Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masatenisi ne başlama hikayeniz

Vıfıdık osos

Recommended Posts

Benim hikayem başkaları için çok önemli olağan üstü bir özellik teşkil etmese de içimden geldiği için yazmak ve sormak istedim

Başlayalım

3 yıl önce

Lisenin ilk beden eğitimi dersiydi ve beden eğitimini günahı kadar sevmeyen ben ne yapıcğımı bilmiyordum  (orta okulda beden eğitimi derslerinde bana zorla yaptırılan sporlarda yaptığım tek şey dikilmek olurdu) tâki yeni tanıştığım o günlerdeki tek şimdiki sayılı arkadaşlarımdan biri olan alperin beni masatenisi oynamaya çağırınca bende merak edip biraz oynar biraz arkadaşlığımı pekiştirmek için kabul ettim. İlk oynayışimda toplar yanımdan geçip gidiyordu ve o zamanlar alperin muhteşem oynadığını düşünüyordum (şimdiki hallerini zor karşılaştırıldığında tuhaf oluyor tabi) ve artık tüm beden derslerinde masatenisi oynamaya başladım okulun kantininde yapılan antrenmanlara gitmeye başladim . Hiç bişey yapamadigimi düşünüyordum bırakmaya karar verdim o kararlardan döndüm ama asla pes etmedim aslında biz sadece birbirimizle oynayarak bile motive oluyorduk öyle gösterişli motivasyon muhabbetleri etmiyorduk sadece oynuyorduk 

Can sıkıntısından başladığım bu spor benim hayatimdaki en büyük tutkum oldu

(Tabi kitaplardan sonra)pan Grafik Beleşenispan Grafik Beleşenipan Grafik Beleşenipan Grafik Beleşeni

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 yıl önce

Liseye başladığım 2. hafta 2. beden dersimde, hocamız masa tenisi oynayacağımızı söyledi. Daha önce videolarını çok izlemiştim ama hiç oynama fırsatım olmamıştı. Çok şanslıydım ki okulumuzda masa tenisi için ayrılan ayrı bir salon ve koridora kadar taşan 6 masamız vardı. Tabi o zaman forehand backhand yok ama raket tutuşunu izlediğim kadar aklımda kaldığı için becerebilmiştim en azından. Bir kaç rastgele hızlı vuruşlar yaptıktan sonra baktım karşımdaki topu tutamıyor eğlenceli gelmeye başladı. Akşam eve gidince hemen masa tenisi raketlerine bakmıştım. Ama iyiki hemen satın almamışım. Haftalar geçti aylar geçti derken her boş ders ve her beden dersinde masa tenisi salonuna iner oldum. 1 yıl geçti ama doğru düzgün gelişme yok. Oynadığımız raketlerin lastiklerini sökmüş bazı zeki arkadaşlar. Topa süngerle vuruyordum resmen. Zaten oynadığımız raketler de 25-30 liralık hazır berbat raketlerdi. Masa tenisi aklımdan çıkmamaya başlayınca büyük bir hata yapıp kimseye danışmadan sadece yazılanları okuyarak ilk combo raketimi almıştım (bhde uzun pütür :) ). Forehand vurmayı öğrenmem neredeyse 2-3 ayımı, pütürün ne olduğunu öğrenmem ve doğru düzgün oynamaya başlamam 1 yılımı almıştı. Malesef daha sonrasında masa tenisi forumunu ve kulüpleri keşfetmiştim. Kulüplerde amatör turnuvalara gitmeye başladım. Baktım topu kafama yiyiyorum sürekli, bir süre antrenman yapmam lazım dedim. Bıraktım maçları yaz tatilinin abartısız her günü antrenman yapmaya başladım. O zamandan bu zamana şimdi bir kulüpte halen amatör olarak oynamaktayım. İyi oynadığımı iddia etmemekle beraber kötü oynadığımı da düşünmüyorum. Masa tenisi harika bir spor,

Herkese saygılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben baya geç başladım, tabi lisede oynadığım oluyordu arada bir ama asıl üniversite yıllarında her öğle arası kendi çapımızda arkadaşlarla oynar olmuştuk. Üniversite 3'e geldiğimde ilk kez penhold tutuşu denedim ve o günden sonra öyle oynamaya devam ettim. Çünkü sürekli Ma Lin'in maçlarını  veya servislerini filan izliyodum hayranlıkla. 

Ama penholda geçmek çok acı bi tecrübeydi, bilek ve parmak ağrılarından oynayamaz oldum bi dönem. Nerdeyse bırakacaktım ama sonra elim alıştı. Üniversite sona geldiğimde takıma girmiştim. Başarısız turnuvalar geçirdik ama çok iyi tecrübe olmuştu Kemer'deki üniversiteler arası turnuavaya ya da Ankara'daki üniversiteler arası Angora kupasına katılmak.

Hala hobi olarak devam ediyorum oynamaya ama sol dizimden ameliyat oldum ve baya kilo aldım o yüzden ara verdim. Biraz kaslarımı geliştirip düzelince geri döneceğim bu spora çünkü izlemekten sıkıldım tekrar oynamak istiyorum :)

Bu arada en az 5 kişiye bu sporu bildiğim kadarıyla basitçe öğrettim ve onlara combo raket aldırttım. Umarım bu spor daha çok sevilir ve hakettiği değeri bulur ülkemizde. Düzgün ekipmanlarla dolu ve masa tenisine uygun şekilde dizayn edilmiş spor alanlarının artması dileğiyle.

Selamlar, saygılar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk olarak 1999 da çalıştığım özel okulun kantininde bir tarafı kısa tırtıklı olan uyduruktan hazır raketlerle başladım.  

Hocalardan birisi bu oyunun hastasıydı.  Bizi de zorla bu işe soktu!  Adam stiga 5* almış herkese hava atıyordu.  Bulunduğum şehirde oynayan kimse olmayınca bu hocamız başka şehirlere günübirlik antrenman ve maç yapmaya giderdi.  

Bana da stiga 3* aldırdı. Sonra iş yerim değişince 7 yıl kadar bu spordan uzak kaldım.  Sonra benim oğlanın gittiği spor okulundaki masatenisi öğretmeni antrenman günleri buraya gel,  antrenman yap hem ücretsiz dedi.  O zaman bende ateş yandı.  İnternetten kendi kafama göre pro combo yaptırdım.  Bana biraz hızlı geldi ama combo çok güzeldi,  bakmaya kıyamıyordum..! 

O zamandan sonra 7-8 farklı combo daha denedim.  Son 1 yıldır ise bh te aggressor kullanıyorum.  Oyun stilimi yeni keşfettim.  Bh kesme,  fh çakmanın keyfine varıyorum.  

Şunu tecrübe ettim:

Doğru ekipman (combo, masa, top,  ayakkabı vs),  iyi bir partner,  sabır ve azimle devam ederseniz bu oyun sizin tutkunuz olabilir.  

Hem bu sporun yaşı da yok.  Her yaşta oynanabilir.. 

Selamlar.. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

6 yıl kadar önceydi; işyerimdeki bir arkadaşımla öğle araları yaptığımız maçlarda, sürekli olarak onun galip gelmesi nedeniyle,

bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm ve evime yakın masatenisi sporcularının toplandığı ve oynadığı yer olduğunu görmüştüm, oraya gitmeye karar verdim ve virüs (!) bu şekilde bünyeye girdi. :)

Dipnot: Sonrasında arkadaşımı bir kez yendim fakat daha keyfine varamadan arkadaşım "omzum ağrıyor" bahanesiyle masatenisini bıraktı. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 years later...

Orta okulun ilk yılında Faruk diye bir arkadaşım vardı Faruk bir aile dostundan hediye olarak gelen bı rakete sahipti hatırladığım kadarıyla tahta butterfly lastikler donicti o zaman fiyatı bı 2.5bin vardı bende faruk u masa ın başında izliyodum bı gün banada öğretmesini istedim önce arkadaşlarımın raketleri ve hazır raket kullandım sonra hediye olarak bı combo raket almıştım bı süre sınav senesinden dolayı oynayamamıştım şu an lisenin ilk yılı masa tenisine bomba gibi geri döndüm nisanda butterfly mağazasından gidip sağlam bı şekilde görerek bı combo yapıcam ardından eski hızla tekrar cidden oynamaya başlıyıcam

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Lisedeyiz, sinif arkadasim Mahmut ve matematik ogretmenimiz sayin Kemal hocamla her oglen arasinda masatenisi oynuyorlarmiş. Ben de aval aval gezerdim bahcede. Masatenisiyle alakali bir bilgim dahi yoktu. Birgun oyunlarina denk geldim. Kemal hocam fh atak oyuncuydu, Mahmut kardesim kontrollu ve ani bh hucumlariyla cok puan alirdi. Cok hosuma gitti izlemesi ve cok guzel puanlar aliyolardi karsilikli derken tek tuk ben de basladim vurmaya, bir baktim her oglen mutlaka izlemeye gidiyorum oynamasam da. Toplarimiz antrenman topuydu, raketler hazir Butterfly idi o donem ve o seviye icin gayet yeterliydi. Okul kiyafetimizle, yemek yemeyip sirf bir iki mac yapalim diye ogle aralarimizi masatenisi oynayarak gecirirdik. Sene 2001-2005 arasiydi lise donemim, hey gidi gunler. 

Simdi isyerinde cok sevdigim sayin Imdat abimle daha ust oyunlar sergileyip iyi ter atiyoruz. Yine yemek yemeyip ac kaliyoruz :) huy mu edindik yoksa ...

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..