Jump to content
Masatenisi.org Forum

Euro Vs Chinese Loop

Guest ^adm^

Recommended Posts

Yabancı bir forumda tartışılıyordu bu konu, oradaki konunun başlığını dahi değiştirmeden burayada sizin fikirlerinizi sormak için açtım.

Başlıktan anlaşılmıyor olabilir konu şu ki avrupalılar ve çinliler topspin vuruşunu birbirinden farklı tekniklerle yapıyorlar. Bende yeni başlayan ve çin ekipmanı kullanan biri olarak kafa karışıklığı yarattı bu olay. Zaten henüz elle tutulur spin içeren vuruşlar yapamıyorum bu yüzden de doğru tekniği geliştirmek istiyorum eminimki benim gibi bu konuyu merak eden başkaları da vardır.

Sizin düşünceniz nedir bu konuda? Ekipmanmı, öğrenme tarzımı, çekik gözlülükmü :gulumse: etkili bu teknikte?

Durumu özetleyen ve o başlıkta da paylaşılan en iyi video şu: (M. Maze ve Ma Long yanyana topspin antremanı yapıyorlar)

http://www.alphatabletennis.com/clips/06-09.html

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İngilizcesi iyi olup da okumak isteyenler icin o forumun linkini vereyim. [TIKLAYINIZ]

Ben de bu konuyu merak ediyorum.

Youtube'da bir kullanici cesitli oyuncularin topspin videolarini eklemis. [TIKLAYINIZ]

2.sayfada "topspin against block" adiyla hem Cinli hem Avrupali oyuncularin videolari mevcut.

Bu konuda tartisilan bir nokta da su; Cinliler bu spin teknigine uygun ekipman mi uretiyor, yoksa ekipmanlari nedeniyle mi bu teknigi kullaniyor.

Diger bir iddia da Cin tekniginde daha fazla omuz rotasyonu gerektiginden Avrupa tekniginin pozisyon alma konusunda avantajli oldugu.

Ve konunun bizi ilgilendiren kismi, ekipman secip onun teknigini mi ögrenmeliyiz, yoksa daha etkili teknigi secip ona uygun ekipman mi kullanmaliyiz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İngilizcesi iyi olup da okumak isteyenler icin o forumun linkini vereyim. [TIKLAYINIZ]

Youtube'da bir kullanici cesitli oyuncularin topspin videolarini eklemis. [TIKLAYINIZ]

2.sayfada "topspin against block" adiyla hem Cinli hem Avrupali oyuncularin videolari mevcut.

Bu konuda tartisilan bir nokta da su; Cinliler bu spin teknigine uygun ekipman mi uretiyor, yoksa ekipmanlari nedeniyle mi bu teknigi kullaniyor.

Diger bir iddia da Cin tekniginde daha fazla omuz rotasyonu gerektiginden Avrupa tekniginin pozisyon alma konusunda avantajli oldugu.

Ve konunun bizi ilgilendiren kismi, ekipman secip onun teknigini mi ögrenmeliyiz, yoksa daha etkili teknigi secip ona uygun ekipman mi kullanmaliyiz?

Konuyu özetlediğiniz için teşekkürler. Ayrıca verdiğiniz youtube linki çok iyiymiş özellikle Ma lin'in videosu aklımdaki soru işaretlerini büyük ölçüde yanıtladı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çinliler bu spin tekniğine uygun ekipmanmı üretiyor yoksa ekipmanları nedeniylemi bu tekniği kullanıyor sorusu tartışmaya değer bir konu değil bence. Ancak bu lastiklerden biri diğerinden daha avantajlımıdır sorusu tartışılabilir.

Kişisel görüşüm, Avrupa-Japon lastikleriyle spinli vuruş yapmak daha kolay. Bu lastiklerin bir diğer avantajıda daha kaliteli olması(Kaliteden kastım, istikrarını daha uzun süre koruması. Çin lastiklerinde sıkça karşılaşılan bir sorun, yüzeylerinin bir süre sonra çekme gücünü kaybetmesi, özelliklerini daha çabuk yitirmesi). Tabiki kalite farkı beraberinde fiyat farkınıda getiriyor. Çin lastikleriyle fırçalama tarzı spinli vuruşlar öğrenildikten sonra oynaması keyifli hale geliyor, ama öğrenmesi için daha fazla vakit ayırmak gerekiyor. Ben 1 yıldan fazla bir süredir kombi raketle oynuyorum ve çin lastiğiyle oynama tarzını daha yeni yeni kavramaya başladım. Bu konuda bir yardımcı - eğitici olsa çok daha kolay olurdu herhalde.

Sonuç olarak herkesi kapsayacak şekilde biri diğerinden üstündür, avantajlıdır demek yanlış olur. Önemli olan lastiğe uygun tarzda oynamasını bilmesi yada öğrenmesi. Burada önemli olan nokta şu, eylemi yapan insan olduğuna göre işin içine insan faktörü giriyor. Bu durumda kullanan doğru kullandıktan sonra herikiside avantajlı olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastigiyle ilgili birkac bilgi vermenin yararli olacagini düsünüyorum.

İlk olarak sunu soylemekte fayda var.Cin lastigi ureticileri diger lastiklerden farklı olarak 3 farklı sekilde lastik üretirler.Soyle dusunelim normal bir oda alanı büyüklügünde üretilen lastiklerin en ortası,onun etrafındaki kısım ve koseler ayrı ayrı paketlenir.Ortadaki kisim Milli takim icindir ki her tabladan bir adet cikar.Ortanin etrafindakiler sehir oyuncusu dedikleri lig oyunculari icindir.Tabi ihrac edilen kisim uc kisimdaki yani en kalitesiz yani bizim satin aldigimiz bolgesidir.Aynı saticidan aldiginiz cin lastiklerinin ayni cikmamasinin sebebi budur.Kisaca bizim saticilardan tedarik ettigimiz lastiklerle çinli iyi sporcularin kullandiklari lastikler ayni degildir.Ulkemizde oynayan cinliler kendi lastiklerini ülkelerindeki arkadaslarindan yada anlasmali fabrikalardan alirlar.Yani onlarda piyasa lastigi kullanmaz.

Diyelim ki bir sekilde orjinal lastik buldunuz. Tahtaniza yapistirdiginizda yine iyi bir sonuc alamayacaksiniz.Bu kezde yapistirma faktörü isin icine girer.Cunku cin lastigini yapistirmak normal lastiklere oranla cok daha zahmetlidir.Turkiyeye gelen bir cinlinin 15 kat solusyon surdugune sahit oldum.(su bazlidan once)Su bazlida yapistirma teknigi farkeder mi demeyin,bizlerin aklina gelmeyen,yasal sinirlari zorlayan bir cok teknik kullaniyorlar..

Bu bilgilerden sonra lastik performansi ve vurus teknikleri hakkinda konusmak daha dogru olur.Önce cin lastiginin genel avantajlarini belirtelim.Cin lastikleri topu daha iyi tutarlar.Dolayisyla falso anlaminda daha üstündürler.Bu da masa icindeki oyunlarda yani kisa top birakma,kisa servisleri karsilma ve servislerde bariz bir üstünlük sagliyor.Ornegin Kısa toplarda bileginizi kullanabilmeniz diger lastiklere oranla cok daha kolaydır.Özellikle kesik servislerde yine diger lastiklere oranla daha etkili servis atmaniz mümkündür.Ayrica uzun kisa arasi servisleri karsilarken(masadan tam cikmayan) yine bu lastigin ozellikleri kendini gösterir.Dezavantaj olarak da bir cok madde siralayabiliriz.Ancak oncelikle bu lastikleri kullanmk icin gereken teknik bilgiyi heryerde bulamayabiliriz. Bilgisi olan antrenor sayisida oldukca azdir.Birde Lastigin kendi dezavantajlari eklenince neden tercih sebebi olmadigi ortaya cikmaktadir.Cin lastikleri ,masadan uzaklastiginizda sizin icin artik bir dezavantajdir.Falsolu vuruslarla verebildiğiniz hizi topa dik aciyla yaptiginiz vuruşlarda veremeyeceksinizdir.Tabi burda isin icine oyuncu ve ekol özellikleri giriyor.Çinlilerin üstünlügünün en büyük faktörü ilk 3 vuruş dedigimiz servis spin kombinasyonlarinda diger ulkelere göre cok onde olmalaridir.Servis spin kombinasyonlarinda ise cin lastikleri özelliği bakimindan diğer lastiklerden daha üstündür.Masadan uzaklasmadiginiz sürece problem yoktur.Avrupalı-çinli müsabakalarini izlerken göreceksiniz ki contra dediğimiz karsilikli spinlerde sayilar ortadadir.Ama ilk 3 top dedigimiz varyasyonlarda her zaman çinliler farklarini belli ederler.Yani çinliler iyi olduklari varyasyonlara göre kendi lastiklerini gelistirmislerdir.İlk 3 top varyasyonlarinda servis,hiz ve cabukluk ön plandadir.Dolayisiyla cin lastikleri de bu özellikler üzerine geliştirilmektedir.

Şimdi forumda acilan konuya gelirsek, spin yaparken lastik özelliklerinden dolayi spin hareketleri de farklilik gosterir.Cin lastiklerinde alt kol(dirsekten asagisi)daha aktiftir.Bunun neden cin lastiklerindeki fircalama isinin cabukluk gerektirmesidir.Entresandir ki falsolu bir top spin yapmayi denediginizde cin lastikleri topu asagi atabilir.hareket mümkün oldugunca hizli,fircalama cabuk ve ileri doğru olmalidir.Burada da kücük hareket kavrami ortaya cikar.Kücük hareket kavrami son yillarda ortaya cikmiştir.Oyunu hizli oynama adina hareketlerin bir nevi kisaltilmasidir.Hareket gecislerinde (Fh den Bh veya tersi)acı mumkun olugunca dar olacagindan kolaylık saglasa da kücük hareketlerde top kontrolü oldukca zordur. Kücük hareket kavramini stilinize yerleştirmek ise tahmininizden zordur.Cünkü sadece teknik becerikliliğe bakmaz.Ayni zamanda hizli olmaniz gerektigi icin ancak cok antrenmanla mümkündür.Yani cin lastigini tam anlamiya kullanmak istiyorum diyorsaniz cok antreman sarttir.

Bu bilgilerden su sonuca ulasabiliriz.Eger elinizde orjinal bir cin lastiginiz varsa ve nasil yapistirilmasi gerektigini biliyorsaniz isin birinci kismini gecmis olursunuz.Daha sonra kendinize iyi bir antrenor bulmali cin lastigine uygun hareketleri ve teknigi ogrenmelisiniz.Bunlari ogrendikten sonra oyun icinde uygulayabilmek icin cok siki bir sekilde calismalisiniz.Ancak bütün bu asamalardan sonra cin ve avrupa lastiklerinin farkinı anlayabilir,konusabilir ve daha saglikli tartisabiliriz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin stili mi üstün, Macar stili mi? Çinlilerin spini mi daha iyi, Avrupalıların spini mi? Çin lastiği mi avantajlı, Japon lastiği mi? Ben bilmiyorum bunları. Bildiğim şu, masa tenisinde yeteneği olup çok çalışanlar kazanır. 50 sene önce Macarlar şampiyondu, şimdi Çinliler şampiyon. Çünkü sporcu yetiştirmede iyi bir sistem oturttular, iyi antrenörleri var, motivasyonları yüksek ve herkesten daha çok çalışıyorlar. Bu koşullar içinde başarısız olmak neredeyse imkansız. Olayın, vuruş tekniğindeki farklarla, lastik farkıyla filan alakası yok bence. Tamamen çalışmanın eseri.

Hangi tekniği öğrenelim? Kendi yapımıza en uygun olan teknik hangisiyse onu öğrenelim. Hangisi uygun nasıl bileceğiz? Biz bilemeyiz, antrenörler bilir. Her antrenör de bilemez, sadece iyi ve tecrübeli antrenörler bilebilir. Peki antrenörümüz yoksa ne yapacağız? Masa tenisine geç başladıysak fazla önemi yok. Biz bir teknik öğrenelim de hangisi olduğu artık farketmez. Kendimizi biraz biliyorsak bu yeter. Kendi adıma ben Çin lastikleriyle uğraşmayı Çinlilere bıraktım. Gözlerin keskinliği azalmış, ayaklar gitmiyor... Bu saatten sonra topu tam noktasında yakalayacağım da fırçalayıp spin çekeceğim. Ölme eşeğim ölme. Ben taktım sriver'ları vuruyorum gidiyor. Gittiği yere kadar artık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Luiguoling çok detaylı ve anlaşılır bir yazı yazmış. Ufak bir ekleme de ben yapayım.

Fırçalama tekniği resimlerde veya videolarda sıkça gördüğünüz veya gördüğünüzü sandığız raketi kapalı tutarak spin çekme değildir. Profesyoneller çok çalıştıklarından raketi açık tutma gerekliliği hissetmemektedirler ve topu yakalama problemleri biz amatörlere göre yok gibidir. Raketi kapatarak vurmak yüksek topspinli bir topa yapılabilmektedir.

Fırçalama haraketi topa raketin açık şekilde girip ani bir haraketle topun "çıt" laması suretiyle birden falsolanmasından ibarettir. Aslında bir çok oyuncunun sevmediği çıtlama sesi bir çok oyuncu için bir geri dönüştür. Aynı solüsyonlu lastilerin "çık" laması gibi bir durumdur. Bu kısa zaman içersinde iyi falso vermenin püf noktaları vardır. Seviye arttıkça zamanlama, bilek, bel, kalça, ayak haraketleri ve vücut ağırlığının transferi daha iyi oturacağından o anı yakalayıp daha etkili bir vuruş gerçekleştirmek daha mümkün hale gelmektedir.

Herhangi sınıftan bir ekipmana ön yargılı yaklaşmak yanlış. Önemli olan şey doğruyu öğrenip uygulamak. Temeliniz doğru bilgiler üzerine kurmaktır. Belli bir aşama kaydettikten sonra hedefinize daha kestirme yoldan ulaşacaksınız.

Ekleme: Ongun ümitsizliğe kapılmış gibisin. No pain no gain anacım. Lokomatif paslanmış olabilir. Çok paslanmışsa daha çok zımparalaman lazım. Öyle değil mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben taktım sriver'ları vuruyorum gidiyor. Gittiği yere kadar artık.

ne sriver mı bizaman şöyle bir şeyler hatırlıyorum sanki :gulumse:

Posted 22 August 2009 - 18:07

"taaaaaaa

ebenholtzun Malezya'sından ısmarlanmış,

kalitesini sayısız kereler ispat etmiş,

Butterfly marka Sriver EL lastiktir.

Ee-le ee-le...

Ööle herhangi bir lastik değil! "

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle Luiguoliang adlı üyemize bu makale tadındaki hoş ve bilgilendirici yazısından ötürü teşekkür etmek istiyorum..Bu konu beni de çok yakından ilgilendiriyor aslında..Çünkü uzunca bir süredir Çin lastiği kullanıyorum..(hem fh,hem bh tarafında)..Şunu farkettim ki fh tarafında Çin lastiği kullanmak gerçekten ustalık istiyor..Topu uygun pozisyonda yakalayamaz ve doğru vuruşu yapamazsanız top ya dışarı gidiyor ya da fileye..Yani hata yapma ihtimaliniz çok fazla..En azından durum bende böyleydi..Avrupa lastiğine geçtikten sonra forehand tarafından daha yüzdeli oynamaya başladım..Backhand tarafında oynamak ise biraz daha kolay gibi,en azından biz amatörler için..Genelde backhand tarafında kontrol arayanlar,blok yapanlar,kesik oyun sevenler ve arada bir spin atak yapanlar için Çin lastikleri oldukça uygun..Benim izlenimlerim bunlar..Ama dediklerimin tam tersi de doğru olabilir..Ekipman konusunda hiçbir zaman kesin ve net birşey söyleyemeyiz..Çünkü herşeyden önce oyunu oynayan bizleriz,ekipman değil..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ekleme: Ongun ümitsizliğe kapılmış gibisin. No pain no gain anacım. Lokomatif paslanmış olabilir. Çok paslanmışsa daha çok zımparalaman lazım. Öyle değil mi?

"Ongun ümitsizliğe kapılmış gibisin" - Ümitsizliğe kapılmış değilim. Bezgin Bekir'i oynuyorum.

"No pain no gain anacım" - Bizde ızdırap çok, mükafat yok... Henüz.

"Lokomotif paslanmış olabilir" - Ona öyle demezler. İşleyen demir ışıldar. (Sensin paslı lokomotif :P)

"Çok paslanmışsa daha çok zımparalaman lazım" - Sorun pas değil, metal yorgunluğu başladı ufaktan.

Emre Adıgüzel'e :

Sriver dediğim Sriver EL yani, anla işte. Bizde yalan yok. İmzada ne yazıyorsa o.

(Lastiklerimden gayet memnunum, tavsiye ederim)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle Luiguoliang adlı üyemize bu makale tadındaki hoş ve bilgilendirici yazısından ötürü teşekkür etmek istiyorum..Bu konu beni de çok yakından ilgilendiriyor aslında..Çünkü uzunca bir süredir Çin lastiği kullanıyorum..(hem fh,hem bh tarafında)..Şunu farkettim ki fh tarafında Çin lastiği kullanmak gerçekten ustalık istiyor..Topu uygun pozisyonda yakalayamaz ve doğru vuruşu yapamazsanız top ya dışarı gidiyor ya da fileye..Yani hata yapma ihtimaliniz çok fazla..En azından durum bende böyleydi..Avrupa lastiğine geçtikten sonra forehand tarafından daha yüzdeli oynamaya başladım..Backhand tarafında oynamak ise biraz daha kolay gibi,en azından biz amatörler için..Genelde backhand tarafında kontrol arayanlar,blok yapanlar,kesik oyun sevenler ve arada bir spin atak yapanlar için Çin lastikleri oldukça uygun..Benim izlenimlerim bunlar..Ama dediklerimin tam tersi de doğru olabilir..Ekipman konusunda hiçbir zaman kesin ve net birşey söyleyemeyiz..Çünkü herşeyden önce oyunu oynayan bizleriz,ekipman değil..

Aslında sen "Ben topu fırçalayarak spin çekiyorum" iddiandan vazgeçsen, bir çift Mark V alsan çok daha mutlu olacaksın ama... Senin tercihin, karışılmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sriver dediğim Sriver EL yani, anla işte. Bizde yalan yok. İmzada ne yazıyorsa o.

(Lastiklerimden gayet memnunum, tavsiye ederim)

aslında su an sriver fx kullanıyorum bh da bi kaç problem hariç memnunum ama eger bulursam ikinci el yada ucuz sriver EL de denemek istiyorum bh için...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında sen "Ben topu fırçalayarak spin çekiyorum" iddiandan vazgeçsen, bir çift Mark V alsan çok daha mutlu olacaksın ama... Senin tercihin, karışılmaz.

Aslında haklı olabilirsin Ongun abi..Burnunun dikine giden bi adamım ben işte,napalım..Yeni nesil lastikler insanı cezbediyor,alınca bir halt olacağımı sanıyorum ama değişen hiçbirşey yok..Demek ki iş ekipmanda değil bendeymiş(bunu zaten biliyorum ama işte...)..Dediğin gibi Mark V bana uygun olabilir belki ama lastiklerim eskimeden tekrar para harcamak istemiyorum..Biraz zaman geçsin belki dediğini yaparım belli olmaz..(Tahsin abiyi örnek almak lazım aslında..Adam Tibhar'ın eski püskü adı sanı bilinmeyen bir tahtası üstünde solüsyon yüzü görmemiş Mark V ve X-press le canımıza okuyor :gulumse: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastigiyle ilgili birkac bilgi vermenin yararli olacagini düsünüyorum.

İlk olarak sunu soylemekte fayda var.Cin lastigi ureticileri diger lastiklerden farklı olarak 3 farklı sekilde lastik üretirler.Soyle dusunelim normal bir oda alanı büyüklügünde üretilen lastiklerin en ortası,onun etrafındaki kısım ve koseler ayrı ayrı paketlenir.Ortadaki kisim Milli takim icindir ki her tabladan bir adet cikar.Ortanin etrafindakiler sehir oyuncusu dedikleri lig oyunculari icindir.Tabi ihrac edilen kisim uc kisimdaki yani en kalitesiz yani bizim satin aldigimiz bolgesidir.Aynı saticidan aldiginiz cin lastiklerinin ayni cikmamasinin sebebi budur.Kisaca bizim saticilardan tedarik ettigimiz lastiklerle çinli iyi sporcularin kullandiklari lastikler ayni degildir.Ulkemizde oynayan cinliler kendi lastiklerini ülkelerindeki arkadaslarindan yada anlasmali fabrikalardan alirlar.Yani onlarda piyasa lastigi kullanmaz.

Diyelim ki bir sekilde orjinal lastik buldunuz. Tahtaniza yapistirdiginizda yine iyi bir sonuc alamayacaksiniz.Bu kezde yapistirma faktörü isin icine girer.Cunku cin lastigini yapistirmak normal lastiklere oranla cok daha zahmetlidir.Turkiyeye gelen bir cinlinin 15 kat solusyon surdugune sahit oldum.(su bazlidan once)Su bazlida yapistirma teknigi farkeder mi demeyin,bizlerin aklina gelmeyen,yasal sinirlari zorlayan bir cok teknik kullaniyorlar..

Bu bilgilerden sonra lastik performansi ve vurus teknikleri hakkinda konusmak daha dogru olur.Önce cin lastiginin genel avantajlarini belirtelim.Cin lastikleri topu daha iyi tutarlar.Dolayisyla falso anlaminda daha üstündürler.Bu da masa icindeki oyunlarda yani kisa top birakma,kisa servisleri karsilma ve servislerde bariz bir üstünlük sagliyor.Ornegin Kısa toplarda bileginizi kullanabilmeniz diger lastiklere oranla cok daha kolaydır.Özellikle kesik servislerde yine diger lastiklere oranla daha etkili servis atmaniz mümkündür.Ayrica uzun kisa arasi servisleri karsilarken(masadan tam cikmayan) yine bu lastigin ozellikleri kendini gösterir.Dezavantaj olarak da bir cok madde siralayabiliriz.Ancak oncelikle bu lastikleri kullanmk icin gereken teknik bilgiyi heryerde bulamayabiliriz. Bilgisi olan antrenor sayisida oldukca azdir.Birde Lastigin kendi dezavantajlari eklenince neden tercih sebebi olmadigi ortaya cikmaktadir.Cin lastikleri ,masadan uzaklastiginizda sizin icin artik bir dezavantajdir.Falsolu vuruslarla verebildiğiniz hizi topa dik aciyla yaptiginiz vuruşlarda veremeyeceksinizdir.Tabi burda isin icine oyuncu ve ekol özellikleri giriyor.Çinlilerin üstünlügünün en büyük faktörü ilk 3 vuruş dedigimiz servis spin kombinasyonlarinda diger ulkelere göre cok onde olmalaridir.Servis spin kombinasyonlarinda ise cin lastikleri özelliği bakimindan diğer lastiklerden daha üstündür.Masadan uzaklasmadiginiz sürece problem yoktur.Avrupalı-çinli müsabakalarini izlerken göreceksiniz ki contra dediğimiz karsilikli spinlerde sayilar ortadadir.Ama ilk 3 top dedigimiz varyasyonlarda her zaman çinliler farklarini belli ederler.Yani çinliler iyi olduklari varyasyonlara göre kendi lastiklerini gelistirmislerdir.İlk 3 top varyasyonlarinda servis,hiz ve cabukluk ön plandadir.Dolayisiyla cin lastikleri de bu özellikler üzerine geliştirilmektedir.

Şimdi forumda acilan konuya gelirsek, spin yaparken lastik özelliklerinden dolayi spin hareketleri de farklilik gosterir.Cin lastiklerinde alt kol(dirsekten asagisi)daha aktiftir.Bunun neden cin lastiklerindeki fircalama isinin cabukluk gerektirmesidir.Entresandir ki falsolu bir top spin yapmayi denediginizde cin lastikleri topu asagi atabilir.hareket mümkün oldugunca hizli,fircalama cabuk ve ileri doğru olmalidir.Burada da kücük hareket kavrami ortaya cikar.Kücük hareket kavrami son yillarda ortaya cikmiştir.Oyunu hizli oynama adina hareketlerin bir nevi kisaltilmasidir.Hareket gecislerinde (Fh den Bh veya tersi)acı mumkun olugunca dar olacagindan kolaylık saglasa da kücük hareketlerde top kontrolü oldukca zordur. Kücük hareket kavramini stilinize yerleştirmek ise tahmininizden zordur.Cünkü sadece teknik becerikliliğe bakmaz.Ayni zamanda hizli olmaniz gerektigi icin ancak cok antrenmanla mümkündür.Yani cin lastigini tam anlamiya kullanmak istiyorum diyorsaniz cok antreman sarttir.

Bu bilgilerden su sonuca ulasabiliriz.Eger elinizde orjinal bir cin lastiginiz varsa ve nasil yapistirilmasi gerektigini biliyorsaniz isin birinci kismini gecmis olursunuz.Daha sonra kendinize iyi bir antrenor bulmali cin lastigine uygun hareketleri ve teknigi ogrenmelisiniz.Bunlari ogrendikten sonra oyun icinde uygulayabilmek icin cok siki bir sekilde calismalisiniz.Ancak bütün bu asamalardan sonra cin ve avrupa lastiklerinin farkinı anlayabilir,konusabilir ve daha saglikli tartisabiliriz.

Merhaba;

Luigoliang adlı üyenin bilgi içerikli açıklamaları için kendisine teşekkür ederim. Üzerinde tartışılması gerektiğini düşündüğüm konulardan biri olması nedeni ile bir sürü işim olduğu halde, topa girip bende bir şeyler yazayım dedim.

Çin Milli Takım antrenörlerinden birinin geçenlerde bir açılamasını okumuştum diyordu ki “ Rekabetin daha iyi olması için bildiklerimizin %70 ini diğer ülke antrenörleri ile paylaşabiliriz.” Siz bunu iddalı bir böbürlenme olarak da değerlendirebilirsiniz ancak ben öyle düşünmüyorum. Bir gerçeğin yansıması olarak görüyorum. Bu sözden çıkartılacak bir diğer anlam da “ bildiğimiz kalan %30 bilgi bize fazlası ile yeter.” Hayatın da basit kuralı değil mi? Bilgiye sahip olan yener..(veya yönetir, yönlendirir v.s)

Masa tenisi durağan bir spor değil, hızla gelişiyor aslında..Benim antrenörüm 16 yaşında büyükler Türkiye Şampiyonu olmuş, antrenörü de Macar’ dı.. Macarlar yeni bir teknik, çalışma, strateji buldular, geliştirdiler ve o yıllarda zirveye çıktılar..Şimdi de Çinliler bilgi bazında bütün ülkelerin önünde bunu kabul etmeliyiz. Asıl sorulması gereken soru, Çinliler bizim bilmediğimiz neyi biliyorlar ve nasıl uyguluyorlar? olmalıdır... Bizim çalıştırıcıların sorması ve öğrenmesi gereken soru budur bence.. Çinliler bizim bilmediğimiz neyi biliyor olabilirler bunu bulmaya çalışalım... İşte bir dünya video var herkes birini keşfetmiş olsa veya çalışma önemli bir bilgi oluşur..Bütün sırlar keşfedilemese dahi..

Benden bir örnek; bazılarınıza basit gelebilir.. Masa tenisi daha çok dirsek oyunudur.. Dirsek hiç bir zaman masanın altına düşmemelidir..Kural “kendi dirseğini kontrol et, rakibin dirsegini takip et.” Bu raketi tuttuğunuz el için.. Çinlilerde gördüğüm raketi tutan ele verdikleri önem kadar boşta olan diğer el ve kolu da vuruşa göre masanın altına hemen hemen hiç bir zaman düşürmüyorlar..Boştaki eli gelişigüzel bırakmıyorlar, pozisyona göre masa altına düşürmeden nerde bulunması gerektiğini belirleyip buna göre kullanıyorlar.. Bu yönde özel çalıştırıldıkları belli.. Boştaki elin- kolun önemini bana antrenörümün hiç söylediğini hatırlamıyorum, size söyleyen oldu mu bilmem? Boştaki el hizalama, denge, ağırlık transferi, kuvvet alma vs gibi konularda önemlidir bence..Çinlilerin bizim hiç aklımıza gelmeyen bir çok şey bildiği kesinde insan bunlar nelerdir diye merak etmeden geçemiyor..

Sıfırdan zirveye oyuncu çıkartabilmemiz için bu bilgilere bütün Avrupa muhtaç aslında.. Ben federasyonun yerinde olsam Çinli oyuncu getireceğime 10 tane sporcuyu burslu veya değişim programı çerçevesinde Çine gönderirdim..İlim Çinde ise gidip almak lazım.. Kimse sizin ayağınıza bilgiyi getirip vermez..

Herkes aslında anladığı kadar yaşar /veya oynar ve anlamadığı şeylerin farkında olmadan göçüp gider...Bu yaştan sonra stil değiştirmek zordur bunu anlarım, ancak yeni sporculara en doğru en uygun şekilde öğretilmelidir..

Herkese selamlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mesele Çinlilerin, başkaları tarafından bilinmeyen sırlara, özel tekniklere sahip olmasımıdır acaba? Bu bana esas meseleymiş gibi gelmiyor. Sözgelimi masatenisinde Türkiye, uluslararası başarılara sahip değil. Benim aklıma gelen ilk neden, bu konuda çocukluktan itibaren disiplinli bir masatenisi eğitimi olmayışı. Aynı durum satrançtada var. Yıllarca Rusların egemenliği hüküm sürdü (sanırım bu aralar Bulgar bir oyuncu 1. durumda). Rusların satranççı yetiştiren okulu var, ve ülke çapında ilgi gören bir oyun. Bu ülkeden çok sayıda dünya şampiyonu çıkması gayet olağan. Çinde de benzer bir duruma bağlı olarak çok sayıda başarılı masa tenisi oyuncusu yetişmesi gayet doğal bir sonuç olmalı. Meselenin özü Çin lastiğinde olsa, Avrupalı oyuncularda bu lastiklere geçiş yapıp, yeni nesilleri bu lastiklerle yetiştirirdi. Daha önce bu forumda bir yazı okumuştum, en iyi raket hangisidir sorusuna verilen en iyi yanıt; dünya şampiyonunun raketidir olmuş. Bu cevap birçok şeyi açıklıyor belkide. Çinlileri iyi yapan ekipmanlarımı yoksa çocukluktan itibaren başlayan disiplinli eğitimlerimi? Ben şuna inanıyorum, Wang Hao ve Ma Long Türkiyeye transfer edilirse, bir sene içinde ilk 10 un dışına çıkarlar. Para ve zevk-ü sefa nelere kadirdir, hele ki disiplinde yoksa...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mesele Çinlilerin, başkaları tarafından bilinmeyen sırlara, özel tekniklere sahip olmasımıdır acaba? Bu bana esas meseleymiş gibi gelmiyor. Sözgelimi masatenisinde Türkiye, uluslararası başarılara sahip değil. Benim aklıma gelen ilk neden, bu konuda çocukluktan itibaren disiplinli bir masatenisi eğitimi olmayışı. Aynı durum satrançtada var. Yıllarca Rusların egemenliği hüküm sürdü (sanırım bu aralar Bulgar bir oyuncu 1. durumda). Rusların satranççı yetiştiren okulu var, ve ülke çapında ilgi gören bir oyun. Bu ülkeden çok sayıda dünya şampiyonu çıkması gayet olağan. Çinde de benzer bir duruma bağlı olarak çok sayıda başarılı masa tenisi oyuncusu yetişmesi gayet doğal bir sonuç olmalı. Meselenin özü Çin lastiğinde olsa, Avrupalı oyuncularda bu lastiklere geçiş yapıp, yeni nesilleri bu lastiklerle yetiştirirdi. Daha önce bu forumda bir yazı okumuştum, en iyi raket hangisidir sorusuna verilen en iyi yanıt; dünya şampiyonunun raketidir olmuş. Bu cevap birçok şeyi açıklıyor belkide. Çinlileri iyi yapan ekipmanlarımı yoksa çocukluktan itibaren başlayan disiplinli eğitimlerimi? Ben şuna inanıyorum, Wang Hao ve Ma Long Türkiyeye transfer edilirse, bir sene içinde ilk 10 un dışına çıkarlar. Para ve zevk-ü sefa nelere kadirdir, hele ki disiplinde yoksa...

çok güzel yazmışsın ellerine sağlık. Benim ülke olarak en takdir ettiğim ğlkelerden biridir Çin. özellikle dünyaya kapılarını açtıktan sonra her alanda hızlı bir gelişim gösterdiler. spor alanlarında 2008 pekinde gördük. uluslararası bilim olimpiyatlarında (konuyla az çok ilgilendiğimden biliyorum) altın madalya alamayan öğrenci oturup ağlıyomuş. ekonomi desen ayrı bi konu. askeri güç desen sayı üstünlüğünün dışında (savaş araçları değil normal askeri kastediyorum) en iyi askerlere sahip ülkelerden biri. şimdi adamların başarısını nüfuslarına bağlayıp işin içinden sıyrılmamak lazım. bence nüfus en fazla %20 etkiler ki kalan %80 leri bile gene çok yüksek bi başarı. bunların hepsinin altında devletin ve kurumlarının aşırı disiplinliliğin devamllı dürüst ve ne yaptığını bilerek çalışması yatıyor. daha çocukken kimin hangi alanda yetenkleri olduğunu ölçüp ona göre çalışmayı başlatıyorlar. sonra başka hiç bir şeyle oyalanmasına izin verilmeden sadece kendi hedefine kilitliyorlar ve her gün saatlerce çalıştırıyorlar. bizim insanımız ÖSS ye laf söylüyor. oradaki insanlar(seçilenler) daha 10 yaşından itibaren bizim son sene ÖSS ye çalıştığımızdan daha fazla çalışıyorlar. önemli olan noktalardan biri de herkes kendi yetenkli oluduğu alanda çalışıyor. zaten yapamayacağı ilerde faydası olmayacak alanlarda kendisini heba etmiyor. söylemek istediklerim bunlar. bir de devletin bu tarz alanlardaki maddi yardımı göz ardı edilemez.

1- Disiplinli çalışma

2- Yetenekli olduğu alanda çalışma

3- İmkanlar sağlanmış olarak çalışma

4- İstemese bile asker disiplinli hocalardan dolayı zorla çalışma

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 65 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..