Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hafif ama güçlü tahta önerisi

malongtr

Recommended Posts

Belki de  en basit İngilizce anlatımlardan biri. Sizin öğrenciler kolayca tercüme eder.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mealini yapmak,kelimesi kelimesine tercüme etmek,biraz uzun surer,hiç bir kaynağa bakilmasa bile.ama geniş anlam ve özet hizmeti olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarzanca İngilizcemle anladığım kadarıyla önemli noktalar şunlar;                                                                      Spinli ama yavaş vuruş güçlü değildir. Hızlı ama spinsiz vuruş güçlü değildir. Güçlü şut, hem spinli hem hızlı olandır. Güçlü şutu öğrenmek için önce spini öğrenmek gerekir. Güçlü ve masa kenarına gönderilen topları karşılamak çok zordur. Batılı amatör oyuncular, profesyonel oyuncuların ekipmanına sahip olmakla, spini öğreneceklerini sanıyorlar (bizden bahsediyor). Daha başlangıçta çok hızlı tahtalar alıyorlar ve bu raketlerle güçlü vuruş yapmak çok zordur, çünkü topu dışarı atarlar. Önce spin öğrenilmeli, sonra hızlı vuruşlara geçilmeli. Aynı zamanda fiziksel güç de gerekli bir faktördür (Bilal, burada senden bahsediyor). Spinli vuruşlarda akselerasyon önemlidir. Harimato çok hızlı ve spinli vuruşlar yapmaktadır. Bu onun fiziksel gücünden kaynaklanmıyor. Çok spinli vuruşlar yapmasından kaynaklanıyor (vuruş tekniği kastediliyor). (Akselerasyon: İvme, hızlanma. Burada, topun çok spinli olması kastediliyor). Akselerasyon için, lastiğin topa temas ettiği andan itibaren, güç uygulamaya devam etmek gerekir. (Ardından, bilimsel araştırmalarla destekli olarak vücut hareketlerinden bahsediliyor). İleri düzey ve orta düzey oyuncuların raketleri arasında, hız açısından önemli bir fark yoktur! Hız ve spin, yalnızca lastikten kaynaklanmaz, tahta ve teknik de önemlidir. Tahta, vuruştaki güçü topa aktarır. Raketin topa temas anında, kalçanızı çevirerek topa hız verebilirsiniz. Raketin yukarı ve ileriye doğru hareketi, topa spin verecektir. Topa vurmadan önce uygun pozisyonu alın ve bir anda güçlü bir vuruş yapın.

Çeviri bazı hatalarım olabilir. NOT: Bilal, bu çeviri senin için :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de ekliyim.resim defterine Gelişiminin başlarındaki oyuncu için önemli olan file in arka tarafına topu düşürmektir. Bunun için all+ tarzı bir tahta yeterlidir.oyuncu dogru vurus teknik ve gucuyle filenin obur  o tarafına dusurecek. Liglerde oynayanlar, bunun üstüne topu biraz daha ileri düşürecek bir kombinasyon seçer.cunku tekniği oturmaya başlamıştır ve topu daha ileri gönderecek bir komboyu ihtiyaç duyar. Zhang jike seviyesi için daha hızlı bir kombo uygun olur.Çünkü o seviyedeki bir oyuncu (masa ustunden,uzak mesafeden,her yerden,her açıdan) hem kendi  gücünü ve hızını hem de güçlü/hızlı ekipmanı kullanmayı öğrenmiştir. Buraya bir saptama yapaayim; bu süreç uzun yıllar süren,düzenli antrenmanlari (aralarında maç yapan degil,adam gibi antrenman yapanlar) kapsar. Yani, elit bir oyuncu degilken, gerçek bir off tahta, tensor lastikler kullanan biri gucunu uygulamayı bilmez,beceremez,dogru düzgün,kontrol edemez.gercek bir oyuncu karşısında,raketinden uzaya giden toplara bakar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, ararat1973 yazdı:

Tarzanca İngilizcemle anladığım kadarıyla önemli noktalar şunlar;                                                                      Spinli ama yavaş vuruş güçlü değildir. Hızlı ama spinsiz vuruş güçlü değildir. Güçlü şut, hem spinli hem hızlı olandır. Güçlü şutu öğrenmek için önce spini öğrenmek gerekir. Güçlü ve masa kenarına gönderilen topları karşılamak çok zordur. Batılı amatör oyuncular, profesyonel oyuncuların ekipmanına sahip olmakla, spini öğreneceklerini sanıyorlar (bizden bahsediyor). Daha başlangıçta çok hızlı tahtalar alıyorlar ve bu raketlerle güçlü vuruş yapmak çok zordur, çünkü topu dışarı atarlar. Önce spin öğrenilmeli, sonra hızlı vuruşlara geçilmeli. Aynı zamanda fiziksel güç de gerekli bir faktördür (Bilal, burada senden bahsediyor). Spinli vuruşlarda akselerasyon önemlidir. Harimato çok hızlı ve spinli vuruşlar yapmaktadır. Bu onun fiziksel gücünden kaynaklanmıyor. Çok spinli vuruşlar yapmasından kaynaklanıyor. (Akselerasyon: İvme, hızlanma. Burada, topun çok spinli olması kastediliyor). Akselerasyon için, lastiğin topa temas ettiği andan itibaren, güç uygulamaya devam etmek gerekir. (Ardından, bilimsel araştırmalarla destekli olarak vücut hareketlerinden bahsediliyor). İleri düzey ve orta düzey oyuncuların raketleri arasında, hız açısından önemli bir fark yoktur! Hız ve spin, yalnızca lastikten kaynaklanmaz, tahta ve teknik de önemlidir. Tahta, vuruştaki güçü topa aktarır. Raketin topa temas anında, kalçanızı çevirerek topa hız verebilirsiniz. Raketin yukarı ve ileriye doğru hareketi, topa spin verecektir. Topa vurmadan önce uygun pozisyonu alın ve bir anda güçlü bir vuruş yapın.

Çeviri bazı hatalarım olabilir. NOT: Bilal, bu çeviri senin için :D

14 dakika önce, fatih ökten yazdı:

Ben de ekliyim.resim defterine Gelişiminin başlarındaki oyuncu için önemli olan file in arka tarafına topu düşürmektir. Bunun için all+ tarzı bir tahta yeterlidir.oyuncu dogru vurus teknik ve gucuyle filenin obur  o tarafına dusurecek. Liglerde oynayanlar, bunun üstüne topu biraz daha ileri düşürecek bir kombinasyon seçer.cunku tekniği oturmaya başlamıştır ve topu daha ileri gönderecek bir komboyu ihtiyaç duyar. Zhang jike seviyesi için daha hızlı bir kombo uygun olur.Çünkü o seviyedeki bir oyuncu (masa ustunden,uzak mesafeden,her yerden,her açıdan) hem kendi  gücünü ve hızını hem de güçlü/hızlı ekipmanı kullanmayı öğrenmiştir. Buraya bir saptama yapaayim; bu süreç uzun yıllar süren,düzenli antrenmanlari (aralarında maç yapan degil,adam gibi antrenman yapanlar) kapsar. Yani, elit bir oyuncu degilken, gerçek bir off tahta, tensor lastikler kullanan biri gucunu uygulamayı bilmez,beceremez,dogru düzgün,kontrol edemez.gercek bir oyuncu karşısında,raketinden uzaya giden toplara bakar.

Çeviri ve ilginiz için teşekkürler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ayrıca, yavaş tahtada Spin vermeyi, doğru ve hızlı vurmayı öğrenecek,sonra daha sert ama hız potansiyeli yüksek lastik kullanacak,en son tahta off- ile off arasındaki bir seviyeye getirilecek (çok ust duzey oyuncular tabii biraz daha hızlı tahta kullanabilir) Avrupali ise direk hızlı tahta (tam off) ile başlayınca topa Spin vermeyi beceremiyor, tahta/raket zaten hızlı olduğu için hızlı vurmayı ogrenmiyor,atletik özelliklerini geliştirmiyor diyor, defteri çizerken.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
Tarih: 12.03.2017 Saat: 08:24, umur yazdı:

malongtr hocam bence siz ne aradığınızı bilemiyorsunuz. Yada masa tenisi tahtaları için kontrol kelimesinin karşılığını bilemiyorsunuz. all+ bir tahta alın deneyin. yavaş gelirse buraya yazın hangi toplarda tahtanın yavaş kaldığını sadece 1 şey yazın video yu atın ve tahtanızın parasını size havale edeyim. 

Kardeşime aynen katılıyorum. Bence de all+ bir tahta ya da klasikleşmiş tahtalardan herhangi biri sizin işinizi rahatlıkla görür. Ağırlık hafiflik aynı tahtada bile değişebiliyor. Bu biraz da şans, deneyebileceğiniz tahtalardan bazıları; Yasaka Extra Gatien*, Donic Dicon, Avalox P500 ve 700*, Tıbhar Samsonov Alpha* (özellikle eski üretimi bulunabilirse çok da hafiftir), Donic Waldner Senso Carbon*, OSP Virtuoso Off-*, Xiom Omega Tour*, Xiom Vega Pro Carbon*...Genelde hafif ve fazlasıyla güçlü, istikrarlı kullanılırsa ömürlük tahtalar. (özellikle * işaretli olanlar). Ayrıca benim de edindiğim tecrübe, güç ve teknik genel anlamda kullanıcıya bağlıdır. Bence; biz istikrarsız ve disipline edilmemiş oyunculuğumuzla yetersizliği kendimizde aramıyor aksine antrenman ve kişisel gelişimle oyunu ilerletmeyi düşünmeksizin kendi açığımızı kapatacak ekipman arıyoruz. Bunları söylerken ekipmanların teknik özelliklerini gözardı ediyor da değilim. Misal vereyim; Donic Waldner Allplay tahta ile Timo Boll ALC tahta arasında dağlar kadar fark vardır ama biz oyuncuların yetersizlikleri Allplay tahta ile sırıtırken ALC tahta ile göze pek görünmez. Bu açığımızı ekipmanla değil kendimizi geliştirerek kapatmamız gerektiğine inanıyorum. Kısaca demek istediğim, yukarıda saydıklarım gibi mükemmel denecek daha bir çok tahta vardır ama burda önemli olan ağırlık dengesi ve ele oturma açısından kendi oyun karakterimize uygun olanı bulmamızdır. Bu arayışta ekipman hastalığına yakalanmamak çok önemli...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 saat önce, malongtr yazdı:

Stiga infinity VPS, fh vega pro, bh vega asia yaptım mükemmel ötesi oldu. Özellikle vega asia lastiği ile geç tanıştığım için çok üzgünüm.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu işin doğası böyledir. Güzel tanışmalar hep geç olur :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

19 saat önce, mhcvx90av yazdı:

Kardeşime aynen katılıyorum. Bence de all+ bir tahta ya da klasikleşmiş tahtalardan herhangi biri sizin işinizi rahatlıkla görür. Ağırlık hafiflik aynı tahtada bile değişebiliyor. Bu biraz da şans, deneyebileceğiniz tahtalardan bazıları; Yasaka Extra Gatien*, Donic Dicon, Avalox P500 ve 700*, Tıbhar Samsonov Alpha* (özellikle eski üretimi bulunabilirse çok da hafiftir), Donic Waldner Senso Carbon*, OSP Virtuoso Off-*, Xiom Omega Tour*, Xiom Vega Pro Carbon*...Genelde hafif ve fazlasıyla güçlü, istikrarlı kullanılırsa ömürlük tahtalar. (özellikle * işaretli olanlar). Ayrıca benim de edindiğim tecrübe, güç ve teknik genel anlamda kullanıcıya bağlıdır. Bence; biz istikrarsız ve disipline edilmemiş oyunculuğumuzla yetersizliği kendimizde aramıyor aksine antrenman ve kişisel gelişimle oyunu ilerletmeyi düşünmeksizin kendi açığımızı kapatacak ekipman arıyoruz. Bunları söylerken ekipmanların teknik özelliklerini gözardı ediyor da değilim. Misal vereyim; Donic Waldner Allplay tahta ile Timo Boll ALC tahta arasında dağlar kadar fark vardır ama biz oyuncuların yetersizlikleri Allplay tahta ile sırıtırken ALC tahta ile göze pek görünmez. Bu açığımızı ekipmanla değil kendimizi geliştirerek kapatmamız gerektiğine inanıyorum. Kısaca demek istediğim, yukarıda saydıklarım gibi mükemmel denecek daha bir çok tahta vardır ama burda önemli olan ağırlık dengesi ve ele oturma açısından kendi oyun karakterimize uygun olanı bulmamızdır. Bu arayışta ekipman hastalığına yakalanmamak çok önemli...

Ben de imzaliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Arkadaşlar ve masa tenisi severler herkese merhaba. Bende uzun zamandır hem forumdan hem de masa tenisinden uzak kalmıştım. Gerek masa tenisinin doğal gelişimi, gerekse masa tenisi oyun ve kurallarında yapılan değişimleri takip ediyorum. Öncelikle sevgili Bora' nın tahtaların katmanları hakkındaki yazısını çok beğendim ( ama sözünde durmadın Bora:(). Eski bir oyuncu olarak söylemeliyim ki bu konu daima güncelliğini muhafaza etmektedir ve sanırım yıllarca da kaliteli ve başarılı bir oyunu malzeme de arayanlar oldukça da böyle devam edecektir. Bizler masa tenisine başladığımız da ( bazılarınız doğmamıştı daha ) hep şununla eğitildik: Masa Tenisi Bir Hücum Sporu Değil, Bir Müdafaa Sporudur. En hızlı vuran değil, içeriye bir fazla top atan alır sayıyı. Yeni üretim bir çok malzemeyi sevgili dostum Nihat Ümmetoğlu sayesinde deneme fırsatım oldu. en kontrollü, spinli ve atış açısı yüksek olan (zamanlama ve anlık hataları telafi etme becerisi de dahil )lastiğin Tenergy 05 olduğuna karar verdim. Tahtam yıllardır oynadığım bulbed stiga erik lindh offensive evolution. Yani off- bi tahta. Tüm avrupalı ve bilhassa eski şampiyon oyuncuların kullandıkları tahtalar hep all+, off- ya da off karakterde ve büyük bir geneli ağaç katmanlardan ibaret. Yukarıda bir yerde guoliang ın yazısını çevirmiş bir arkadaş. Ellerine sağlık çok doğru bir tespit ve paylaşım olmuş. Herkese selamlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 months later...
  • 4 weeks later...

Ma Long kardeşim insanın böyle nicki olupta tahta sorması ilginç oluyor ama inan Ma Long'ta çok sormuştur. :fildir:

ALL+, OFF- arası bir tahta rahatlıkla işini görecektir ve zaman içinde açık ara ilerlediğini ve yaptığın maçlarda maçlarını kazandığını göreceksin. Tabii bunun içinde yine normal hızda ve üst lastiği biraz daha yumuşak lastikler seçmelisin.

Bunun için marka farketmez ama tabii ki mümkünse tutulan modellerden seçmelisin. Farkındaysan özellikle marka kastetmedim çünkü önemli olan senin bu işe ayıracağın saat. Ne kadar vakit ayırırsan o kadar ilerlersin. Ve mümkünse hergün ritimli bir şekilde 1 saat kadar koş. Bu senin reflekslerini de inanılmaz hızlandıracaktır. Sen hızlandıktan sonra zaten tahtanın hızı ve spinide daha güçlü olacaktır. Ve aynı anda rakibine karşıda kontrollü oynamayı sağlamış olacaksın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Çünkü daha uzun yazmak istesemde telefondan ancak bu kadar.. ;):

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahtalara off all all+ diyonguz emmee toplar büyüdü,  aarlıkları da arttı. O zaman neye all+ neye ofeksi diyonguz ha, eski 38 lik topa göre all+ yı mı diyonguz, ne diyonguz?

Şirketler ürünleringi damgalarken neye göre deyyo ha, misal Sitiga olraund kılasik all tahta idi. Top 40 mm. oldu bunnar gene basıyo damgayı All diye...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 02.11.2017 Saat: 18:36, beşyüziki yazdı:

Tahtalara off all all+ diyonguz emmee toplar büyüdü,  aarlıkları da arttı. O zaman neye all+ neye ofeksi diyonguz ha, eski 38 lik topa göre all+ yı mı diyonguz, ne diyonguz?

Şirketler ürünleringi damgalarken neye göre deyyo ha, misal Sitiga olraund kılasik all tahta idi. Top 40 mm. oldu bunnar gene basıyo damgayı All diye...

Tarih: 31.10.2017 Saat: 17:45, Saadettin yazdı:

Farkındaysan özellikle marka kastetmedim çünkü önemli olan senin bu işe ayıracağın saat. Ne kadar vakit ayırırsan o kadar ilerlersin. Ve mümkünse hergün ritimli bir şekilde 1 saat kadar koş. Bu senin reflekslerini de inanılmaz hızlandıracaktır. Sen hızlandıktan sonra zaten tahtanın hızı ve spinide daha güçlü olacaktır. Ve aynı anda rakibine karşıda kontrollü oynamayı sağlamış olacaksın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Satılık tahtaların hepsinde marka basılı All, Off yazıyyo zaten. Top büyüdüğüynen ,ağır da hani, olartı tahta niyetine ofeksi alacaam gayrı...lakin...en iyisi gulübe gitmek. Orada raketleri deneyebiliyon. Yalnız gendingi vereceen raketi denerken, beyle kendi elinge, vücudunga, hisleringe dikkat edeceen, bağlantıya geçeceen kendingle. Raketleri deniyom, kendi deneyimime dayanıyom, öyle garar alıyomg. İyi oyuncu bulup, rica ediyong, 10 dakka oynuyor senne, bahalım o denediğin raketle nasıl karşılıyong topları. Yavaş oyna hızlı oyna.Sipin çeksin, falsolu servisleringi bak bakalım karşılaman nasıl... Kelimeleri boşver, canlı deneyime bakasın.  Gulüp gibisi yoh bu bakımdan ha. 

Goşmak hakkaten çok iyi. Tepinmek doya doya, gaçmak, govalamak, doya doya. Dans iyi bir de. Fırsat gaçırmıyomg yani goşuyomg, dansediyomg, hani böyle gendingi vere vere, terleye terleye.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..