Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ekipman Ve Doğru Başlangıç

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Bana sorulan bir soru ile konuya giriş yapmak istiyorum.

"Temel eğitim alarak başladığım bu spor dalında" "İlk olarak teknik anlamda başlangıç eğitimi almamış kısaca tanımlarsam forhand ve backhand düz vuruşları dahi öğrenmeden shoot(zamane deyişi ile smaç ki voleybol terimi) atmayı öğrenmek istemek" sizce doğru mu ? Yani böyle bir eğitime inanıyor musunuz ?

Yanıt

Hiç düşündünüz mü bilmiyorum ama topu saat gibi görmeyi...Yani masa tenisi topunun üstünde zamanı gösteren rakkamların varlığını..Eğer bunu zihninizde canlandırabiliyorsanız o zaman raketin hangi vuruşlar için topa hangi açılarda vuracağınıda öğrenmeniz mümkün olabilir.

Bu sadece topun neresine,ne zaman,nasıl,hangi güçte temas edeceğinize dair temel eğitimi de içermektedir.Ancak bunun yerleştirilebilmesi için vücudunuzun duruş açısı,ağırlığınızın ayaklarınıza vuruş tekniğine göre nasıl dağıldığını da bilmeniz gerekecektir.İsterseniz şöyle özetleyelim.

"Elinizdeki raketin sizin masaya uygun gördüğünüz mesafede topu öngördüğünüz güç,falso ve de zamanda rakip sahaya gönderme becerinizi gerçekleştirmesi sadece başlangıç aracı olacaktır"Ve bu aşama ilk temel eğitimin de önceliğidir.

İşte bu sorunun yanıtından sonra sizin yeteneklerinizin tesbiti gündeme gelir.Kimse sizden 100 mt 10 sn de koşmanızı istemez.Ancak koşmayı da siz bilmelisiniz.Sizi siz yapan koşabildiğiniz mesafe değildir.Çünkü beklenilen bu mesafeyi ne kadar süre içinde koştuğunuzdur.

Masa tenisi de böyledir

Ne oynamak istediğniz değil..Neyi oynayabildiğinizdir.Yeteneklerinizi ikinci seçenek etrafında toparlayabildiğiniz ölçüde başarılı olacaksınızdır.

sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

temel eğitimde eskiden aylarca sadece fh şutop öğretilerek sporcu yetiştirilmeye başlanırdı, sonra benzer şekilde bh şutop, şimdi bunun ne kadar yanlış bir yöntem olduğunu görüyoruz, zamanla süre kısaldı, ayak çalışmaları eğitim sürecinin en başına kondu, kombinasyonlar erken öğretilmeye başlandı, bu şekilde kısa sürede daha kaliteli sporcular yetişmeye başlandı,

bence; şutop kavramından önce şut öğretilmesi uygun değil, ama neden olmasın, belki bu şekilde kolunu , vücudunu ve ayaklarını kullanmayı daha iyi öğrenecek, masa tenisinde gücün önemini daha erken kavrayacak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Daha önce de yazdığım gibi masatenisin de aranan temel özelliğin geliştirilebilir motorik özelliklere sahip atletik bir vücut olması.Masatenisi tekniklerinin öğretimini bütün olarak ele almak gerekmektedir.Kısaca şöyle açıklanabilir.Temel duruş edinimi oturtulmuş sporcunuza toplam antreman sürenizin tamamında eşit dağılımlı vuruş tekniklerini gösterebilirsiniz.FH shoot,spin,blok,flick,loop ve BH shoot,spin,blok,flick,chop,loop tekniklerini aynı antremanda sadece tanıtım amaçlı olmak üzere sergileyebilirsiniz.Bana göre FH shoot çalışmasını oturtuncaya kadar tek köşe diagonal sabit çalışma şekli geride kalmıştır.Yapılması gereken bu çalışmanın kayar adımlarla masanın üç noktasındanda yaptırılması tekniğini göstermek ve öğretmektir.

Hoşçakalın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben halen önce diagonal sabit sonra hareketli farklı noktalarda şutop ve sonra spin şeklinde gidilmesi kanaatindeyim. Karışık çoklu toplar da sırası ile gelir.

Ama sanırım ortak kanaatte olduğumuz şu nokta önemli. Masa tenisi 3 öğenin sıra ile düzgün çalışması ile oynanır. Beyin, ayak ve en son el/kol.

Bu arada "şut" denen nesli tükenmiş vuruşun da masatenisinde düşünülenden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Şut eskiden sayı almanın en yaygın ve etkin yolu idi. Şu an çoğu şut atmıyor, atamıyor (ben de dahil). Kesiğe, file seviyesinden bile şut atan bir oyuncuyla oynayınca hayranlığımı gizleyemiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben halen önce diagonal sabit sonra hareketli farklı noktalarda şutop ve sonra spin şeklinde gidilmesi kanaatindeyim. Karışık çoklu toplar da sırası ile gelir.

Ama sanırım ortak kanaatte olduğumuz şu nokta önemli. Masa tenisi 3 öğenin sıra ile düzgün çalışması ile oynanır. Beyin, ayak ve en son el/kol.

Bu arada "şut" denen nesli tükenmiş vuruşun da masatenisinde düşünülenden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Şut eskiden sayı almanın en yaygın ve etkin yolu idi. Şu an çoğu şut atmıyor, atamıyor (ben de dahil). Kesiğe, file seviyesinden bile şut atan bir oyuncuyla oynayınca hayranlığımı gizleyemiyorum.

benimde en sevdigim vurus sutdur. Özellikle BH deki su bazli kisa tirtilli lastigimle topspinlere karsi sert vuruslar yapabiliyorum. Bildiniz gibi kisa tirtilli lastikler kesmelere hassas degildir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence şut (benim tam olarak ifade etmek istediğim şutop) hak ettiği önemi görmüyor. Etrafımda daha ziyade spin çalışması yapıldığını görüyorum. Şut ayakların çalışması için de çok önemli bir vuruş. Şut çalışmasında top spin çalışmasına göre daha hızlı gidip geliyor. Bu çok noktalı şut çalışmasında ayakların spin çalışmasına göre daha hızlı olmasını gerektirir. Bence şut en temel vuruş

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

"shoot tan kastım şutop dur".Sizlerin bunu nasıl değerlendiğinizi veya ne denli önemli olduğunu oyun stilinize ya da beğenilerinize göre değil,anlatmaya çalıştığımız teknik sıra için nasıl bir önerimin olması konusunda fikir birliğini oluşturmak.

Bana göre örneğin FH de şutopu oluştururken iki aşamalı kontrolü sağlamak gerekir.İsterseniz sabit aynı köşeden diaganol isterseniz hareketli kayar adım.Farketmez.Esas sorun top ile buluşma (masaya olan yakın,orta,uzak) yüzdesi ve şiddeti konusunda yaptırdığınız antremanın sonunda sporcunuzun belleğinde oluşturduğunuz kontrol izleniminin kalıcılığını pekiştirmenizdir.

hoşçakalın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..