Jump to content
Masatenisi.org Forum

Off Off

Guest malatyalıcihan

Recommended Posts

Guest malatyalıcihan

son 4 aydır sıkı idman yapıyordum. haftanın hemen hergünü antreman yapmaya özen gösteriyodum.antremanlara hiç ısınmadan başlıyordum.Ağrıda düzenlenen turnuvadan hemen sonra belimde ciddi ağrılar başladı bugün doktara gittim eğimemi kalkmamı bacağımla ilgili bir kaç hareket yaptırdı..Sonucunda çok büyük birşey yok dedi.Ama bel fıtıgı başlangıcı olabilir dedi sadece şuan korkular içindeyim...Doktor masa tenisine bir süre ara vermemi söledi ama süre belirsiz.. benimle aynı derde sahip olanların fikrini bekliyorum...Ne yapmalıyım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

son 4 aydır sıkı idman yapıyordum. haftanın hemen hergünü antreman yapmaya özen gösteriyodum.antremanlara hiç ısınmadan başlıyordum.Ağrıda düzenlenen turnuvadan hemen sonra belimde ciddi ağrılar başladı bugün doktara gittim eğimemi kalkmamı bacağımla ilgili bir kaç hareket yaptırdı..Sonucunda çok büyük birşey yok dedi.Ama bel fıtıgı başlangıcı olabilir dedi sadece şuan korkular içindeyim...Doktor masa tenisine bir süre ara vermemi söledi ama süre belirsiz.. benimle aynı derde sahip olanların fikrini bekliyorum...Ne yapmalıyım...

cihancıgım hergun idman mantıklı degil.kasların da dinlenmeye ihtiyacı vardır.gun asırı idmanla daha cok verim alacagına eminim.fıtık baslangıcı isin bası demek.dinlenmeyle ve biraz egzersizle 1-2 haftaya agrıların gecer.sanki hic birseyin yokmus gibi gelir.ama fıtık oraya yerlesir.o yuzden bel ve karın kası guclendirici hareket yapmak gerekir.ani hareketlerden kacın.bacak hareketlerini gelistir boylece belden yapacagın ani hareketleri azaltmıs olursun.idman oncesi ısınmayı da ihmal etme.mumkunse idman salonuna yuruyerek git.otobusle gidiyorsan 1 durak geride in ve yuru.en azından ısınma surecini bu sekilde gecistirmis olursun.biraz esneme hareketi yapıp baslayabilirsin.

15 yıllık fıtık gecmisi olan ve gecen yaz ameliyat olan arkadas tavsiyesi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Isınmadan idman her zaman problem yaratır. Ben bir bel ağrıları ile ilgili bir ilaç broşüründe gösterilen bel egzersizlerinin çok faydasını gördüm. Oynamadan önce hepsini olmasa da ısıtma egzersizlerini yapmak çok faydalı oluyor. Bunun ötesinde ara verdiğinizde mutlaka tshirt değiştirin ve beli kuru/sıcak tutun. Islak şort, tshirt çok zararlı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun Cihan

fıtık olmayabilir de. kesin tanı için mr gerekecektir.

seni ısınırken izledim. spin atmak için vücudunu bel kısmından çok döndürüyorsun. belki doğru olan budur tam bilmiyorum ama bu tarz hareketleri yapmaya maç sırasında çok fırsat olmuyor. belki buna bağlı bir zorlama da olabilir. biraz dinlen. ama karın ve bel ve sırt kaslarını da güçlendirmelisin belini çok zorlamadan tabiki

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bi süre dinlen ve bu süre içerisinde bir fiziksel terapiste git. ağrıyan kaslarını ve genelde oynarken çok zorladığın yerlerini kuvvetlendirmek için bir çalışma programı alırsan hem ağrıların azalır hemde masa tenisi için yararlı olur zannedersem. bu arada geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kardeş öncelikle geçmiş olsun.Bende de bel fıtığı var.Endişelenmene gerek yok.Oynamadan önce bel bölgesini ısıtman yeterli.Masa Tenisini performanslı oynayan oyuncuların birçoğunda bu rahatsızlık mevcut.Mr çektirmeni bende tavsiye ederim.unutma ısınmak çok önemli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun. Benimde sana tavsiyem mr çektirip kesin bir sonuç almak. Bazen zorlama ile ağrı oluşabiliyor. Sende yeni bir turnuvadan çıktın. Ama işi şansa bırakma mr çektir genede. Umarım bel fıtığı değildir. Bende çift taraflı bel fıtığı var. Yaklaşık 15 sene önce doktorlar masa tenisini kesinlikle bırakmamı ve ameliyat olmamı tavsiye ettiler. Bende masa tenisini bırakmak yerine daha dikkatli davrandım ve hala dikkat ediyorum. 15 seneden bu yana ise hiç şikayetim olmadı. Eğer mr'da fıtık çıkarsa dikkat etmen gereken bazı şeyler:

1- Ağır kaldırmayacaksın eğer mecbur olursan belinden değil dizlerinden kırarak güç almalısın

2- Sürekli aynı hareketleri yapma. Uzun süreli yatma, oturma, ayakta fazla kalma.

3- Ters hareketlerden ve beli yoracak şekilde baskılardan uzak dur.

4- Masa tenisi oynamadan önce mutlaka ısınma hareketlerini yap. Ama hafif ve açma germe hareketleri. Açıp gereyim derken belini ve kaslarını çok zorlama olduğun yerde kalırsın baklaugh.gif

5- Doktordan alacağın egzersiz hareketlerini mutlaka uygula.

6- Masa tenisi oynadıktan sonra mutlaka terini kurula. Kesinlikle bel bölgeleri nemli bile kalmamalı.

7- Masa tenisini hemen bırakma. Ama bu benim tavsiyem. Tabiki sen daha iyi bilirsin. Çünkü ağrı olursa zaten hiç kımıldayamıyorsun. Bırak oynamayı yerinden kımıldayamazsın. Ama sonuna kadar dayanmanı tavsiye ediyorum.

Bence ve umarım sadece maçlardan dolayı belin biraz ağrıyo olabilir. Fıtık bakımı zor bir hastalık. Ama alışıyorsun. Sen hemen bir mr çektir. İnşallah bir şeyin yoktur. Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle geçmiş olsun, erdinç hoca da aynı dertten muzdarip olduğu için olayı çok güzel özetlemiş, uzmanların (ftr-ortopedi-nrş) önerisi: bel fıtığı teşhisi koyulduysa masa tenisi gibi bel hareketlerini ilgilendiren sporları kısıtlı yapmalarıdır, ısınmadan yapılan antrenman tüm sporlarda olduğu gibi masa tenisinde de önemli hasar oluşturabiliyor, bu sebeple çok önemli

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Cihan. Fıtığı mıtığı unut, bilmez o doktorlar. Sana nazar değmiş besbelli. Nazar boncuğu takmadan turnuvalarda boy gösterirsen olacağı budur zaten. Nefesi kuvvetli biri şöyle iyi bi okusun üflesin bişeyciğin kalmaz. Ayrıca dirseğinde, belinde hiçbir sıkıntısı olmayan adamı masatenisçiden saymazlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

Öncelikle herkese teşekkür ederim.Doktorun dediğiyle kaldım şuanlık mr çektirmek için başka ile gitmem lazım Ağrıda mr yok.Onun için en yakın zamanda Malatyaya gitmeyi düşünüyorum.Şuanlık ağrılar çok aşırı değil şimdiye kadar aşırı şekilde bir kaç sefer oldu ağrılarım.O zamanda olduğum yere yığıldım diyebilirim.Ama şimdilik o kadar bir şikayetim yok ayakta uzun süre kalmazsam ağrı olmuyor.Fakat yarım saat ayakta kalayım ağrılar artmaya başlıyor.Bu dönemi Ağrıda geçireceğim gibi.İnş en yakın zamanda iyileşir Tufan hocamla oynayabilirim.Nede olsa forum buluşmasına az kaldı..

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cihan kardeşim önce sağlık. İyileş dinlen bi bakalım. Gerekirse Rizede aynı takımda oynarız. Önemli olan iyileşip biran önce sağlığına kavuşman. Ayakta fazla kalınca ağrı hayra alamet değil. Biran önce ihmal etmeden Malatyaya git. Yada Ankaraya gel. Ben senle ilgilenirim. Doktora gider bi gösteririz. Mr çektirir en azından erken tedaviye gider yada bişeyin yoksa Rizeden önce Ankarada seni ben iyice bi yamultup gönderirimlaugh.gif .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

Cihan kardeşim önce sağlık. İyileş dinlen bi bakalım. Gerekirse Rizede aynı takımda oynarız. Önemli olan iyileşip biran önce sağlığına kavuşman. Ayakta fazla kalınca ağrı hayra alamet değil. Biran önce ihmal etmeden Malatyaya git. Yada Ankaraya gel. Ben senle ilgilenirim. Doktora gider bi gösteririz. Mr çektirir en azından erken tedaviye gider yada bişeyin yoksa Rizeden önce Ankarada seni ben iyice bi yamultup gönderirimlaugh.gif .

Tufan hocam öncelikle çok teşekkür ederim.Büyük ihtimalle gelecek hafta Erzurum yolu gözüküyor bana.Orada mr çektiririm.Kötü bir sonuç çıkarsa vay halime zaten fakat çıkmazsa yine vay halime bu sefer sen beni yamultacaksın :gulumse: Aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık hesabı :gulumse: Yinede beni düşündüğün için sağol Tufan abi..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 years later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..