Jump to content
Masatenisi.org Forum

Plastik Top Meselesi

Psychospin

Recommended Posts

Plastik toplar ile ilgili kararın gerekçeleri ve yararları üzerine bir yorum yapmam sözkonusu değil ama bu işin ekonomik yönü üzerine bir kaç şey söylemek istiyorum. Plastik topların çıkışının masa tenisi pazarına bir hareketlilik getirmesi herkesin malumu. Sürekli malzemeler üzerinde oynanarak bir pazar yaratılıyor ya da daha önce pazarın içinde çok payı olmayan malzemelerin çabuk tüketilir olması isteniyor.

global düzeyde neyse yapacak bir şey yok sonuçta ama şöyle bir gerçek te var ki; Türkiye de malzeme satıcılarının rakamları ile yurt dışı rakamlar arasında uçurum var maalesef. sonuçta Çin'de üretilen bir top Avrupa'da 3 tl civarı satılıyor ama Türkiye de maalesef 6 tl. kargo parasıyla bile daha ucuza geliyor. bu konuda biraz duyarlılık gerekiyor galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dediğiniz gibi yurtdışı fiyatları yurtiçindeki fiyatların yarısı oranında. Fiyatlarda bu denli uçurum olursa bizler de tüketici olarak alışverişlerimizde yurtdışını tercih etmeliyiz. Çoğu sitede belli bir limitin üzerinde kargo parası da istenmiyor. Bu yüzden birkaç masa tenisi sever bir araya gelip siparişlerini birleştirerek hem çok daha ucuza, hem de kargo ücreti ödemeden ihtiyaçlarını giderebilirler.

Mesela biz daha yeni top siparişi verdik. Hem bu forumda hem de yurt dışı forumlarda çok beğenilen ve tavsiye edilen Xu shoafa marka toplar yurt içinde tanesi 6 liradan satılırken dandoy'dan verdiğimiz 144'lü kutu siparişinde bir top 2.7 lira civarına mal oluyor, düşünün yani yarısından bile az ödüyoruz ve kargo ücreti de yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Herhalde bu zamana kadar hep şans bana güldü. :) Şimdi anlatırsam nazar değecek ama bilgilendirme adına bunu da göze alıyorum. :)

Her sene birkaç toplu siparişimiz oluyor neredeyse. 120'lik kutu da aldık, eşofman filan da aldığımız oldu, ama hiç gümrüğe takılmadık henüz. 144'lük kutu ve bir raket siparişimiz de yolda, bakalım artık onun akıbeti ne olacak.

Ama olur da gümrüğe takılır da %20 vergi versek bile yurt içi fiyatından çok da uyguna geliyor, 2.7 olan birim fiyatı o zaman da 3.5 olur, yani yine yurtiçi fiyatı olan 6 lira ile arasındaki uçurum kapanmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Güncelleme yapayım arkadaşlar. Evet, sonunda biz de gümrüğe takılmayı başardık. :)

Bu vesile ile gümrük hakkında bilgi sahibi olmuş olduk. PTT'deki çalışanın dediğine göre bizim bölgeye gelen aylık 200 gönderiden 50'si gümrüğe takılıyormuş, yani biraz da nasip meselesi imiş cidden de. :)

Vergi oranları AB için %18, diğer ülkeler için %20 imiş.

Bu hali ile bir topun fiyatı 3.2 liraya geldi, yurtiçi satış fiyatı 6 lira olunca kardan birazcık zarar etmiş olduk sadece.

Bu arada xushoafa toplar gerçekten de çok kaliteli. 3 masa ile oynadığımız yerde önceden bir akşamda 4-5 top zayi olurdu (onlar donic 3 yıldız idi), xushoafa toplarda tek zayiat vermedik, çok sağlamlar. Test edildi, onaylandı. Güvenle kullanabilirsiniz. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 weeks later...

Uğur Bey, peki dandoydan siparişiniz kargoya verildikten sonra elinize geçmesi ne kadar zaman aldi? Ben de ayni siteden ayni üründen sipariş verdim, 3 hafta olmasina rağmen hala gelmedi. Bir de %20 gümrük bedeli ödediğinizi söylemişsiniz. Bu bedel kargo tesliminde nakit olarak mi talep edildi sizden yoksa ptt den bir ihbarname geldi de siz mi gidip şubeden teslim aldiniz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Uğur Bey, peki dandoydan siparişiniz kargoya verildikten sonra elinize geçmesi ne kadar zaman aldi? Ben de ayni siteden ayni üründen sipariş verdim, 3 hafta olmasina rağmen hala gelmedi. Bir de %20 gümrük bedeli ödediğinizi söylemişsiniz. Bu bedel kargo tesliminde nakit olarak mi talep edildi sizden yoksa ptt den bir ihbarname geldi de siz mi gidip şubeden teslim aldiniz?

Kusura bakmayın geç fark ettim. Normalde 10 gün içinde gelen kargo gümrüğe takılınca 20 günü geçti. Vergi AB ülkeleri için %18 ve nakit olarak gümrükte ödendi. Normal işleyişte ptt ihbarname gönderiyor, siz gümrüğe gidip kdv'yi ödüyorsunuz ve size bir belge veriliyor ve o belge ile ptt dağıtım merkezinden kargonuzu teslim alıyorsunuz. KDV'yi ödemekten çok bu prosedürler dokundu bana. :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 30 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..