Jump to content
Masatenisi.org Forum

TAHTADA SAP TEMİZLİĞİ

Recommended Posts

Çok eski ve aynı zamanda uzun bir süre kullanılmış bir tahta var elimde. Geçmişte de bir kaç kez oynadığım düz sap Waldner Senso Carbon, bu tahtaya tekrar döndüm, hem de Viscaria tahtadan geçiş yaparak...Özellikle düz sap yapısıyla ve dengesiyle (tabi kadife hisli eski Viscaria dan sert olsa da hissi de iyi oldu) elime tam oturdu, inanmıycasınız belki ama oyunuma olumlu yönde katkısı oldu. Herşeyden önce fh - bh dönüşlerim çok daha iyi hale geldi fl sap Viscaria tahtadan sonra. Teknik oyun olarak da Viscaria ile olan oyunumun bir tık ötesine geçtim sanki. Düz sapın oyuna etkisi bayağı fazlaymış bunu anladım, hatta bu yüzden bir ara S T  sap Viscaria aradım, fazla pahalı olunca fl sap Viscaria tahtalarımdan birini gözden çıkarıp sap kısmını modifiye etmek, düz sapa çevirmek istedim. Bu yöntemi araştırıken, elimde bulunan Clipper CR sıfır tahtayı WSC ile takasladım ve şu an bir kaç haftadır Waldner Senso Carbon ST sap tahta ile oynuyorum. Peki problem ne diye sorarsanız, işte çıkmazım şu şimdi de; WSC tahta çok eski ve sapı iyice kirlenmiş, teri iyice yemiş ve bu yüzden de zaman zaman elimden kayabiliyor oynunun sıkışık anlarında. Şimdi sizlerden ricam, bu tahtanın sapında bulunan teri, sapa ve o renkli sap yapısına zarar vermeden nasıl temizleyebilirim?

Ayrıca fl saplı Viscaria tahtalarımdan birini düz sapa nasıl çevirebilirim (kendi ilimde bunu yapabilecek bir ustayı aradığım halde bulamadım, bir iki tanesi yapamayız dediler), düz sapa çevirdiğim takdirde tahta yapısı (denge ve his olarak) bozulur mu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, mhcvx90av yazdı:

Çok eski ve aynı zamanda uzun bir süre kullanılmış bir tahta var elimde. Geçmişte de bir kaç kez oynadığım düz sap Waldner Senso Carbon, bu tahtaya tekrar döndüm, hem de Viscaria tahtadan geçiş yaparak...Özellikle düz sap yapısıyla ve dengesiyle (tabi kadife hisli eski Viscaria dan sert olsa da hissi de iyi oldu) elime tam oturdu, inanmıycasınız belki ama oyunuma olumlu yönde katkısı oldu. Herşeyden önce fh - bh dönüşlerim çok daha iyi hale geldi fl sap Viscaria tahtadan sonra. Teknik oyun olarak da Viscaria ile olan oyunumun bir tık ötesine geçtim sanki. Düz sapın oyuna etkisi bayağı fazlaymış bunu anladım, hatta bu yüzden bir ara S T  sap Viscaria aradım, fazla pahalı olunca fl sap Viscaria tahtalarımdan birini gözden çıkarıp sap kısmını modifiye etmek, düz sapa çevirmek istedim. Bu yöntemi araştırıken, elimde bulunan Clipper CR sıfır tahtayı WSC ile takasladım ve şu an bir kaç haftadır Waldner Senso Carbon ST sap tahta ile oynuyorum. Peki problem ne diye sorarsanız, işte çıkmazım şu şimdi de; WSC tahta çok eski ve sapı iyice kirlenmiş, teri iyice yemiş ve bu yüzden de zaman zaman elimden kayabiliyor oynunun sıkışık anlarında. Şimdi sizlerden ricam, bu tahtanın sapında bulunan teri, sapa ve o renkli sap yapısına zarar vermeden nasıl temizleyebilirim?

Ayrıca fl saplı Viscaria tahtalarımdan birini düz sapa nasıl çevirebilirim (kendi ilimde bunu yapabilecek bir ustayı aradığım halde bulamadım, bir iki tanesi yapamayız dediler), düz sapa çevirdiğim takdirde tahta yapısı (denge ve his olarak) bozulur mu?

Murat bey, sap temizliğini yumuşak kıllı diş fırçası ve su kullanarak yapabilirsiniz. Yabancı forumlarda diş pastası ve fırça ile güzel sonuçlar aldığını söyleyen insanlar var. Şahsen denemedim o yüzden bişey diyemeyeceğim fakat diş fırçası ve su kombinasyonu yeterli bir temizlik sunuyor bence. Fakat kirler derine işlemişse özel ağaç yağları var onları deneyebilirsiniz. Ama hangilerini kullanabileceğiniz hakkında bir fikrim yok.

Ayrıca sap şekillerinde oynama yapacağınız takdirde tahtaların hisleri ve dengeleri değişir bilginiz olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Murat Bey 

Yüzeysel kiri temizleyebilirsiniz, ancak ağaç kapsamın emdiği ter zor temizlenir. Solüsyonlar var ama, solüsyon içinde beklemeniz gerekiyor teorik olarak bildiğim. Fırça ve su önerisine doğal arap sabununu ekleyebilirim. Ben çok yoğun olmayan kirleri pronto ahşap temizleyici ile temizledim ama yüzeyseldi. Arap sabunu ahşap dokunun temizlenmesinde kullanılıyor ve zarar vermiyor.

FL sapı ST ye çevirme işi bence işlem olarak başarılı olabilir ancak hedeflenen amaç açısından başarısız olacaktır. Bütünlük kaybolacağı için kesinlikle his ve denge kaybı olacaktır. Sap için grip kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorum, ama size benim kullandığım sarmal olmayan grip örneğini whatsapp üzerinden atacağım. Kıymayın viscaria 'ya :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..