Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ulusal İşletim Sistemi

Misafir

Recommended Posts

Linux nedir ?

Linux kodu açık-seçik olan ve GPL ile dağıtılan işletim sistemleridir.

Pardus nedir ?

Pardus TUBİTAK/UEKAE tarafından yazılmış Ulusal Linux dağıtımıdır.

Pardus Kullanmak İçin On Neden !

Pardus Kullanın, Çünkü Pardus ...

... Özgürdür

Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

... Türkçe sever

Çekinmeden Türk alfabesinin tüm harflerini kullanabilirsiniz. Yazım ve sözlük denetimi yapar, sizi güzel bir Türkçe kullanmaya teşvik eder.

... Virüslere geçit vermez

İnternet'ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

... Hızlı kurulur

30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

... Kolay kullanılır

Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

... Tamdır

Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD'si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse...

... Özelleştirilebilir

Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

... Şeffaftır

Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

... Çok dil bilir

Ayrı ayrı CD'ler ile tekrar yükleme yapmadan, iki dokunuşla Türkçe'den İngilizce'ye dönüşür. Herhangi başka bir dilin desteğini eklemek de son derece kolaydır.

... Eğlencelidir

Kaptan Masaüstü, PiSi ve ÇOMAR ile bilgisayar kullanmanın keyfini, tam Türkçe desteği ile bilgisayarınızı kendi dilinizde kullanmanın kolaylığını yaşarsınız.

Nasıl yardım alabilirim?

Pardus kullanıcı ve katkıcılarının gönüllü katılımı ile oluşturulan ve çeşitli yöntemlerle sürdürülen bilgi ve tecrübe paylaşımına katılabilirsiniz. Pardus hakkında aklınıza ilk gelen sorulara yanıt arıyorsanız sık sorulan sorular sayfamız bir çok konuda ihtiyacınızı karşılayacaktır.

E-posta listeleri yeni başlayanlar için, teknik tartışmalar için, dil kullanımıyla ilgili fikirler için ya da sistemle ilgili duyuruların yapılması için kullanılmaktadır. Bu listelerin arşivlerinde arama yapabilir ya da listelere üye olarak konuşmaları anında izleyebilir, katılabilirsiniz.

Püf noktalar ya da bir donanım ya da amaca uygun basit/gelişmiş çözümlerle ilgili belgelere pardus-wiki'den ulaşabilirsiniz.

Buradan ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz...

Buradan da size uygun olan sürümü indirebilirsiniz...

Benim yorumlarım :

1-Programcılara ve korsanlara makul bir işletim sistemi

2-Çoğu program Windows'a entegre olduğu için çalışmıyor ; fakat alternatifler var.

3-Biraz karışık ; fakat yardımsever kullanıcıları var.

4-XP'den 2 kat daha hızlı.

5-XP'den 100 kat daha güvenli.Anti-virüs kullanmaya gerek yok.

6-Kurulumu kolay ; ben 10 dakikada kurdum.

7-Bir sürü program kurmanıza gerek yok hepsi geliyor :lol:

8-Ulusal bir işletim sistemi.

3-4 saat önce Pardus'a geçtim ve bir tane ekran görüntüsü çekeyim size...

Üstüne tıka !!!

tn_eoK28359.jpg

Yeni bir duvar kağıdı attım sadece...

İsteyene Pardus Kurulumunda yardımcı olabilirim.

http://pardus.org.tr

http://pardus-linux.org

http://pardus-wiki.org

Bunlar da yararlanabileceğiniz siteler.

Ayrıca IRC'de kanal da var.Ve de posta listesi var.

İyi geceler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba ,

Linux hala son kullanici icin uygun bir isletim sistemi maalesef degildir.

Bedava olabilir.Acik kaynak kodlu bir isletim sistemi olabilir ama maalesef ev kullanicilari icin uygun degildir.

Normal bir kullanicinin bir driveri tanitmasi mumkun degildir.

Bu yuzden sunucu cozumu veya advanced seviyedeki kullanicilar disinda kullanilmasi cok mantikli degildir.

Iyi calismalar

Linux nedir ?

Linux kodu açık-seçik olan ve GPL ile dağıtılan işletim sistemleridir.

Pardus nedir ?

Pardus TUBİTAK/UEKAE tarafından yazılmış Ulusal Linux dağıtımıdır.

Pardus Kullanmak İçin On Neden !

Pardus Kullanın, Çünkü Pardus ...

... Özgürdür

Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

... Türkçe sever

Çekinmeden Türk alfabesinin tüm harflerini kullanabilirsiniz. Yazım ve sözlük denetimi yapar, sizi güzel bir Türkçe kullanmaya teşvik eder.

... Virüslere geçit vermez

İnternet'ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

... Hızlı kurulur

30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

... Kolay kullanılır

Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

... Tamdır

Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD'si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse...

... Özelleştirilebilir

Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

... Şeffaftır

Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

... Çok dil bilir

Ayrı ayrı CD'ler ile tekrar yükleme yapmadan, iki dokunuşla Türkçe'den İngilizce'ye dönüşür. Herhangi başka bir dilin desteğini eklemek de son derece kolaydır.

... Eğlencelidir

Kaptan Masaüstü, PiSi ve ÇOMAR ile bilgisayar kullanmanın keyfini, tam Türkçe desteği ile bilgisayarınızı kendi dilinizde kullanmanın kolaylığını yaşarsınız.

Nasıl yardım alabilirim?

Pardus kullanıcı ve katkıcılarının gönüllü katılımı ile oluşturulan ve çeşitli yöntemlerle sürdürülen bilgi ve tecrübe paylaşımına katılabilirsiniz. Pardus hakkında aklınıza ilk gelen sorulara yanıt arıyorsanız sık sorulan sorular sayfamız bir çok konuda ihtiyacınızı karşılayacaktır.

E-posta listeleri yeni başlayanlar için, teknik tartışmalar için, dil kullanımıyla ilgili fikirler için ya da sistemle ilgili duyuruların yapılması için kullanılmaktadır. Bu listelerin arşivlerinde arama yapabilir ya da listelere üye olarak konuşmaları anında izleyebilir, katılabilirsiniz.

Püf noktalar ya da bir donanım ya da amaca uygun basit/gelişmiş çözümlerle ilgili belgelere pardus-wiki'den ulaşabilirsiniz.

Buradan ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz...

Buradan da size uygun olan sürümü indirebilirsiniz...

Benim yorumlarım :

1-Programcılara ve korsanlara makul bir işletim sistemi

2-Çoğu program Windows'a entegre olduğu için çalışmıyor ; fakat alternatifler var.

3-Biraz karışık ; fakat yardımsever kullanıcıları var.

4-XP'den 2 kat daha hızlı.

5-XP'den 100 kat daha güvenli.Anti-virüs kullanmaya gerek yok.

6-Kurulumu kolay ; ben 10 dakikada kurdum.

7-Bir sürü program kurmanıza gerek yok hepsi geliyor :lol:

8-Ulusal bir işletim sistemi.

3-4 saat önce Pardus'a geçtim ve bir tane ekran görüntüsü çekeyim size...

Üstüne tıka !!!

tn_eoK28359.jpg

Yeni bir duvar kağıdı attım sadece...

İsteyene Pardus Kurulumunda yardımcı olabilirim.

http://pardus.org.tr

http://pardus-linux.org

http://pardus-wiki.org

Bunlar da yararlanabileceğiniz siteler.

Ayrıca IRC'de kanal da var.Ve de posta listesi var.

İyi geceler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Doğru diyorsun fakat pardus'ta hiçbir sürücüyü tanıtmadım ve de kurulumu sorunsuzdu.Oyun oynamak isteyenlere , visual programcılarına ve acemi kullanıcılara uygun değildir.

Debian ve Ubuntu gibi dağıtımlarda sürücü tanıtmak zordur fakat Pardus bütün sürücüleri tanıyor zaten . (istisnalar var.)

Bir Tubitak ürünüdür.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..