Jump to content
Masatenisi.org Forum

Stiga Clipper Wood & Donic Baracuda

Recommended Posts

Bu tahta ve lastik hakkındaki düşüncelerimi ve yorumlarımı sizinle paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz ve merak edenler için faydalı olur.

İlk önce kendimden biraz bahsedeyim. 1973 doğumluyum ve masa tenisine oldukça geç bir yaşta (sene 2008) başladım. Öncesinde bir kaç yıl hazır raketlerle pin pon oynamışlığım var ama onları kayıp yıllar olarak görüyorum. Bana göre bir oyuncunun ben iyi masa tenisi oynarım demesi için en azından 2. ligde oynuyor olması lazım. Bu kritere göre kendimi alt/orta seviye bir oyuncu olarak görürüm. TT-Rating'de 500-600 civarında puanım var. Forum buluşmalarına gelen arkadaşlar oyun seviyemi daha yakından bilirler. Muhtemelen yeşil torba oyuncusuyum. Çok merak edenler buradan (turuncu tişörtlü oyuncu benim) oyunumu da görebilir. Kabul ediyorum çok amatörce. :( İlk kombinasyon raketimi 2007 yılı başında aldım ve ekipman deneme merakım yüzünden bugüne kadar onlarca tahta ve lastik denedim. Dolayısı ile az da olsa ekipman bilgim olduğunu düşünüyorum.

Şimdi gelelim yorumlara;

İlk önce Stiga Clipper Wood tahtadan bahsetmek istiyorum. Bildiğim kadarı ile Clipper serisinin 5 çeşidi var. Bunlar;
1) Clipper Wood: Benim de yaklaşık 3-4 yıldır kullanmakta olduğum, sapı dolu olan klasik Clipper Wood.
2) Clipper Wood WRB: Sapı oyularak boşaltışmış (WRB) Clipper Wood. Hiç kullanmadım.
3) Clipper CR: Sapı dolu ve üst yüzeyi UV teknolojisi ile sertleştirilmiş versiyonu. Bulmak çok zor, ben sadece Presports'ta rastlamıştım. Wang Liqin'in bir süredir kullandığı tahta. Elime geçse denemek isterim doğrusu.
4) Clipper CR WRB: Clipper CR'nin sapı oyularak boşaltışmış (WRB) hali. Bir süre kullanma fırsatım oldu ve pek beğendiğimi söyleyemem. Özellikle WRB teknolojisi (sapın oyularak boşaltılması) hiç hoşuma gitmedi. Her ne kadar Stiga, WRB teknolojisinin top hissini ve kontrolü arttırdığını söylese de bence tahtanın titreşimi artmış ve bana göre daha kötü bir top hissi gelmiş. Ayrıca tahtanın ağırlık merkezi saptan (dolayısı ile elden) uzaklaştığı için yine benim sevmediğim ağır kafa hissine neden oluyor.
5) Clipper CC: Clipper Wood tahtasının katmanları arasına karbon tozu eklenmesi ile sertleştirilmiş ve dolayısı ile hızlandırılmış versiyonu. Hiç denemedim, merak da etmiyorum. Çünkü bana göre klasik Clipper Wood benim gibi bir oyuncu için zaten yeterince hızlı.

Clipper Wood 7 katmandan oluşan bir tahta. Katmanları Limba-Ayous-Ayous-Ayous-Ayous-Ayous-Limba ağaçlarından oluşuyor. Yaklaşık olarak 6.8 mm. tabla kalınlığı ile kalın sayılabilecek bir tahta. Bu kalınlıktan dolayı titreşimi az. Böyle kalın bir tahtanın sert ve hissiz olacağını düşünebilirsiniz ama tahta garip bir şekilde yumuşak hisli. Daha önce neredeyse tıpa tıp aynı katmanlara sahip ve üretimden kalkmış olan Banda Taurus WRB tahtasını satın alıp denemiştim. Taurus'un Clipper Wood ile alakası olmadığını söyleyebilirim. Çok daha sert, hızlı, hissiz ve tabir yerindeyse odun gibi bir tahtaydı. Sanırım işin sırrı Stiga'nın katmanları yapıştırmada kullandığı teknolojide yatıyor. Firma "Stiga Touch" (Stiga dokunuşu/hissi) sloganında haklı çıkıyor gibi. Clipper Wood hızlı bir tahta diyebilirim ama bana göre kesinlikle OFF+ hızında bir tahta değil. OFF+ deyince bir çoğunu satın alarak bizzat denediğim Butterfly'ın Tamca 5000 serisi (W. Schlager Carbon, Sardius, Primorac Carbon, Gergely ve Timo Boll T5000) gibi füze hızında ve kaya gibi sert tahtalar aklıma geliyor. Clipper Wood'un kontrolü ise bana göre hızına göre çok çok iyi bir seviyede. Sanırım bunu katmanlarında kullanılan yumuşak tahtalara ve özel yapıştırma teknolojisinden aldığı yumuşak hissine borçlu. Peki bu tahtanın hiç kötü tarafı yok mu diyebilirsiniz. Evet bana göre en büyük dezavantajı tahtanın ağırlığı. Ortalama olarak 95 gram ağırlığa sahip olan, ağır sayılabilecek bir tahta. Stiga'nın bir kötü tarafı ise üretim sürecinin tutarlı olmaması. Çok zor da olsa belki 90 gr.'lık bir Clipper Wood bulabilirsiniz ama 100 gr.'ın üstü ağırlığa sahip tahtaların sayısı hiç de az değil. Eğer bu tahtayı H3 gibi ağır Çin lastikleri ile kombine edecekseniz -ki Çin lastikleri ile çok uyumlu olduğu söylenir- ağırlık konusunu bir daha düşünmenizde fayda var derim. Tahtanın sap çeşitleri ise FL-Master (bildiğiniz Flared sap), FL-Legend (benim de çok sevdiğim ve kullandığım, biraz daha kalın Flared sap.), WINNER (Anatomik sap), PETER veya CLASSIC (düz sap) ve CHAMP (Conic/Konik sap. Ben hiç görmedim) sap çeşitleri mevcut. Az önce dediğim gibi ben FL-Legend sapı çok beğeniyor ve kullanıyorum. FL-Legend sap elim büyük olduğu için elime çok güzel oturuyor. Kalın saptan dolayı ağırlık biraz daha artıyor olsa da ağırlık merkezinin sapa/ele doğru kayması raketin daha dengeli hissedilmesini sağladığından benim hoşuma gidiyor çünkü ağır kafa hissini hiç sevmiyorum. Bu güne kadar denediğim 3-4 tane Clipper Wood'lar arasında bir tane 90 gr. FL-Legend saplı tahta bulmuştum ve gerçekten çok beğenmiştim. Peki neden vazgeçtin derseniz sebebi üst yüzeyde kıymık kalkması yaşamam. Evet bu konuya da değinmek gerekiyor. Maalesef Stiga'nın üretim ve kontrol süreci bir Nittaku veya bir Butterfly gibi kaliteli değil. Tüm Stiga tahtalarda olduğu gibi Clipper Wood'u da aldığınızda kullanmadan önce mutlaka verniklemeniz ileride lastik sök tak yaparken tatsız bir kıymık kalkması ile karşılaşmanızın önüne geçecektir. Vernik atmak tahtayı hızlandırıp hissini bozar diye hiç endişelenmeyin, ben hiç bir fark hissetmedim. Ayrıca tablanın ele oturan backhand bölümündeki kenarları da zımparalamak gerekiyor, aksi halde tahtanın keskin kenarları parmağınızı acıtabiliyor.
Tahtadan kısaca bahsettik, peki kimler Clipper Wood'u sever diyecek olursanız cevabım şu şekilde olacaktır. Titreşimli tahtaları sevmiyorsanız. Kalın, titreşimsiz veya kompozit malzeme içeren tahtaları ise çok sert, hızlı, hissiz ve kontrolsüz buluyorsanız. Tahtam kalın ve titreşimsiz ama aynı zamanda yumuşak hisli olsun diyorsanız. Ayrıca tahtam hızlı olsun ama çok hızlı olmasın bunun yerine hızına göre çok iyi bir kontrol sunsun diyorsanız işte Clipper Wood tam size göre bir tahta derim. Eğer ilginizi çeker de bir gün elinize bir Clipper Wood geçerse lütfen ilk denemenizde karar vermeyin. Daha önce sert karbon tahtalar kullanmışsanız Clipper Wood size titreşimli ve yavaş gelecektir. Lütfen sabırlı olun ve en az bir ay (20 saat) tahtayı kullanmakta ısrarcı olun işte o zaman hız/konrol dengesi ne kadar güzel bir tahta kullandığınızın farkına varacaksınız. Clipper Wood'un dünyada en çok satan, efsaneleşmiş bir tahta olduğunu, bir çok üst düzey oyuncu tarafından kullanıldığını da unutmayın. Daha önce dediğim gibi Clipper Wood benim bu güne kadar denediğim onlarca tahta arasında tartışmasız açık ara önde olan en beğendiğim tahta. Fiyatı ise Butterfly'ın tahtaları gibi uçuk değil. Bence fiyat/performans oranında da gayet başarılı olan rahatlıkla alınıp kullanılabilecek bir tahta.
Clipper Wood ile denediğim/kullandığım kombinasyonlardan kısaca bahsetmek gerekirse;
Clipper Wood & Tenergy 05 (2.1): Bir yıl kadar kullandım. Oldukça hızlı, oldukça spinli ve hızına ve spinine göre kontrollü sayılabilecek bir kombinasyon.
Clipper Wood & Mercury II (2.2): Yavaş, spinli ve kontrollü bir kombinasyon ama 33 dereceli yumuşak (aslında orta sertlikte) süngerli versiyonunu kullanmama rağmen ağır.
Clipper Wood & Baracuda (2.0): Yeterince hızlı, oldukça spinli ama göreceli ve lastiğe bağlı olarak kontrolü birazcık zor bir kombinasyon. Bana "İşte olay bu!" dedirten kombinasyon (tabiki şimdilik :() (Birazdan Donic Baracuda'dan bahsedeceğim.)
Clipper Wood & Aurus Soft (2.1): Bir yıl kadar kullandım. Yeterince hızlı, spinli ve kontrollü bir kombinasyon. Aurus Soft Baracuda'ya göre biraz aşağıdan ve daha düz atıyor o nedenle bu kombinasyon bloklarda gayet başarılı.
Clipper Wood'u Sriver FX ile ve şu an aklıma gelmeyen başka lastiklerle de kullanmışlığım var ama bunlardan bahsetmeye gerek yok.
Yeri gelmişken bahsetmemde yarar var, forumda genellikle masa tenisine yeni başlamış ve ilk raketini alacak olan üyeler tarafından sorulan "Falanca lastik, filanca tahtaya uyar mı?" sorusunu çok anlamsız bulan biriyim. Bana göre her lastik her tahtaya uyar, önemli olan oluşturduğunuz kombinasyonun sizin oyun seviyenize ve stilinize uygun olup olmadığıdır. Bu bakış açısı altında Clipper Wood'un yine kendisi gibi OFF sınıfındaki lastiklerle çok uyumlu olduğunu, seçiminize bağlı olarak bir çok lastikle de keyifle kullanılabileceğini düşünüyorum.
Merak edenlere TableTennisDB yorumları da bu linkte: http://www.tabletennisdb.com/blade/stiga-clipper.html
Gelelim Donic Baracuda'ya...
Bana göre Baracuda hakkında söylenmesi gereken ilk şey çok spinli bir lastik olduğu. Evet gerçekten çok spinli bir lastik, belki bana katılmayacaksınız ama bence Tenergy 05'ten bile daha spinli! Bunu çok çok iyi top tutan ve %100 doğal süngerden üretilmiş üst yüzeyine borçlu. Ayrıca orta sertlikteki süngeri sayesinde vuruşlarınızda top süngere gömülüyor ve topun lastikle temas yüzeyi artarak daha fazla spin üretiliyor. Lastiğin atış açısı ise yüksek. Bu top spinli atak vuruşlarınızda hata payını azaltırken yaptığınız bloklarda ise raketi daha fazla kapatmanızı gerektiriyor. Baracuda ile size gelen kesikli defans vuruşlarını top spin yaparak daha kolay açabiliyorsunuz. Lastiğin bana göre eksik sayılabilecek yönü ise kontrolünün göreceli olarak zorluğu. Göreceli olarak diyorum çünkü bu oyun seviyeniz ile ilgili. Çok iyi top tutan üst yüzey doğal olarak gelen spinden de bir o kadar çok etkileniyor. Eğer size gelen toplardaki spini iyi okuyabiliyorsanız Baracuda orta sertlikteki süngeri ile sizin için çok kontrollü ve gelen spini aynen karşıya gönderen gayet etkili bir silah olacaktır. Yine çok iyi top tutan üst yüzey ile dolu servisler atmanız mümkün ama yumuşak bir bileğiniz yoksa ve size gelen dolu servislerdeki spini iyi okuyamıyorsanız bir o kadar da servis yemeniz mümkün. Lastiğin hızına gelince hızlı ama çok hızlı olmayan bir lastik olduğunu söyleyebilirim. Fiyat olarak ise Tenergy 05 ile kıyaslandığında fiyat/performans oranında açık ara önde olan bir lastik. Ayrıca dayanıklılık açısından da oldukça başarılı. Oyun içerisinde lastiği benim gibi sık sık hohlayarak avucunuzun içiyle siliyor, oyun sonrasında ise aynı şekilde silerek temiz bir şekilde raket çantasında muhafaza ediyorsanız uzun süre aynı özelliklerde kullanabilirsiniz. Masaya çarpmadığınız sürece kenarlarda pütür kopması da olmuyor. Ben çok beğendim, çok hızlı olmayan ama çok spinli lastik arayanlara rahatlıkla tavsiye edebilirim.
Merak edenlere TableTennisDB yorumları da bu linkte: http://www.tabletennisdb.com/rubber/donic-baracuda.html
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Tüm forum üyelerine bol spinli günler diliyorum. :)
Edit: Baracuda'nın sünger sertliği orta-sert arası bir değerde, Tenergy 05'in sünger sertliğine çok yakın. Ağırlık konusunda da bir düzeltme yapmam gerekiyor çünkü Baracuda'danın ağırlığı yine Tenergy 05'in ağırlığına yakın, Tenergy 05'ten daha hafif değil.
  • Beğen 14
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba öncelikle güzel paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.

Elinize emeğinize sağlık.

Bende clipper wood (peter düz sap)Kullanıcısı olarak; hisli hızlı - abartı hızlı olmayan bir tahta - kontrollü allround lastikle yeni başlayanlar harici düzenli antrenman yapan her oyuncunun kullanabileceği -hızlı agresif lastiklerle de orta üst seviye oyuncuları gayet mutlu edecek bir tahta olduğu kanaatindeyim.

Not:ben rakza 9 ve omega 4 asia ile kullanıyorum ve de çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

incelemeniz çok güzel olmuş fakat her lastik her tahta ile uyumlu olur demişsiniz buna katılmıyorum açıkçası. mesela en azından kendimden örnek vereyim. samsanov alfalara yumuşak lastik komnine ederseniz çok titreşimli ve çekilmez bir tahta oluyor.lakin medium bir lastikle tadından yenmez

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

incelemeniz çok güzel olmuş fakat her lastik her tahta ile uyumlu olur demişsiniz buna katılmıyorum açıkçası. mesela en azından kendimden örnek vereyim. samsanov alfalara yumuşak lastik komnine ederseniz çok titreşimli ve çekilmez bir tahta oluyor.lakin medium bir lastikle tadından yenmez

Bahsettiğin kombinasyonu sen sevmemiş olabilirsin ama bir başkası bu kombinasyonu çok sevebilir. O nedenle ekipman işinde kesin bir kural yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

abi emeğine sağlık.çok açıklayıcı olmuş.ayrıca bende clipper wood kullanıcısı olarak yazdıklarının hepsine katılıyorum.yalnız baracuda nın ağırlıklarıyla ilgili bir yorum yapmamışsında ağırlığı nasıldır acaba.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

abi emeğine sağlık.çok açıklayıcı olmuş.ayrıca bende clipper wood kullanıcısı olarak yazdıklarının hepsine katılıyorum.yalnız baracuda nın ağırlıklarıyla ilgili bir yorum yapmamışsında ağırlığı nasıldır acaba.

Baracuda Tenergy 05 gibi ağır bir lastik değil. Ağırlığı da orta karar.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..