Jump to content
Masatenisi.org Forum

A Table Tennis Tournament In The Psychiatric Hospital

Psychospin

Recommended Posts

bilimsel bir dergide yayınlanmış bir makale

Citation:

Iancu, I., Strous, R.D., Nevo, N., & Chelben, J. (2004). A Table Tennis Tournament in the Psychiatric Hospital:

description and suggestion for salutogenic implications. International Journal of Psychosocial Rehabilitation. 9, 11-.

http://www.psychosocial.com/IJPR_9/Ping_pong.html

Bende Obsesif kompulsif bozukluk + tik bozukluğu olan 16 yaşında bir hastamı masa tenisi derslerine başlatıyorum. sonuçları göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Tsubasa,

Manyak, psikopat, kafayı kırmış, kafayı yemiş tabirleri psikiyatrik, psikolojik problemleri olan, acı ve sıkıntı çeken insanları damgalayan kavramlar. Öncelikle bu terimlerden kaçınmanı rica ederim.

Zaman olunca açıklayıcı bilgiler vereceğim.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çocuk psikopat olsun diye mi? :P Vallahi ben masa tenisi oynayanlar arasında çok kafayı kırmış adam gördüm. Hepsi normal hayatta gayet mantıklı makul insanlar ama masatenisi oynamaya başlayınca hepsi manyaklaşmaya başlıyor. Prof, avukat, doktor savcı farketmiyor doğrusu...

Ben hiç aynı fikirde değilim. Bence stres atmak için birebir bir spor masa tenisi. Şahsen ben yorulduğumun bile farkına varamıyorum ve çok seviyorum bu sporu. Ama benden iyilerle oynamak daha çok keyif veriyor. Yani yenilmek bence daha öğretici oluyor benim için...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çocuk psikopat olsun diye mi? :P Vallahi ben masa tenisi oynayanlar arasında çok kafayı kırmış adam gördüm. Hepsi normal hayatta gayet mantıklı makul insanlar ama masatenisi oynamaya başlayınca hepsi manyaklaşmaya başlıyor. Prof, avukat, doktor savcı farketmiyor doğrusu...

Onlar zaten psikopattı, kafası kırıktı, manyaktı.

Masa tenisinin bir suçu yok.

Golf te oynasalardı sopalarını 1000 kere kırmışlardı.

Boksör de olsalardı rakiplerinin kulaklarını ısırmışlardı.

Sen ve ben gayet normaliz. (dimi?)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

insan, davranışlarının önemli bir kısmını bilinçli bir karar mekanizması olmaksızın gerçekleştirir. Mesela araba kullanmayı öğrenirken vites değiştirmek özel bir dikkati gerektirir, sık sık hangi viteste olduğunuzu kontrol edersiniz. Ama zamanla bu davranışlar kontrol ihtiyacı olmaksızın otomatikleşir. Burada beynin alt merkezleri (bazal çekirdekler ) devreye girer ve bu süreç beyni iktisatlı çalışmasını sağlar.bu merkezler koordinasyonu sağlerken otomatikelrşmiş hareketleri düzenler

Bazı psikiyatrik problemlerde ise bu beyin bölgelerndeki problerden doalyı kendisini belli bir düşünceden kurtaramaz, ya da bir davranışı yapmaktan alıkoyamaz. Sık sık el yıkamak, bazı tikleri tekrarlamak, sürekli istemediği şeyleri düşünüp bunların etkisinden kurtulmak için bazı ritüelleri yapmak, ocağı açık unutup unutmadığına karar verememek, her şeyi saymak vs. Bu düşünceler ve davranışlar hayatı içinden çıkılmaz hale getirebilir.

Masa tenisi motor yetenek, bir çok kasın koordinasyonu gibi bir çok davranışsal özellik yanında, çok kısa zaman da planlama, karar verme, rakibin güçlü ve zayıf yanlarını keşfetme gibi bilişsel (cognitive) yetenekleri de içinde barındıran bir spor. yani beynin üst merkezelri ile birlikte daha çok bazal çekirdekler denen otomatikelşmiş hareketlerimizi kontrol eden merkezlerin devrede olduğu

Yukarda bahsettiğim sorunları olan insanlar (obsesif kompulsif bozukluk, tik bozukluğu) kendilerini bir takım davranışları yapmaktan alıkoyamaz iken karar verme mekanizmasının işletilmesinde de büyük sorunlar yaşarlar. Özelikle bu hastalıkların altında yatan beyin merkezlerini harekete geçirmek üzere masa tenisi bir spor olarakyardımcı olabilir. Ayrıca yeni bir sosyal çevre edinmei motivasyon, disiplinli çalışmayı öğrenme gibi etmenler ayrıca etkili olabilir.

İnsanların bir spor olayı sırasında kontrolsüz, ya da makul olmayan davranışlar sergilemesi ise hasta oldukları anlamına gelmez. Bu onların kişilik özelliklerinin olumlu ya da olumsuz bir yönü olabilir. Ben sportif müsabakaların dışa vurulmayan kişilik özelliklerin kolayca görünür olmasına neden olduğunu düşünürüm. Benim burada belirtmek istediğim ise rehabilitasyon için zaten sporun önemi bilirken, bazı psikiyatrik hastalıklarda da masa tenisinin özel önemi olabilieceğidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bilimsel bir dergide yayınlanmış bir makale

Citation:

Iancu, I., Strous, R.D., Nevo, N., & Chelben, J. (2004). A Table Tennis Tournament in the Psychiatric Hospital:

description and suggestion for salutogenic implications. International Journal of Psychosocial Rehabilitation. 9, 11-.

http://www.psychosoc.../Ping_pong.html

Bende Obsesif kompulsif bozukluk + tik bozukluğu olan 16 yaşında bir hastamı masa tenisi derslerine başlatıyorum. sonuçları göreceğiz.

Sevdiğimiz bu spor aktivitesini uyguladığınız hastanızda iyiye yönelik başarılı olursunuzda, keyifli yazılarınızla bizlere dönersin.

Başarılı olmanız dileğiyle, sabırlı çalışmalar dilerim..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok ilginç bir makale bu. Ancak sanırım o sayfadaki makale bayağı bir özet gibi. Hocam zaten siz de farketmişsinizdir ancak, bu makalede sonuçlar kısmı nerede? Yani bu hastalarda turnuvadan önce ve sonra ölçülen ve turnuvadan sonra anlamlı olarak azalan (artan?) şey nedir acaba? Ayrıca bir kontrol grubundan da bahsedilmemiş. Yani sonuçlar kısmında "sporun faydaları" ile "masa tenisinin faydaları" arasında gidip geliyor. Bağımsız değişken hangisi burada acaba? Eğer sporun faydaları ise birden fazla spor türü içerilmesi gerekirdi. Yok eğer masa tenisinin faydaları ise, bunu sporun faydaları olarak genellememek için yine başka bir spor türü aktivitesi ile sonuçların karşılaştırılması gerektirdi. Örneklemin niteliği olarak da bazı yerlerde "psikiyatrik bozukluğu olanlar" diye genel bir kalıp kullanılırken, bazı yerlerde "şizofrenler" denmiş. Eğer bu bir makalenin nihai şekli ise, ki adamlar citation falan vermişler, benim hocalarım bunu uyduruk araştırma örneği diye versem kafamı cetvelle yararlardı :)

Tabii yanlış anlaşılmasın fikir çok ilginç, sıradışı, merak uyandırıcı... Ancak metodolojik bir sürü problem var gibi duruyor. Yoksa ben masa tenisinin insanın bilişsel/duygusal/davranımsal sistemi üzerindeki etkisinin büyük olduğuna her zaman inanmışımdır. Bu durum diğer spor dalları için de geçerli olabilir tabii. Ancak sizin "Masa tenisi motor yetenek, bir çok kasın koordinasyonu gibi bir çok davranışsal özellik yanında, çok kısa zaman da planlama, karar verme, rakibin güçlü ve zayıf yanlarını keşfetme gibi bilişsel (cognitive) yetenekleri de içinde barındıran bir spor." cümlenizde belirttiğiniz dinamiklerden yola çıkarak, ben özellikle masa tenisinin olumlu etkisine inanırım.

Bence sizin projeniz bu araştırmadakinden daha ilginç olacak. Ama sanırım bir vaka analizi yapacaksınız. Yine de masa tenisinin şizofrenler üzerindeki etkisinden çok, obsesif kompulsifler üzerindeki etkisi daha makul görünüyor (özellikle ani karar verme yeteneğini artırması bakımından). Ayrıca rakibin niyetini önceden anlama, rakibin beden dilinden ve hareketlerinden zayıf ve güçlü yanlarını çıkarsama ve bir sonraki hamlesini tahmin etme yeteneği gerektirmesi bakımından, yazıda da bir yerde kısaca geçtikleri gibi otistikler (ve belki özellikle yüksek işlevsellik otistikler) üzerinde de etkisi olabilir. Yani haddim olmaz tabii, ama sizin bu konuyu alıp biraz daha sağlam temellerde çok daha iyi bir şeye dönüştürmeniz teorik ve pratik olarak çok faydalı olabilir. Zaten bir vaka analiziyle başlamışsınız, ancak işi OKB+Tik bozukluğu ile sınırlandırmanız çok parlak bir fikir gibi geldi.

Gelişmeleri ben de merakla bekliyorum ve bildirebilirseniz buradan takip etmek istiyorum.

Başarılar ve iyi oyunlar diliyorum :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Fatih,

Çok hakslısın, bunları farkedecek arkadaşlamızın olması beni sevindirdi. Bu bir olgu çalışmsı ve çok fazla eksiği var. Herhalde değerlendiren hakemler masa tenisini seviyor. yoksa işi zordu. :) Şİzofrenler üzerinde bu sporun etkisi fanteziden ibaret. Ben obsesif kompulsif boz. konusunda özel olarak çalışıyorum ve bu konuda epeyce bilimsel çalışmam var. daahaönceki yazımda dediğim gibi teorik olarak masa tenisinin etkisinin bu sorunlarda etkili olabilceğinin rasyoneli daha tutarlı gibi duruyor. Otizm konusu benim uzmanlık alanıma pek girmiyor neden denenmesin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 11 years later...
Tarih: 01.04.2010 Saat: 16:25, Psychospin yazdı:

Tarih: 03.04.2010 Saat: 21:05, Psychospin yazdı:

Bugün derslere başladı. kas koordinasyonu inanılmaz derecede bozuk. kesinlikle bu iş olmaz dersiniz. fakat amacımızın şampiyon yetiştirmek olmadığını biliyoruz. top zıplatmak ile işe başladık. bu gelişmeleri kameraya da alacağım. gelişmeleri bildiririm.

Sayin Psychospin,

yazılarınızı büyük bir ilgı ile okudum ve sonucunu merak etmekteyim.

Bayağı bir zaman geçmiş. Sonuçlarınızı bizle burda tekrar paylaşırsanız çok sevinirim.

Sazgılarımla

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Timo Boll yazdı:

Sayin Psychospin,

yazılarınızı büyük bir ilgı ile okudum ve sonucunu merak etmekteyim.

Bayağı bir zaman geçmiş. Sonuçlarınızı bizle burda tekrar paylaşırsanız çok sevinirim.

Sazgılarımla

merhaba

evet uzun zaman oldu. hatırladığım maalesef o çocuğun motor becerileri çok zayıftı. neredeyse hiç ilerlemiyordu. sonra deprem vs derken herkes dağıldı biryerlere

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 7 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..