Jump to content
Masatenisi.org Forum

Eurosport Masa Tenisi Spikerleri

Ertan

Recommended Posts

Eurosport kanalında masa tenisi maçlarını Türkçe olarak seyredenleriniz varsa masa tenisinde bugüne kadar duymadığınız terimleri duyarak bilginizi ve dünya görüşünüzü geliştirebilirsiniz. Aklımda kalan bazıları :

- servisini kırdırdı. Bütün gece boyunca belki yüz defa aynı şeyi söyledi. Ne işkenceydi.

- Bir sayı daha alıp 5-2 öne geçerse maçı çevirmesi imkansız hale gelir

- Çok iyi slice spinler geliyor (ne demekse.)

- Falsolu forehand arka taraftan çıkmıyor (forehand spin demek istiyor)

- Falan oyuncu çok iyi anlar geçirebiliyor. Bu da onlardan birisiydi ( :salak: )

- Bir önceki turnuvada yapılan bir maçta bir vuruş masanın kenarına çarptı ve halk tabiriyle "balık" sayı oldu. Spiker " Bunu bilerek yapmak kurallara aykırı" gibi bir uzman yorumunda bulundu. Bir sette bunu 5-6 tane yapabilenleri tanıyorum ama bilerek yaptıklarını sanmıyorum. Onun için yaptıkları kurallara aykırı değil!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan bey çok haklısın deyim tam yerinde TAM BİR İŞKENCE haline döndü seyir. Ben bunun adına masa tenisi cahilliği diyorum. Bir de slayj diye ne demekse bir terim kullanıyor. Ne top spini, ne side spini ne atakı biliyor. Spiker biraz çenesini tutsa biz masa tenisçiler maçları çok daha keyifle izleyeceğiz. Acaba rica etsek anlar mı? Hepimize sabırlar diliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Birisi bunlara "spiker dediğin devamlı konuşmalı" diye öğretmiş herhalde.

Ben Eurosport Türkiye nin web adresini buldum. Sadece mail adresleri vardı. Şikayet için tüm adreslere mesaj gönderdim. Hepsi de "böyle bir kullanıcı yok" diye geri geldi.

Bence şikayetlerden bıktılar ve kaçtılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Birisi bunlara "spiker dediğin devamlı konuşmalı" diye öğretmiş herhalde.

Ben Eurosport Türkiye nin web adresini buldum. Sadece mail adresleri vardı. Şikayet için tüm adreslere mesaj gönderdim. Hepsi de "böyle bir kullanıcı yok" diye geri geldi.

Bence şikayetlerden bıktılar ve kaçtılar.

Bende bazı yazılar yollamaya çalıştım ama gelen cevap aşağıda;

<eurosport@dalman.com.tr>:

The users mailfolder is over the allowed quota (size)./Kullanıcının posta kutusu dolu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eurosport kanal?nda masa tenisi maçlar?n? Türkçe olarak seyredenleriniz varsa masa tenisinde bugüne kadar duymad???n?z terimleri duyarak bilginizi ve dünya görü?ünüzü geli?tirebilirsiniz. Akl?mda kalan baz?lar? :

- servisini k?rd?rd?. Bütün gece boyunca belki yüz defa ayn? ?eyi söyledi. Ne i?kenceydi.

- Bir say? daha al?p 5-2 öne geçerse maç? çevirmesi imkans?z hale gelir

- Falsolu forehand arka taraftan ç?km?yor (forehand spin demek istiyor)

- Falan oyuncu çok iyi anlar geçirebiliyor. Bu da onlardan birisiydi ( :salak: )

- Bir önceki turnuvada yap?lan bir maçta bir vuru? masan?n kenar?na çarpt? ve halk tabiriyle "bal?k" say? oldu. Spiker " Bunu bilerek yapmak kurallara ayk?r?" gibi bir uzman yorumunda bulundu. Bir sette bunu 5-6 tane yapabilenleri tan?yorum ama bilerek yapt?klar?n? sanm?yorum. Onun için yapt?klar? kurallara ayk?r? de?il!

abi harikas?n ayn? seylerden yemin ederim benimde bas?m agridi.Zaten adam snooker yorumcusu :D:Bi de bh ters falsolu duz servis die olaganustu bi servis cesidi ortaya c?kard?:D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle merhaba, siteye bir süre önce üye oldum. İlk yorumum olduğu için başta Ertan Bey olmak üzere siteye emek verenleri kutlar, saygı ve selamlarımı iletirim.

Site sayesinde Eurosport un Dünya Şampiyonasını yayınladığını öğrendim. Maçların bir kısmını izleme olanağım oldu.

Masa tenisine uzunca bir süre ara veren biri olarak, yaklaşık 17 sene olmuş, spikerin kullandığı jargon beni de rahatsız etti. Ben mi eskidim diye düşünürken Ertan Beyin yaptığı yorum beni biraz olsun rahatlattı:)) Kullanılan ifadelerden bir demette ben sunayım;

--servisi return edemedi…..(ne kasıyon kendini adam! karşılayamadı de geç..biz eskiden servisi yedi, yedirdi derdik.. canlı yayında yedirmek tabiri pek hoş kaçmaya bilir, onu da anlarım ama İngilizcesi ile return edemedi (çevirmedi) demek de olmuyor hani..tenis le karıştırdı heralde)

--servisi eline aldı ( yanlış anlaşılmasın servis atmak için topu eline aldı demek istemiyor, servis avatajına sahip demek istiyor..)

--file önü oyununda başarılı.. ( bu tam komedi..bir an plaj voleybolu maçına mı geçti diye düşündürüyor..)

-- güzel bir rally.. ( rally tabiri bildiğim kadarı ile teniste uzun süre topun oyunda kalması için kullanılıyor. Sitede de gördüm bu tabirin kullanıldığını. Biz kontraya girdiler, ne bileyim güzel sayı oldu derdik eskiden..bu tabirin kullanılması belki yanlış olmasa da sevmedim bu tabiri..belki ben eskide kaldım:))

-- servis atan 3 kez letle karşılaştı.. 4. servisi atarken spiker abimiz “ eskiden 3 kez let olunca sayı oluyordu ancak bu kural artık değişti.” diye bir yorum yaptı. ( Benim masa tenisi oynadığım dönemde böyle bir kural yoktu. Şimdi yine yok. Bıraktığım ara dönemde böyle bir kural oldu da sonradan mı kalktı diye size sormak istiyorum? Bana spiker sallıyor gibi geldi yine de neyse..)

Daha söyledikleri çok ama şu anda aklıma gelmiyor. Neyse fazla da yüklenmemek lazım. Maçları yayınladıklarına şükrediyoruz. Ben biraz ironi olsun diye böyle bir üslup kullandım. Umarım sitenin seviyesini düşürmemiştir yazdıklarım. Daha sonra belki malarla ilgili de yorum yaparım.

Herkese tekrar selamlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kanala eleştiriler bir tarafa TVde hiç masa tenisi maçı izlediğimi hatırlamıyorum. Bu kanala nasıl ulaşabiliriz acaba? Turksat kanal frekansı varsa yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Erdem Kemiksiz

herkese selamlar;

eurosporttan verilen maçları seyrederken, maçı sunan ve yorum yapanların söylediklerinden, masatenisini bildikleri anlaşılıyordu. hatta teknik yorumlarını duyduklarımda etkileniyordum. türkçe verilmeye başladığından beri kabusa dönüştü maçlar. spiker hiç konuşmasa çok daha keyifli olacak. radyodan futbol maçı anlatıyor gibi davranıyor. hele bir de Ertan Abi'nin yazdığı cümleleri kullanınca daha da sıkıcı hale geliyor maçlar. özellikle servis kırma tabirine bir hayli takılmış.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

maçı ızleyın takmayın bu kadar tabırlere macları ızlerken ketyıf alıyorum ve hıc soyledıklerıne takılmıyorum evt o tenısle anlatıyo bazı tabırlerı kendı de farkında bunun ama adamın hakkını yemeyın snooker, tenıs,yuzme,ve daha adını bıle bılmedıgımız cogusporu yorumluyo ne yapsın adam yazıktır :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ma Lin - Wang Hao maçından

- Puanı buldu (sayı aldı)

- Dirençli gözüküp bir sonraki oyunda Ma Lini korkutmak gerekiyor

- Kendi servisinde oyunu kaptırma fırsatı tanımıyor (8-8 iken bir sayı alınca)

- Doğru zaman, işte böyle vurmanız gerekiyor

Bu arada spikerin İsmi Onur muş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sonuna kadar haklısınız belki ama bir yorumcunun tüm sporları çok iyi dereced bilip profesyonel yorumlar yapmasını beklemiyorum yani hoş görüyorum.

Yalnız aynı yorumcumu bilmiyorum (hafta sonu dışarıdaydım maçları izleme şansım olmadı) sumo ve k1 in yorumcusu olağanüstü düzeyde bilgili. Ayrıca bu adamlar curling gibi tuhaf şeyleri de yorumluyorlar. sonuç olarak ben hoş görüyorum.

saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sonuna kadar hakl?s?n?z belki ama bir yorumcunun tüm sporlar? çok iyi dereced bilip profesyonel yorumlar yapmas?n? beklemiyorum yani ho? görüyorum.

Yaln?z ayn? yorumcumu bilmiyorum (hafta sonu d??ar?dayd?m maçlar? izleme ?ans?m olmad?) sumo ve k1 in yorumcusu ola?anüstü düzeyde bilgili. Ayr?ca bu adamlar curling gibi tuhaf ?eyleri de yorumluyorlar. sonuç olarak ben ho? görüyorum.

sayg?lar

Tamam da eurosport gibi dev bir kanal?nda 1 tane yorumcusu olmas?n degil mi?? :kizgin: Ya da google a girsin masa tenisi yazs?n :P: masa tenisiyle ilgili arad?g? herseyi sitemizde bulsun.(tabi arast?rmak isine gelirse)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu arada bu hadi bi nebze anlaşılıyor :) slice - kesik, kesik de bir spin türü olduğuna göre, kesik spin gibi birşey oluyor sanki. tabi "kesik" kelimesini kullanmanın yanında kulağı diğer taraftan tutmaya benziyor bi yerde :)

bu arada ben genelde sesi kapatıp izledim. bazen de her sayı sonunda sesi kapatıp geri açıyordum :) umarım bunu televizyondan kaydeden bir arkadaşımız var ise o sesleri keser de öyle koyar ortalığa.

- Bir önceki turnuvada yapılan bir maçta bir vuruş masanın kenarına çarptı ve halk tabiriyle "balık" sayı oldu. Spiker " Bunu bilerek yapmak kurallara aykırı" gibi bir uzman yorumunda bulundu. Bir sette bunu 5-6 tane yapabilenleri tanıyorum ama bilerek yaptıklarını sanmıyorum. Onun için yaptıkları kurallara aykırı değil!

vallahi bu balık sayıları bilerek yapabilecek düzeyde eline koluna hakim birileri varsa kimse oynamasın, direkt olarak kupayı verelim kendilerine zahmet etmeden :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bayanlar Final maçında 3 let 1 faul idi ama şimdi bu kural yok dedi. Futbol maçını anlatırken 3 korner 1 penaltı dermiydi acaba. Madem bilmiyorsun yorum yapma. Oğlumun masa tenisini bıraktığına kızıyordum ama çocuk haklıymış. Bana "nereye kadar" diye sormuştu......Haklıymış...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eurosport türkiye de nerdeyse sadece 3 kişi var ve bütün programları onlar anlatıyor anca bu kadar yapıyorsa yapıcak bisi yok

tamamen katılıyorum,adamlar bisiklet yarışından tut ta bilardo(snooker) maçlarına kadar üç beş spikerle işi götürmeye çalışıyorlar,sonuç olarakta futbol spikeri bir kişi içinde file bulunan tüm spor karşılaşmalarının spikeri oluyor,,ne yapalım buna da şükür,hiç seyredememek var,,,,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu arada bu hadi bi nebze anlaşılıyor :) slice - kesik, kesik de bir spin türü olduğuna göre, kesik spin gibi birşey oluyor sanki. tabi "kesik" kelimesini kullanmanın yanında kulağı diğer taraftan tutmaya benziyor bi yerde :)

Tamam da yalnız bu sırada oyunculardan birisi forehand spin ve şut vururken diğeri de uzaktan top kaldırıyordu. Yani oyunun kesme ile alakası yoktu.

Eurosport Türkiye'nin bir web adresi yok, e-posta adresleri de yok. Benim bu konuyu açmamın sebebi belki duyarlar, tanıyanlar söyler ve bir şekilde üye olurlar ve kendilerini düzeltirler diye. Zaten eğer işlerine saygıları varsa kendilerini geliştirmek için en azından internette "masa tenisi" diye bir arama yaparlar ve buraya veya başka bir siteye ulaşırlar.

Eğer işlerine saygıları yoksa, işte o zaman yandık!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

işin baştan savma olduğu zaten maçların verilmesinden belli. 4-3 lük final maçının tekrarını verirken 1-0'dan sonraki reklam arasının ardından bir baktım skor 3-1 olmuş. neyse ki sonraki 3 seti verdiler.

Keşke hiç karışmasalardı da ingilizce yorumlarla izleseydik.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar oyun topu kavramı yanlıs degılkı bız set sayısı dıe alıstık ama bu yanlıs degıl. her neyse guzel maclar oldu organızasyonu duzenleyenlere tesekkurler.yanlız turklerın akıbetı hakkında dogru bı bılgısı olan var mı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kort tenisi yorumlarından da bir demet;

*Topu kruvaze attı...

*game'i aldı...

*return yaptı (geri döndürdü denilemez mi?)

*iyi winner...

*backhand power çok etkili...

Türkçe kullanılabilecek birçok sözcük ingilizce ifade ediliyor.Çok yadırgamıştım...sizler yorumlayınca...

Tabi bütün spor müsabakalarını bir ya da iki kişinin yorumlaması ayrı bir konu...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eurosport faciasına 2005 w.c. de tanık oldum. çeyrek final zhe fen he ile peter karlsson maçında yukarıda yapılan yorumların aynını kullandı.ayrıca peter ne zaman bh den sayı alsa backhandden çok büyük zaafı var dedi. tamam masa tenisini iyi bilmiyo olabilirsin ama maçıdamı izlemiyosun be adam. her şey gözünün önünde. sonra game'e gidiyor nasıl bir terimdir ve necedir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Arkadaşlar eurosportun şampiyonayı canlı yayınlayacağını duyuran kişi benim.Şampiyonayı baştan sona seyrettim.Spiker-yorumcu arkadaşın ne yapmaya çalıştığını anlamak gerçekten zor. Bu arkadaş başka birçok spor dalındaki karşılaşmayı da anlatıyor ve inanın o müsabakalarda da aynı gereksiz ve ilave terimler kullanıyor, anlamsız tonlama hataları yapıyor.Kısaca eurosporttaki spiker arkadaşımız yanlız masa tenisi değil diğer spor dallarını da yorumlamamalı.Emeğe ve yapılan işe her zaman saygımız var ama beceri,araştırma ve kendini geliştirme her meslekte gerekli artık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..