Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisinde Yenilikler?

Guest Ercins

Recommended Posts

EVet en beach pong en çok masadan açıkta defans yapanlar için iyi olur . Top geldiğinde kesmek için eğilirler alttan da şöyle yüzeyi kumla dolduraraktan ittirdinmi tamamdır .

Tabi o zamanda yeni yeni tahta lastik modelleri çıkabilir . İçe dogru eğimli tahtalar falan . İyi kum tutsun diye ? .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar Ercinsi biraz rencide etmiş olduğunuzun farkındamısınız?Belki sohbet ortamında gerçekten geyik ortamı başlatmış olabilir.Ancak biraz yavaş bence.Ercins'ten hiç bir yorum bile gelmedi.Kusura bakmayın ama kendimi onun yerine koydum.Hiç hoşuma gitmedi :oogh: .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Ya ben de kacirdim bu muhabbeti hay allah... yoksa, yoksa... kacirmadim mi?

:pirpir::sasi::huh:

arkadaşlar kuralların ve top boyutunun değiştiği doğru. top 40 mm oldu. her set 11 sayı ve servis atma sayısı 2 ye indi.yani her iki sayıda bir servis değişiyor. selamlar 
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

olum manyakmıyım neden dalga geçeyim sizinle ben TV de bi programda izledim sizi dalgaya almak istesem açabileceğim o kadar cok konu var ki..masatenisi sitesinde duyduklrımızı paylaşalım dedik Pişman etmeyin insanı yazdığına. :kizgin:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kusura bakmayın bayram dolayısıyle biraz geciktim cevap vermekte yanlış bişey anlaşılmasın...Şu Ping Pong Man söylenen herşeyi dalgaya almak zorunda mı?yazdıklarına şöyle bir baktım da... :fildir: ben bu sitede paylaşılan şeylerin önemli bir yeri olduğuna ve saygı gösterilmesi gerektiğine inanırdım.Ortada yanlış anlaşılan bi şeyler varsa bile bunların düzeltilmesi en iyi cevap olur herhalde.Sonsuz saygım var yaşınız benden oldukça büyük.Ancak dikkat edilmesi gereken yaş değil.Bundan sonra yazılan şeylere daha saygılı olman dileğiyle saygılarımla.Yine de... :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Ercins,

hangi televizyon programında seyrettin bilmiyorum ama, ya program hafif 3 yıl kadar geç yayınlanmış :) ya da sen orada söylenen bazı şeyleri yeni yapılacakmış gibi anlamışsın...

neyse....

Ercins kardeş,

bu site, yani "masatenisi.org" sitesi ile ona ait bu forum, Türkiye'de, masatenisi konusunda en büyük, en seviyeli, en kaliteli, en kompetan olarak gösterebilecek platformlar olup, sadece Türkiye'den değil, dünyanın dört bir yanından çeşitli seviyelerde masa tenisi tutkunlarını biraraya getirmektedir. o yüzden, masa tenisi oyunu ile ilgili her türlü değişme, gelişme, yenilik, kural değişikliği vs. burada en kısa sürede konuşulmakta ve üyelerin bilgisine sunulmaktadır.

nacizane bu açıklamalar ışığında, takdir edersin ki, 3 yıl önce gerçekleşmiş kural değişikliklerinin, masa tenisiyle ilgilendiğini varsaydığımız biri tarafından (02.10.2004 tarihli bir yazında "amatör" olduğunu yazıyorsun!!) yeni duyulmuş olarak (ve bu değişiklikler daha yapılacakmış gibi) bu foruma sunulması bizde biraz tebessüm yarattı doğal olarak... <_<

Şimdi sana soruyorum: futbol ile ilgili bir foruma gidip te, "ya arkadaşlar, ben mi geç duydum ama galiba ofsayt kuralı değişiyormuş, artık aynı hizada olanlar ofsayt sayılmayacakmış", ya da voleybol sitesinde "ya arkadaşlar, voleybolda setler 25'e kadar olacakmış, artık sadece servis atan değil karşılayan da sayı alacakmış," desen, ne gibi bir tepkiyle karşılaşacağını sanıyorsun? merak ediyorsan ve istersen bir dene.

:))

bu nedenlerle, senin açtığın başlık, doğal olarak, küçük ve masum bir :P: geyik muhabbetine, masa tenisinde yenilikler üzerine doğaçlamaya dönüştü. kimse seninle dalga geçme ve rencide etme niyetinde olmadı asla, olmaz da...

benim sana nacizane bir tavsiyem, girdiğin bir ortamda aktif olarak hareket etmeden önce o ortamı iyice tanımaya çalışman. bu amaçla, daha önce açılan konuları, yazılan yazıları, yazarları vs. okuyup ondan sonra hareket etmek daha uygun olabilir. hiçkimse yeni girdiği bir kahvede: kahvehane sahibini, çayını, kahvesini, orada konuşulanları, müdavimleri vs. tanımadan ve kendisini tanıtmadan o kahvede pek laf etmez, bilmiyorum biz öyle öğrendik :). sen örneğin şöyle sormuş olsaydın "ya arkadaşlar, ben masa tenisindeki gelişmelere uzağım, şu şu konularda bilgiye ihtiyacım var veya böyle böyle birşey duydum, bana anlatır mısınız? " desen, herkes ona göre yanıt verirdi sana, öyle değil mi? (örneğin, ben bu foruma üye olmadan önce, 6 ay kadar, daha önce neler yazılmış çizilmiş onları okudum, daha sonra forum dışarıya kapandı da üye olmak zorunda kaldım :P: keza, masa tenisine 15 yıl ara verdikten sonra tekrar başlamadan önce yaptığım ilk iş, masa tenisinde ne gibi yenilikler ve değişiklikler olduğunu öğrenmekti!!!)

o yüzden, kimsenin seninle dalga geçtiği yok, senin de konunun bu yönde gelişmesi nedeniyle kızmana gerek yok... ben olsam, birkaç yazı sonra olayın farkına varıp, geyiğe ben de katılırdım...

sen bunu geç de, şu "atemi" raket konusunda bizi biraz aydınlat: nasıl bir rakettir, özellikleri nedir, hangi stilde oyuncular için tavsiye edilir, nerelerde bulunur, fiyatı nedir vs. vs. vs.

Ping the sweet eating sweet talking Pong

P.S. Tufan kardeş, bu aynı zamanda sana da bir yanıttı ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kusura bakmayın bayram dolayısıyle biraz geciktim cevap vermekte yanlış bişey anlaşılmasın...Şu Ping Pong Man söylenen herşeyi dalgaya almak zorunda mı?yazdıklarına şöyle bir baktım da... :fildir: ben bu sitede paylaşılan şeylerin önemli bir yeri olduğuna ve saygı gösterilmesi gerektiğine inanırdım.Ortada yanlış anlaşılan bi şeyler varsa bile bunların düzeltilmesi en iyi cevap olur herhalde.Sonsuz saygım var yaşınız benden oldukça büyük.Ancak dikkat edilmesi gereken yaş değil.Bundan sonra yazılan şeylere daha saygılı olman dileğiyle saygılarımla.Yine de... :thup:

yanıt olarak, daha önce başka bir başlık altında yazmış olduğum düşüncelerimi okuyabilirsin:

düşünceler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Pıng Pong Man yazınızın kırıcı amaçlı olmadığı aşikar olabilir ancak sizin gözden geçirmenizi istediğim ya da üzerine düşmediğiniz bir konu da bu tür forumlarda her insan yapısının birbirine benzer olmadığıdır.Yapılan açıklamaların herkes tarafından kaldırılabilcek derecede olup olmadığını görmenizi dilerim.Bir öğretmen adayı olarak bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için eğitim alıyorum.

Gördüğüm kadarıyla uzun süredir bu sporla uğraşıyorsunuz ve tahmınen çok da iyi oynuyorsunuz.

Verdiğiniz örnekte masatenisini futbol ıle karşılaştırmak BENİM kanaatimce ölçülü değil.Şöyle bir düşün:10-11 yaşlarındasın futbola yeni yeni merak sarıyorsun ve haliyle-sizin öyle miydi bilmiyorum ama benim öyle idi-futbolun o yaşa göre karmaşık sayılabiliecek kurallarından birini, ofsayt kuralını bilmiyorsun.Başlıyorsun senden büyük abilerine sormaya her soruşunda zedeleyici cevaplar alıyorsun ve bir anda bu spordan soğuyorsun.Tufan Abinin dediği gibi kendini benim yerime koymanı dilerim.Herhangi bir sporda amatör olan kişinin böyle sorular sorması daha da önemlisi merak etmesi,öğrenmeye çalışması karşısında aldığı bu tepki öğrenme yetisini kıracaktır bu sadece basit bir psikoloji. :D:

Tavsiyeler için teşekkürler kendini beğenmiş insalar gibi''Senin tavsiyene ihtiyacımız yok''diyecek değilim.Gerçekten teşekkürler.Her zaman kendinden yaşça büyük insanların tecrübelerine ihtiyacımızın olduğu düşünen kesimdenim.

Neyse,gelelim benim ''atemi''ye.Bu raketin öyle mühim bir özelliği yok.Adını yazmamın nedeni sadece aldığım ilk pahalı raket oluşu.Benim için hediye olması itibariyle manevi bir değeri de var tabii.Yalnız üzerinde bazı notlar var.70-80-70 gibi bunlar herhalde 100 üzerinden verilen notlar.

Bu notların ne anlama geldiğini biliyormusun?(Çabuk öğreniyorum hee.. :bye: )Bilgilerine...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Ercins Kardeş,

evet, şu konuda hak veriyorum: herkesin alınganlık, bam teli vs. dereceleri farklıdır, ancak seninki de oldukça düşükmüş :).

Öncelikle şu amatör kavramına bir açıklık getirmek lazım. Spor terminolojisi açısından amatör: teknik bilgi ve beceri bakımından profesyonel bir sporcudan aşağı kalmamakla beraber, yaptığı sporu para için değil de daha ziyade sağlığı ve zevki için yapan kişidir. Amatör sporcu da, tıpkı profesyoneller gibi, yaptığı sporun kurallarını bilir, kural değişikliklerini takip eder ve müsabakalarda bu kurallara göre yarışır. Sanırım, olimpiyatlarda, birkaç spor dalı hariç, tüm yarışmaların amatör sporcular arasında olduğunu bilmektesindir. Hatta sen hatırlamazsın belki, İzlandanın futbol ulusal takımı bir zamanlar tamamen amatörlerden oluşurdu ve bizi gelip bir güzel yener giderlerdi. Sen kendini, en başlarda foruma yazdığın bir yazıda amatör olarak tanıtmış olduğundan, ben de masa tenisiyle ilgili değişiklikleri ve gelişmeleri takip ediyorsun sandım doğal olarak. Eğer amatör kavramını bu şekilde almıyorsan, o zaman bunu düzeltmek lazım. Örneğin, ben kendimi amatör olarak görmüyorum; masa tenisi, benim, yoğun olarak ilgilendiğim bir hobim. Sen bu durumda, lütfen alınma ama, masa tenisi ile uzaktan ilgilenen biri durumundasın. Eğer amatör olsaydın, 3-4 yıl önce gerçekleşmiş bu kural değişikliklerini, hobicilerden çok ve daha önce senin bilmen gerekirdi. Amatör birinin, kural değişikliklerini bilmemesi ve son 3 yıldır hala daha setleri 21e kadar ve 38 mm topla oynuyor olmasını benim aklım almıyor.

Tamam, uzaktan ilgilenen biriysen, bilmeyebilirsin, bu sorun değil. Bu da bizi, değineceğim ikinci hususa getiriyor: bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Öğrenmenin, değişik yolları var. Bunlardan en kolay olanı: bir bilene sormak; peki bu, öğrenmek için her zaman doğru bir yöntem mi? Bence değil Eskiden ben de yapardım bunu, ta ki, çok değer verdiğim biri bunu yüzüme bir şamar gibi patlatana kadar Türkiyede okullarda ve ne yazık ki üniversitelerde, araştırma yapmadan öğrenmeye dayalı eğitim bizim en büyük sorunumuz bence. Elbette başkalarının bilgisinden ve tecrübesinden yararlanacaksın, ancak ilkönce kendin bir araştır bakalım. Bak, Masatenisi.org sitesinin ana sayfasında temel bilgiler diye bir link var; tıkladığında seni, arasında masa tenisi kurallarının da, kurallarda değişikliklerin de olduğu çok değerli bilgilere götürüyor. Hani, yine başka bir yazında terimleri sana tercüme edecek babayiğit arıyordun ya, işte bu siteyi ve forumu kuran Ertan Patır bey, işinden gücünden artan vaktinde nice emeklerle araştırmalar yapıp sözkonusu terimleri bulup tercüme edip oraya koymuş, bilgiye ihtiyacı olanlar araştırıp okuyup öğrensinler diye Bilmem ne demek istediğimi biraz olsun anlayabiliyor musun? Öğretmen olacakmışsın, ne kutsal bir görev, tebrik ederim. Ancak, önce öğrenmeyi öğrenmelisin ki, sen de öğretebilesin.

Üçüncü husus, önceki yazımda verdiğim futbol ve voleybol siteleri örneklerini anlayamamış olman. Ben futbol ile masa tenisini karşılaştırmıyorum; diyorum ki: istersen, futbol veya voleybol konuşulan bir siteye git ve orada ben amatörüm, böyle böyle kural değişiklikleri olacakmış de bakalım nasıl bir tepki alacaksın diyorum. Büyük bir ihtimalle ilk söyleyecekleri şey: de get, sen bizle kafa mı buluyorsun olacaktır. Bu nedenle, buradaki tepkiye niye böyle bir tepki verdiğini anlayamıyorum; halbuki, ben--ve diğer arkadaşlar-- konuyu (seni değil) bir nevi geyik muhabbeti fırsatı bilip konu başlığına uygun olarak masa tenisinde yenilikler üzerine sallamaya ve kendi aramızda konuşmaya başlamıştık. Bu konuyu başka birisi aynı maksatla başlatsa, bu kadar iyi muhabbet olamazdı belki de. Başlarda sana ucu dokunan birkaç yazı tamamen espri mahiyetindeydi. Bunu senin de anlayıp hay Allah, hakikaten bu kural değişikliklerini fena kaçırmışım deyip muhabbete katılmanı beklemek hata oldu (Ben asıl Dadanagast olaya müdahil olsaydı neler olurdu, onu merak ediyorum :).

1/2

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

(1. sayfadan devam) 2/2

Öte yandan, sanırım, asıl senin verdiğin örnek pek tutarlı olmadı; 10-11 yaşlarında daha ilk defa ofsayt kuralını öğrenmeye çalışmak ile bu sporla amatör olarak uğraştığını söyleyen birisinin kural değişecekmiş diye duydum demesi arasında herkes takdir edecektir ki oldukça bariz bir fark vardır. Ne sen 10-11 yaşındasın ve masa tenisi sporuna yeni başlıyorsun (yani ben en azından öyle sanıyordum) ne de biz burada ağabey konumundayız. Benim senden büyük olduğumu sen yazana kadar senin yaşına dahi bakmamıştım profilinden. O yüzden, yazdıklarımın yaşınla da alakası yok. Benden küçük olanları kale almaz bir tavrım olsaydı, sabaha karşı oturup bunu yazıyor olmazdım; kişilere ve düşüncelerine saygı duyduğum için yazıyorum.

Buna bağlı olarak da, lütfen, benim hangi konularda ne yazdığımı, hangi konularda kimlere nasıl yanıt verdiğimi, söylenenlerin kaçta kaçını dalgaya aldığımı, ne kadarına saygı gösterdiğimi anlayabilmen açısından daha önce yazdığım tüm yazıları okumanı rica ediyorum (bunun için, profilime girip bu üyenin tüm mesajlarını bul linkine tıklaman yeterli). Ondan sonra da, şimdiye kadar kendi yazmış olduğun yazıları tekrar bir oku. Karşılaştır, ve bana son iki gündür yazdığın yazılar üzerinde tekrar bir düşün, lütfen Bunu kendime bir paye çıkarmak için söylemiyorum, ama şu Ping Pong Man herşeyi dalgaya almak zorunda mı diye yazmadan önce normal olarak yapman gereken buydu diye düşünüyorum. Sonra da saygı konusunu tekrar düşün

Yo hayır, tahmin ettiğin gibi çok iyi oynamıyorum; dediğim gibi bu benim hobilerimden biri; 15 yıl gibi uzun bir aradan sonra tekrar başladım ve 4 yıldır yeniden oynuyorum. Ancak, ilgilendiğim her konuyu önce kendim araştırıp, özellikle de temellerini, kurallarını ve gereklerini öğrenmek, ayrıca, hobilerimi de haklarını vererek gerçekleştirmek gibi bir huyum var. Masa tenisine ilk başladığım zamanlarda da çoğu şeyi kendi kendime öğrendim, tekniğimi kendim geliştirdim, lastikleri tahtaları çeşitli dergilerden kendim ezberledim. O zamanlar, altını çizerek söylüyorum, internet falan da yoktu.

Masatenisi.org sitesine ve bu foruma özellikle çok değer veriyorum, masa tenisi için burada dökülen emeğe saygım sonsuz. O yüzden, buraya zarar verebilecek bir hareketten kesinlikle kaçınırım; bunların en başında da kasten birisiyle dalga geçmek ve kişilerle polemiğe girmek gelir.

Bu nedenle, bu yazı, bu konuyla ilgili son yazımdır. Lütfen bu yazımı yapıcı bir yazı olarak değerlendir.

Raketinle ilgili olarak ekipman forumunda konuşmak ve görüşmek dileğiyle,

Saygılar

Ping the giving no further comments Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa Tenisinde Yenilikler

yazılış tarihi: 02 10 2004

kusura bakmayın bayram dolayısıyle biraz geciktim 

yazılış tarihi: 22 11 2004

Merhaba Ercins,

İki mesajın tarihlerine bakınca, hatırı sayılır bir bayram tatili yaptığın anlaşılıyor. Aradan 50 gün geçmiş.

Kusura bakma ama; kendimizin başlattığı ve üstelik tepki beklediğimiz bir konuda diğer üyelerin neler yazdığına bu kadar geç bakılmasını doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum. Bu, "biraz geciktim" demekle ifade edilebilecek bir zaman dilimi değil.

Yazılanları keyifle izledim. Ancak, birşeyler karalamak istediğimde, neden kaynaklandığını bilemediğim bir sezgi tarafından sürekli engellendim.

Hiç tanımadığın anlaşılan ve esasen forumun en sevilip sayılan üyeleri arasında yeralan bir arkadaşımıza yönelik sarf ettiğin ifadeleri okuyunca, kendimi frenlemekte haksız olmadığımı anladım.

Yanıtını bulmaya senin de kafa yormanı istediğim soru şu:

"Konuya dahil olmuş olsaydım ve onca kişi içinden şimşeklerin sadece bana yönelmiş olsaydı, sözkonusu arkadaşım gibi uykumdan feda edip, son derece samimi ve yapıcı ifadelerle izahta bulunma özverisini, olgunluğunu ve sevecenliğini gösterebilir miydim?"

Benim yanıtım belli: Hiç sanmıyorum...

Ya senin ki?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Tora ve Ping bu birazda benden kaynaklandı.Herkezden özür.Yazdığınız yazılar oldukça açıklayıcı.İki taraflı düşünmek gerekirken ben tek taraflı düşündüm.Tabii ki körü körüne bir ortama atılmamalı.Ar-ge sağlam olmalı.Benim düşüncem sadece bu yazılanların ilk başta yazılması gerektiğindendi.Kendine göre bir şey yazmış.Hatta belki bu yazıyı yazarken heyecanlanmış.Bu bazen belki hepimizde olabilecek bir atak.

Kimseyi kırmak ve hakkımda yanlış düşünmesini istemem.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..