Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ağır Çekimde Masa Tenisi

batuhan.

Recommended Posts

Dikkat ederseniz,timo boll'un backhand ve forehand raket tutuş şekillerinin farklı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.Burada size bir sorum olacak,timo boll'un raket tutuşunu değiştirmesi bunun doğru olduğunu göstermez,elimin backhand ve forehande aldığı tutuş hemen hemen timo'nunkiyle aynı yalnız bu el değişikliğinin zaman kaybına yol açtığını düşündüğüm için el tutuşunu sabitlemek istiyorum.öte yandan ise sabit bir el tutuşunda backhandden etkili vuruşlar yapmak çok zorlaşıyor.bilek kıvraklığını kaybediyor.Bu konuda aklım karışık açıkçası,siz nasıl yapıyorsunuz ,ne tavsiye ederseniz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

raket tutuş şeklini,temel duruş pozisyonunu,ayak hareketlerini masa tenisi karmaşası içinde gerçekten ihmal ediyoruz.spinlerin,sidespinlerin,loopların arasında kayboluyoruz ama gözlemlediğim kadarıyla genelimizde bu yanlışlar var.Profesyonel oynayıp backhandde başparmağını raketin ortasına kadar getirenleri dahi gördüm.daha sonra tüm hareketler yanlış temeller üzerinde gelişiyor.Keşke bizde de çindeki gibi olsaydı da hiç geriye,bu temel şeylere, dönmek zorunda kalmasaydık.Sanırsam bu forumda bir yerde okumuştum.Röportajda çinli bir antrenöre soru soruyorlar ,sporcularınızdaki yanlış hareketleri nasıl düzeltiyorsunuz diye.çinli antrenör biz her şeyi temellinden doğru öğretiyoruz bu yüzden yanlışlarla uğraşmıyoruz gibi bir cevap veriyor.Yalnız bunlara ne yazıkki türkiyede(diğer ülkelerde bulunmadım,bilmiyorum)hiç dikkat edilmiyor.

shut bu mu yapılması isteniyor sporcudan,karşı sahaya şırak diye vursun topu kafi

spin mi isteniyor,raketin açısı dirseğin açısı hareketin nerde bittiğinin hiç önemi yok,yeter ki raket yukarı yönde bir doğru izlesin,top masaya çarpsın,eyvallah falsonunu da almış yeter.

yine bu forumda okumuştum şu anda antrenörlük yapan zamanında dünya şampiyonu olmuş çinli bir adama soruyorlar dünya şampiyonasından sonra ,başarıya sizi ne götürdü veya rakiplerinizden üstünlüğünüz neydi gibi bir soru soruyorlar.Adam rakiplerinin temel bilgilerinin yoksun olduğunu söylüyor ki bu adamın bahsettiği adamlar bize 3-4 sayıdan fazla sayı vermiyecek adamlar ama işte onlarda bile bir yerde bunun acısı çıkıyor ve şampiyonluğu kaptırıyorlar

özet : bunlar önemli şeyler :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben baş parmağımı sapın üzerinden raketin üstüne koyduğumda herşey benim için yeniden başlamıştı. Toap vurmak için kolumu kullanıyorken vücudumu kullanmaya başlamam gerektiğini anlamıştım. Buna alışmam 1 senemi almıştı.

Ben Bh vururken de baş parmığımı raketin üzerine koyuyorum ama bu bana baş parmağımı sapa yakın tuttuğum kadarki gücü vermiyor. Lakin kontrol açısından baş parmağın lastiğin üzerinde durması daha iyi sonuçlar verdi.

Benim için önemli bir değişim de işaret parmağımı lastiğin kenarına paralel yapmaya çalışmak olmuştur. Onu keşfettikten sonra daha fazla spin üretmeye başladım.

Bileği de en rahat pozisyona getirip aşağı doğru bükersen biraz daha spin verebiliyorun.

Sağlaksan sol omuzunu hiç düşünmek aklına geldi mi? Sol omzumu içe doğru ne kadar bükersem o kadar güçlü ve bir o kadar spinli vuruşlar yapabildiğimi gördüm.

Daha keşfedek ve kat edecek çok yolum var. Bunları kimler öğretiyor ya da biliyor? Kim paylaşmak istiyor? Bilmiyorum. Foruma hep katkım olsun istiyorum ama açıkçası çok da katkıda bulunmadığımı görüyorum. Onun için güzel konu açmışsın.

Bu konularda fazla soru soran da yok açıkçası, ekipmandır almış başımızı gidiyoruz. Sanki herkes doğrularla başlıyor...

Ayrıca,

Çindeki düzen tek sistemdir. Tek doğru vardır. Çok nadir de olsa Kong Linghui ve Wang Hao gibi oyuncular istisna oluşturuyor (zhang Jike'nin Bh'di de bir istisna). Teknikler birbirinin kopyası. Senelerden beri gelen masatenisi birikimi ile sürekli yeni fikirler, bakış açıları oluşuyor ve artık en nihai doğrulara ulaşmaya yakın oluyorlar. Ondan doğan özgüvenle öyle cevap vermiş bence bir hoca.

Güzel yazmışsın ama okunma kolaylığı açısından noktalama işaretleri, ünlem hataları, paragraflar ve cümle arasındaki boşluklara dikkat etmeni tevsiye ederim. Yoksa çok kişi tarafından okunmak istemeyebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

güzel bir video, teşekkürler.

daha önce bu konuda ben de bir video göndermiştim (timo boll un tutş şeklinin nasıl değiştiği hakkında) burada daha net. neredeyse bh de sapın düzlemi ile kolunun düzlemi aynı açıda buluşuyorlar. maze di sanırım o da bu şekilde değiştirdğini ama zamanla tutuşu sabitlediğini belirtiyordu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benimde FH ve BH tutuşum farklı. Sırf bunu takıntı edip oyunumu bozmuştum. FH ve BH tutuşum aynı olacak diye. Ama sonra böyle gitmez bu dedim. Tutuşu sabitlemek yerine, değiştirmeye dahada alışmak için antremanlar yaptım. Antremanıda şöyle yaptım. Partnerimi blok moduna aldım :gulumse: BH spin çekip elimi hemen FH vuracak pozisyona getirip tekrar BH pozisyonuyla BH spin çektim. Bunu çok yaptım. Aynı şekilde sürekli BH ve FH spin kombinasyonları yaparak çalıştım ve artık takmıyorum :P: Velhasıl kelam tutuşu sabitlemek yerine daha rahat değiştirebilmek için antreman yapmak ve elimizi bozmamak daha makûl bir çözüm gibi görünüyor bana.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 23 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..