Jump to content
Masatenisi.org Forum

Su Bazlı Yapıştırma Tekniği

Recommended Posts

http://www.spinmantra.com/tabletennis/blog/wordpress/?p=2002

su bazlı ile şu şekilde yapıştırırsak iyi verim alıyormuşuz:

kısaca: 2 kat yapıştırıcı sürüp, lastiği tahtaya yapıştırıp 10 dakika oynayıp , lastiği tekrar söküp , tekrar yapıştırıcı sürüp , 10 dakika sonra yapıştırmakmış adımları......

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

http://www.spinmantra.com/tabletennis/blog/wordpress/?p=2002

su bazlı ile şu şekilde yapıştırırsak iyi verim alıyormuşuz:

kısaca: 2 kat yapıştırıcı sürüp, lastiği tahtaya yapıştırıp 10 dakika oynayıp , lastiği tekrar söküp , tekrar yapıştırıcı sürüp , 10 dakika sonra yapıştırmakmış adımları......

Bana pek mantıklı gelmedi, işlemi bu şekilde yaparsanız zaten yapışkan parçaları lastikten ve tahtadan kalkarak yüzeyleri harita gibi olacaktır. Hatta en son Bursa turnuvasında lastiğimi söktüm ve üzerindeki yapışkan tabaka dururken lastiği temizlemeden daha iyi atabileceği düşüncesiyle bir kat yapışkan sürüp yapıştırdım ve öyle maça çıktım his denen bir şey yoktu, oynadığım 2 maçıda kaybettim. Hemen akabinde lastiği sökerek temizledim ve yeniden yapıştırdıktan sonraki iki maçımıda kazandım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben daha önce denedim, gerçekten de tazeyken sünger yüzeyi harita gibi oluyor, tekrar yapışkan sürüp yapıştırdığınızda lastik yüzeyinde kabarıntılar oluyor ve rahatsız ediyor,

bir de daha önce söylendiği gibi su bazlı yapıştırıcıların süngere herhangi bir katkısı yoktu, sadece lastiği tahtaya yapıştırmak için kullanılıyordu, bu durum değişti mi acaba?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada önemli faktör süngere olan etkisi (etkisi yoktur) değil. Sonuç olarak su bazlı solüsyon daha koyu olduğu ve kuruduğunda lastik gibi olduğu için tahta ile süngerin ilişkisini eski solüsyonlara oranla çok daha fazla kesiyor. Kalınlaştıkça arada normalde olmaması gereken ek bir elastik yapı oluşuyor. Bu da hissi değiştirir. (kanaatimce)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bazı yapıştırıcılarda işe yarayabiliyor. Tahta ile lastik arasındaki katman eğer güçlüyse bunu uygulamaya gerek yok. Çünkü yazan kişi bunun sadece lastik ile tahta arasındaki bağın kuvvetlendirilmesi amacı ile yapıldığını yazıyor.

Halihazırda bazı lastik yapıştırıcıları zaten çok iyi yapıştırıyor. Stiga Attach Glue, nittaku finezip lastiği tahaya en kuvvetli yapıştıran 2 yapıştırıcı. Bunlarda 2. ye gerek kalmayabiliyor. Kıvamı düşük yani çok sulu yapıştırıcılarda ise(andro, donic) yapıştırıcının lastiğin süngeri tarafından biraz emilebileceği için böyle bir yöntem düşünülmüş olabilir. Bunu da geçmenin bir yolu ilk katmanı bolca sürüp kurutmak, sonra da 2. katmanı ince, tahtaya da bol sürmek olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de tahta ve lastiğe bir kat butterfly su bazlı sürüp,yapıştırıyorum..Gayet memnunum..Su bazlının çıkış amacının sadece lastiğin tahta üzerinde durmasını sağlamak olduğunu düşünürsek,çok kat sürmenin mantığını anlayabilmiş değilim,zira takıp söktüğüm hiçbir lastiğin su bazlıyı emdiğini görmedim..Selamlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

The Andro Hexer, Donic Barracusa and Tenergy 05 all have porous sponges beneath the its topsheet. The porous sponges absorb more glue. The pressure layer generated between the rubber and blade can break easily if there is no enough glue to make the bond.

Arkadaşlar,

bu yazıyı yazan şahıs özellikle 3 lastik belirtmiş. Yeni çıkan lastik dolayısıyla süngerlerden bahsediyor.

Bu süngerler daha çok delikli (gözenekli) olduğundan yapıştırıcıyı emiyormuş ve lastik ile tahtanın temasını bazı bölgelerde engelliyormuş.

Anladığım kadarıyla bu şekilde o gözenekleri doldurarak (tahta tarafındakileri) daha homojen bir temas sağlıyor (lastik ile tahta arasında)

Özellikle bu 3 lastiği kullanıp da bu tekniği deneyen olursa o zaman değerlendirmenizi yazmanızı tercih ederim.

Bende Hexer var ama yapıştırmış bulunduğumdan tekrar söküp yapıştırmayı şu an düşünmüyorum. Oldu da performansında düşüş hissederim o zaman denerim herhalde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

The Andro Hexer, Donic Barracusa and Tenergy 05 all have porous sponges beneath the its topsheet. The porous sponges absorb more glue. The pressure layer generated between the rubber and blade can break easily if there is no enough glue to make the bond.

Arkadaşlar,

bu yazıyı yazan şahıs özellikle 3 lastik belirtmiş. Yeni çıkan lastik dolayısıyla süngerlerden bahsediyor.

Bu süngerler daha çok delikli (gözenekli) olduğundan yapıştırıcıyı emiyormuş ve lastik ile tahtanın temasını bazı bölgelerde engelliyormuş.

Anladığım kadarıyla bu şekilde o gözenekleri doldurarak (tahta tarafındakileri) daha homojen bir temas sağlıyor (lastik ile tahta arasında)

Özellikle bu 3 lastiği kullanıp da bu tekniği deneyen olursa o zaman değerlendirmenizi yazmanızı tercih ederim.

Bende Hexer var ama yapıştırmış bulunduğumdan tekrar söküp yapıştırmayı şu an düşünmüyorum. Oldu da performansında düşüş hissederim o zaman denerim herhalde.

Hakan bey,yazılan 3 lastikte üst düzey atak lastikler..Yeni aldığım ve bugün yapıştırdığım yeni Donic Vario Big Slam bu kategoriye girer mi bilmiyorum ama, ben de bir süre sonra sizin gibi denemek istiyorum..Ayrıca kullandığınız Andro Hexer ı merak ettim şahsen..11+ spin,hız ve kontrol de gayet iyi,müthiş bir lastiğe benziyor..Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim..Selamlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakan bey,yazılan 3 lastikte üst düzey atak lastikler..Yeni aldığım ve bugün yapıştırdığım yeni Donic Vario Big Slam bu kategoriye girer mi bilmiyorum ama, ben de bir süre sonra sizin gibi denemek istiyorum..Ayrıca kullandığınız Andro Hexer ı merak ettim şahsen..11+ spin,hız ve kontrol de gayet iyi,müthiş bir lastiğe benziyor..Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim..Selamlar..

Merhaba Ersun bey,

Big Slam o kategoriye girmez zannedersem. Barracuda'yı görmedim ama Hexer, Tenergy aynı tarz sünger.

Hexer'e gelince: 2 konu var çok önemli:

1_ sıcak ve nemli ortamda 2 maç sonrası üst tabaka yağlanıyor, silmeme rağmen gitmiyor bu tabaka. Geçen hafta sonu İzmit'te bir spor salonunda 8 saat kalmamıza ve oynamamıza rağmen lastik gün boyu çok çok iyi durumdaydı. Salon soğuktu ve kimse 1 damla terlememişti bu yüzden...

2_ 9-10 kere yoğun olarak antrenman yapmama rağmen henüz hiç bir iz yok. Tibhar Nianmor bunun 5te biri süre de, Donic Platin 4te biri sürede eskimeye başlamıştı (top spin yaptığım merkezi alanda izler belirmişti).

3_ hız, spin, kontrol ve benzeri konular için fazla bir şey diyemem. Bu işlerden anlayan bir arkadaş ilerde denerse yazar artık. Özetlersem; nemlenmez ise oynamasından zevk aldığım bir lastik ve uzun süre dayanacak gibi (daha ne olsun).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tsubasa : "Sonuçta bana kalırsa lastiği paketinden çıkartıp birkaç saat havalandırın yapıştırıcıyı sürün ve GERDİRMEDEN! yapıştırın. "

Paketten çıkardıktan sonra lastiği yapıştırmadan önce havalandırmanın hikmeti nedir? Enez testiyle ilgili bir durum mu yoksa başka bir faydası mı var?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Ersun bey,

Big Slam o kategoriye girmez zannedersem. Barracuda'yı görmedim ama Hexer, Tenergy aynı tarz sünger.

Hexer'e gelince: 2 konu var çok önemli:

1_ sıcak ve nemli ortamda 2 maç sonrası üst tabaka yağlanıyor, silmeme rağmen gitmiyor bu tabaka. Geçen hafta sonu İzmit'te bir spor salonunda 8 saat kalmamıza ve oynamamıza rağmen lastik gün boyu çok çok iyi durumdaydı. Salon soğuktu ve kimse 1 damla terlememişti bu yüzden...

2_ 9-10 kere yoğun olarak antrenman yapmama rağmen henüz hiç bir iz yok. Tibhar Nianmor bunun 5te biri süre de, Donic Platin 4te biri sürede eskimeye başlamıştı (top spin yaptığım merkezi alanda izler belirmişti).

3_ hız, spin, kontrol ve benzeri konular için fazla bir şey diyemem. Bu işlerden anlayan bir arkadaş ilerde denerse yazar artık. Özetlersem; nemlenmez ise oynamasından zevk aldığım bir lastik ve uzun süre dayanacak gibi (daha ne olsun).

Hakan bey bilgi paylaşımınız için teşekkürler,görüşmek üzere..Selamlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..