Jump to content
Masatenisi.org Forum

Çin Atasözleri

Guest Tanju Cansever

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever

ÇİN ATASÖZLERİ

• Herşey bir güzelliğe sahiptir fakat bunu herkes görmez. (Konfüçyus)

• Bilmek sevmek kadar güzel değildir, sevmek de zevk almak kadar. (Konfüçyus)

• Prensipleri amaçla, erdemli hareket et, yardımseverliğe göre hareket et, kendini sanata ver.

• Uzaktaki su, acil susuzluğu gideremez.

• Akan su asla kokmaz, kapı menteşesi paslanmaz.

• Köşeye sıkışınca bir tavşan bile ısırır.

• Kötü bir şey yapmadınsa şeytanların kapını çalmasından korkma!

• Önünden gelen bir mızraktan korunmak kolaydır fakat arkandan atılan oktan korunamazsın.

• Büyük kişilerin iradeleri, zayıfların ümitleri vardır.

• Hançer gibi bir dile, fakat pamuk gibi bir yüreğe sahip ol.

• Köpeğin ağzında fildişi bulamazsın.

• Kalbinde yeşil bir dal bulundurursan şakıyan kuşlar gelir.

• Bir adamdan şüpheleniyorsan onu işe alma, işe alıyorsan ondan şüphelenme.

• Bir oyun oynayacaksan oyunun kurallarını, hisselerini ve bitiş zamanını önceden belirle;.

• Kızgınlıkta bir an sabırlı olursan, yüz günlük pişmanlıktan kurtulursun.

• Bir yıllık varlık istersen buğday, on yıllık varlık istersen ağaç, yüz yıllık varlık istersen insan yetiştir.

• Kişinin aklından geçeni öğrenmek istersen, söylediklerini dinle.

• Bin kilometrelik bir yolculuk ilk adımla başlar.

• Ata eyeri ile kıymet biçme.

• Eğitim, her zaman sahibini peşinden takip eden bir servettir.

• Yakınındakileri mutlu et, uzaktakiler gelecektir.

• Kızarmış ördeğin ağzına gelmesini bekleyen çok bekleyecektir.

• Oturarak yapabileceğin hiç bir şeyi ayakta, yatarak yapabileceğin hiç bir şeyi oturarak yapma.

• Kızgınken asla mektup yazma.

• Rüzgar yoksa dalga da yoktur.

• Bir kere kaplanın sırtına bindin mi inmek zordur.

• Kimse boğulma ihtimalinden dolayı yemek yemeyi bırakmaz.

• Bir köpek bir şeye havlar, diğer köpekler de ona.

• Aşırı kalabalık tavuk kümesi normalden az yumurta üretir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bilmek sevmek kadar güzel değildir, sevmek de zevk almak kadar. (Konfüçyus)

Ben masa tenisini iyi bilmiyorum, ama gerçekten seviyorum, hem de inanılmaz zevk alıyorum. (Bunu 5 yıl ara verdikten sonra anladım, meğer benim için bir tutkuymuş) (Bu arada Konfüçyus Çinli miymiş, yeni duydum :huh: )

Bir yıllık varlık istersen buğday, on yıllık varlık istersen ağaç, yüz yıllık varlık istersen insan yetiştir.

Bu söz gerçekten çok derin. Bu akşam kapalı spor salonuna uğradım. Masa tenisi il temsilcimiz de ordaydı. Karşısına almış minik minik çocukları, hala şaşkın olduğum inanılmaz sabrıyla herbiriyle teker teker ilgilendi, çalıştırdı. Aslında bir partner ayarlamasını rica edecektim kendim için, o kadar güzel çalışıyorlardı ki, kişisel bir mesele için bölmeye utandım. :pembe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Kimse boğulma ihtimalinden dolayı yemek yemeyi bırakmaz"

ben de favorim olarak bu sözü seçtim.Masa tenisine de şu şekilde uyarlayabiliriz. "yenilip boğulacağım veya ben bu işi yapamayacağım ihtimalinden çekinip antreman yemeyi bırakmamalıyım." veya "masatenisini bütün olarak elde edemesem de bütününü terk etmemeliyim"

Bilmiyorum ne derece bağlantı kurabildim ama aklıma gelen benzetmeler bu şekilde. :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

"Ata eyeri ile kıymet biçme".

Ben de bu sözü masatenisine uyarlamak istedim. Ekipmanlarımızı seçerken onların ambalajına veya kutularının gösterişine kanmayalım. Mesela yılların Gergely'si çok basit bir kutuda satılıyor ama çok beğeniliyor. H. King ise çok şaaşalı bir kutuda ama çoğumuz onun hakkında pek iyi bir şey işitmedik.

Diğer sözleri de masatenisi ile ilişki kurmaya ne dersiniz? :aptal:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Uzaktaki su, acil susuzluğu gideremez"

masatenisine susamışız abi. uzaklarda(milli takım gibi) susuzluğumuzu giderecek bir su var. fakat uzak. o yüzden acil susuzluğumuzu giderecek yakındaki sulardan(arkadaş-arkadaşlar arası turnuva-okul takımı-klüp diye gider) içmeliyiz ilk önce. :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Akan su asla kokmaz, kapı menteşesi paslanmaz."

masa tenisinde akan su gibi, kapı menteşesi gibi yani azda olsa devamlı bu işle uğraşmalıyız ki paslanmayalım yani elimiz gözümüz ayağımız bileğimiz iş yapamaz hale gelmesin taki yeniden yağlayabilelim :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ÇİN ATASÖZLERİ

• Bir oyun oynayacaksan oyunun kurallarını, hisselerini ve bitiş zamanını önceden belirle;.

• Kızgınlıkta bir an sabırlı olursan, yüz günlük pişmanlıktan kurtulursun.

• Bin kilometrelik bir yolculuk ilk adımla başlar.

Ben bunları beğendim. Masa tenisine uyarlamasını sizin hayal gücünüze bırakıyorum. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju bey güzel atasözleri yazmış, ufkumuzu genişlettiği için kendisine teşekkür ederim. Bir kaç tane de ben ilave edeyim.

1- Alabalık tutmak için sineği feda etmelisin.

2- Sen ağa, ben ağa bu ineği kim sağa.

3- Bugünkü tavuk yarınki kazdan iyidir.

4- Dağ su ister, deniz suyu ne yapsın?

5- Zehir içeceksen çanağını sıyıracaksın.

6- Hocaya yakın oturan duayı erken öğrenir.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Mehmet Bey, sizin sözler de gerçekten çok güzel çok anlamlı. Okuyunca insan şöyle bir düşünceye dalıyor ve ne kadar doğru olduğunu anlıyor. Hayata dair ipuçları var bu sözlerde. Teşekkürler.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju bey yazdığınız atasözleri çok güzel ama ilk 2 sıradaki yazdıklarınız atasözü değil. Özlü söz olabilir. Çünkü atasözlerinin söyleyeni belli değildir.

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

..İyi ağaç kolay yetişmez; rüzgar ne denli güçlü eserse, ağaç da o denli sağlam olur.

..İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, içleri doldukça eğilirler.

..Çiçeğin dikeni var diye üzüleceğimize, dikenin çiçeği var diye sevinelim.

..Alkışı en sessiz karşılayan, alkışı haketmiş demektir.

..Bir kapının kapalı olduğunu anlamak için o kapıyı itmek gerekir.

..Bir problemin güç olduğunu söyleme; eğer o güç olmasaydı, zaten problem olmazdı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju bey yazdığınız atasözleri çok güzel ama ilk 2 sıradaki yazdıklarınız atasözü değil. Özlü söz olabilir. Çünkü atasözlerinin söyleyeni belli değildir.

Saygılar...

Evet, haklısın Sempathic. İlk ikisi atasözü tanımına uymuyor bu duruma göre. Ben de başka bir siteden kopyalamıştım Çin atasözleri diye. Ama konu zaten giderek özlü sözlere doğru kaydı. İyi de oldu öyle değil mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Birbirinden güzel bu sözlere birkaç tane de ben ekleyeyim;

• Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur. -Whoopi Goldberg
  • Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır. -S. M. Power
  • Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür. -Cucong
  • Bir insanın akıllı olmasına birşey dediğimiz yok. Yeter ki; aklını başkalarına kabul ettirmeye çalışmasın. Eflatun
  • Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar. Büyüklük, hem yenilgiyi, hem de zaferi kabullenebilen kişilerde yaşar. John Steinbeck
  • Ilerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz...!
  • Gomlegin ilk dugmesi yanlis iliklenince digerleri de yanlis gider.
  • Insanlar sizden elestiri isterler; ama duymak istedikleri övgüdür.
  • İyi olmak istiyorsan kötü olduğuna inan.
  • Olgun bir insanı dost edinmek istiyorsanız tenkit edin, basit bir insanı dost edinmek istiyorsanız methedin.
  • Körlerin ülkesinde, tek gözlü insan kral olur. (Desiderius Erasmus)
  • Nice insanlar gördüm üstlerinde elbise yok... Nice elbiseler gördüm içlerinde insan yok... (Mevlana)
  • Tarafsızlık, Bir İlke Olarak Sürüp Giderse, Zayıflık Olur. KOSSUTH
  • Çoğu zaman ve çok gülümsemek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine tahammül edebilmek; güzelliği takdir edebilmek, başkalarındaki "en iyiyi bulabilmek"; sağlıklı bir çocuk, bahçelik bir arazi ya da daha iyi hale getirilmiş bir sosyal durum yoluyla bu dünyayı olduğundan biraz daha iyi bırakarak terk etmek; bir tek hayatın bile sırf siz yaşadınız diye daha rahat nefes almış olduğunu bilmek. İşte "Başarmış Olmak" budur. -Ralph Waldo Emerson

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masatenisinde hiç birşey yapmadan uğreşmadan iyi oyunun kendisinde olmasını bekleyen çok bekleyecektir. oyunumuzu pişirmek lazım :hehehe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mylilik den "2- Sen ağa, ben ağa bu ineği kim sağa." sözünü uyarlıyorum.

masa tenisinde başkalarını da besleyebilmemiz için hizmetkarlık da yapmak gerekiyor gibi. yoksa herkes ağa olursa bu iş yürümez.

bilmiyorum ne kadar bağlantı kurabildim.ama aklıma bu geldi. :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mylilik den "2- Sen ağa, ben ağa bu ineği kim sağa." sözünü uyarlıyorum.

masa tenisinde başkalarını da besleyebilmemiz için hizmetkarlık da yapmak gerekiyor gibi. yoksa herkes ağa olursa bu iş yürümez.

bilmiyorum ne kadar bağlantı kurabildim.ama aklıma bu geldi. :fildir:

Bence gayet güzel uymuş. :alkis:

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni bir Çin atasözü buldum, gerçek mi şaka mı bilmiyorum ama benim çok hoşuma gitti. "KAKONO HAKIRI SOKOMOYU TOKAJI"; Anlamı: Ne kadar dönersen dön g.t yine arkadadır. (Bu söz bana, "ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" sözünü hatırlattı).

abi bu atasözünün(!?) anlamı "ulaşamayacağın bir şeye ne kadar uğraşırsan uğraş, ne kadar takip edersen et yine de ulaşamazsın" olsa gerek. içerdiği anlam bakımından zengin fakat bu anlamı ifade edebilecek kelimeler, Mevlana'nın "ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" gibi hem zengin içerikli hem de söyleniş bakımından gayet münasip olan sözünün yanında ezilip kalıyor bence. :sasi::lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 28 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..