Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Kalınlıkları Ve Tahta Off All Falan Filan

Guest caner12

Recommended Posts

arkadaşlar benim kafamda bazı soru işraretleri war bunlara yanıt bulabilirsem sevinicem

1- lastiğin kalın olması neye fayda sağlar ve neye zarar sağlar

2- lastiğin inci olması neye fayda sağlar neye zarar sağlar

3- tahtanın ally olması neye yarar neye zarar sağlar

4- tahtanın ally+ olması neye yarar neye zarar sağlar

5- tahtanın off olması neye yarar neye zarar sağlar

6- tahtanın off olması neye yarar neye zarar sağlar

ve bunun gibi sorularım war yardımcı olabilir misiniz arkadaşkar

şimdiden teşekkürler ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kalın olması masadan uzaklaştığında işe yarar, daha etkili vuruşlar yapmanı sağlar; daha çok spin verir aynı zamanda spinden daha çok etkilenir.

ince lastik masanın üzerinde oynadığında avantaj sağlar, daha az spin üretir ama spinden de daha az etkilenir. İnsanlar genelde ince lastikle ustalaştıkça milim milim daha kalın lastiklere doğru yönelirler.

inci olması bi fayda sağlamaz. bu soruyu gidip inci sözlüğe sor, onlar daha doğru bir yanıt verirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar benim kafamda bazı soru işraretleri war bunlara yanıt bulabilirsem sevinicem

1- lastiğin kalın olması neye fayda sağlar ve neye zarar sağlar

2- lastiğin inci olması neye fayda sağlar neye zarar sağlar

3- tahtanın ally olması neye yarar neye zarar sağlar

4- tahtanın ally+ olması neye yarar neye zarar sağlar

5- tahtanın off olması neye yarar neye zarar sağlar

6- tahtanın off olması neye yarar neye zarar sağlar

ve bunun gibi sorularım war yardımcı olabilir misiniz arkadaşkar

şimdiden teşekkürler ...

Sorularınıza verdiğim aşağıdaki cevapların hepsi YANLIŞTIR!

Okurken hep yazılanın tersini düşünürseniz, cevaplar anlamlı olabilir.

Yada tersi...

1- Lastiği kalın alırsanız kazançlı çıkarsınız. Aynı paraya daha fazla sünger almış olursunuz. Kalın lastik topu daha iyi hissetmenizi sağlar. Kalın lastik topu yavaşlatır, kontrolü arttırır. Kalın lastiklerle oynamak daha kolaydır. Kalın sünger spini olumsuz etkiler. Kalın lastikler raketi hafiflettiğinden, FH-BH geçişleri hızlanır. Kalın lastikler raketin ağırlık merkezini sapa doğru kaydırır, bileğiniz rahat eder.

2- Lastiğin ince olması bi işe yaramaz. İnce lastik masa tenisi öğrenmeyi zorlaştırır. İnce süngerle iyi spin çekilemez, Waldner gelse o bile beceremez. İnce lastik aldın mı havada bulut, spini unut. İnce sünger kontrolü zorlaştırır. Topun hızını arttırır. Blok yapmak güçleşir. Topu oyunda tutamazsınız. Raket o kadar hafif olur ki oynayamazsınız. Max almak varken gidip lastiğin incesini alana enayi gözüyle bakılır. Lastik üreticileri neden hala malak gibi ince süngerli lastik üretirler anlamak mümkün değildir.

3- All, şunun kısaltmasıdır: "Allah'ım atmıyo ki bu tahta, nası oynancak bunla?" Bu tahtalar sadece ve sadece masa tenisine yeni başlayanlar içindir. Bir yıldır oynuyorsanız ve hala All tahta kullanıyorsanız kendinizden utanmalısınız. All tahtalar, top hissi açısından, top kontrolü açısından, topu oyunda tutmak, topu tanıyıp, masa tenisi becerilerinizi arttırmak açısından, tekniğinizi ilerletmek, vuruş gücünüzü geliştirmek açısından hep size engel teşkil ederler. Bu tip tahtalara odun demek bile iltifat sayılır. İple bağlanmış bir demet maydanozdan farkı yoktur bunların. Elinizde all tahta varsa hemen enayinin birine satın kurtulun. Aman diyorum.

4- All+ tahtaların All olanlardan pek bir farkı yoktur. Bir demet maydanozun arasına iki sap ıspanak koymuşlar o kadar. Müşterinin kafasını karıştırmak için sonuna da + koyup ifadeyi matematiksel hale sokmuşlar hepsi bu. Bu tahtaların da yarardan çok zararı vardır. Zaten kendilerine hayırları yok ki size faydaları dokunsun. Tamamen güzelim ağaçların boşa kesilmesi, başka bişey değil.

5- Off ne anlama geliyor hemen tahmin edebilirsiniz. Evet bildiniz. Canı yanmış zavallı rakibinizin çıkardığı ses. Bu tahtalar çok can yakar. Off tahtalarla atılan şutlar bi yerine geldiğinde adamı bağırtır. Bu tahtalar masa tenisi oynayan herkese uygundur. Bilsin bilmesin herkes bunlarla rahat rahat oynar. Hiç sıkıntı yaşamazsınız. Topu karşıya göndermek için dokunmak bile yettiğinden bu tahtalar zayıf oyuncuların en büyük dostudur. Bu tahtalarla atılan şutlar, çekilen spinler asla geri gelmez. "Tatar Ramazan" filmini seyredenler hatırlayacaktır; filmde Kadir İnanır'ın "Ben bıçağı bi kere sallarım" şeklinde unutulmaz bir repliği vardır. İşte Off tahtalar da aynı hesap.

Off tahtalar, janjanlı saplı, karizmatik, cool tahtalardır. Kızlar off tahta kullanan erkeklere bayılır. Pardon, yani demek istediğim "Çoğu kız off tahta kullanan erkekleri çekici bulur" (Off... Az kalsın gidiyoduk okkanın altına) Kızın hangi tahta ile oynadığı ise erkeğin umru olmaz. (Bilimsel gerçek) Fazla söze gerek yok, bu tahtalar verdiğiniz her kuruşu fazlasıyla hak eder.

6- Off+ tahta, off tahtanın iç güveysinden hallicesidir. Off+ sınıfı tahtalar, dünyanın en çok satan tahtalarıdır. Hücum oynayan bütün profesyonel oyuncular bu tip tahta kullanırlar. Zaten kullanmak zorundadırlar yoksa topları etkili gitmez. Etkiliyi bırak, hiç gitmez. Off+ tahta ile oynuyorsanız siz bu işi biliyorsunuz demektir. Ağır abisinizdir. Off tahtalara bayılan kızlar, Off+ tahtalar karşısında, sokakta Brad Pitt görmüşe dönerler. O yüzden şaşırmayın ama dikkatli olun. Zamanında Kanuni'nin elinde olsaydı bi tane off+ Viyana'yı da almıştık.

Faydalı olabildimse şaşarım. Hadi bana müsaade.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben olsam.. Lastik kalınlıklarıyla kafayı yiyeceğime, her zaman max tercih eder, tahtamla uyumlu hale getirmeye çalışırım.

Örn;

Stiga Offensive Classic + Boost Tc 1.8mm

yerine..

Stiga Allround Classic + Boost Tc Max

p s : stiga falan satmıyorum. sadece örnek vermek için yazdım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sorularınıza verdiğim aşağıdaki cevapların hepsi YANLIŞTIR!

Okurken hep yazılanın tersini düşünürseniz, cevaplar anlamlı olabilir.

Yada tersi...

1- Lastiği kalın alırsanız kazançlı çıkarsınız. Aynı paraya daha fazla sünger almış olursunuz. Kalın lastik topu daha iyi hissetmenizi sağlar. Kalın lastik topu yavaşlatır, kontrolü arttırır. Kalın lastiklerle oynamak daha kolaydır. Kalın sünger spini olumsuz etkiler. Kalın lastikler raketi hafiflettiğinden, FH-BH geçişleri hızlanır. Kalın lastikler raketin ağırlık merkezini sapa doğru kaydırır, bileğiniz rahat eder.

2- Lastiğin ince olması bi işe yaramaz. İnce lastik masa tenisi öğrenmeyi zorlaştırır. İnce süngerle iyi spin çekilemez, Waldner gelse o bile beceremez. İnce lastik aldın mı havada bulut, spini unut. İnce sünger kontrolü zorlaştırır. Topun hızını arttırır. Blok yapmak güçleşir. Topu oyunda tutamazsınız. Raket o kadar hafif olur ki oynayamazsınız. Max almak varken gidip lastiğin incesini alana enayi gözüyle bakılır. Lastik üreticileri neden hala malak gibi ince süngerli lastik üretirler anlamak mümkün değildir.

3- All, şunun kısaltmasıdır: "Allah'ım atmıyo ki bu tahta, nası oynancak bunla?" Bu tahtalar sadece ve sadece masa tenisine yeni başlayanlar içindir. Bir yıldır oynuyorsanız ve hala All tahta kullanıyorsanız kendinizden utanmalısınız. All tahtalar, top hissi açısından, top kontrolü açısından, topu oyunda tutmak, topu tanıyıp, masa tenisi becerilerinizi arttırmak açısından, tekniğinizi ilerletmek, vuruş gücünüzü geliştirmek açısından hep size engel teşkil ederler. Bu tip tahtalara odun demek bile iltifat sayılır. İple bağlanmış bir demet maydanozdan farkı yoktur bunların. Elinizde all tahta varsa hemen enayinin birine satın kurtulun. Aman diyorum.

4- All+ tahtaların All olanlardan pek bir farkı yoktur. Bir demet maydanozun arasına iki sap ıspanak koymuşlar o kadar. Müşterinin kafasını karıştırmak için sonuna da + koyup ifadeyi matematiksel hale sokmuşlar hepsi bu. Bu tahtaların da yarardan çok zararı vardır. Zaten kendilerine hayırları yok ki size faydaları dokunsun. Tamamen güzelim ağaçların boşa kesilmesi, başka bişey değil.

5- Off ne anlama geliyor hemen tahmin edebilirsiniz. Evet bildiniz. Canı yanmış zavallı rakibinizin çıkardığı ses. Bu tahtalar çok can yakar. Off tahtalarla atılan şutlar bi yerine geldiğinde adamı bağırtır. Bu tahtalar masa tenisi oynayan herkese uygundur. Bilsin bilmesin herkes bunlarla rahat rahat oynar. Hiç sıkıntı yaşamazsınız. Topu karşıya göndermek için dokunmak bile yettiğinden bu tahtalar zayıf oyuncuların en büyük dostudur. Bu tahtalarla atılan şutlar, çekilen spinler asla geri gelmez. "Tatar Ramazan" filmini seyredenler hatırlayacaktır; filmde Kadir İnanır'ın "Ben bıçağı bi kere sallarım" şeklinde unutulmaz bir repliği vardır. İşte Off tahtalar da aynı hesap.

Off tahtalar, janjanlı saplı, karizmatik, cool tahtalardır. Kızlar off tahta kullanan erkeklere bayılır. Pardon, yani demek istediğim "Çoğu kız off tahta kullanan erkekleri çekici bulur" (Off... Az kalsın gidiyoduk okkanın altına) Kızın hangi tahta ile oynadığı ise erkeğin umru olmaz. (Bilimsel gerçek) Fazla söze gerek yok, bu tahtalar verdiğiniz her kuruşu fazlasıyla hak eder.

6- Off+ tahta, off tahtanın iç güveysinden hallicesidir. Off+ sınıfı tahtalar, dünyanın en çok satan tahtalarıdır. Hücum oynayan bütün profesyonel oyuncular bu tip tahta kullanırlar. Zaten kullanmak zorundadırlar yoksa topları etkili gitmez. Etkiliyi bırak, hiç gitmez. Off+ tahta ile oynuyorsanız siz bu işi biliyorsunuz demektir. Ağır abisinizdir. Off tahtalara bayılan kızlar, Off+ tahtalar karşısında, sokakta Brad Pitt görmüşe dönerler. O yüzden şaşırmayın ama dikkatli olun. Zamanında Kanuni'nin elinde olsaydı bi tane off+ Viyana'yı da almıştık.

Faydalı olabildimse şaşarım. Hadi bana müsaade.

Ongün abi gülme krizine girdim.Bide defans tahtalar ile şöminede yanan odun arasında kıyaslama yapar mısınız?Birde bazı çin markalarının of+++ raketini gördükten sonra kızlar nasıl hisseder:P

Bu arada all=allround dur.Bu tahtalarda kontrol ve his vardır.Off =offensivedir.Hızlı oyular için tasarlanmıştır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şimdi benim de bir sorum olacak (özellikle Ongun Abimin cevabını çok merak ediyorum) şimdi oyuncuya bağlı olarak ekipmanları 3'e ayırmış dedelerimiz. Ofansif oyuncu dediğimiz kişiler çok büyük oranda ofansif ekipman kullanıyor ve ofans yapıyor. Allround'cu abilerimiz bi ofans bir defans yapıyor diye düşünüyorum ve eski defansçılar da defans ekipmanı kullanıp sürekli defans yapıyor olsun , sıfır hücum. Peki modern defansın (joo gibi) allround'dan farkı nedir ? Şimdiden teşekkürler , öylesine bir soru işte bendeki :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şimdi benim de bir sorum olacak (özellikle Ongun Abimin cevabını çok merak ediyorum) şimdi oyuncuya bağlı olarak ekipmanları 3'e ayırmış dedelerimiz. Ofansif oyuncu dediğimiz kişiler çok büyük oranda ofansif ekipman kullanıyor ve ofans yapıyor. Allround'cu abilerimiz bi ofans bir defans yapıyor diye düşünüyorum ve eski defansçılar da defans ekipmanı kullanıp sürekli defans yapıyor olsun , sıfır hücum. Peki modern defansın (joo gibi) allround'dan farkı nedir ? Şimdiden teşekkürler , öylesine bir soru işte bendeki smile.gif

@donik : Kıyaslama yapiym de, elim yansın di mi..? Off+++ tahtalar, Rambo filmlerine katlanabilen kızların ve erkek fatmaların ilgisini çeker ancak.

@Hıcın : Rica ederim. Evet haklısınız. Aklım bana mukayyet olsa bari diyorum ama o da olmuyor.

@Alper Yıldırım : İnsanüstü mü? Alien vs. Predator gibi filan mı? Nası yani?

@Emre Adıgüzel : Afiyet olsun. Yıldızlı pekiyiyi aldım ya artık çalışmam, yatarım üstüne. Espri üretme çiftliğini de kiraya verdi miydim, ohh... On dönem İTÜüü, dört sene'e bitüü...

@hotmail.com : Çık aradan!

@Alper Yıldırım (2) : Nerede o eski güzel günler. Dedelerimizin 3'e ayırdığını, 33'e ayırdılar şimdi. Ekipman seçecek olana kolay gelsin. Modern defansçı kimdir, ne iş yapar, allround-çıyla arasında ne fark var? Madem merak ediyorsun... Efendim çok fark var. Anlatmakla bitmez aslında. Ben aradaki farkların birkaçına değineyim, diğerlerini arkadaşlar tamamlasınlar.

1. Allround oyunun geçmişi masa tenisinin doğuşuna hatta dinozorlara kadar uzanırken, Modern defans daha dünkü çocuktur.

2. Allround-çunun sağı solu belli olmaz. Ne zaman ne yapacağı kestirilemez. Bazen kendi bile bilmez. Modern defansçının ise bellidir. Fh'e geldi vur, Bh'e geldi kes.

3. Allround-çu ekmeğini taştan çıkarır. Modern defansçı pütüre muhtaçtır. Yasaklanırsa aç kalır.

4. Allround-çu her türlü mekanda bir şekilde oynayabilir. Alan darmış, genişmiş onu alakadar etmez. Yeri gelir sırtını duvara yaslar öyle oynar. Yer fayansmış, betonmuş vız gelir. Modern defansçı uygun olmayan koşullarda oynayamaz. Geniş alana ihtiyaç duyar.

5. Allround-çu oynarken anasının gözü olmak zorundadır. Modern defansçı biraz saftirik olsa da olur.

6. Allround-çular biraz kumarbaz olurlar. Modern defansçılar ise sağlamcıdır.

7. Allround-çu olmak için biraz görmüş, geçirmiş olmak gerekir. Tecrübe gerekir. 18 yaşından küçükler allround-çu olamaz ama modern defansçı olabilir.

8. Allround-çu her istediğini yiyebilir. Çünkü allround-çunun göbeklisi makbuldür. Modern defansçı ise kendine bakmak zorundadır. Sayı alabilmek için çok koşturması gerekir garibin.

9. Allround-çu nahiye müdürü gibidir. İnsanlar ona saygı gösterir ve ondan çekinir. Modern defansçı biraz mahallenin delisi gibidir. Hem insanları kızdırır, hem de sevilir.

10. gun

@ongun : Sus artık. Kapa çeneni! Dırdır dır vır vırvır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet bunlar aradaki kesin farklar , şimdi anladım :D:

Abi uzaya neden gittin ki insanüstü derken mesafe değil de yetenek olarak birşeyler demek istemiştim :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben olsam.. Lastik kalınlıklarıyla kafayı yiyeceğime, her zaman max tercih eder, tahtamla uyumlu hale getirmeye çalışırım.

Örn;

Stiga Offensive Classic + Boost Tc 1.8mm

yerine..

Stiga Allround Classic + Boost Tc Max

p s : stiga falan satmıyorum. sadece örnek vermek için yazdım :)

Bu tür kombinasyonun avantajı nedir? (off tahta ve ince lastik yerine all tahta ve kalın lastik tercihinin)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Bu tür kombinasyonun avantajı nedir? (off tahta ve ince lastik yerine all tahta ve kalın lastik tercihinin)

Bu soruya cevap veren çıkmadı nedense? Kafadan bir cevap sallayayım bakalım, belki ilgi uyanır.

Ben "M.Maze Off + 1.9 Sriver el" kullanırken, kontrollü lastiklere rağmen, tahta gücünü hissettiriyordu. Lastiklerin verdiği rahatlığa rağmen dikkati pek elden bırakmaya gelmiyordu. Topa sert girdiğimde de, top lastiğe gömülüp, ince* sünger tabakasını aşıp, tahtaya çarpıyor ve OFF tahtanın sertliği topu hemen geri fırlattığından, top yeterince spin alamadığı için, alçalıp masaya düşeceği yerde daha düz bir rotada uçup masa dışına çıkabiliyordu. Yada masayı bulsa da spin miktarı düşük olduğundan, karşılaması basit etkisiz bir vuruş yapmış oluyordum. Burada ince sünger derken 0.2 - 0.4 mm gibi bir kalınlık farkından bahsetsek de, konu spin olunca etkisi hissediliyor gerçekten. Raketin iskeleti sert olunca, lastikler ne olursa olsun, raket daha az hata kaldırıyor. Benim gibi yeterince gelişmemiş bir oyuncu için OFF tahtalı raketler sık ve düzenli antrenman yapmayı gerektiriyor. Yoksa tedirgin oynamaya başlıyorsunuz. Raket sizi yavaş yavaş bozuyor. Tabii benim tüm bunların farkına varmam için, 6 ay boyunca yukarıda yazdığım kombinasyonla oynayıp, bizzat tecrübe etmem gerekti. Ne oldu? Kendimi kandırarak hevesimi almış oldum. Şimdi aynı lastikleri, allround tahta üzerinde kullanıyorum. Artık sadece haftasonları oynayabilsem de, masaya geçtiğimde bocalamadan, kontrol sorunu olmadan, rahat bir şekilde oynayabiliyorum. Eminim bu tahtayla max lastikler kullansam da eski raketime göre daha rahat ederim. Tahta seçimi çok önemliymiş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun bravo gercekten, oturdum bütün yazıları okudum, çok eğlenceliydi...

Diğer taraftan kendi 1.5 senelik tecrübeme dayanarak açıkça ifade ederimki yeni başlayan sakın off raket almasın, All tahtalar ile vuruşlarını geliştirsinler. Sonra yavaş yavaş ilerlesinler.

Selamlar,

Kerem

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun bravo gercekten, oturdum bütün yazıları okudum, çok eğlenceliydi...

Diğer taraftan kendi 1.5 senelik tecrübeme dayanarak açıkça ifade ederimki yeni başlayan sakın off raket almasın, All tahtalar ile vuruşlarını geliştirsinler. Sonra yavaş yavaş ilerlesinler.

Selamlar,

Kerem

Teşekkürler Kerem.

Bir itiraf köşesi filan mı açsak acaba?

"Selam. Ben Kütahya'dan Haydar, sakın Schlager Karbon almayın..." gibisinden, tecrübe edilen yanlışın açıkça ifade edildiği, samimi mesajlar daha faydalı olabilir belki. Çünkü işin içine "Yeni başlayan" ifadesi girince, insanın inkar mekanizması tetikleniyor ister istemez, "yeni başlayan ALL 'sa ben kesin OFF 'umdur, haydi bismillah..." deyip bodoslamadan dalıyoruz ekipman deryasına. Sonuç malum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 years later...
  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Arkadaşlar ben üst lastiğin çok ince ve elastik olduğu süngerin ise çok yumuşak olduğu bir lastik arıyorum.Bu türden bildiğiniz

lastik isimlerini verirseniz çok makbule geçer.

lkt pro xp lastiği ince ve yapışkan süngeri çok yumuşak ve hafif bir lastik topu zıplatmıyor (sonuçta çin lastiği) sert ve hızlı tahtalarda çok güzel olur backhandde kullanılabilir.Fiyatıda oldukça ucuz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..