Jump to content
Masatenisi.org Forum

Paraffin Oil

Guest Tanju Cansever

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever

Arkadaşlar bugün Gross Market'e giderek Paroil marka sıvı parafin (paraffin oil = n-paraffin) buldum. Kandil yakıtı, masa lambası ve meşale yakıtı olarak da geçiyor. 1 litresi 5,5 ytl. Yani ucuz. Ittf onaylı tuning ürünlerinde %90 oranında bulunduğunu okumuştum. Zehirli bir sıvı değil. Tamamen kokusuz. Lastiklerimde deneyerek sonucu sizlerle paylaşırım. Sırf meraktan yani, yoksa daha iyi oynamak veya seviye atlamak değil amacım. Daha önce deneyen varsa bu başlıkta deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. Saygılar...

Paroil 1

Paroil 2

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Sabırsızlıkla tecrübelerinizi beklerim tanju bey ^_^

Selam Büyükdoğu,

Ben de çok merak ediyorum zaten. Hatta az önce Rapid Dtecs max lastiklerimin ikisine de birer kapak sürdüm bile:) Sünger tarafından bu yağ hızla emiliyor, henüz 15 dakika geçti ve sürmeden önce hafif bombeli duran lastikler düzleşmeye başladı. Tabi daha önce 3-4 kat Fair Chack yemişti bu lastikler. Belki yapışkan parafinle temas edince biraz çözünmüş ve aktif hale geçerek bombeyi yok etmiş olabilir. Neyse 1 saat sonra birer kapak daha tatbik edicem bakalım nolcak? :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selam Büyükdoğu,

Ben de çok merak ediyorum zaten. Hatta az önce Rapid Dtecs max lastiklerimin ikisine de birer kapak sürdüm bile:) Sünger tarafından bu yağ hızla emiliyor, henüz 15 dakika geçti ve sürmeden önce hafif bombeli duran lastikler düzleşmeye başladı. Tabi daha önce 3-4 kat Fair Chack yemişti bu lastikler. Belki yapışkan parafinle temas edince biraz çözünmüş ve aktif hale geçerek bombeyi yok etmiş olabilir. Neyse 1 saat sonra birer kapak daha tatbik edicem bakalım nolcak? :gulumse:

Tanju abi yağlar çok yavaş etki gosterdikleri için ikinci katı sürmek için uzun bir süre beklemenizi tavsiye ederim mesela bende limon yağı var süngere sürdükten 1-2 saat sonra sünger kurumuş gibi oluyor fakat süngerin tam olarak genleşmesi 24 saati bulabiliyor. eğer sünger yeterince genleşmedi diye düşünerek 1-2 saat aralıklarla çok fazla yağ sürerseniz ertesi gün kıvrılmaktan yusyuvarlak olmuş ve tahtaya yapıştırılamayacak hale gelmiş bir lastikle karşılaşabilirsiniz ve bu lastiği yağın tipine göre 1-2 ay tahtaya yapıştıramazsınız. parafin kullanmadığım için tam olarak genleştirme süresini bilmiyorum ama siz yinede dikkatli olun

saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju abi yağlar çok yavaş etki gosterdikleri için ikinci katı sürmek için uzun bir süre beklemenizi tavsiye ederim mesela bende limon yağı var süngere sürdükten 1-2 saat sonra sünger kurumuş gibi oluyor fakat süngerin tam olarak genleşmesi 24 saati bulabiliyor. eğer sünger yeterince genleşmedi diye düşünerek 1-2 saat aralıklarla çok fazla yağ sürerseniz ertesi gün kıvrılmaktan yusyuvarlak olmuş ve tahtaya yapıştırılamayacak hale gelmiş bir lastikle karşılaşabilirsiniz ve bu lastiği yağın tipine göre 1-2 ay tahtaya yapıştıramazsınız. parafin kullanmadığım için tam olarak genleştirme süresini bilmiyorum ama siz yinede dikkatli olun

saygılar

Çok haklısın, uyarın için de teşekkür ederim Dionemimas..Zaten 2 saat oldu ve henüz lastikler dümdüz duruyor. Sadece içbükey görünüm düz hale geldi yani. En az bir gün bekledikten sonra tekrar kontrol edicem. Bu arada parafin yağı kullandıktan sonra lastiğin kazandığı görünüm için bir resim buldum internette. Link aşağıda:999rubber.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju abi Dtecs lastikler solüsyonla kullanılmamak üzere üretilmiş lastikler. Keşke başka bir lastikte deneseydin. Üst lastikle sünger filan ayrılmaz inşallah.

Emrecim, bu lastiklere daha önce 3-4 kat Fair Chack kullandım bi şey olmadı. Sünger gayet güzel yapışkanı emiyor ve genleşiyor, ben de yapıştırıp oynuyorum. Şu an için PO tatbikinden sonra 8 saat geçti. Lastikler C şeklini aldı. Ancak şunu söyleyeyim, siyah olanında üst lastikte hafif balon şeklinde yer yer kabarmalar oldu. İlerleyen saatlerde inşallah düzelir tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emrecim, bu lastiklere daha önce 3-4 kat Fair Chack kullandım bi şey olmadı. Sünger gayet güzel yapışkanı emiyor ve genleşiyor, ben de yapıştırıp oynuyorum. Şu an için PO tatbikinden sonra 8 saat geçti. Lastikler C şeklini aldı. Ancak şunu söyleyeyim, siyah olanında üst lastikte hafif balon şeklinde yer yer kabarmalar oldu. İlerleyen saatlerde inşallah düzelir tahmin ediyorum.

Yağlar süngerle lastik arasına girerse balon oluşuyor ve kolay kolay düzelmiyor. Lastiğin bombesi arttıkça sürülen yağ ortadan kenarlara doğru akmaya başlıyor ve kenarlardan araya giriyor. Bunun çaresi akmayacak şekilde çok az sürmek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan Abiye kesinlikle katılıyorum. 1 defada bol sürüleceğine 3 defa az az sürmek lazım. Az sürüp sünger yağı tamamen emene kadar bekleyip tekrar az sürerek işlemi devam ettirmek en mantıklısı. Zaten lastiğin hızlandırıcı özelliğini kazanması 1-2 gün sürüyor. Bizler eski sisteme alışık olduğumuz için 1 defada bol bol sürüp etkisini hemen göstermesini bekliyoruz ki bu çok yanlış.

Bu arada Tanju Bey, Gross market dediğiniz yer neresi? Paroil in Istanbul'daki satış yerleri neresidir acaba?

Bir de aldığınız şeyin kokusu hiç mi yok? Az da olsa gaz yağı gibi bir kokusu var mı? Merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende D.Tecs Lastiği solüsyonla kullandım.

Bir seferinde solüsyonu bayağı bir abartmışım :) lastik bayağı bir bombe yaptı sonra Üst lastiklte bir yırtılma oldu. Solüsyonu bolca sürmemden kaynaklandığını zannediyordum..

Yoksa 3-4 sök taktan sonra çok az bir solüsyon yetiyor ve çok güzel oluyor.

Tanju abi, Bayram hazırlıkları ve Toplantılarından Fırsat bulup okula gidebilrsem. Sizin için Zeytin yağınıda Paroilide deneyeceğim.

Kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Yağlar süngerle lastik arasına girerse balon oluşuyor ve kolay kolay düzelmiyor. Lastiğin bombesi arttıkça sürülen yağ ortadan kenarlara doğru akmaya başlıyor ve kenarlardan araya giriyor. Bunun çaresi akmayacak şekilde çok az sürmek.

Doğrudur Ertan Bey. İlk kez kullandığım için bir kapak herhalde fazla geldi ve sağa sola bulaştı, bu arada lastikle sünger arasına da girdi. Ancak bu sabah baktığımda üst lastikte oluşan hafif baloncuğun yok olmaya başladığını gördüm. Kırmızı lastikte ise hiç bir sorun yok. İkinci katı sürerken yarım kapak sürücem. Şişenin kapağını ölçü olsun diye kullanıyorum.

İlk tatbikten bu yana 36 saat geçti ve lastikler hafif hafif dışbükey (sünger şişmiş ve genişlemiş) şekilde duruyorlar. Daha önce sürmüş olduğum Fair Chack yapıştırıcı ise taze bir şekilde süngerde mevcut. Yani şu anda sadece tahtaya ince bir kat yapıştırıcı sürsem lastikler mükemmel şekilde yapışır. Dolayısıyla izlenimlerim bugün itibariyle de gayet olumlu.

Selamlar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Ertan Abiye kesinlikle katılıyorum. 1 defada bol sürüleceğine 3 defa az az sürmek lazım. Az sürüp sünger yağı tamamen emene kadar bekleyip tekrar az sürerek işlemi devam ettirmek en mantıklısı. Zaten lastiğin hızlandırıcı özelliğini kazanması 1-2 gün sürüyor. Bizler eski sisteme alışık olduğumuz için 1 defada bol bol sürüp etkisini hemen göstermesini bekliyoruz ki bu çok yanlış.

Bu arada Tanju Bey, Gross market dediğiniz yer neresi? Paroil in Istanbul'daki satış yerleri neresidir acaba?

Bir de aldığınız şeyin kokusu hiç mi yok? Az da olsa gaz yağı gibi bir kokusu var mı? Merak ediyorum.

Ali Bey, Gross Market Bandırma'da bulunan büyük bir hipermarket. Yani Migros, Gima, Carrefour, Metro Market gibi. Buralarda mum ve kandil yakıtı satılan reyonlarda kolayca bulabilirsiniz. Görevlilere sormanız yeterli. Başka isimde de olabilir herhalde. Kokusu kesinlikle yok, sıfır koku. Sağlığa zararlı değil. Çok uzun süre (1 gün kadar) bu yağı teneffüs ederseniz başağrısı yapabilir deniyor. Onun haricinde akciğerlere falan herhangi bir zararı olmadığı bildiriliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Bende D.Tecs Lastiği solüsyonla kullandım.

Bir seferinde solüsyonu bayağı bir abartmışım :) lastik bayağı bir bombe yaptı sonra Üst lastiklte bir yırtılma oldu. Solüsyonu bolca sürmemden kaynaklandığını zannediyordum..

Yoksa 3-4 sök taktan sonra çok az bir solüsyon yetiyor ve çok güzel oluyor.

Tanju abi, Bayram hazırlıkları ve Toplantılarından Fırsat bulup okula gidebilrsem. Sizin için Zeytin yağınıda Paroilide deneyeceğim.

Kolay gelsin..

Merhaba Mustafa Bey,

Sizden de deneyim ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz, selamlar.. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju Bey merhaba,

Araştırmacı masa tenisçilik bu olsa gerek. Yaptığınız çalışmaları büyük bir ilgiyle ve dikkatle takip ediyorum. Bizler bu sayede bilgilerimizi arttırıyoruz. Ortaya çıkacak sonucu da merakla bekliyorum. Teşekkürler, :fildir::fildir:

Saygılar,

:lol: Merhaba Mehmet Bey,

Araştırmacı masatenisçilik deyimi çok hoşuma gitti doğrusu. Neyse bugün bir kez daha parafin oil sürmekten vazgeçtim ve lastikleri yapıştırdım. Gayet kuvvetli yapıştılar. Dtecs lastiklerde kullanılması sakıncalı gibi uyarılar sonucunda böyle yapmaya karar verdim. Topu raket üzerinde zıplatarak hızını kontrol ettim, acaip hızlı idi lastikler. Önceki hızlarına göre neredeyse iki misli daha hız kazanmışlardı. Diğer bir ekipman olan Acustic üzerindeki yeni yapıştırılmış Bryce Speed FX'e göre kıyaslayacak olursam çok daha hızlı diyebilirim. Bu arada Rapid Dtecs'leri Stradivarius'a yapıştırmıştım. Haa, siyah lastikteki baloncuk mu, o da hemen hemen tamamen kayboldu.

Bundan sonra Sriver FX max lastiklerimi parafin tuning işlemine tabi tutacağım. 24 saat ara ile 3 kez tatbik edicem. Sonuçları yazarım. Resim de eklerim. Ee, araştırmacı masatenisçi olmak kolay değil... -_-:lol:

Sevgiler, saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şimdi biz tuning e 50 kağıt bayarak kazık yedik mi yemedik mi, bunu merak ediyorum :D

Selam Bora, bir gerçek var ki Tibharın CTE sinin yerini tutan bir booster henüz çıkmadı. Haliyle bu ürünün pahalı olması çok doğal. Coca Cola formülü gibi birşey bu. Yabancı forumlarda PO hakkında çok şeyler söyleniyor ancak tam anlamıyla CTE nin yerini tutacağını sanmıyorum.

Bence hepimiz birşey atlıyoruz. İyi güzel de bu tunerlar lastiği uzatıyor mecburen kesmek zorunda kalıyoruz. Bir kaç defa tuning işleminden sonra lastik tekrar uzuyor. Eski solüsyonlarda böyle bir sorun yoktu uzasa bile söküp odaya bıraktığımızda ertesi sabah tekrar normal hale geldiğini görüyorduk lastiklerin. Şimdi ise normal hale gelmesi diye birşey yok belki 15 gün falan beklemek lazım.

Şimdi diyeceksin zaten bu tunerlar 15 gün etkili oluyor. Ne yazık ki böyle birşey yok 3-5 günde etkisi gidiyor tekrarlamak lazım. Tabi tercih meselesi.

Konumuza dönelim tuning işlemi yaptıkça lastik uzuyor eski haline dönmesi çok zaman alıyor. Bu durumda uzadıkça kesersen lastiğin özelliği çok kısa zamanda gidiyor atma hissi diye birşey kalmıyor yeni lastikler alman gerekiyor. Üreticiler bu sorunu aslında görmezlikten geliyorlar çünkü lastik sürümü artıyor işlerine geliyor.

Booster işleri bence şimdilik çok karışık ITTF de ha bire yeni kurallar ekliyor. Tunerlar bile yasaklanabilir. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Bu akşam bir kez parafin oil tatbik edilmiş ve hafif gerilmiş lastiklerimle bir idman yaptım. Tek kelime ile süperdi. Lastikler eski hız, kontrol ve spin özelliklerine göre çok daha iyi hale gelmiş ve ötmeye başlamışlar. Smach vuruşlarında gördüğüm hız ve sese inanamadım doğrusu. Masa gerisinden hızlıca çekilen spinlerde lastikler aynı yeni yapıştırılmış Bryce speed fx gibi "dürp, dürp" diye ötüyordu. Orta sert olan Rapid Dtecs lastiklerim sanki yumuşamış ve daha elastik hale gelmişlerdi. Ama sert vuruşlarda dinamik ve güçlü olmaya devam ediyorlardı. Top hissi de artmıştı.

Ben bu paraffin yağını çok sevdim. Yorumlarımı aktardım ama bir amatör gözüyle ancak bu kadar olur. Herkese tavsiye ediyorum, deneyin pişman olmazsınız. Benden söylemesi. Yeni PO denememde Sriver FX'lere 3 kat PO tatbik edicem. Tabi tadından yenmeyecek eminim.... ^_^:P::D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu akşam bir kez parafin oil tatbik edilmiş ve hafif gerilmiş lastiklerimle bir idman yaptım. Tek kelime ile süperdi. Lastikler eski hız, kontrol ve spin özelliklerine göre çok daha iyi hale gelmiş ve ötmeye başlamışlar. Smach vuruşlarında gördüğüm hız ve sese inanamadım doğrusu. Masa gerisinden hızlıca çekilen spinlerde lastikler aynı yeni yapıştırılmış Bryce speed fx gibi "dürp, dürp" diye ötüyordu. Orta sert olan Rapid Dtecs lastiklerim sanki yumuşamış ve daha elastik hale gelmişlerdi. Ama sert vuruşlarda dinamik ve güçlü olmaya devam ediyorlardı. Top hissi de artmıştı.

Ben bu paraffin yağını çok sevdim. Yorumlarımı aktardım ama bir amatör gözüyle ancak bu kadar olur. Herkese tavsiye ediyorum, deneyin pişman olmazsınız. Benden söylemesi. Yeni PO denememde Sriver FX'lere 3 kat PO tatbik edicem. Tabi tadından yenmeyecek eminim.... ^_^:P::D:

Tanju Abi en kısa zamanda ben de alıcam. Sanırım artık Tibhar CTE ihtiyacım sona eriyor. :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju Abi en kısa zamanda ben de alıcam. Sanırım artık Tibhar CTE ihtiyacım sona eriyor. :)

Kesinlikle al Emre. Bir kez sürmek ve ertesi gün yapıştırmak bile yetiyor diyebilirim. Dikkatli sürersen sağa sola bulaşmaz, zaten lastik bombe yapana kadar parafin emilmiş oluyor ve kenarlara akmıyor. Ayda bir defa parafin işlemine tabi tutsak lastiğin ömrü boyunca 5-6 kat kullanmış oluyoruz ve yapıştırıcı ihtiyacımız da azalıyor. Ne güzel bişey valla. Kokusuz ve zararsız olması da cabası.. :asleep:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kesinlikle al Emre. Bir kez sürmek ve ertesi gün yapıştırmak bile yetiyor diyebilirim. Dikkatli sürersen sağa sola bulaşmaz, zaten lastik bombe yapana kadar parafin emilmiş oluyor ve kenarlara akmıyor. Ayda bir defa parafin işlemine tabi tutsak lastiğin ömrü boyunca 5-6 kat kullanmış oluyoruz ve yapıştırıcı ihtiyacımız da azalıyor. Ne güzel bişey valla. Kokusuz ve zararsız olması da cabası.. :asleep:

Ben de eski (1.5 yıllık) Donic Coppa Jo Gold lastiğime sürdüm. 3 kat. Her kat en fazla 1 saat sonra kurumuş oluyor. 2. gün (bombelik bittiğinde) yapıştırdım (Donic Vario Clean) . Lastik 1 cm genişledi. Henüz oynama şansım olmadı ama evde sektirirken hızın ne kadar arttığını görünce şaşırdım doğrusu.

Dün akşam ise 2 tane 10 yıllık TSP lastiklere de sürdüm parafin. Bu sabah baya bir bombeleşmiş ikisi de. Akşam yapıştırıp, hepsini haftasonu deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yorumlarınızı merakla takip ediyorum.Gerçekten muhteşem görünüyor.Ben de kullanacağım ama henüz parafin yağını bulamadım. Hızlandırıcı etkisi kaç gün devam ediyor acaba esas bilinmesi gereken de bu herhalde. Gerçi 2 gün bile gitse solüsyona göre çok çok iyi, ama herhalde çok daha uzun sürecek. Tabi en önemlisi kokusuz ve zararsız olması.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Henüz raketlerle oynamadım. Fakat TSP lastikler bayağı bir uzadılar. Lastikleri yukarıdan birbirine yapıştırdım. Tahtayı o kadar aştılarki, parmakla şöyle sıkıştırınca birbirine yapıştılar ve öyle kaldılar. Aksi halde kesmem gerekicekti, çünkü raketi savurunca sallanıyor durumdalardı.

Bendeki parafin lastikleri sanki çok fazla büyütüyor. Bu yüzden 1, en fazla 2 kat sürmek yeterli gibi; en azından yeni lastiklerde (aşırı büyüyüp özelliklerini kaybetme riski olabilir diye).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..