Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sünger Ve Lastik

turushanovgu

Recommended Posts

hocam yakında fabrika açıp tahta ve lastik imalatına başlamayı düşünüyorum, onun için şimdiden kaynak ve altyapı araştırmasındayım, malüm hem yaz ayı hem de ramazandan dolayı sportif faaliyetlerimiz azladı, biz de değişiklik olsun diye sağa sola saldırıyoruz :lol::lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim aklıma şu geldi:

Süngere bir kat solüsyon sürüp, yaşken lastiği süngerin üstüne koyup kaldırdık. Böylece lastiğin altındaki tırtıkların ucuna başka bir yere bulaştırmadan yapıştırıcı sürmüş olduk. Sonra süngerin üzerine çok ince bir kat solüsyon daha sürdük ki tırtık izleri kapansın, yüzey düzgün olsun. Üçbeş dakika kuruması için bekleyip süngerle lastiği birbirine bastırmadan yapıştırdık. Yapanlar bu şekilde mi yapıyor, sonuç iyi mi olur bilmiyorum. Sadece bir fikir.

Bir yol daha aklıma geldi:

Lastik yapıştırma kağıtlarından alıp süngerle lastiğin arasına koyup yapıştırırız. Ama ittf amca yakalarsa cezası iki yıldan başlar. Mesuliyet kabul etmiyorum.

Aklıma birşey daha geldi: Çok konuşup az bilenden korkacaksın derler. O yüzden hemen susuyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eski tarz veya su bazlı solüsyonu öncelikle düz bir zemine sürüyoruz. (mesela lastiğin jelatin ambalajı olabilir...) Sonrada lastiğin pütür tarafını bu sürdüğümüz alanın üstüne kapatıp ileri geri yapmadan geri kaldırıp kurumaya bırakıyoruz. (Burada önemli nokta lastiği solüsyon sürdüğümüz düz satıh üzerinde sağa sola gezdirerek pütür aralarına ve üstlerine gereksiz solüsyon dolumunu engellemek..)

Devamında süngeri düz bir satıh üzerine (masa üstü olabilir sert bir plastik olabilir veya herhangi aynı tarz birşey) yayarak üstüne normal yapıştırma işlemi yapar gibi her tarafına düzgünce (çok kat sürmeyin lütfen) solüsyonumuzu sürüp hafif kurumaya bırakıyoruz.

Hem lastik hemde sünger bir süre kuruduktan sonra süngerin üstüne lastiği normal tahtaya yapıştırır gibi basit bir rulo yardımıyla veya biraz dışa doğru ivme vererek (lastik içi hava almasın diye) yapıştırıyoruz.

Kuruduktan sonra da normal lastik yapıştırır gibi tahtaya yapıştırabilirsiniz. Ama bunun için sağlamca kuruması gerekli...

Bu arada süngeri lastikten tekrar sökmek zor. Çünkü sünger her zaman kopmaya ve parçalanmaya müsait bir madde. Bu yüzden pek denemeyin...

Umarım tam telaffuz edebilmiş ve yardımcı olabilmişimdir... ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bilgiler yeterince aydınlatıcı oldu, teşekkür ederim, yapışkan yaprak lastik ve sünger arasında yabancı madde gibi davranıp lastikten alınacak verimi bozabilir, o yüzden biraz sakıncalı,

yakın zamanda sipariş verip, cam üzerine solusyon sürerek uygulama yapacağım, başarılı olursa buradan bildiririm,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bilgiler yeterince aydınlatıcı oldu, teşekkür ederim, yapışkan yaprak lastik ve sünger arasında yabancı madde gibi davranıp lastikten alınacak verimi bozabilir, o yüzden biraz sakıncalı,

yakın zamanda sipariş verip, cam üzerine solusyon sürerek uygulama yapacağım, başarılı olursa buradan bildiririm,

Yanlışlıkla lastik yerine camı tahtaya yapıştırmayasın...

Üretim bandını oluşturmaya başladın artık üreticiler tarafından izleniyorsun dikkat.. Bellimi olur bir bakmışsın yeni bir Dr.Neubaur doğmuş Türkiyeden...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yanlışlıkla lastik yerine camı tahtaya yapıştırmayasın...

Üretim bandını oluşturmaya başladın artık üreticiler tarafından izleniyorsun dikkat.. Bellimi olur bir bakmışsın yeni bir Dr.Neubaur doğmuş Türkiyeden...

ktm

:lol::lol: haklısın hocam, hatta lastiği camdan sökmeyi unutup hepsini beraber yapıştırabiliriz ,

böyle giderse biz de türkiyeden dr. turushan çıkartırız, forum üyelerine extra indirim yaparız :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda http://www.colestt.com/howto.php#combining sitesinin "Combining topsheet an sponge" bölümünde iki tane video var turushan hocam.

http://www.colestt.com/videos/top-a.wmv

http://www.colestt.com/videos/top-b.wmv

mükemmel videolar, eline sağlık hocam, saadettin beyin anlatmak istediğini aynen uygulamış, ( saadettin hocam yoksa adamlar bizim forumu inceleyip kopya mı çekiyorlar, ne dersin, sonra da biz bulduk diye ilan ediyorlar :lol::lol: ) adam ambalajını bile ziyan etmemiş, ancak deneyecek arkadaşlara tavsiyem üst lastiğin koruyucu takaba olmadan yapılması biraz sakıncalı olabilir, yapıştırırken elinizde tutması zor olur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sünger ve lastiği ayrı alıp da birleştiren var mı acaba? neyle yapıştırılıyor ve neyle sökülüyor???

Ben yıllar önce bu şekilde kullanmıştım. Belediyenin çinli antrenörü sünger ve lastiği ayrı satıyordu. Sadece süngerin üzerine yapışkanı sürüp direkt lastiği yapıştırıyordum. Akabin dede söküm işlemi çok kolay oluyordu. Bu şekilde yapıştırınca da mükemmel bir his alıyordum. Sonra bir daha getirmeyince ben de bırakmıştım. Şimdi olsa aynı işlem su bazlı ile olabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 74 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..