Jump to content
Masatenisi.org Forum

Dünyanın En Sağlıklı Sporları

isa.islam

Recommended Posts

• 1 month later...

meraba dergi dogru solemıs ama masatenısıyle yuzme hiç uyusmuyor masatenısı oynayan ınsana göre yuzme kasları tes calıstırıyor ve hıc ıyı olmuyor yuzen ınsan ıcınde bu gecerli ama ıkısıde cok faydalı sporlar :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bir dergide yazan bir yazıya göre masa tenisi dünyanın en sağlıklı ikinci sporuymuş.insan vucudundaki hemen hemen her yeri çalıştırdığı söleniyor.birincisi ise yüzmeymiş.sizce bu bilginin doğruluğu nasıl. :dans:

bu yazıyı hangi dergide okumuştunuz? aklınıza geliyor mu? ve hangi sayısında? bir bilginin doğruluğu kaynağının güvenirliği kadardır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence haber yanlış çünkü badminton,tenis gibi masa tenisinden daha fazla kondisyon ve hız isteyen sporlar varken neden masa tenisi en sağlıklı spor olsun.bu arada masa tenisini kötülemeye çalışmıyorum haa;) sakatlık riski bakımından doğrudur...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşım masa tenisi badminton kadar kondisyon gerektirmeyebilir ama masa tenisi reflex olarak badminton ve tenisten daha önde gelir ve bir insanı en çok ani hareketlenmeler yorar. o yüzden masa tenisi içinde ha şöyle kondisyon yeterli değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Kalyoncu Murat
Bence haber yanlış çünkü badminton,tenis gibi masa tenisinden daha fazla kondisyon ve hız isteyen sporlar varken neden masa tenisi en sağlıklı spor olsun.bu arada masa tenisini kötülemeye çalışmıyorum haa;) sakatlık riski bakımından doğrudur...

Daha fazla kondüsyon gerektiren spor daha sağlıklı spordur mantığıyla yola çıkarsak yanılmış oluruz. En sağlıklı spor o zaman jimnastik,futbol,güreş,boks vb. En sağlıklı spor yoktur,bir çok spor dalı çok sağlıklıdır. Sağlığına dikkat eden sporcu vardır,sporuna saygılı ve disiplinli sporcu sağlıklıdır. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Bence masatenisini profelyonel bir şekilde oynayan oyuncular için düşünecek olursak, masatenisi ayakların hızlı olması, reflekslerin ve bu reflekslere göre yapılacak olan hareketin hızlı ve doğru yapılması, masatenisini ikincikiğe taşıyan faktörler olmuştur.

Futboll mesela daha çok koşmak ve kondusyon ağırlıklı, esnekliği olmayan takım oyununa dayanan bir spor.

Masatenisinde yalnızsın ve herşey sana bakıyor. Masatenisi bence bir numara.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...

En saglikli sporun yuzme olmasi tartisilmaz.Ama masa tenisinin en saglikli 2. spor olmasi tartisilir!(en sevdigim spor olsa dahi)

Nedenleri

Ileri yaslarda dizlerde sorun.Ayak bilegi sorunu asil tendon.Kolda tenis elebogu.Bel agrisi.Aklima gelenler bunlar.Bu saydiklarim yuzunden masa tenisini birakan çok insan biliyorum.Ben bile 5 sene oyniyamadim diz olan asiri yuk yuzunden kikirdaklarda erime olmustu.Ve dizim sismisti.

Soylediklerim belki gençler için bir mana tasimayabilir.Ama 50 yasini bulanlar dediklerimden çok iyi anlarlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Biz tıpçılar bile kesin konuşmaktan çekiniyoruz siz nasıl da bu kadar eminsiniz kendinizden anlamak mümkün değil. anatomi fizyoloji veya başka başka dallar hakkında hayatınızda bunlarla ilgili herhangi bi kitapla karşılaştınızmı acaba çok merak olmazsanız sevinirim....... :excl:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Biz tıpçılar bile kesin konuşmaktan çekiniyoruz siz nasıl da bu kadar eminsiniz kendinizden anlamak mümkün değil. anatomi fizyoloji veya başka başka dallar hakkında hayatınızda bunlarla ilgili herhangi bi kitapla karşılaştınızmı acaba çok merak olmazsanız sevinirim....... :excl:

Tecrube arkadasim.Uzun zamandir masa tenisi oynuyorum(35 sene).Oynadigim klupte her yastan uye var.Yaptigimiz maçlar sayesindede çok oyuncuyla temasim var.Hele veteran liginde,konusulan konularin basinda.tenis elebogu veya dizdeki artrhose,yada tendon sorunlari.Masa tenisi çok guzel bir spor fakat asiri oynandiginda maalesef bazi sorunlarida beraberinde getiriyor.Tabiki butun bu anlattiklarim oturdugum yer olan belçikaya gore.Zira turkiyedeki imkanlari ve oyuncu sayisi veya ligleri bilmiyorum.Birde oturdugum yerin soguk ve rutubetli bir yer olmasini unutmayin.

Bir sey daha ekleyeyim.tecrube olarak

10 sene evvel,doktorlat bana masa tenisini yasakladi.Sebep .Asiri dize yuklenme ve dizde kikirdak erimesi.Ameliyat oldum hiç bir faydasi olmadi.masa tenisini mecburen biraktim.Zira doktorlar resmen dizime protez takmayi onerdiler.Kabul etmedim ve internette arastirmalara basladim.Bu arastirmalar sonunda,bendeki sorunun vucuttaki lipidite bozuklugu.Yeterli derecede poly-insature yaglari eksik aldigimi ve onun sonunda vucudumda inflammation sorunlari oldugunu anladim.Basta ,boyun kisminda servikal artrose.Kalp damarlarinda inflamation yuzunden kalp damarlarinda daralma.ve her zaman tenis ellebogu.

yaptigim uzun arastirmalar sonunda,gunluk aldigim lipidleri tamamen degistirdim.

Simdi her gun keten tohumu yagi,diken yagi (dengelemek için)Bu konuda sayfalarca yazabilirim zira 10 sene arastirma yaptim.Yemeklerde sadece zeytin yagi.Soguk olarakda kanola yagi.Her gunde biraz balik omega 3 yagi

Aradan 3 ay sonra bende iyilesme basladi.kandaki yangi normale dondu.

Su anda hiç bir agri sorunum yok.istedigim kadarda masa teniside oyniyabiliyorum.Benim bu anlattiklarim tip kitabinda yazmaz.Belki bugunlerde bahsedilmeye baslandi ama ben 10 sene evvel konustugumda doktorlar inanmiyordu!!!

Saglicakla kalin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Kalyoncu Murat
Tecrube arkadasim.Uzun zamandir masa tenisi oynuyorum(35 sene).Oynadigim klupte her yastan uye var.Yaptigimiz maçlar sayesindede çok oyuncuyla temasim var.Hele veteran liginde,konusulan konularin basinda.tenis elebogu veya dizdeki artrhose,yada tendon sorunlari.Masa tenisi çok guzel bir spor fakat asiri oynandiginda maalesef bazi sorunlarida beraberinde getiriyor.Tabiki butun bu anlattiklarim oturdugum yer olan belçikaya gore.Zira turkiyedeki imkanlari ve oyuncu sayisi veya ligleri bilmiyorum.Birde oturdugum yerin soguk ve rutubetli bir yer olmasini unutmayin.

Bir sey daha ekleyeyim.tecrube olarak

10 sene evvel,doktorlat bana masa tenisini yasakladi.Sebep .Asiri dize yuklenme ve dizde kikirdak erimesi.Ameliyat oldum hiç bir faydasi olmadi.masa tenisini mecburen biraktim.Zira doktorlar resmen dizime protez takmayi onerdiler.Kabul etmedim ve internette arastirmalara basladim.Bu arastirmalar sonunda,bendeki sorunun vucuttaki lipidite bozuklugu.Yeterli derecede poly-insature yaglari eksik aldigimi ve onun sonunda vucudumda inflammation sorunlari oldugunu anladim.Basta ,boyun kisminda servikal artrose.Kalp damarlarinda inflamation yuzunden kalp damarlarinda daralma.ve her zaman tenis ellebogu.

yaptigim uzun arastirmalar sonunda,gunluk aldigim lipidleri tamamen degistirdim.

Simdi her gun keten tohumu yagi,diken yagi (dengelemek için)Bu konuda sayfalarca yazabilirim zira 10 sene arastirma yaptim.Yemeklerde sadece zeytin yagi.Soguk olarakda kanola yagi.Her gunde biraz balik omega 3 yagi

Aradan 3 ay sonra bende iyilesme basladi.kandaki yangi normale dondu.

Su anda hiç bir agri sorunum yok.istedigim kadarda masa teniside oyniyabiliyorum.Benim bu anlattiklarim tip kitabinda yazmaz.Belki bugunlerde bahsedilmeye baslandi ama ben 10 sene evvel konustugumda doktorlar inanmiyordu!!!

Saglicakla kalin

Alternatif tıp dedikleri bu olsa gerek :)) İçinde bulunduğumuz evrende tüm hastalıkların bir şifası mutlaka var.Ölüm hariç.Bize düşen görev ise araştırmak,öğrenmek ve ilim üretmek.Benim özellikle gözlemlediğim ve tüm bu konuda ki uzmanların ortak görüşü doğru beslenme konusunda,günümüz insanının ve özellikle gençlerin çok yetersiz oluşu.Dikkatlice araştırdığınız da dünyada mevcut besin kaynaklarının çok ufak bir yüzdesiyle besleniyoruz.Sürekli aynı şeyleri yiyor,yemek alışkanlıklarımızı bilinçli tercihler yerine günün şartlarıyla seçiyoruz.Tabi ekonomik dengesizliklerde bu yetersiz beslenmenin sebeplerinden biri.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Sevgili Nejdet arkadaşım nerdeyse masa tenisi sağlığa zararlı bir spor demeye getirmişsin :gulumse: Doktorlar sana masa tenisini yasakladıysa bu, senin bazı sağlık sorunların olduğu içindir. Dolayısıyla örneğin basketbol oynuyor olsaydın onu da yasaklarlardı. Şimdi şöyle düşünelim : Dünyada masa tenisinde söz sahibi olan süper oyuncular günde en az 6 saat masa tenisi oynarlar, antrenman yaparlar. Bu haftada 40-50 saat demektir. Hiç birinin de masa tenisi nedeniyle sağlık sorunları ile karşılaştığını, bu sporu bıraktığını duymadım. Diğer bir konu tıpta "Tenisçi dirseği" adı ile bilinen sendrom masa tenisi oynayanlarda değil, saha tenisi oynayanlarda görülür. Neden? Tenis raketinin ağırlığı masa tenisi raketi ağırlığından epey bi fazladır ve kolun savrulması esnasında dirseğe aşırı yük biner. Zamanla tenisçi dirseği dediğimiz problem ortaya çıkabilir. Masa tenisinde ise vuruş teknikleri tamamen farklı olduğu için dirseğe asla yük binmez. Eğer dirseğinizde ağrı hissediyorsanız yanlış hareket yapıyorsunuz demektir. Dizlerimizi ise çok daha fazla zorlayan bir sürü spor dalı var, burda onları saymaya gerek yok. İsterseniz birlikte oynadığımız Ortopedist bir arkadaşımın da görüşlerini ayrıca size aktarabilirim. Sonuç olarak Masa Tenisi vücudun kas ve kemik gelişimine olumlu yönde yardım eden mükemmel bir spordur. Yeter ki doğru antrenmanlar yapılsın, doğru tekniklerle oynansın. Tıbbi teknik konulara girmeden size kısaca anlatmaya çalıştım, sevgiler ve saygılar forum kardeşlerim.. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadasim ben masa tenisi sagliga zararli demedim.Sadece en faydali 2 spor olmasina karsi oldum.Arada dunya kadar fark var!!!

Dizleri yoran daha çok spor oldugunu soylemissiniz.Ileri derecede masa tenisi oynamadiginiz belli!Zira bir maç esnasinda,gerideyken masa ustune kisa atilan bir topa en suratle kosulup frenlendigi zaman ayak bileklerine ve dizlere binen yukun kaç kg oldugunu ortopedist arkadasiniza sorabilirsiniz.

Asiri yapilan her sporun vucut için zararli olduguna her halde karsi gelemeyiz.Iste bende asiri yapilan masa tenisinin,ileride vucutta bazi yerlerde sorun yaratacagini tecrubelerime dayanak soyledim.Her halde bunada bir sey diyemeyiz.

Doktorlar bana masa tenisini yasaklamisti ama diger çogu sporu yapabilecegimide soylemislerdi!benim anlatmak istedigim.Konumuzda zaten bu.Masa tenisinin en faydali 2. spor olmadigidir.Sizde bana karsi geleceginize bir siralama yapin.Faydalanalim.

Benim siralamam.

Vucut için en faydali sporlar

1-Fitnes

2-Yûzme

3-Yûrüyüs-Bisiklet

4-Su topu

5-Kûrek

6-Honkbal(Bayan ve erkeklerin beraber oynadigi,yuvarlak bir sepetten topun geçirilmesi)

7-Petank(Petanque)(Turkiyede galiba bilinmeyen yuvarlak demir toplerin birbirine en yakin hale atilmasi,yaslilarin en fazla oynadigi spor.hatta butun mahalle beraber oynar.Bu spor aslinda en basada koyabiliriz)

8-Yelkencilik-

9-Masa tenisi-badminton

10-valeybol-Basketbol-hentbol

En kötü sporlar(bence)

1-Halter-Boks

2-squash

3-Futbol-Rugby

4-Maraton

5-Vûcut gelistirme

6-Dagcilik(tehlikeli ve ölümü fazla oldugu için koydum)

7-Kayak

8-Kanoe

9-Sumo

10-Parasutle atlamak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Spor dallarını faydalarına göre büyükten küçüğe sıralama yapmam mümkün değil. Bi insan spor yapıyorsa ne mutlu ona. Ama biz ülke olarak sporun her ne çeşidi olursa olsun malesef biraz zayıfız. 70 milyon nüfusa sahip ülkemizde dünyada söz sahibi olanlar bir elin parmakları kadar az sayıda. Bacanağım olan Belçikalı David bana kendi çevresindeki insanların haftada en az iki defa 5 km. koştuklarını söylemişti! Siz faydalı spor olarak ilk sıraya "fitness" demişsiniz. Kötü sporlar başlığı altında da 1. sırada halter, 5. sırada vücut geliştirme yer alıyor. Fitness kelime anlamı olarak zaten vücut geliştirme demektir. Fitness salonlarında yoğun olarak halter çalışılır. Bu sıralamayı nerden aldınız, bize kaynak gösterirseniz sevinirim. Ayrıca ileri derecede masa tenisi oynamak derken neyi kasdettiğinizi anlamadım, siz ileri derecede mi oynuyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili necdet abicim. Öncelikle bir tıp öğrencisi olarak geçmiş olsun diyorum. Mesajımda demek istediğim sizin için değildi. Bazı arkadaşların yazmış oldukları kesin tavırlar içindi. Masa tenisinin sağlıklı olduğundan hiç şüphem yok diğer bütün sporlar gibi. Demek istediğim; herhangi bir derginin yayımlamış olduğu haber yerine dünya sağlık örgütünün bu konudaki sıralamasını referans almak çok daha doğru olur diye düşünüyorum.Çünkü tıp gibi oldukça güncel ve her kafadan yalan yanlış bilgilerin çıktığı bir BİLİM ve SANAT dalında en güncel ve en doğru kaynak olarakta dünya sağlık örgütünün sitesinden başka bir kaynak varmıdır bilemiyorum. Herkese sağlıklı mutlu bir yaşam diliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fitnesi anlatayim.Zira kesinlikle bilmiyorsunuz.yada yanlis bilenler çok

Salona geldiginizde 10 DK kurek çekmekle isinma yaparsiniz

Daha sonra en az 15 er dk.Bisiklet,kosu bandi,Moon walker,step.Hepsini yapmaniza gerek yok.Ama en asagi 2 tanesini yapmaniz gerek

Daha sonra minder ustunde,yer hareketleri.Bacaklar,kollar bas,bel.Sirt,karin,hepsi 8 er kere çesitli kez oynatilarak souples kazanmak.harekerlilik kazanmak

Daha sonra vucut aletlerinin oldugu yerde.8 er kez kol,bilek,bacak,karin,sirt ,boyun pazularini gelistirmek

Daha sonra en asagi 10 dk pazulari dinlendirmek için etirement(turkçeleri aklima gelmiyor)

Sonundada 15 er dk sauna ve sicak buhar banyosu

Arkadasim bu spor zararlimi?Demekki bilmiyoruz!!!

Bu anlattiklarim ve yaptigim siralamalar sadece kendi fikirlerim ve kendi tecrubelerim.

Saglicakla kalin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Oturduğum evin çok yakınında fitness salonu var. Nasıl çalıştıklarını biliyorum. Halter de çalışıyorlar demek istemiştim. Kürek, bisiklet, aletli jimnastik, v.s. gibi sporlar da fitness salonlarında değil, nerde yapıldığını bilenler biliyor zaten. Önceki mesajımdaki sorulara yanıt alamadım (Herhalde sıralamayı kendi tahminlerinize göre yaptınız, bir de ileri derecede masa tenisi oynamak ne demektir, siz haftada kaç saat oynardınız da dizinizde kıkırdak erimesi ortaya çıktı?) Son olarak imla kurallarına ve Türkçe'yi doğru kullanma konularına biraz daha dikkat edersek sanırım forum seviyesini düşürmemiş oluruz. Sevgi saygılar....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oturduğum evin çok yakınında fitness salonu var. Nasıl çalıştıklarını biliyorum. Halter de çalışıyorlar demek istemiştim. Kürek, bisiklet, aletli jimnastik, v.s. gibi sporlar da fitness salonlarında değil, nerde yapıldığını bilenler biliyor zaten. Önceki mesajımdaki sorulara yanıt alamadım (Herhalde sıralamayı kendi tahminlerinize göre yaptınız, bir de ileri derecede masa tenisi oynamak ne demektir, siz haftada kaç saat oynardınız da dizinizde kıkırdak erimesi ortaya çıktı?) Son olarak imla kurallarına ve Türkçe'yi doğru kullanma konularına biraz daha dikkat edersek sanırım forum seviyesini düşürmemiş oluruz. Sevgi saygılar....

Türkçem için özür dilerim.Uzun zamandir turkçe yazmiyorum/Sorulariniza cevap vereyim.Ama once bugun yazdigim yaziya bir ekleme yapayim.Fitneste pazu çalismalarinda,kaldirabildiginiz en yuksek agirligin en fazla %60 na çikarsiniz.Ama body building,yani vucut gelistirmede,kaldirbildiginiz en fazla agirliktan sonra,dahada yuksek agirlklari zorlayarak pazularinizin gelismesini istersiniz.Benim karsi oldugum vucut gelistirme sporunda çogunlugun yasak anabolizan maddeler kullanmasi.Uzun yillar bodybuilding salonum vardi.Oraya dayanarak bu konuda kesin konusuyorum.

Ileri derecede masa tenisi oynamak ne demek?

Bir klupte lisansli sporcu olup her hafta deplasmanli maçlar yapmak.Haftada en asagi 2 gun masa tenisi antrenmani.haftada 1 gunde turnuvalara katilmak.Oda pazar gunleri

En faydali sporlara gelince siralamayi kendi fikrime gore yaptim.

Dizdeki kikirdak erimeside,asiri spor yapmaktan dizlere binen baski sonucu.Buda masa tenisinde uzaktan fileye dogru kosup ani frenlemekten dizlere olan baski yuzunden.Tabiki topspin yapmak için sag ayaga yapilan bindirmeninde(solak degilseniz) dizlere ve tendon ve baglara yaptigi baskida unutulmamalidir.

Bende size bir soru sorayim.Esasen Bandirmalimisiniz?Zira benim babamda bandirmanin çakil koyunden.Her sene giderim.

Saglicakla kalin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Şimdi daha doğru ve ayrıntılı açıklama yaptığınız için memnun oldum. Ama ben hala rahatsızlığınızın sırf masa tenisi yüzünden oluşabileceğine ihtimal vermiyorum. Bandırma'ya yolunuz düşerse beklerim. Hatta masa tenisi bile oynayabiliriz. Sağlıklı günler dileğiyle...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar hangispor yararlı diye bence tartışmaya gerek yok.neden derseniz insan fiziksel rahatsızlıklar geçirebilir.gayet normal.ancak yapmak istediği spor bedeninin müsade ettiği hareket limittir.Zorlanamaz ve zorlanmamalıdır.

Bence en iyi spor dalı yapan sporcunun beden limitini aşmayacak zorlamayacak spor dalıdır.Çünkü spor sağlık demektir.Sağlığa zarar veren herşey ve her hareket amacı aşmış demektir.

Bundan dolayı doktorlarımızın söylediğini kulak arkası etmemek önemli.Ancak sporcu kendisini ve limitini bilmeli.

Dedim ya bence... :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 22 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..