Jump to content
Masatenisi.org Forum

Grippy Ve Tacky Nedir

safa51

Recommended Posts

tacky üst yüzeyinde yapışkan bulunan lastik demek, çin lastiği gibi bir tabaka oluyo üstünde

grippy topu tutan demek.

bizim forum türkçesinde topu ısıran da deniyor.

aslında tacky zorunlu olarak aynı zamanda grippy dir çünkü topa yapışarak tutar ve daha fazla falso almasını sağlar, ancak yapışkanlı olmadığı halde sürtünme katsayısı çok yüksek kauçuk üst yüzeyler vardır. bunlara grippy deniyor

mesela tenergy 05 tenergy 64 ten daha grippy dir.

edit: noktalı virgüllü yazmadım diye forumu başıma yıktınız utanın :) alın ayırdım cümleleri oldu mu

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tacky üst yüzeyinde yapışkan bulunan lastik demek, çin lastiği gibi bir tabaka oluyo üstünde grippy topu tutan demek bizim forum türkçesinde topu ısıran da deniyor. aslında tacky zorunlu olarak aynı zamanda grippy dir çünkü topa yapışarak tutar ve daha fazla falso almasını sağlar, ancak yapışkanlı olmadığı halde sürtünme katsayısı çok yüksek kauçuk üst yüzeyler vardır. bunlara da grippy deniyor mesela tenergy 05 tenergy 64 ten daha grippy dir.

sağol abi ya her yerde bakıyodum :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bazen sadece bir bir video 1000 lerce sözcüğü bedeldir.

4'21"-5'40"

grippy ve tacky

tutucu/kavrayan ve yapışkan (ve içe gömülen).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

tacky üst yüzeyinde yapışkan bulunan lastik demek, çin lastiği gibi bir tabaka oluyo üstünde grippy topu tutan demek bizim forum türkçesinde topu ısıran da deniyor. aslında tacky zorunlu olarak aynı zamanda grippy dir çünkü topa yapışarak tutar ve daha fazla falso almasını sağlar, ancak yapışkanlı olmadığı halde sürtünme katsayısı çok yüksek kauçuk üst yüzeyler vardır. bunlara da grippy deniyor mesela tenergy 05 tenergy 64 ten daha grippy dir.

Taki ve gıripi terimleri kauçuğun niteliğini, kalitesini belirtmede kullanılı. T05 T64'ten daha gıripi olur mu hiç..Bütün T'ler aynı kauçuktan ( aynı formül ) yapılıyorlar. Kalıpları değişik( pütürlerinin eni boyu, aralarındaki mesafe, belki yüzey kalınlığı ) .

Gıripilikleri aynıdır. Farklı Tinırcilerin farklı hissedilişlerinde kalıplarının farklı olması faktörünü ''daha gıripi'' terimiyle ifade etmenin konumuz açısından yararı olmayacağı kabak gibi ortada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Taki ve gıripi terimleri kauçuğun niteliğini, kalitesini belirtmede kullanılı. T05 T64'ten daha gıripi olur mu hiç..Bütün T'ler aynı kauçuktan ( aynı formül ) yapılıyorlar. Kalıpları değişik( pütürlerinin eni boyu, aralarındaki mesafe, belki yüzey kalınlığı ) .

Gıripilikleri aynıdır. Farklı Tinırcilerin farklı hissedilişlerinde kalıplarının farklı olması faktörünü ''daha gıripi'' terimiyle ifade etmenin konumuz açısından yararı olmayacağı kabak gibi ortada.

Sadece kaucuk ozelliginden degildir bunda sunger ve diger etmenlerinde etkisi vardir bu iki sozcukte ingilizce karsiligi olan sozcukler sadece kaucukla alakali degil lastigin totalinin verdigi hisse gore bu terimler soylenir yani t05 ile t64 arasinda karsilastirmada sikinti yok en azindan vocabulary meanin' olarak baktigimizda saygilar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Too beşyüziki nickli ve vatandaş doğru söylüyor. Yapışkan üst yüzeyi olana tacky, yapışkan olmayıp da üst yüzeyi top tutan lastiğe grippy denir.

T05ile 64 de aynı oranda grippy.

05'in atış açısı daha yüksek ama konumuz atış açısı değil.

Ben sadece kelime anlami olarak yaklastim. Ayrica putur dizimi ve sunger ozelliginin nasil grippyi etkilemedigini aciklayin o zaman bana ornegin calibranin spin le normali arasimdaki grippy farkini sunger yumusakligi olusturmuyor mu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben sadece kelime anlami olarak yaklastim. Ayrica putur dizimi ve sunger ozelliginin nasil grippyi etkilemedigini aciklayin o zaman bana ornegin calibranin spin le normali arasimdaki grippy farkini sunger yumusakligi olusturmuyor mu?

banada grippy yüzeyle alakalı gibi bişey geldi. yoksa süngerin topu tutmasıyla ne alakası olsun. hani topun içine gömülmesinden falan bahsetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

abinin yaptığı yorumda sadece yaptığı açılımlara dikkat etmişim örnekleri şimdi farkettim inanmazsınız :D banada dediğiniz doğru geldi açıkçası aynı malzemeleden yazpılıyorsa nasıl daha grippy olsun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Üst yüzeyden bahsediyoruz. Calibra serisinde üst yüzeyler aynı biliyorsunuz. Farkı sünger oluşturuyor. Sünger yumuşak olunca aynı tutunma yüzdesindeki üstlastilerden yumuşak olanı daha fazla temas alanı bulduğu için daha fazla tutuyor. Ama ikisi de aynı oranda grippy.

Yani grippy ile tacky derken üst yüzden bahsediyoruz lastiğin spinli olması ise üst yüzeyin top tutması+pütür geometrisi+sünger sertliği+sünger elastikiyeti sonucu ortaya çıkar.

Ana sayfada hangi lastiği seçmeliyim diye eski bir yazı var. Su bazlı olmayan lastikler hakkında. Ona bakarsan üst lastik, pütür geometrisi, sünger sertliği vs biraz bilgi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Üst yüzeyden bahsediyoruz. Calibra serisinde üst yüzeyler aynı biliyorsunuz. Farkı sünger oluşturuyor. Sünger yumuşak olunca aynı tutunma yüzdesindeki üstlastilerden yumuşak olanı daha fazla temas alanı bulduğu için daha fazla tutuyor. Ama ikisi de aynı oranda grippy.

Yani grippy ile tacky derken üst yüzden bahsediyoruz lastiğin spinli olması ise üst yüzeyin top tutması+pütür geometrisi+sünger sertliği+sünger elastikiyeti sonucu ortaya çıkar.

Ana sayfada hangi lastiği seçmeliyim diye eski bir yazı var. Su bazlı olmayan lastikler hakkında. Ona bakarsan üst lastik, pütür geometrisi, sünger sertliği vs biraz bilgi var.

Tamam iste bende bundan bahsettim dedim ki kelime anlami olarak yaklasirsak yani aaiight? :)
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

merhaba, internette bu iki terimle sürekli karşılaşıyorum farkını anlayamadım bi türlü açıklarsanız sevinirim.

sözlükte terimlerin arasına eklenirse güzel olur

Olan arkadaşlarından rica, çin lastikleriyle( H3, 729'lar gibi..) oyna, sonra mesela Hexer, Tenergy, Mark V, Sriver, Calibra gibi bir lastikle oyna, sessizce tecrübe et, deneyerek bu konuda internetten okumaksızın, sözcükler olmadan, bir anlayışın olur.

İnternetten okuyarak yalnızca ''malumat'' şeklinde bilgi olur. Bu tamamen zihinsel olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Olan arkadaşlarından rica, çin lastikleriyle( H3, 729'lar gibi..) oyna, sonra mesela Hexer, Tenergy, Mark V, Sriver, Calibra gibi bir lastikle oyna, sessizce tecrübe et, deneyerek bu konuda internetten okumaksızın, sözcükler olmadan, bir anlayışın olur.

İnternetten okuyarak yalnızca ''malumat'' şeklinde bilgi olur. Bu tamamen zihinsel olacaktır.

Eger ankarada ise yardimci olurum bende hem h3 national haifu sharp li tahta hemde 05- fx li sigma 2 pro lu tahta var eger ankarada ise benle iletisime gecebilir.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eger ankarada ise yardimci olurum bende hem h3 national haifu sharp li tahta hemde 05- fx li sigma 2 pro lu tahta var eger ankarada ise benle iletisime gecebilir.

çok teşekkur ederim abi. Ne yazıkki istanbulda ikamet ediyorum.yinede teklif için teşekkurler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

valla ben top tutma hissi t64 de t 05 e göre daha zayıf anlamında kullandım grippy i zaten grippy ve tacky'nin ne demek olduğunu başta açıkladığım için sorun çıkmaz diye düşünmüştüm... meğer çıkarmış.

süngeri ayrı üst yüzeyi ayrı diye ele almadım kusura bakmayın

örneğin daha doğrusu şöyle olsun : tenergy 05 butterfly solcion'dan daha tacky'dir

oldu?

edit: ilk gönderiyi de cümlelerine ayırdım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..