Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Rengi Fark Yaratır Mı?

Guest Simurg

Recommended Posts

Siyah ve kırmızı lastiklerin boyalarındaki kimyasal maddeler farklı olduğundan özellikle friendship marka lastiklerde iki renk arasında ciddi farklılıklar olduğu söylenir.

Hatta şuan bendeki kalınlıkları aynı olan stiga carbo sound lastiğin kırmızı tarafı kaç defa yapıştırmama rağmen siyah tarafından biraz daha az atıyo...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Kirmizi daha hizli ve sert, siyah daha yumusak gibi bir genelleme yapmak mumkun degil, zira ayni renk icinde ayni batch uretimden cikmis ayni marka ve kalinliktaki iki lastigin sertligi de farkli olabilir. Buna uretim esnasinda maruz kaldigi kimysallarin konsantrasyonundaki ufak bir degisiklik, cok kucuk derece farkliliklari da sebep olabilir. Karsilastirma yapabilmek icin birebir olarak her degiskenin ayni tutuldugu bir uretim sonucu elde edilen lastiklere bakmak gerekir ki bunu yapmak da mumkun degil. Ben daha once bu konuda tartismalar okumus olmama ragmen, boyar maddenin bu kadar etki edecegini dusunmuyorum. Ayrica bu genelleme dogru olsaydi o zaman insanlardan birbirlerinin tersi feedback gelmezdi. Herkes siyahin daha spinli oldugu konusunda birlesirdi. Ayrica Ferrokrom'un durumundaki gibi buyuk farkliliklar (kirmizi tarafin yapistiricili halinin siyaha gore daha az atmasi gibi) tamamen farkli uretim zamanlarindan kaynaklaniyor olmali...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni aldığım bir duyuma göre siyah renk gün ışığını daha çok çektiği için kırmızıya göre daha yumuşak oluyormuş...

Benim zavallı siyah lastiklerim gün ışığı göremeden eskiyecek ama oynadığımız salonun ışığı dersen tamam... :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

mytabletennis sitesinin forumunda da bu konu bir süredir gündemde. hatta ferro'nun aldığı "duyum" bu siteden olabilir :whistle: bu sitedeki tartışmada ise kırmızı mı siyah mı daha serttir henüz karar verilebilmiş değil. ama bence daha önemlisi bu tartışmaya katılanların görüşlerini genelde "his" üzerinden aktarmaları. bana göre de his burada önemli bir etken. yani bir genelleme yapmanın çok mümkün olmadığını düşünüyorum... şahsen ben bu konuda daha mesnetli açıklamalara itibar etmeyi yeğliyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bilmiyorum, Persson usta bu konuda bir yorum yapmış, ama ne biliim Persson otorite sayılır mı, sözüne inanılır mı, bilemem :fildir:... belki ilginizi çeker:

siyah daha spinli diyolar usta, sen ne diyorsun bu hususta? (yanıt için bkz. 23. soru)

Ping the against a discrimination between the red and black rubbers Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Persson usta beni ikna etti doğrusu, büyüksün Persson abi :alkis:

ama tabi lastiklerin rengi konusundaki tartışma aklıma başka bir soru getirdi; tahta renkleri :fildir: malumunuz olduğu üzere bazı tahtalar renkli oluyor, yani siyahı var, kırmızısı var,sarısı var hatta yeşili var. bu konuda en renkli üretici sanırım Joola. acaba bu renklerin tahtanın yumuşaklığı, spini ve kontrolü üzerinde bir etkisi var mıdır :sasi:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Persson usta beni ikna etti doğrusu, büyüksün Persson abi :alkis:

ama tabi lastiklerin rengi konusundaki tartışma aklıma başka bir soru getirdi; tahta renkleri :fildir: malumunuz olduğu üzere bazı tahtalar renkli oluyor, yani siyahı var, kırmızısı var,sarısı var hatta yeşili var. bu konuda en renkli üretici sanırım Joola. acaba bu renklerin tahtanın yumuşaklığı, spini ve kontrolü üzerinde bir etkisi var mıdır :sasi:

olmaz mı hiç :gulumse:

ben şahsen tahtamı sarı-lacivert boyadım, çubuklu... ortasında da amblem (tam sweet spot tabir edilen yerde)...

Allahım o ne ses, o ne sürat, o ne katapult, o ne spin... rakiplerim kaçacak delik arıyorlar :lol:

Ping the colorful Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

olmaz mı hiç 

ben şahsen tahtamı sarı-lacivert boyadım, çubuklu... ortasında da amblem (tam sweet spot tabir edilen yerde)...

Allahım o ne ses, o ne sürat, o ne katapult, o ne spin... rakiplerim kaçacak delik arıyorlar

Özellikle tahtalarını sarı-kırmızıya boyayan rakipleri 6-0 falan yeniyomuşsunuz öylemi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..