun, solüsyon parçacıklarının döküldüğünü göreceksiniz.

Soru: Lastik yüzeyine sadece benzin sürmek lastiği parçalamaz mı ?

Cevap: Hayır parçalamaz

Soru: Lastiği daha hızlı eskitmez mi ?

Cevap: Sök yapıştır işlemi zaten lastiğin eskimesini hızlandıran bir işlemdir. Zippo metodu normal sök yapıştır metodlarına göre aynı miktarda eskimeye neden olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgili olarak yeni bir yorum geldi arkadaşlar.

Acaba bu metod sağlığa zararlı mıdır ?

Cevap: Tabii ki zararlıdır. Ama diğerlerinden daha zararlı değildir. Biz bu zararı minimize etmek için neler yapmalıyız ?

Kapalı salonlarda, hele hele küçük odalarda bu sök yapıştır işini yapmamalıyız.

Kullandığımız solüsyon orijinal, masa tenisi markalı ITTF onaylı solüsyon dahi olsa kapalı ortamlarda yapıştırma işlemi yaparsak, solüsyonun buharlarını solursak sağlığımız olumsuz etkilenecektir.

Ama bu şartlara uyarsak sağlığımıza birşeycik olmaz :)

Bu metod benzin, tiner vs. ile seyreltilmiş solüsyonlara daha iyi alternatiftir, çünkü ortalık pis kokmaz, kesinlikle.

Daha önemli birşeyden söz edeyim. Eğer yurtdışındaki resmi turnuvalara katılıyorsanız, diskalifiye edilme riskine karşı, orijinal solüsyon dışında bir solüsyon kullanmayın. Raketinizin ötmesini istiyorsanız lastiğe bol solüsyon sürün, kurumadan yapıştırmayın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Ahmet,

Bu yazdiklarim bu konu ile ilgili yazacagim ilk ve uzun bir sure icin son yazi olacak. Zira baska bir konuda iki kelam laf ettikten sonra bir sureligine yazi yazmayi birakmaya karar verdim. Saglik ile ilgili bu konuda ise bir seyler soylemeden ara vermek istemedim.

Sevgili arkadasim, oncelikle ITTF onayli olmayan hicbir malzeme forumda onerilmemelidir, hele hele bu malzemeler sagliga zararli ise. Lutfen once gidip deri solusyonunu ve toluene vs.yi ayni amacla kullanma ile ilgili link'e tikla, konuyu iyice bir oku, ozellikle ping'in ve benim yorumlarima da dikkat et. Son yapilan yorum benimkisi ve orda "toluene" sozu yerine "zippo benzini" lafini koyup okursan yine yazdiklarim dogru olur. Tsu yerine de kendi adini koyup oku tabii ki.

Konuyla ilgili olarak yeni bir yorum geldi arkadaşlar.

Acaba bu metod sağlığa zararlı mıdır ?

Cevap: Tabii ki zararlıdır. Ama diğerlerinden daha zararlı değildir. 

Bu gelen yorum senin yazdigin gibi masum bir soru ise eger, bu da neden bu tip maddeleri tesvik etmemen gerektigine dair bir sebep. Belli ki bir arkadasimiz merak etmis ve bunu kullanacak. Iste bu yuzden boyle seyleri yazarken daha sagduyulu olmalisiniz, insanlari kolaya degil, dogruya tesvik etmelisiniz. Kucuk yastaki forum uyelerinin vucutlarinin bu maddelerden daha cabuk etkilenecegini unutmamalisiniz. Daha az para harcama fikrinin cazibesine kapilip bu illegal yollara sapacak arkadaslarimizi vazgecirecek yerde, yaptiklarina canak tutacak sekilde yorum yapmamalisiniz. Ayrica digerlerinden daha zararli olmadigi konusuna katilmiyorum. Verdigim linkte yazdigim bir husus atlaniyor, siz boyle solventlerle oynarken onlarin en saf haliyle oynuyorsunuz, haliyle daha ucucu oluyorlar, daha ucucu olmalari ise sizin bunlara daha cok maruz kalmaniz demek, bu bu kadar basit. Netice itibariyle tabii ki daha sagliksiz bir islem bu yaptiginiz.

Bu metod benzin, tiner vs. ile seyreltilmiş solüsyonlara daha iyi alternatiftir, çünkü ortalık pis kokmaz, kesinlikle.

Senin bu yaptigin yorum da tam "curuk yumurta kotu kokar onu yemeyin, ama kuflu ekmek o kadar kokmaz, onu yiyebilirsiniz", demeye benziyor. Arkadaslar, legal olmayan hicbir madde kullanmayin, bunlarin illegal olmasinin cok basit bir sebebi var, daha sagliksiz olduklari icin. Kendi solusyonunuzu hazirlamak icin ise her maddeyi saf olarak kullaniyorsunuz, labaratuvar ortaminda aspirator altinda calisilan boyle maddelerin bilincsiz sekilde kullanilmasi yonunde yorum yapmayin, kendiniz de lutfen bunlari kullanmayin. Biraz sagduyulu olun, insanlarin sagligi ile oynayacak sozlerden kacinin...

Arsun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

birşey bulmaya çalışmak güzel birşey.

Cevahir'in yorumu ben yaziyi yazarken gelmis, belli ki adamin hosuna gitmis iste bu uygulama. Acikcasi uzuldum. Bu da sagduyulu olmak ve ITTF onaysiz solusyonlari tevik etmeme konusunda ustte soylediklerimi onaylar nitelikte.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Ahmet,

Bu yazdiklarim bu konu ile ilgili yazacagim ilk ve uzun bir sure icin son yazi olacak. Zira baska bir konuda iki kelam laf ettikten sonra bir sureligine yazi yazmayi birakmaya karar verdim. Saglik ile ilgili bu konuda ise bir seyler soylemeden ara vermek istemedim.

Sevgili arkadasim, oncelikle ITTF onayli olmayan hicbir malzeme forumda onerilmemelidir, hele hele bu malzemeler sagliga zararli ise. Lutfen once gidip deri solusyonunu ve toluene vs.yi ayni amacla kullanma ile ilgili link'e tikla, konuyu iyice bir oku, ozellikle ping'in ve benim yorumlarima da dikkat et. Son yapilan yorum benimkisi ve orda "toluene" sozu yerine "zippo benzini" lafini koyup okursan yine yazdiklarim dogru olur. Tsu yerine de kendi adini koyup oku tabii ki.

Bu gelen yorum senin yazdigin gibi masum bir soru ise eger, bu da neden bu tip maddeleri tesvik etmemen gerektigine dair bir sebep. Belli ki bir arkadasimiz merak etmis ve bunu kullanacak. Iste bu yuzden boyle seyleri yazarken daha sagduyulu olmalisiniz, insanlari kolaya degil, dogruya tesvik etmelisiniz. Kucuk yastaki forum uyelerinin vucutlarinin bu maddelerden daha cabuk etkilenecegini unutmamalisiniz. Daha az para harcama fikrinin cazibesine kapilip bu illegal yollara sapacak arkadaslarimizi vazgecirecek yerde, yaptiklarina canak tutacak sekilde yorum yapmamalisiniz. Ayrica digerlerinden daha zararli olmadigi konusuna katilmiyorum. Verdigim linkte yazdigim bir husus atlaniyor, siz boyle solventlerle oynarken onlarin en saf haliyle oynuyorsunuz, haliyle daha ucucu oluyorlar, daha ucucu olmalari ise sizin bunlara daha cok maruz kalmaniz demek, bu bu kadar basit. Netice itibariyle tabii ki daha sagliksiz bir islem bu yaptiginiz.

Senin bu yaptigin yorum da tam "curuk yumurta kotu kokar onu yemeyin, ama kuflu ekmek o kadar kokmaz, onu yiyebilirsiniz", demeye benziyor. Arkadaslar, legal olmayan hicbir madde kullanmayin, bunlarin illegal olmasinin cok basit bir sebebi var, daha sagliksiz olduklari icin. Kendi solusyonunuzu hazirlamak icin ise her maddeyi saf olarak kullaniyorsunuz, labaratuvar ortaminda aspirator altinda calisilan boyle maddelerin bilincsiz sekilde kullanilmasi yonunde yorum yapmayin, kendiniz de lutfen bunlari kullanmayin. Biraz sagduyulu olun, insanlarin sagligi ile oynayacak sozlerden kacinin...

Arsun

arsun yazını şimdi okudum...kesinlikle katılıyorum...ankara buluşmasında ping ile konuştuk bu konuda...ittf onaylı solüsyonlar bile sağlık açısından pek önerilmezken ne olduğunu bile tam bilmediğimiz maddelerin kullanılması ve forumda önerilmesi çok doğru değil... :protesto:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

zippo diğer tüm solventlere göre lastiğin eskimesini daha fazla artırıyor. bunu da bir eksi olarak söylemek lazım. twst edildi onaylandı...

ozan bence lastiği ne kadar eskittiği değil de sağlık üzerine olumsuz etkilerinden bahsetsen daha iyi olur....sanırım zippo da denedin daha önce...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,

Orijinal ve ITTF onaylı solüsyonlar her yerde rahatlıkla bulunabiliyor, elde edilebiliyor. Herkes orijinal solüsyon kullansın. Sorun değil. Benim yazdıklarım orijinal solüsyona para harcamak istemeyenlere. Ya da her oyunda aynı hissi yakalamak, ayrıca yüzeyde biriken solüsyonu kazımakla uğraşmamak isteyenlere. İçimizde elbette "ben orijinalden şaşmam" diyenler olacaktır. Hatta resmi turnuvalarda rakibinin orijinal olmayan solüsyon kullanmış olmasına direkt itiraz edip onun diskalifiye edilmesini isteyenler de olacaktır, bu gayet doğal. Ama orijinal kullanmak istemeyen oyuncuların bu tarz bilgileri paylaşması kimseyi rahatsız etmesin. Hatta foruma böyle bilgiler gönderme, kimsenin aklını çelme şeklinde sözler bana bu forumda bekçiler olduğunu düşündürdü.

Yazdıklarımı okuyabilir, karşı çıkabilir, fikrinizi söyleyebilirsiniz, ama yazacaklarımı kontrol altına almaya çalışırsanız o zaman forum forum olmaktan çıkar. Arsun arkadaşım, eğer sağlığa bu kadar düşkünsen hele ki minik kardeşlerimizin sağlığını korumaya bu kadar düşkünsen kimsenin sök yapıştır yapMAmasını tavsiye et. Kimse sök yapıştır yapmasın diye söyle, zira orijinal solüsyon daha az zararlı olduğu için onu kullanın demek de "O ekmek çok küflü, gel burada daha az küflüsü var onu ye" demeye benziyor :)

Ozan kardeşim, sözünü ettiğim metodu 2 yıldır kullanıyorum. lastiklerimi eskitmiyor, sen nasıl eskittin bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ayrıca birşey daha söylemek istiyorum. Acaba orijinal solüsyonlar niye bu kadar pahalı ? Yani 1 litre yerli solüsyon ile 1 litre ITTF onaylı solüsyon arasında niçin 10 kat fark var ? Şimdi içinde trikloretilen, ksilen, tolüen, heptan bulunmayan bir yerli solüsyon olsa onunla oynayabilir miyiz ? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Ya da şöyle sorayım, acaba sağlığa zararsız olduğu iddia edilen ITTF onaylı solüsyonlar, sağlığa zararsız oldukları için mi bu kadar pahalı ?

Sağlığa zararsız deyip sizi hassas noktanızdan yakalıyorlar, sonra diğer solüsyonları yasaklıyorlar, sonuç ? 10 kat fazla kâr. Ben böyle düşünüyorum. Ben ITTF'in samimiyetine inanmıyorum. Toplar 40 mm oldu, şimdi daha çabuk kırılıyorlar, bunu düşünen oldu mu hiç bilemiyorum. Ama oyun kalitesi düşmüş kimin umurunda ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Ümit,

Yazmış olduklarını yanımdayken söylesen elini sıkardım. Ben kimseye orijinal solüsyon kullanmasın demiyorum. Benzin, tiner, tolüen vs. solventlerden vazgeçmeyen arkadaşlara daha temiz olan zippo metodunu öneriyorum.

Eğer konu hakikaten sağlık ise, o zaman sonuna kadar gitmeli, "arkadaşlar orijinal solüsyon da sağlığa zararlıdır, kullanmayın" diye tavsiye etmelidir. ITTF yakında su bazlı solüsyonların dışında kalan solüsyonları yasaklayacak deniliyor, buradan şu anki (su bazlı olmayan) ITTF onaylı solüsyonların da sağlığa zararlı olduğunu anlıyoruz. Durum böyleyken ITTF şu anda onay veriyor diye, bu solüsyonların dahi zararlı olduğunu bile bile bunların kullanımını tavsiye etmek yanlıştır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tsubasa,

Zippo içinde naphta olduğu doğru, eğer bu zararlıysa kimse kullanmaz, ben de kullanılması yönünde ısrar etmem, zaten ısrar da etmedim. Solventler hakkındaki bilgilerin beni aydınlattı, teşekkür ederim.

Ancak lastik yüzeyindeki solüsyon birikmelerine ve hissin azalmasına ve solüsyon temizleme işlerine karşılık saf solvent sürme işini önermeye devam ediyorum.

Solventim de zippo idi. Yazmış olduğum ilk yazıda "zippo" kelimesi geçen yerlere "heptane" koyarsın olur biter :)

Peki sana şöyle bir soru sorayım, bu heptane denilen solventin ITTF onaylı olduğunu söylüyorsun, o halde lastik yüzeyine sadece bu solventi sürsek, Avrupa'da bir resmi turnuvada oynarken dahi kimsenin itirazı olmaz doğru mu ?

Burada yazışma yapıyoruz, ben tavsiye ederim, sen düzeltirsin, sonuçta ortaya güzel bir sonuç çıkar. Önemli olan bu sonuçları ortaya çıkarırken kimseyi kırmadan insanca konuşarak bir sonuca ulaşmak. Sonuçta insanız öyle değil mi ?

Belki de heptane metodu olarak değiştireceğim metodumu. Yalnız heptane'ı nerden bulacaz ? :acaba: Bu konuda bize yardımcı olabilir misin ?

Limonene'i ben de denedim. Saf olarak sürdüm, ancak raket bu şekilde manyaklaşıyor. Bi de ortalık limon kokusundan geçilmiyor :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki sana şöyle bir soru sorayım, bu heptane denilen solventin ITTF onaylı olduğunu söylüyorsun, o halde lastik yüzeyine sadece bu solventi sürsek, Avrupa'da bir resmi turnuvada oynarken dahi kimsenin itirazı olmaz doğru mu ?

Yanlış. ITTF onayı zamklara veriyor solventlere değil. Tabii onay verirken de zamkın içeriğini iyice inceliyor. İçinde heptane olan zamklara onay vermiş olması heptane'ın tek başına kullanılabileceği anlamına gelmez. Bu yüzden onay verilen zamkların dışında süreceğiniz herşey kurallara aykırı olur. Buna Limonene de dahil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ertan abi zamk'ın içinde doğal kauçuk ve solventten başka hiçbirşey bulunmuyorki... Zaten ittf onaylı af solventler de var asti booster gibi.

ITTF in yaklaşımı eğer onaylı zamklar listesinde varsa kullanabilirsin yoksa kullanazsın şeklinde. Eğer asti booster bu listede varsa kullanabilirsin. Yabancı bir forumda limonene nin bir ara ITTF onaylı zamklar listesinde tek başına olduğunu okumuştum ama o listeyi bulamadım. Herhalde bir ara koydular sonra da kaldırdılar.

Ben limonene için ITTF in bu işlerden sorumlu adamıyla bir kaç defa yazıştım. Saf limonene kullanabilirmiyim sorusuna verdiği cevap :

until september 2007 d-limonene is legal in the composition of glues. From this date on not.

Yani 2007 yılına kadar zamk yapımında kullanılabilir diyor.

Ayrıca ITTF bir zamkın içeriğine (formülüne) bakarak karar veriyor. Örnek olarak %10 heptane içeren bir formüle onay verebilir ama %80 heptane olduğunda onay vermiyor olabilir. Bir malzemeyi saf olarak kullanarak zaten formülü değiştirip onaysız bir formüle dönüştürmüş oluyorsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu cümleden dolaylı olarak izin verdiğini nasıl anlıyorsun? Bence de tam tersi. Adam zamklar dışında içeriğinin ayrı olarak kullanımından bahsetmek bile istemiyor.

Bu arada sen son mesajını yazarken bir önceki mesajımın sonuna bir paragraf daha ekledim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bir çünkü bu yüzdeye karışma imkanları olsa bu sefer de zamkı az veya çok sürmeye de karışabilmeleri gerekir değil mi :)

%50 bilmemne solventine izin verseler ben de iki kat sürerim %100 oranda solventi lastiğe uygulamış olurum...

şimdi benim kıt kimya bilgi diyor ki, diyelim içinde %10 oranında limonen oran bir yapıştırıcıdan lastiğe bir kaşık sürünce lastiğe %10 oranında limonen sürmüş oluyorsun. ama 2 kaşık sürsen de %10 oranında limonen sürmüş oluyorsun, zira yapıştırıcıdaki %90'lık maddeleri de sürmüş oluyorsun.

ama tsu sen 2 kaşık sürersek %20 oranında limonen uygulamışız mı demek istiyorsun? doğru mu anlamışım seni?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sonraki oyunlarınızda sökmüş olduğunuz lastiklerinizi aynı şekilde yapıştıracaksınız. Tahtaya normal solüsyon, lastiklere sadece zippo, 2 dk. kuruması beklenir sonra da yapıştırılır.

merak ettiğim bu zippo yerine benzin kullansak yine ayni kapıya çıkmaz mı? yine lastikte solusyon birikmeyecek..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ümitcim, benim esas fikrim üzerinde bir miktar solüsyon birikmiş lastik yüzeyine saf solvent sürerek yüzeyde solüsyon birikmesini önleme fikriydi. Yaklaşık 2,5 yıl önce böyle bir yöntemi ilk kez benzinle denedim, çok memnun kaldım ama yine benzin yine pis kokular. Daha sonra selülozik daha sonra da sentetik tiner denedim. Hepsinde de yaklaşık sonuçlar elde ettim. Tolüen de denedim. Ama hepsinde başedemediğim ortak sorun pis koku sorunuydu. Pis kokmayan solvent bulamıyordum. Son olarak bir arkadaşım zippoyu önerdi. Zippo'nun kokusu hiç rahatsız edici değildi. En son bunu kullanmaya başladım. Sonra Ertan abiden aldığım fikirle limonene denedim. Ancak saf limonene raketi manyaklaştırdı, kontrol ve his kayboldu.

Şu an kullandığım karışım 300 cc. zippo + 1 yemek kaşığı limonene. Elde ettiğim sonuç mükemmel. Ama daha sağlıklı solventler varsa ve elde edilebiliyorsa onları da kullanmaya hazırım. Bu konuda Tsu oldukça yardımcı oldu sağolsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forum üyesi arkadaşlarımın farklı konularda zaman zaman insanların kişilik haklarına saldırıda bulunan, onur kırıcı yazılarını şaşkınlıkla okumaktayım.

Ayrıca bazı üyelerin defalarca uyarılmasına rağmen ısrarla legal olmayan malzeme tarifleri vermelerini, bunları tavsiye etmelerini bu durumu sürdürmelerini de esefle karşılamaktayım.

Görüyorum ki bu durum fazlasıyla bezdirdi ki, moderatör moderatörlükten vazgeçmekte, yönetici yöneticilik yapmak istememekte.

Ne yapacağız? Birlikte kapatıp gidelim o zaman.

Süregelen bu fütursuz davranışlar; forumda bir konuyu birkaç farklı yerde açmaktan, konuları yanlış yerlerde açmaktan, mesaj sayısını artırmak için gereksiz mesajlar yazmaktan, forumda reklam yapmaktan, reklam alıp vermekten çok daha vahimdir.

Bu durumun yönetici, moderatör ve birçok üyeyi rahatsız ettiği açıkça görülmektedir. Uluslararası platformda ödül almış bir forumda hoş olmayan lafların konuşulduğunun, legal olmayan malzemelerin önerildiğinin duyulmamasını diliyorum, bu duruma da daha fazla göz yumulmamasını istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zippo metodu felan hikaye, yazdığıma pişman oldum.

Internet'te "a...o" marka solüsyonlar hakkında biraz araştırma yaptım. Sudan ucuzmuş. Lastiği süper öttürüyormuş, raket üzerinde de birikmiyormuş. Sağlığa da yararlıymış. Astımlı olanlara özellikle tavsiye ediyorlar. Nefesi açıyormuş :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zippo metodu felan hikaye, yazdığıma pişman oldum.

Internet'te "a...o" marka solüsyonlar hakkında biraz araştırma yaptım. Sudan ucuzmuş. Lastiği süper öttürüyormuş, raket üzerinde de birikmiyormuş. Sağlığa da yararlıymış. Astımlı olanlara özellikle tavsiye ediyorlar. Nefesi açıyormuş :bye:

orjinal zamk kullanmanın ve daha da önemlisi bu sitede ittf onaylı olmayan ve sağlığa zararlı maddeler kullanımı hakkında olumlu yorumlar yapılmasına karşı olsam da ahmet'in bu ironik yaklaşımında haklı olduğunu kabul etmek gerekiyor...orjinal zamklar gerçekten diğerlerine oranla pahalı...kimse önerilen yöntemleri kullanmayalım demiyor isteyen tabi ki istediğini kullanabilir ama bu forumda yaşı gereği bazı maddelerin nasıl kullanılacağını bilemeyip kendisine zarar verebilecek olan üyelerimiz var.. sanırım üzerinde asıl durulan nokta bu tür maddelerin kullanılması değil bu forumda önerilmesi...

ben de zaman zaman bahsi geçen yapma zamklar kullanıyorum ama bunları burda önermenin yanlış olduğunu düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..