Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Starı, Medyatiklik, Popülerlik

Guest gazelle

Recommended Posts

Tıpkı Michael jordan'ın basketbolu dünya çapında popüler hale getirdigi gibi masa tenisini de tüm dünyaya tanıtacak ve herkes tarafından bilinecek bir yıldıza ihtiyac yok mu? Dünya çapında herkes tarafından bilinen yıldız yaratılmazsa bu spor medyatik olamaz.

Turkiye'de herkes Zidane'ı, Ronaldinho'yu vb. isimleri bilirler. Ama kaç kişi Wang Liqin'i, Timo Boll'u, Waldner'i, Samsonov'u, Schlager'i vb. isimleri bilir? İşte buda masa tenisinin marketing(pazarlama) açısından kötü yoneltildiğini gösteriyor.

NBA başkanı David Stern gibi yoneticilere ihtiyacı var bu sporun. Stern marketing acısından bence cok basarılı. Bunun en buyuk ornegi Mehmet Okur'un all star olması. Bunda Stern'inde mutlaka parmagı vardır. Bir Çin'liyi, Bir Turk'u, bir Arjantinli'yi, Almanı vb. degisik ulke oyuncuları all-star organizasyonuna alarak basketbolu kitle sporu olarak herkese sevdirebilmeyi basardı.

Ahh. Keske bizim medya da bir kere olsun uluslararası önemli masa tenisi maçlarını yayınlamayı bir kerecik olsa denese. Yani bir kere denemekle ne kaybederler bilemiyorum. Ama belki de cok sey kazanabilirler. Peki biz bunun icin neler yapabiliriz? Bence bunu tartışmalıyız.

Bir kere her gençe bu sprou sevdirmek sart. Eger gencken bu spor ile ugrasıp gonul verirlerse ileride bu sproun gelişmesi icin caba sarfedebilirler.

Sonra bu sporu medyatik bir hale getirmek şart. Nasıl olur bilemiyorum tam olarak. Ama, bu olmazsa olmaz sart.

Diyelim NTV haftasonları (belki 2-3 hafata ara ile) duzuenli olarak onemli maçları canlı olarak yayınlasa, iste bu noktadan sonra hersey degisebilir. Yani adamlar moto GP yayınlıyorlar. Acaba moto GP sever sayısı masa tenisi sever sayısından daha mı fazla? Gercekten merak ediyorum. Tamam motor sporları sever coktur ama masa tenisi severden fazla mıdır bilemiyorum.

Eger bu spor popüler ve medyatik olursa iste bu noktadan sonra bu sprodan ekmek yiyen insan sayısıda artacaktır. Hem sprocu hemde medya temsilcisi olarak calısanlar olacaktır.

Benim aklıma aslında enteresan fikirler gelmiyor degil.

- Mesela Survivor da, Fenerbahce-Galatasaray masa tenisi maçı yapılabilir. :)) super olur valla.

- Buzda dans gibi bir yarısma duzenlenip unlulerin masa tenisi maçları yapmaları gibi bir proje de olabilir. Ve egitmen olarakta unlu sprocular getirilebilir. (Emekli veya aktif) Ve bazı ozel programlarda belkide Timo Boll vb. oyuncuların showları yayınlanabilir.

Buna benzer enteresan projeleri denenebilir. Tabiki bu sporun izlenme oranı medya icin cok onemli. Ama bugune kadar bunu hic denemediler. Keske bir kere olsa deneselerde rayting oranlarını gorsek.

- Her okula bir masa tenisi masası ve raketleri kampanyası

- Masa tenisi youtube u projesi

- Bu sporu tanıtan çeşitli ilanlarların, afişlerin asılması.

- Yaz kurslarının duzenlenmesi ve sayısının artması

- Masa tenisi oynanacak yer sayısının artırılması ve insanları masa tenisi oynamaya teşvik etmek.

- Bu sporun faydalarını anlatan ilanların dagıtılması

vb. seyler. Mutlaka bu sporu bir sekilde pazarlamak gerekiyor ve boylece tum halka tanıtmak sart.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım senin düşündüğün şeyleri daha öncede düşünen kişiler oldu. Ama bir popülerlik oluşturmak istiyorsan önce insanların bunu seyretmesi için ilgimç hale getirmelisin. Ama insanların bir çoğu masa tenisi oynamasını sevmesine rağmen seyretmek konusunda o kadar istekli değildir. Ve yolda kimi çevirsen bir şekilde masa tenisi oynamıştır. Bu da ilginç birşeydir!!!!!

Ama iş bu sporu seyretmeye gelince sanırım kuraların ve oyunun anlaşılamamasından kaynaklanan bir izlenmeme problemi var.

Ayrıca millet olarak futbol gibi daha anlaşılabilir sporları tercih ediyoruz.!!

Hem bir turnuva sırasında aynı anda pekçok masada aynı anda maç oynanması takip olayını da biraz zorlaştırıyor sanırım. Zaten sporu bilmiyorsanız ya da biri size söylemediyse iyi bir maç yerine vasat bir maçı seyretmek zorunda kalabilirsiniz.

Herneyse dediğin masa tenisi branşının popülerleştirilmesi ve reklemının yapılması ile ilgili bazıbaşarısız girişimler oldu. Bu konu daha çok duygusal bir konu diyebiliriz. Eğer seni destekleyecek bir sponsor bulursan o dediğin işi yapabilirsin. Öyle şunu yayınlasalar bunu yayınlasalar diye olmuyor. Hangi kapıyı çalarsan sana önce bu şekilde ne kadar reklam yapabileceğin olur, ve ülkemizde bütün amatör sporlarda olduğu gibi pek bir cevap veremezsin. Çünkü bu sporun izleyicileri yine kendi sporcuları, antrenörleri,idarecileri ve onların yakınlarıdır. Yani çok büyük bir kitleye hitap etmiyorsun. Bu da bir sponsor bulmanı zorlaştırır. Sonuçta parayı verecek olan kişi harcadığı paranın bir getirisi olmasını isteyecektir. Masa tenisi pek bunu sağlamaz.

Kötü bir tablo çizmek istemezdim ama masa tenisi insanların çabalarıyla yapılıyor. Söylediklerini yapmak o kadar kolay olmayacaktır.

Yine de sen bu düşündüklerini uygulama fırsatı bulmak için uğraşabilirsin :gulumse:

Sana başarılar diliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Keşke dediklerimi yapabilmek icin gucum olsa. :( Soylediklerinizde haklısınız masatenisi oynamak izlemekten daha zevkli. Ama, herhangi bir spor ile ugrasıyorsanız, her zaman o sporu icra etmek, izlemekten daha zevklidir. Mesela kucuk cocuklar futbol veya basketbol maclarını izledikten sonra toplarını, ayakkabılarını alıp sokaga gidip futbol basketbol oynarlar. Oynarken kendi isimleri yerine yıldız isimleri kendileri ile ozdeslestirirler. Topa vurunca o yıldızların isimlerini soylerler. Mesela ben, Timo Boll un macını izledikten sonra gidip masa tenisi oynadıgımda iyi şut çektigimde "Timo Boll !!!" diye bagırmıstım :D:

Dediklerinizde haklısınız. Ama bir kerecik olsa macların yayını denense reklamı yapılsa acaba izlenme oranı ne oalcak merak ediyorum. Eger genclerin kalplerinde bu spora yer ayırtabilirsek ileride dediklerim gerceklesebilir.

Zaten yayınlanacak maclar cok cok kaliteli yıldızların macları olacak takip etme diye bir problem olmaz. Zaten tek macı gosteriyor olacaklar.

Benim elimden su anda masa tenisi videolarını ucretsiz olarak sitemden yayınlama isi geliyor. Cok param ve cevrem olsa daha fazla hizmetim olur. Bakalım ileride neler olacak. Birde universiteme masa tenisi masası koydurmak icin cok buyuk bir caba sarfediyorum. Bunu basarabilirsem. Ne mutlu bana.

Kendi capımda yapabileceklerimi yapacagım. İleride maddi anlamda ve cevre olarak guclu biri olursam o zaman daha iyilerini yaparım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..