Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa tenisini tekrardan öğrenme

Recommended Posts

Merhaba üniversite öğrencisiyim. Masa tenisinde ortaokulda başladım hiçbir kursa vb bişeye gitmeden teneffüslerde okul çıkışı veya beden derslerinde arkadaşlarla oynaya oynaya öğrendim. Kendimi geliştirdim fakat biraz sokak futbolu gibi oldu taktik yok işin incelikleri yok inşallah anlatabilmişimdir kendimi. Örneğin sadece foreband vurmayı öğrenmiştim kendimi o şekilde geliştirdim ve şuan en basit bir topu backhandle karşılayamıyorum. Veya forehand vururken topa odun gibi dümdüz veya sadece bilek kullanarak vuruyorum profesyonel birine göre çok farklı oluyor.

Bu durum beni rahatsız etmiyordu ben masa tenisi oynayabiliyorum diyen çoğu kişiyle oynayabiliyorum çoğundanda iyidimde ama biraz daha profesyonel kişilerle oynamaya çalıştığımda olmuyor.

Kendim gibi olan bir arkadaşım daha var onunla her vuruşu hareketi duruşu sıfırdan düzgünce öğrenmeye başladık bu gün sadece forehand  3 saat antreman yaptık ama antremanda ne kadar düzgün vurmaya başlasamda 1 tür maç yapalım dediğimizde eski vuruşlarıma geri dönüyorum. Antreman yaptıkça düzelecek birşey ama iyi bilen birilerinde öneri almak isterim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

11 saat önce, berke_45 yazdı:

Antreman yaptıkça düzelecek birşey 

Aynen öyle Sayın Berke_45, aynen öyle.

Lafzını ettiğimiz hususların, hangilerinin kendi deneyimlerimizden geldiğinin, hangilerinin de şuradan buradan, ondan bundan duyduklarımız olduklarının ayrımını yapabilmenin ziyadesiyle ehemmiyetli olduğu kanaatinde olduğumu ifade etmek istiyorum.

Kafanızda, ''antreman yaptıkça düzelecek bir şey'' deyip, hızlıca geçiyorsunuz.  Böyle duymuşsunuz, lakin bu söylediğiniz, sizin kendi deneyiminizden kaynaklanmıyor.

Madem bu ''antreman yaptıkça düzelecek bir şey'', yapınız o vakit antreman, düzelsin; neye yapmıyorsunuz? Bir antrenör bulup, antreman yapınız.

Sayın Berke_45,

Dikkat buyurunuz, size verilecek sihirli bir öneriyle, öyle masallardaki gibi, kolaycacık, purofesyonel oyuncuların yaptıkları hareketleri yapıverecek, envai çeşit vuruşların, karşılamaların, ralli kalıplarının kurdu oluverecek, bedeninize yepyeni eşgüdümler kazandırıverecek değilsiniz. Bunun için ter yolundan geçmek gerekir. Kendinize içtenlikle sorunuz; bunu, hayatınıza böyle bir süreci dahil etmeyi istiyor musunuz ?

Bunu istiyor, bunun fiyatını ödemeye hazırsanız, o vakit, sizde saygı uyandıran bir antirenör bulup, antireman yapmaya başlayınız; ter yolundan geçeceksiniz. Merak da buyurmayınız, çalışırken bol bol öneri alacaksınız. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

5 saat önce, beşyüziki yazdı:

Aynen öyle Sayın Berke_45, aynen öyle.

Lafzını ettiğimiz hususların, hangilerinin kendi deneyimlerimizden geldiğinin, hangilerinin de şuradan buradan, ondan bundan duyduklarımız olduklarının ayrımını yapabilmenin ziyadesiyle ehemmiyetli olduğu kanaatinde olduğumu ifade etmek istiyorum.

Kafanızda, ''antreman yaptıkça düzelecek bir şey'' deyip, hızlıca geçiyorsunuz.  Böyle duymuşsunuz, lakin bu söylediğiniz, sizin kendi deneyiminizden kaynaklanmıyor.

Madem bu ''antreman yaptıkça düzelecek bir şey'', yapınız o vakit antreman, düzelsin; neye yapmıyorsunuz? Bir antrenör bulup, antreman yapınız.

Sayın Berke_45,

Dikkat buyurunuz, size verilecek sihirli bir öneriyle, öyle masallardaki gibi, kolaycacık, purofesyonel oyuncuların yaptıkları hareketleri yapıverecek, envai çeşit vuruşların, karşılamaların, ralli kalıplarının kurdu oluverecek, bedeninize yepyeni eşgüdümler kazandırıverecek değilsiniz. Bunun için ter yolundan geçmek gerekir. Kendinize içtenlikle sorunuz; bunu, hayatınıza böyle bir süreci dahil etmeyi istiyor musunuz ?

Bunu istiyor, bunun fiyatını ödemeye hazırsanız, o vakit, sizde saygı uyandıran bir antirenör bulup, antireman yapmaya başlayınız; ter yolundan geçeceksiniz. Merak da buyurmayınız, çalışırken bol bol öneri alacaksınız. 

Sorumun genel cevabının antreman yapmak olduğunu biliyordum ama benim beklediğim belki geçmişte benim gibi durumda olan birileri varsa verebilecekleri küçük öneriler. Şu konuya dikkat et, bu kaynak yararlı olabilir vb.

Geçmişte farklı alanlarda Forum kültürüm var bu forumu daha yeni yeni tanımaya başladım. Ama genelde forumlara sorulan sorunun genel bir cevabı varsa (benim sorumda bu cevap antreman yapmak) herkes onu yazar, bunu istemediğim için kendim direk bunu bildiğimi yazdım.

Antrenör kısmına gelirsek öğrenciyim raket almak için bile 2 3 aydır para biriktiriyorum maalesef ona ayırabileceğim bütçem yok, internetteki kaynaklardan videolardan öğrenmeye çalışıyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben 7 sene ara verdkten sonra tekrar başladım. İlk yaptığım; uzman bir arkadaşımdan tavsiye almak oldu. Eski oyun stilimi anlattım o da bana gelişmemi ileriye taşıyacak tahtamı ve lastiklerimi tavsiye etti. Bir masa aldım ve çok iyi oynamayan ama gelişmeye çok açık bir de partner buldum. Çok eğitim antrenmanları videoları izledim You Tube de. Tahtaların lastiklerin özelliklerini araştırdım. Böylelikle sürekli gelişen eskiden oynadığımdan kat be kat gelişmiş bir oyuncu oldum.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 months later...

Zor konu dostum senin ki çok boyutlu cevaplar gelir soruna karşılık, tavsiyem maç yapmayı unutman tamam ben ilerledim diyene kadar en az 15 20 antrenman hiç maç yapmaman vuruşlar oturup bilinç altında işini çözene kadar maça geçme yoksa eski yanlışların gün yüzüne çıkar iş iyice corba olur. Antrenman sonu maç yerine şunu yap mesala kombinasyonlu sayı alma üzerine oyna, örneğin servis atıp bh fh bh fh... kombinasyonu sayı alma üzerine yap 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 22 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..