Jump to content
Masatenisi.org Forum

O Da Masatenisinin Mehmet Aurelio'su

Guest Eko72

Recommended Posts

O da masa tenisinin Mehmet Aurelio'su

Türk sporunda devşirme modası tüm hızıyla devam ediyor. Son dört yılda tamamıyla özerk bir yapıya kavuşan amatör branşlar bu konuda neredeyse birbirleriyle yarış halindeler.

Basketbol, voleybol, hentbol, halter, yüzme, atletizm gibi branşlarda yurtdışından transfer edilerek Türk vatandaşı yapılan sporcular İstiklal Marşı'mızı çaldırma umuduyla uluslararası alanlarda ülkemizi temsil ediyorlar. Son olarak Dünya Atletizm Şampiyonası'nda umudumuz olan Elvan Abeylegesse örneğinden yola çıkan Masa Tenisi Federasyonu harekete geçerek geçtiğimiz günlerde önemli bir karara imza attı. Geçtiğimiz günlerde Çin'den büyük umutlarla transfer edilerek Türkiye'ye getirilen iki sporcu Fenerbahçe'nin bünyesine katıldı. Cheng Gong Zheng (21) ve Hui Mei Jin (19) için kolları sıvayan federasyon, 22 Temmuz'da yapılan milletvekili seçimleri öncesinde yapılan son bakanlar kurulunda iki sporcuyu Türk vatandaşlığına geçirmeyi başardı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun gayretleri sonrasında Türk vatandaşı olan Cheng Gong Zheng'a Fatih, Hui Mei Jin'e ise Melek isimleri verildi. 21 yaşında olan Cheng Gong Zheng ,masa tenisine altı yaşında başlamış. Yedi yıldır Çin Milli Takımı oyuncusu. Teklerde dünya sıralamasında 149'uncu. Asya Gençler Şampiyonu ödülünün sahibi Zheng, Fenerbahçe Spor Kulübü Masa Tenisi Takımı'nın yeni sporcusu. Fenerbahçe Kulübü'nün diğer bir Çinli sporcusu ise 19 yaşındaki Hui Mei Jin. Her iki sporcu şimdilerde harıl harıl çalışmalara başladılar. Federasyon Başkanı Oktay Çimen, iki Çinli sporcunun Türk Milli Takımı'na çağırılacağını ifade ederek, "Başarı için elimizden geleni yapacağız. Dünyada Çinliler bu işin adeta duayeni. Avrupa'da her ülkede Çinli sporcular var. Biz de milli takımımıza Çinli transfer ettik. Bu iki sporcu bize lokomotif olacak. Nasıl Halil Mutlu halterde, Elvan Abeylegesse atletizmde konuşuluyorsa bizim Çinliler de yakında konuşulmaya başlayacak. Buna mecburuz." diye konuştu.

2008 Pekin Olimpiyatları'nda masa tenisi olarak kesinlikle olmak istediklerini ifade eden Oktay Çimen, "Son yapılan dünya şampiyonasına 140 ülke katıldı. Bayanlar ve erkeklerde ilk üç derece hep Çinlilerin. Artık biz de madalya kazanmak istiyoruz." yorumunu yaptı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu olaylara çok sıcak bakan birisi değilim.Neden yabancı oyuncuları Türk yapmak için uğraşan federasyon ve spor bakanlığı alt yapı , ligler ve yatırımlara bu kadar önem vermiyor.Bence masa tenisine yapılan yatırımlar arttırılırsa, liglere , her şehirdeki masa tenisine daha çok katkı yapılırsa, yatırım kaynakları bulunur ve masa tenisi daha yaygın, popüler bir spor haline getirilirse Türkiye'den de çok başarılı oyuncular çıkar.Bence bu yapılan olaylar kolaya kaçmaktan başka bişey değil.Siz ne kadar önem verirseniz o kadar başarılı olursunuz.Sadece Çin değil ki başarılı sporcular çıkaran.Almanya'dan da çok başarılı oyuncular çıkıyor.Çünkü ligleri ve alt yapıları çok kaliteli.O zaman alt yapıya da Çinli çocuklar alalım,peki bizim Türk gençleri hangi ülkenin milli takımında oynayacaklar ????????

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu olaylara çok sıcak bakan birisi değilim.Neden yabancı oyuncuları Türk yapmak için uğraşan federasyon ve spor bakanlığı alt yapı , ligler ve yatırımlara bu kadar önem vermiyor.Bence masa tenisine yapılan yatırımlar arttırılırsa, liglere , her şehirdeki masa tenisine daha çok katkı yapılırsa, yatırım kaynakları bulunur ve masa tenisi daha yaygın, popüler bir spor haline getirilirse Türkiye'den de çok başarılı oyuncular çıkar.Bence bu yapılan olaylar kolaya kaçmaktan başka bişey değil.Siz ne kadar önem verirseniz o kadar başarılı olursunuz.Sadece Çin değil ki başarılı sporcular çıkaran.Almanya'dan da çok başarılı oyuncular çıkıyor.Çünkü ligleri ve alt yapıları çok kaliteli.O zaman alt yapıya da Çinli çocuklar alalım,peki bizim Türk gençleri hangi ülkenin milli takımında oynayacaklar ????????

Burak kardeşime katılmakla beraber, belki bu iyi oyuncularla sürekli antrenman yapacak olan sporcularımızın oyunlarının daha da ilerleyeceğini ümit ediyorum. Eğer ümit ettiğim bu olay gerçek olursa o zaman "iyi ki de Çinli oyuncu transfer etmişiz" diyeceğim. Bir de Çinli olmasının iyi oyuncu olmasından dolayı transfer edilmesinin yanısıra belki (mesela Avrupalı bir transferden) daha ucuza gelmesi sebebiyle de transfer edilmiş olabileceğini düşünüyorum. Yani bir taşla 2 kuş ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burak kardeşime katılmakla beraber, belki bu iyi oyuncularla sürekli antrenman yapacak olan sporcularımızın oyunlarının daha da ilerleyeceğini ümit ediyorum. Eğer ümit ettiğim bu olay gerçek olursa o zaman "iyi ki de Çinli oyuncu transfer etmişiz" diyeceğim. Bir de Çinli olmasının iyi oyuncu olmasından dolayı transfer edilmesinin yanısıra belki (mesela Avrupalı bir transferden) daha ucuza gelmesi sebebiyle de transfer edilmiş olabileceğini düşünüyorum. Yani bir taşla 2 kuş ;):

bence burağın söyledikleri şu an için polyannacılıktan başka bişey değil . çünki bırakın masatenisi gibi bi sporun gelişme sürecini , ülkenin genelinin ekonomik olarak ayakta durması bile pamuk ipliğine bağlı . yani insanlar karınlarını doyurmaya çalışıyorlar öncelikle. dolayısıyla profesyonel bir bakış açısı ( her açıdan , spor , sağlık , eğitim vs ) gelişimi çooook ama çok zor . bakınız Türk milli takım oyuncusu irfan tuvukçuoğlu geçimini sağlamak için başka bir işte çalışıyor . onun için pratik ve ülkenin adını madalya kazanarak duyurma çabası bu yapılan lar . Ki bence iyi de yapılıyor .

düşünün ronaldinyo türk futbol milli takımında oynasa adı da değişse serkan olsa fena mı olur ? :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu konuda burağın ve serkanında haklı yönleri var.elbetteki en doğru ve saygın olanı kendi oyuncunu yetiştirmekve o oyuncu veya oyuncularla bir yerlere gelebilmek.ama ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve pisikolojik durumuda göz ardı etmemek lazım.yıllardan beri herkes söyler hatta bu türk insanının genel karakteristiğidir;kime sorsan durumu en iyi o düzeltir.bütün sorunları biliyodur ve çözümlerinide.ah birde elinde imkan olsa....sonra elinde imkan bulunur.ama mutlaka başka sıkıntılar baş gösterir.senin en iyi durumdaki oyuncun gidip başka bir işe daha ihtiyaç duyuyorsa o spordan fazla bi gelişim beklemek herhalde komik olur.devşirme bi oyuncunun başarısı benim adıma gerçekten bana bir şey ifade etmiyor.haa adam başarılı olmuş,kendi adına tebrikler.bu ülkenin bir çok kanayan yarası var.bunlardan biride bizim için masa tenisi.bir başkası için elbette onun ilgilendiği ya da ilgi duyduğu birşey.

yıllardır bu sporun içinde olan çok değerli sporcu ve antrenörlerin ortak fikridir alt yapı güçlendirmesi.halen de aynı problem devam etmektedir.takımlar için birşey diyemem ama milli takım bence kendi ülkenin sporcularından oluşmalı.ve ne zaman ki masa tenisi türkiye de meslek haline gelebilirse işte ozaman bizde avrupa ve dünya sahalarında varız diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

senin en iyi durumdaki oyuncun gidip başka bir işe daha ihtiyaç duyuyorsa o spordan fazla bi gelişim beklemek herhalde komik olur.devşirme bi oyuncunun başarısı benim adıma gerçekten bana bir şey ifade etmiyor.haa adam başarılı olmuş,kendi adına tebrikler.bu ülkenin bir çok kanayan yarası var.bunlardan biride bizim için masa tenisi.bir başkası için elbette onun ilgilendiği ya da ilgi duyduğu birşey.

yıllardır bu sporun içinde olan çok değerli sporcu ve antrenörlerin ortak fikridir alt yapı güçlendirmesi.halen de aynı problem devam etmektedir.takımlar için birşey diyemem ama milli takım bence kendi ülkenin sporcularından oluşmalı.ve ne zaman ki masa tenisi türkiye de meslek haline gelebilirse işte ozaman bizde avrupa ve dünya sahalarında varız diyebiliriz.

Ben bu konuda bütünüyle Azoman'a katılıyorum. Hatta daha ileri gideceğim, halterde Naim Süleymanoğlu'nun ve Halil Mutlu'nun başarıları onların yetiştirildiği ülkelerin başarılarıdır bana göre. Biz resmen Bulgaristan'ın oyuncularını çalmıştık o dönem. Gerçekten de bir ülkenin herhangi bir spor dalındaki başarısı o daldaki altyapının başarısıdır. Kimse NBA'daki farklı ırklardan basketbolculara yabancı sporcu gözüyle bakmaz çünkü onlar o ülkenin altyapısının eseridir. Ama Efes Pilsen basket takımını yalnızca siyahi oyuncular sırtlıyorsa bu bana batar. Ki Efes altyapıya destek veren bir takımdır. Almanyadaki bir Türk'ün bir spordaki başarısı da Almanya'nın başarısıdır. Masatenisinde Çin'den oyuncu getirtilmesini destekliyorum, çünkü mutlaka bizim oyuncularımıza verecekleri şeyler vardır. Ama altyapıya yatırım yerlerde sürünüyorken Çinlilere Türk forması giydirmek de kendi masatenisi camiamızla alay etmekten başka bir şey değildir. Böyle yaparak kimseyi kandıramazsın. Yurtdışında da saygınlığını artıramazsın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 27 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..