Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahtaların hızlarının kullanıcılar tarafından ölçülmesi

Recommended Posts

Selamlar forum,

Ecnebi forumlarından çorduğum birşeyi paylaşmak istedim.

Bu vesileyle bu forumda neden "aktifliğin" yıllara yayılan dönemsel sessizlik içinde geçtiğini de anlayamadığımı şuraya sıkıştırayım; 2-3 kişi dışında çok muhtemel hepimiz, "Keşke Ma Long olsak" diyen, ecnebilerin EJ dediği masa tenisi severleriz. Günlük 10'larca girdisi olan yabancı forumlardan farkımızın toplumsal yerleşikliğe başlayan "ben bilirim'cilik" olmasından da çok endişeleniyorum. 

Velhasıl, elemanlar telefonlarımıza indirebileceğimiz basit bir iki program ile tahtalarının hızlarını ölçebildiklerini! farketmişler. Fazlaca inceleme şansım olmadı, fakat anladıklarım şunlar: audacity adında bir program(veya benzeri) kullanıyorlar. Bu program ses ile alakalı bildiğim kadarıyla. Lastik takılı DEĞİLKEN 3-5 top sektirip bunun frekansını ölçüyorlar, ve sanırım ölçüm peak noktalarını(en ust noktasını) baz alarak frekans bazında sıralama yapıyorlar.Tahtaların resmi sitelerinde açıklanan hız verileriyle  karşılaştırdıklarında benzer sonuçlar cıkmış. Tabi değişkenlik olabileceğinden bahsediyorlar. 

Burada biraz da hoşuma giden, reklamı yapılan hız değeri ile sizdeki tahtanın ağırlığının +/- olduğu durumlarda hız değişimleri nasıl olabilir yaklaşık bir bakış açısı sağlıyor. Misal benim Joola Rossi Emotion St tahtam,reklam edilen gramajdan baya daha hafif, 77gr'lık bir tahtam var. Bunun hızı ile (eğer ki var ise) listedeki aynı tahtanın 84grlık hızını karşılaştırabilirim. 

Lafı uzatmadan bir iki linki aşağıya bırakıyorum:

- Özet geç diyenler için, bu linkte kullanıcılar 500-600 tahtayı ölçmüş ve sıralamasını yapmışlar    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tnzuhP98Iwl3_ZYIKs770Z4GeEXB1cPaF6xXC3IMLfg/edit#gid=0

- Yabancı forumdaki konu yeri burası, konuyu açan arkadaş ilk başlıkta neyin ne olduğunu ingilizce açıklamış, özellikle ingilizcesi olanların bu konuda bir iki sayfa geçip göz atmasını tavsiye ederim.

http://mytabletennis.net/forum/forum_posts.asp?TID=79593&PN=1&title=blade-speed-comparison-sheet

- Oldu da olayı anladık, hem yardım etmek hem de kendi tahtamızın hız değerini başta tahtalarla karşılaştırmak için, ilk verdiğim linke katkı sağlamak adına bir form doldurma linki de burası,

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScuRuJNVgGz0BIRfksLmUxlxEUeRQnKr3dewW7TZQBbtHE58A/viewform

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ses ve akustik konusu üzerine iş yapan bir kişi olarak, bu sistemle hızdan ziyade rijitlik hakkında daha doğru orantı vereceğini düşünüyorum. Özellikle karbon katmanlı tahtalarda orantısal hatalar olması kaçınılmaz bir netice.

Diğer yandan bir tahtanın hızını ölçmektense, rijitliğini ölçmeyi tercih ederim zaten

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
19 saat önce, TSuBaSa yazdı:

... boynunun ince/kalın olması...

Boynun (Neck) şekli nasıl etkiliyor? Aynı tahta hem ince (örneğin Gergely) hem de kalın (örneğin Primorac Carbon) boyunlu üretilse hız ve his bakımından nasıl bir farklılık olur? Aynı soru tablanın uzun veya kısa olması için de merak konusu benim için. Örneğin OSP tahtalarda sadece 1'er mm farkla S, M ve L kafa ölçüleri var. (Kısa olursa titreşim artar diye okumuştum bir yerlerde.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ayıramazsınız. Ayırabilirseniz o lastikte üretim hatası var demektir. 

Süngere yapışan pütürün ucu tırtıklıdır, sökerken süngeri de koparıp alır. 

Aseton, benzin, vs çok denedim. 

Belllllkki kandil yağını şırınga ile sünger ve lastik arasına enjekte edip beklerseniz bir ihtimal olur ama zihni sinir projesi olur o kesin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Enduro yazdı:

Teşekkürler TSu. Hazır yakalamışken üst lastiği süngerden (her ikisine de zarar vermeden) nasıl ayırabileceğimizi de sorsam? Aseton?

Hayırdır Ahmet Bey? Tam anlamıyla bir kombinasyon üretmek midir niyet? Rahat bırakın artık şu tahtaları lastikleri yahu. Müzikle bu kadar meşgale olsaydınız olurdunuz iyisinden DJ, lakin, lastik tahta top derken heyhat, oldunuz bir EJ. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Evet, fazla abartmayan, masum bir EJ sayılabilirim. Aslında kendi tahtamı yapmayı çok istiyorum. İstediğim kalınlıklarda Limba ve Ayous katmanlarını bulma, yapıştırma, presleme vs işleri şu an için pek mümkün görünmüyor. Üst lastik ve sünger olayı ise TSu'nun dediği gibi Zihni Sinir proceleri. Zamanında robot yapımı için de biraz uğraşmış ama atölye ortamı olmadığı için yarıda bırakmıştım. Yükleme kısmı tamamdı, top atan kafada takılmıştım. Stiga Optimum 30'a rakip olamasa da 30 mm MDF'den yaptığım, tekerlekli ayakları olan katlanabilir bir masam var. :) Bu uğraşlar benim için masa tenisi hobisinin oynama dışında kalan diğer eğlenceli tarafları. Daha iyi bir ekipman yapmak için uğraşmıyorum yani. Her türlü ekipmanla kötü oynamak gibi üstün bir yeteneğim olduğunu fark edeli çok oldu. :) Benimkisi sadece biraz meraktan, biraz eğlencesine...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 69 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..