Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raketten Gelen Çat Çut Sesi...

Recommended Posts

Tüm üyelere günaydın,

Yaklaşık bir ay kadar önce yeni bir kombinasyon yaptım. Butterfly Timo Boll Off(-) tahta üzerine Donic Desto F2 2.0 mm (FH) ve Desto F3 2.0 mm (BH) koydum. Ancak ilk andan itibaren, özellikle topa sert vuruşlarda raketten gelen çat çut sesini hiç sevmedim. Sanki bir mandalin kasasından bir ince tahta koparmışsınız da onunla vuruyormuşsunuz gibi. Sizce sorun tahtadan mı yoksa lastiklerden mi kaynaklanıyor. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

İyi günler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

f3 gibi yumuşak ve ince lastiklerde tahta ile temas fazla olduğundan o sesler alınabilir, f2 de sert sayılmaz, şuna bakabilirsin; f3'le fh'de oynarken aldığın çat çut sesi f2'e göre daha fazla ise bu durum kesinlikle normaldir,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ses lastikten geliyor.. Daha doğrusu yumuşak süngerli lastik oldukları için topun çarpma esnasındaki seside o şekilde oluyor. Ama kulağında yarattığı bu ses dışında başka bir sorun teşkil etmez. Hatta birçok oyuncu özellikle böyle ötücü bülbül sesine meraklıdır. Bu sebeple dert etme. Ama ille de ses rahatsız ediyor diyorsan o zaman hangisinin maliyeti düşük ise onu değiştir. Tahtayı hinokiye çevirirsen sesi tokaşır ama aynı zamnada çok hızlı bir tahta olur, lastiklerin süngerini sert alırsan sesten kurtulursun ama bu seferde yine hızlı olur..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her iki taraf için de anlamlı bir farklılık yok, ama ses var. Tabi bu ses de vurma şiddetine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu durumu normal kabul edersek, bu sesi kaybetmenin yolu olarak lastikleri mi yoksa tahtayı mı değiştirmek etkili olur acaba? Aynı gün değişerek bir arkadaşın Andro titanium All+ tahtası üzerindeki Stiga Boost ts ve tp lastikleriyle oynadım. Sadece lastiğin yumuşaklığını hissettim. Ne bir tahta sesi ne de birşey. O da benim çat çut eden tahtamı beğenmedi haliyle. Mevcut tahtama ben de stiga boost serisi lastik taksam ses kaybolabilir mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her iki taraf için de anlamlı bir farklılık yok, ama ses var. Tabi bu ses de vurma şiddetine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu durumu normal kabul edersek, bu sesi kaybetmenin yolu olarak lastikleri mi yoksa tahtayı mı değiştirmek etkili olur acaba? Aynı gün değişerek bir arkadaşın Andro titanium All+ tahtası üzerindeki Stiga Boost ts ve tp lastikleriyle oynadım. Sadece lastiğin yumuşaklığını hissettim. Ne bir tahta sesi ne de birşey. O da benim çat çut eden tahtamı beğenmedi haliyle. Mevcut tahtama ben de stiga boost serisi lastik taksam ses kaybolabilir mi?

Sadettin'inde bahsettiği üzere, konu tamamen lastiklerle alakalıdır. Oynadığınız lastikler kendi özellikleri itibarıyla vuruş şiddetine göre o sesi çıkartırlar, bazı oyuncular o sesi sever(benim gibi) bazılarıda sevmez(sizin gibi. Lastikleri değiştirirseniz sorun çözülür, tahtayı değiştirmenize gerek yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sadettin'inde bahsettiği üzere, konu tamamen lastiklerle alakalıdır. Oynadığınız lastikler kendi özellikleri itibarıyla vuruş şiddetine göre o sesi çıkartırlar, bazı oyuncular o sesi sever(benim gibi) bazılarıda sevmez(sizin gibi. Lastikleri değiştirirseniz sorun çözülür, tahtayı değiştirmenize gerek yok.

Yaw hocam ben öten yani hoş bir tükkk! sesi çıkaran tahta ve lastiklere hastayım. Ne yaptıysam ne ettiysem aşağıda görünen kombilerimden bu sesi alamıyorum. Ama arkadaşlarınkiler öttükçe hasta oluyorum. Ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaw hocam ben öten yani hoş bir tükkk! sesi çıkaran tahta ve lastiklere hastayım. Ne yaptıysam ne ettiysem aşağıda görünen kombilerimden bu sesi alamıyorum. Ama arkadaşlarınkiler öttükçe hasta oluyorum. Ne yapmalıyım?

Donic F3 lastiklerden al tak ötme sesinin müthiş olduğunu göreceksin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Myilik2002,

Yorumlarınız için teşekkürler. İmzanızdaki tahtanızı görünce benim bu lastikleri nasıl oldu da seçtiğim aklıma geldi. Bir arkadaşın Stiga Carbo 7.6'sı üzerinde vardı bu lastikler, ancak böyle ses yapmıyordu. Yumuşak hissini beğenmiştim o kombinin ve sadece tahtayı değiştirip aynı lastikleri sipariş vermiştim. Daha ilk topa vurduğumda içimden "olmamış" demiştim. Sesin çıkmasına tahta da bir miktar katkıda bulunuyor olabilir mi? Bu arada 7.6'nın fiyatı da fena değil :(.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Myilik2002,

Yorumlarınız için teşekkürler. İmzanızdaki tahtanızı görünce benim bu lastikleri nasıl oldu da seçtiğim aklıma geldi. Bir arkadaşın Stiga Carbo 7.6'sı üzerinde vardı bu lastikler, ancak böyle ses yapmıyordu. Yumuşak hissini beğenmiştim o kombinin ve sadece tahtayı değiştirip aynı lastikleri sipariş vermiştim. Daha ilk topa vurduğumda içimden "olmamış" demiştim. Sesin çıkmasına tahta da bir miktar katkıda bulunuyor olabilir mi? Bu arada 7.6'nın fiyatı da fena değil :(.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Myilik2002,

Tahtanın özelliğine göre bir miktar etkisi olabilir ama bence bu oran çok düşük. Kıyaslama yapacak olursak %90-%10 olabilir. Bir de önemli bir konu daha var. Lastik kalınlığı inceldikçe ses daha da fazla olacaktır. Stga carbo 7.6 çok güzel bir tahta, hem kontrolu iyi hemde temposu, fiyat olarakta çok uygun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

gergely den o ses nasıl çıkmaz anlamıyorum hatta gayet tok bir sesi var

Kullanılmış bryce larla ötmüyo. Ama eski tip solusyonla sriver fx yapıştırdığımda gergely ötüyo. Stigayı pek öttüremiyorum :)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sert çin lastiklerinden gelen top kırılma sesine benzer ses, lastiğin ötmesi sınıfına giriyormu? Şu lastik ötme işini öğreneceğim birgün:)

Örneğin, galaxy T6 tahtama g666 lastik taktım, çat çut sesler geliyor topa vurunca. O lastiği söküp yasaka zap biotech taktım, ses seda yok. Şimdi g666 ötüyormu :huh:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her kuş nasıl ki aynı ötmüyorsa bunu da bir nevi ötme sayabiliriz Necati abi :P: Sert Çin lastiklerinin hemen hemen hepsinde ötme demesekte kırık top sesine benzer bir ses çıkıyor dediğin gibi..Buda lastiğin kimyasından kaynaklanıyor..Fakat son zamanlarda üretilen yumuşak ve daha çok avrupa Japon lastiklerini andıran lastiklerde bu durum mevcut değil..Mehmet abinin de dediği gibi Donic F3 ,yahut Nimbus Sound,Sinus Sound gibi yumuşak lastikleri alıp kullanırsan ötmenin nasıl birşey olduğunu az çok anlarsın :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastiklerinden çıkan seside ötme olarak kabul etmen iyi oldu yoksa çifte standart var diyecektim :D: . Bahsettiğin lastikleri kullanan arkadaşlar var yanlış bilmiyorsam. Biraraya geldiğimizde bizzat çıkan sesi dinleyeceğim.

Tahminimce sert tahta üzerinde öten lastik oldumu ses maksimuma çıkar. Tahtanın yüzdelik rolünü bilmem ama azımsanmayacak rolü olmalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam yarın gelirsen ömer'in viscaria'sında copppa jo silver'a dikkat et, bülbül gibi ötüyor, çin lastiklerinden çıkan ses detone kargadan gelen ses gibi, en nefret ettiğim ses diyebilirim :protesto:

Detone kargamı :alkis: Beterin beteri yani...

Yarın görüşürüz inşallah.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastiklerinden çıkan ses çatlak top sesi gibidir ve detonedir. Ama diğer Donic F3 gibi lastiklerden çıkan ses davul sesi gibi olup çok nettir aradaki farkta çok fazladır. Turushan hocamın dediği gibi Çin lastiklerinden çıkan ses rakibi rahatsız ve gıcık eder ama diğer ses öyle değildir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben waldner senso ultra carbon üzerine nimbus sound(Sanırım ,soft ta olabilir) kullanıyorum bu tahta üzerinde çat çut sesi çıkıyor ama aynı lastikleri aydın beyin verdiği dr.neubauer bulldozer tahta üzerinde aynı lastiklerde denediğimde top kırılma sesi hoş bi ses geliyordu. Ben tamamen lastik değil (En fazla lastik ama) lastik,tahta,hatta kullanılan yapıştırıcının bile etkisi var diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim haifu blue whale 2 bazı yerlerine top çarpınca kırık top sesi çıkarıyor bazı yerlerine çarpınca çıkarmıyor.(ötme demiyorum çünkü o sese sinir oluyorum.) bi de topa göre de değişiyor dandik toplarda çok çıkarıyor. iyi toplarda daha az çıkarıyor. o sesi ilk duyduğumda alışkanlık olarak "aha top rakete dayanamadı dedim" hatta gidip yeni top aldım. sonra baktım aynı ses gene var. dedim "raket almakla olmuyo topun da iyi olması lazım yoksa hemen kırlıyo." am sonradan anladım kırlmamış olduklarını. ama gene de ne zaman o sesi duysam top karşıya geçmicek filede kalcak gibi geliyo ve psikolojik olarak sayıyı kaybediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaslar. Bu foruma yeni katildim. Ben Almanya da oturuyorum ve burda masatenisi ile cok mesgulüm. Haftada 4 kere antremana gidiyorum. Almanyada da böyle forumlar mevcüt ama tabiki daha fazla yazan var. Almanya ile Türkiye deki masatenisini karsilastirirsak zaten büyük bir fark ortaya cikiyor. Bildiginiz gibi Donic, andro, TSP, ... gibi markalar Almanyadan cikiyor. Buyüzden ekipman konusunda biraz uzmanligim var, cünkü bu konular Almanya daki forumda (forum.tt-news.de) günlerce konusuluyor. Bende kendimden ve bu alman formundan size bilgiller aktarmak istiyorum ve sizelere yardim etmek istiyorum.Cümle hatasi yapabilirim ve bu konuda sizden özür diliyorum simdiden :). Ekipmanim: Tahta: andro Kinetic Zylon Kiso/Hinoki Supreme OFF- / VH: Desto F3 Bigslam 2,0 / RH:andro Blowfish 1,8(kisa tirtil)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gelelim konumuza: Yapiskan(kisaca voc) yasagindan sonra firmalar yapiskan-effektli lastikler üretmeye basladilar. Voc´lu yapiskanla lastigini yapistirdigin halde lastik yumusar ve topa vurdugunda tahtaya kadar gelir top. Buyüzden bir cat cut sesi gelir. Simidiki generasyonda dedigim gibi yapiskan-effektli lastikler üretmeye basladilar. Özellikle ilk generasyon Desto sirasiydi (f1, f2,f3).Bu effekt lastigin icine girmis artik. Bu yüzden o sesler cikiyor. Özellikle F3 Bigslam yada Sinus Sound da bu ses mevcut ve eski yapiskan zamanlarini hatirlatiyor.Umarim yardim edebilmisimdir, sorulariniz varsa her soruya acigim. Her lastik üzerinde bilgim var.Bilmedim halde almanlara sorup size cevirebilirim :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaslar. Bu foruma yeni katildim. Ben Almanya da oturuyorum ve burda masatenisi ile cok mesgulüm. Haftada 4 kere antremana gidiyorum. Almanyada da böyle forumlar mevcüt ama tabiki daha fazla yazan var. Almanya ile Türkiye deki masatenisini karsilastirirsak zaten büyük bir fark ortaya cikiyor. Bildiginiz gibi Donic, andro, TSP, ... gibi markalar Almanyadan cikiyor. Buyüzden ekipman konusunda biraz uzmanligim var, cünkü bu konular Almanya daki forumda (forum.tt-news.de) günlerce konusuluyor. Bende kendimden ve bu alman formundan size bilgiller aktarmak istiyorum ve sizelere yardim etmek istiyorum.Cümle hatasi yapabilirim ve bu konuda sizden özür diliyorum simdiden :). Ekipmanim: Tahta: andro Kinetic Zylon Kiso/Hinoki Supreme OFF- / VH: Desto F3 Bigslam 2,0 / RH:andro Blowfish 1,8(kisa tirtil)

Foruma hoşgeldiniz. Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler. Verdiğiniz bilgiler birilerinin işine yarayacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..