Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Temizliği

Guest Zeynel

Recommended Posts

Merhaba,

Sonunda buradaki tavsiyeler ışığında Sriver L lastik ve Grubba Carbon dan oluşan güzel bir raket topladım. Antreman yaptığım salon oldukça tozlu olduğunda lastikler çabuk kirleniyor. Profesyonel lastik temizleyiciler haricinde lastikleri temizlemek için ne önerirsiniz ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Profesyonel lastik temizleyicilerden uzak dur derim. Hemen hepsi alkol iceriyor ve lastik yuzeyini kurutup yipratmaya cok meyilliler. Temizleyici icin para harcamaya gerek yok. Ufak bir sprey buluyorsun, kapagi cikarilebilen, mesela esantiyon jole spreyleri falan. Icini yikayip temizledikten sonra 1-2 damla bulasik deterjani koyuyorsun (pril vs.) ve ustunu su ile tamamliyorsun. Icme suyu koyman daha iyi, ama cok da farketmez. Bu yapacagin karisim, piyasadaki en zararsiz ve en iyi temizleyiciyidir. Ayni zamanda en ucuzu. Her antreman sonrasi 1-2 kere puskurt iki yuze de, sonra da bir sungerle sil yuzeyi. Ozel sunger almana da gerek yok. 3m'in her yola gelen yumusak sungerleri var mesela, 3-4 taneli paketler halinde satiliyor, icinden bir tanesini kendine alip, kalanini ev isleri icin kullanilmak uzere ayirabilirsin. Temizlik icin en ucuz ve en saglikli metot bu...

Taklitlerimden sakininiz, masa tenisinde puf noktalari icin beni izlemeye devam ediniz...

Arsun, the master of good and important hints in table tennis :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ufak bir sprey buluyorsun, kapagi cikarilebilen, mesela esantiyon jole spreyleri falan. Icini yikayip temizledikten sonra 1-2 damla bulasik deterjani koyuyorsun (pril vs.) ve ustunu su ile tamamliyorsun.

Yalnız lastik üzerinde kalan deterjan ne oluyor ? Rakipler hata yapsın diye kayganlaştırıcı olarak mı bırakılıyor ? :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalnız lastik üzerinde kalan deterjan ne oluyor ? Rakipler hata yapsın diye kayganlaştırıcı olarak mı bırakılıyor ?  :P:
deterjanın lastiğe zararı olmuyormu 

Butun deterjan sorulariniza cevap veriyorum: Bulasik deterjani, yag cozen materyaller icinde en az zarar vereni. Lastige zarari yok, veya fark edilemeyecek kadar az. Alkol de yagi cozer ama yuzeyi kurutur ve lastige cok daha fazla zarar verir. Dedigim gibi hemen hemen butun temizleyiciler alkol icerdiginden onlardan uzak durmak lazim. Yag cozme konusuna gelince, neden yag diye sorarsaniz, elimizden lastige gecen yag yuzunden derim. Ama eger lastigi tutmamissaniz, - mesela hizli yapistirici kullanmiyorsaniz lastigi tutmaniza pek gerek yok -, sadece 2 parmaginizin degdigi yer yaglanacaktir. O zaman bu soyledigim karisimi mesela 2 antremanda bir kullanirsiniz, kullanmadiginiz zamanlarda normal su ile temizlersiniz. Ben uzun suredir boyle bir karisimi her antreman sonrasi kullaniyorum, hicbir yipratici etkisini gormedim.

Lastik uzerinde prilin kalma hikayesine gelince: karisim zaten cok seyreltik, haliyle cozunmus deterjan orani cok az, dedigim gibi 1-2 damla koydugunuzda deterjani, lastik uzerinde herhangibir kalinti gormezsiniz. Ben epeydir kullaniyorum bunu, butun kopuk ve sprey temizleyicilerden daha iyi bence ve kesinlikle daha az yipratici, ayrica fark edebilecegim bir kalinti da birakmiyor. Zaten lastigin ustunde kurumasina izin vermiyorsunuz, siliyorsunuz sungerle...

Bence bir deneyin, seveceksiniz... :bonus:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kremsiz ve göz yakmayan bebe şampuanı kullanmak ve ardından bol su ile temizlemek...

Tükürük kulanmak... hafif asidik olması nedeniyle uygun ve çok pratik... (biraz iğrenç ama "mürekkep yalamak" gibi "toz yalamak" deyimini kullanma hakkı verir)

hazır temizleyiciler arasında butterfly'ın köpüklü spreyi ve donicin hazır ayakkabı boyası tadındaki şirinleri güzel. Joola'nın spreyini çok tutmadım...

En önemlisi en son ne ile temizlediğiniz bence... tek başına su bile iyi sonuç verir... ama sonrasında elinizle silecekseniz elinizin yağsız ve temiz olması, silme süngeri veya bez olacaksa da temiz yağsız ve uygun yüzeyli olması şart...

Ha bir de temizleme süngerlerinizi sadece raketlerine asgari özeni gösteren insanlara vermeyi düşünebilirsiniz... (Özellikle sünger temizleyici sıvı şişesine yapışık ise çok dikkat!) Benim durumumda aylarca kirletemediğim süngerimin bir yüzeyi bir gaflet anında simsiyah olmuştu...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tukurugun hafif bazik olmasi lazim. Konu ile pek alakasi yok ama yine de yazayim dedim. Bu arada ben kullanmazdim ama yine de enteresan olabilir, mesela sayi kaybettiniz, baktiniz raket de kirlenmis "Hay ben bu raketin icine tukureyim," seklinde bir yorumla ve genizden gelen bir tukuruk ile lastigi temizlemeniz rakibin dikkatini epey dagitacaktir tabii :P::lol: Hatta rakip kacabilir bile, "Ay ne igrencsin," falan deyip... :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 53 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..