Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Neden Bu Kadar Pahalı

bsg18

Recommended Posts

öncelikle iyi akşamlar,

çoğu zaman birşeylerden yakınıyorum ancak bu konuda yakınmamın haklı oldugu kanaatindeyim.

futbol, basketbol gibi oyuncusuna o kadar büyük paralar (milyon dolarlar havada uçusuyor ) vadederken malzemelerinin çok pahalı olmaması ve masatenisinin futbol basketbola kıyasla çok daha az miktarlar vadederken malzemeleri çok pahalı.

yanlış anlaşılmasın burda kazanılan para mevzusu yapmıyorum ancak malzemeler gerçekten çok pahalı.

Bana kalırsa masa tenisinin Türkiyede tutulmamasının nedenlerınden bırısı bu.Ebay gıbı sıtelerde mesela 10 dolar olan bir lastik türkiyede 30-40 lira. Ancak bu şekilde düşünürsem konu gene başka taraflara çekilecek.

Bu kadar pahalı olmasının nedenlerı neler mesela ülkemizde bi üretici çıksa fiyatlar ucuzlar mı ?

he bu arada rıdvan abi tahta üretiminde senden öncelik bekliyoruz :P:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

böyle bakmamak lazım, her şeyin ucuzunu bulabilirsiniz bir yerlerden ama ne kadar güvenli. internetten bilindik yabancı sitelere bakarsanız türk lirasına çevirdiğinizde en az masatenisi.com fiyatı kadar oluyor genelde. bir neden de dövizin pahalı oluşu. türkiye de fiyatlara çok bindirilmiyor. çin'den getirtmek mantıklı duruyor ama yine bilindik bir site kadar güvenli değil; tabletennis11, ttnpp gibi başarılı siteler var; ama ithalat yaparken üzerine shipping cost binince biraz artıyor çin den getirilse bile. masa tenisi pahalı bir spor evet ama futbolda da pahalı ayakkabılar, dizlikler, toplar var. masa tenisinde de kalite kalite pahalı raketler var. 600 liralık ayakkabının olduğu yerde 600 liralık raket de olsun bir zahmet ki futbol ayakkabısına göre masa tenisi raketinin oyuna etkisi bir kademe daha fazladır. ülkemizde bir üretici çıkıp ucuza ekipman satsa çok iyi olur ama sorun marka olabilecek mi. masa tenisinde de üstün teknolojiler var bir tahtada zylon fiber gibi malzemeler kullanılırsa haliyle ücret artacaktır. lastiklerin üstünde safe zone, big window, bios tensor teknolojileri yazıyor bunlar mühendislik işleri ve diğer spor dalları kadar tasarlaması zor, getirisinin olmayışı sporun popülaritesiyle alakalı, ekipmanların kalitesiyle değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

futbolda dizlik, top ayakkabı vs var da, masa tenisinde de sadece raketle bitmiyor. Raketi var masası var filesi var ayakkabısı var robotu var var da var.

yerli üretici konusunda da katılyorum size, ancak bana kalırsa bir yerlerden başlamak gerekli. Üst teknolojileri kullanmasak bile bi yerden başlamak gerekli diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masayı fileyi robotu da sayacaksak, halı sahayı kendiniz alın, kaleleri kendiniz satın alın; robot kullanımı tekniği geliştiriyor fakat şart değil, dortmund un kullandığı footbanout tarzı bir şey oluyor konudan uzaklaşmadan yerli üretici meselesine geri dönelim, en ulaşılabiliri tahta ve el yapımı tahta üreten kişiler var, fena da olmuyor ama bunu profesyonelleştirmek markalaştırmak ve ağaçların bilinçli seçimi kalite garantisi vermek lazım bu da herkesin göze alabileceği bir durum değil gün gelir biri bu atılımı yapar çok da memnun oluruz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle iyi akşamlar,

çoğu zaman birşeylerden yakınıyorum ancak bu konuda yakınmamın haklı oldugu kanaatindeyim.

futbol, basketbol gibi oyuncusuna o kadar büyük paralar (milyon dolarlar havada uçusuyor ) vadederken malzemelerinin çok pahalı olmaması ve masatenisinin futbol basketbola kıyasla çok daha az miktarlar vadederken malzemeleri çok pahalı.

yanlış anlaşılmasın burda kazanılan para mevzusu yapmıyorum ancak malzemeler gerçekten çok pahalı.

Bana kalırsa masa tenisinin Türkiyede tutulmamasının nedenlerınden bırısı bu.Ebay gıbı sıtelerde mesela 10 dolar olan bir lastik türkiyede 30-40 lira. Ancak bu şekilde düşünürsem konu gene başka taraflara çekilecek.

Bu kadar pahalı olmasının nedenlerı neler mesela ülkemizde bi üretici çıksa fiyatlar ucuzlar mı ?

he bu arada rıdvan abi tahta üretiminde senden öncelik bekliyoruz :P:

Merhaba öncelikle döviz kurları konusunda ufukiyate arkadaşımızla hemfikirim.

Yüksek fiyatların temel sebeplerinden biri yüksek döviz kuru.

ikincisi en azından hobi olarak tahta üretmiş(yada üretmeye çalışmış) biri olarak tahtalar için konuşayım

Üretim sürecinin ne kadar sabır isteyen çok detaylı ve hata kaldırmayan bir üretim hassasiyeti istediğini gördüm,

dolayısiyle hassasiyet - özen - işçilik itinası - doğal olarak malzeme kalitesi artınca maliyeti doğrudan yükselmesine

döviz kurlarının da etkisiyle oldukça pahalı fiyatlara ulaşmasına sebep oluyor.

Kaldıki ma long un tahtası yok timo boll ün lastiği diyoruz bunlar futbol da messinin ayakkabısına basketbol da kobe nin ayakkabısına tekubül eder ve bence bu ayakkabılar da hiç de ucuz değiller.

Tahta üretimi için dileklerine teşekkür ediyorum ama benim kisi hobi, öyle arada üreticem 3-5 tahta...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zhang JIKE Super ZLC

Örnek olarak bu anlı şanlı tahtadan yola çıkalım...

Bizim ülkemizde ki bir satıcıda fiyat.....495,48 EUR

Presports fiyatı...................................328.71 EUR

ABD....................................................356.99 $

Buyurun yapın hesabınızı.....Türkiye de döviz olarak zaten almış başını gitmiş bir fiyat farkı var..bir de paramızın değersizliği sızlandığımız bu pahalı fiyatları karşımızda görmemize neden oluyor.

Bizdeki satıcıların internet satış fiyatları bizim için değil zaten.... başka yerlerde kendi özel ticaretleri için görüntü fiyatlarıdır..Ha bizlere de bu fiyatlardan satıyorlarsa onlar için kaymaklı ekmek kadayıfı dır..

İşin özü ..malzeme fiyatlarının bizdeki yüksekliği... paramızın değersizliğin den değil...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sayın bellek, korkarım ki o satıcı sizi kazıklıyor örnek vermek gerekirse timo boll zlf amerika fiyatı 184$ türkiye (masatenisi.com) fiyatı ₺440. 184*2= 368 den biraz fazla, kargo vesaire, satış güvenliği ve satıcının da kar ı koyulursa normal, abartılacak bir durum yok. amazon de deki ekipmanları tl ye çevirince daha yüksek rakamların bile çıkabildiğini görmekteyiz; çinden bazı ekipmanlar gerçekten ucuza bulunabiliyor ama...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence masatenisinin bu kadar pahalı olmasının nedeni butterfly dır.Markasına ve teknolojisine o kadar çok güveniyorlar ki piyasanın en pahalı ürün yelpazesi olmasına rağmen satış sıkıntısı yaşamıyor dier firmalarda bu kaliteye yaklaşabilmek için imalat teknolojisini yükseltiyor buda fiyatların artmasına neden oluyor.Yani işin özü fiyatların düşmesi için türk firma değil butterfly ın teknolojiyi biraz düşürmesi lazım.Benin düşüncem bu dur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence masatenisinin bu kadar pahalı olmasının nedeni butterfly dır.Markasına ve teknolojisine o kadar çok güveniyorlar ki piyasanın en pahalı ürün yelpazesi olmasına rağmen satış sıkıntısı yaşamıyor dier firmalarda bu kaliteye yaklaşabilmek için imalat teknolojisini yükseltiyor buda fiyatların artmasına neden oluyor.Yani işin özü fiyatların düşmesi için türk firma değil butterfly ın teknolojiyi biraz düşürmesi lazım.Benin düşüncem bu dur

Butterfly konusunda size katılıyorum adamlar muazzam ürünler yapıyorlar.(japonlara her zaman saygı duymuşumdur zaten.)

Burda birde işin içerisine marka değeri giriyor tabii..

Misalen bu konuyu okuyan herkese soruyorum:

Herkes az çok biliyor tahta ürettim filan - şimdi ben timo boll Alc nin aynısını hatta butterfly firmasının bile vay be adam bizden daha da iyisini yapmış diyeceği kadar daha iyisini yapsam,

kaç kişi gidip bunu aynı fiyatı ödeyip butterfly dan alacaktır - kaç kişi gelip ürettiğimi varsaydığımız tahtayı aynı yada 3 te 2 fiyat verip benden alacaktır.

Kaldı ki üretim maliyetleri her zaman büyük çapta üretim yapanlar için çok çok daha düşüktür.

dolayısıyla butterfly ın alc si benim ürettiğimi varsaydığımız Alc den çok çok daha ucuza malolmasına rağmen

birçok oyuncu tarafından çok çok daha yüksek fiyata düşünülmeden alınacaktır.

Marka imajı böyle birşey.

Ha bende yaparım size süper zlc Selim abi ama en az 4 ay üretim sürer en az 800-900 tl de maliyet olur şimdi kim alacak bu tahtayı 1000 küsür tl ye :)

Bir başka örnekle izah edeyim en az stiga maplewood kadar iyi, oynaması keyifli, oynanabilirliği 1.lig - süperlig hatta milli takım oyuncuları tarafından da beğenilip tescillenen

akçaağaç 5 adını verdiğim bir tahta ürettim 5 adet

ve bunların birkaçını 120 şer tl den sattım stiga maplewood fiyatı ortalama 240 tl varın gerisini siz düşünün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sayın bellek, korkarım ki o satıcı sizi kazıklıyor örnek vermek gerekirse timo boll zlf amerika fiyatı 184$ türkiye (masatenisi.com) fiyatı ₺440. 184*2= 368 den biraz fazla, kargo vesaire, satış güvenliği ve satıcının da kar ı koyulursa normal, abartılacak bir durum yok. amazon de deki ekipmanları tl ye çevirince daha yüksek rakamların bile çıkabildiğini görmekteyiz; çinden bazı ekipmanlar gerçekten ucuza bulunabiliyor ama...

Sevgili arkadaşım bu konu daha önceleri konuşulup tartışılmıştı...tartışılma sebebi de ikinci el fiyatlarındaki tutarsızlıklarından ortaya çıkmıştı..

TR den aldığın bir ürünün ikinci el fiyat karşılığı... yurt dışından aldığın aynı ürünün sıfır fiyatına denk gelmesindendi.

Bu konuyu tartışmak.... kuyuya atılan bir taşı çıkarmaya benzer..

O satıcı dediğiniz....... ortalıkta Butterfly Tr mümessiliyim diyen internette sayfası olan vede diğer (sizin örnek verdiğiniz satıcı dahil) satıcıların fiyat oluşturmasını etkiliyen bir site......

Kazıklanmak için önce almak lazım..

Lütfen karşılıklı yazmayalım..... fikirlerimizi yazalım...ki....işin içinden çıkalım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

affederseniz, ben sizin tahtayı aldığınızı düşünerek yazdım oraya; bty değil belki ama avrupa dan ucuza satılan markalar var türkiye de de. bazı ekipmanların çok fark ettiği de oluyor piyasa her yerde değişken. fikirlerimizi yazmak, güzel katılıyorum ve okumaktan zevk alıyorum fakat "işin içinden çıkalım" derken türkiye deki ekipman piyasasını bu konu mu ucuzlatacak demeden edemedim. kendi adıma daha "sohbet" bölümündeki bu konuda size "karşılık" vermeyeceğim. saygılarımla, bir hatam varsa affedin ben de fikirlerimi yazdım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu marka konusunda çok haklısınız rıdvan bey, el yapımı bir tahtanın yerini tutamaz fabrika çıkışlı aynı tip tahta; ve kalite olarak daha kalite bile olsa insanlar markayı bir güvence sayacaktır kendilerine, dünya genelinde bu kadar insan beğenmiş param boşa gitmez düşüncesi hakim, ki ben katılmıyorum; zor iş gerçekten belki de bu yüzden ülkemizde bir ekipman üreticisi yok

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tsp p-1r almayı dusunuyordum ulkemızde yaklasık 100 tl ıken tt-japan.net adlı sıtede 14 euroya buldum. jo see hyuk tahta ulkemızde 200 tl ustuyken buldugum sıtede 42 euro cıvarında.Birçok tahta ve lastıkde de benzer fıyatlar mevcut. 10 euro da kargo olarak dusunsek bıle yınede aarada cıddı fıyat farkı var gıbı. Aslında masa tenısı ulkemızde de yeterınce yaygınlassa sanırım satıcılarda surumden kazansa fiyatlar bugun kı fıyatların altında olur gıbı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

turkiyedeki sirkulasyonun az olması nedeniyele satıcıların fiyatları biraz yuksek tutmaları ve birkac markanın fiyatlarını daha da abartması son kullanıcı maliyetleri arttırıyor tabi. buna herhangi bir cozum yok mumkun oldugunca buralarda olan urunleri bizim satıcılarımızdan almak uzun vadede fiyatları biraz dusurecektir.

masatenisi zaten normalden daha pahalı bir aristokrat sporu.

futbolda ayagınıza krampon gecirip (50 tl den baslayan fiyatlara) bir de tozluk taktınız mı isiniz biter ya da basketbolda bir tek ayakkabı alırsınız yeter ancak masatenisinde ekipmanınız da oldukca yuklu bir maliyet olusturuyor bugun en "baslangıc" raketi dedigimiz sey bile 150-200 tl gibi bir rakama geliyor. buna normalden pahalı olan salon ayakkabınızı da ekleyince sonuc sahane oluyor :P

timo boll zlf amerika fiyatı 184$

timo boll zlf 138$ yurtdısında, butterfly urunleri ulkemizde ekstra pahalı satılıyor nedenini bilemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

affederseniz, ben sizin tahtayı aldığınızı düşünerek yazdım oraya; bty değil belki ama avrupa dan ucuza satılan markalar var türkiye de de. bazı ekipmanların çok fark ettiği de oluyor piyasa her yerde değişken. fikirlerimizi yazmak, güzel katılıyorum ve okumaktan zevk alıyorum fakat "işin içinden çıkalım" derken türkiye deki ekipman piyasasını bu konu mu ucuzlatacak demeden edemedim. kendi adıma daha "sohbet" bölümündeki bu konuda size "karşılık" vermeyeceğim. saygılarımla, bir hatam varsa affedin ben de fikirlerimi yazdım...

Şahsıma karşı kusur işleyecek bir imalı bir yazınız yok...özür dilemenize hiç gerek yoktu..yaptıysam bir hata sizde benim kusuruma bakmayın diyeyim ödeşelim..

Birbirimizin fikirlerine hoş görü ile bakalım ...Sadece fikilerimizi yazalım diye bu yazıyı yazdım......

Benim fikrim doğru sizin ki yanlış diye bir ortam oluşmasın diye ..

Karşılıklı bu tür konularada tartışmalar ..atışmalara dönüyor..Ne konu kalıyor ne çözümü oluyor sadece üyeler birbirine giriyor..Tatsız bir ortam oluşuyor..

Yazalım ki bilgilenelim....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tüm markalar dünya piyasa fiyatının neredeyse 2 katına satılıyor en az. boş boş yorumlar yazıp kendimizi kandırmayalım bu konuda

ancak dükkan işletmenin nasıl maliyetli bir şey olduğunu da unutmamak lazım. internet üzerinden satış yapmak daha ucuza geliyor ancak bizim dükkancıların hem dükkanları ve bu malları sergiledikleri internet siteleri var. Belki sadece internet sitesi üzerinden satış yapıp dükkanı kapatsalar daha ucuza mal edebilirler. ek olarak yüksek kdv var ki 100 liraya satılan malzemenin fiyatı 120 ye çıkıyor.

neyse tek derdimiz bu olsun mesela benim 5400 tl lik bir sağlık sigortası borcum varmış devlete, sağlık hizmetlerinin hiçbirinden faydalanmadığım halde. 2 senelik borç bu faiziyle beraber. 2 senede 100 liradan hesaplasak 54 kere özel hastaneye giderdim keyif için 10 tane üst üste tomografi çektirirdim burnumu alıp afedersiniz bi tarafıma diktirirdim .. sokağa atacak bol para var ya bende..

benim izlediğim yol şu eğer çok ucuza alabiliyorsanız (çünkü yurt dışı sitelerinde hemen her gün başka bir kampanya var) dışarıdan alın ama 15-20 lira fark için gidip oralardan almayın, malzeme satanlar da evlerine ekmek götürebilsinler.

başta masatenisi com olmak üzere(çünkü adı geçti) bütün malzeme tedarikçilerine kolay gelsin diyorum onların da işi zor.

not: ayrıca tedarikçilerimiz yüz yüze alışverişte bazen hatırı sayılır indirimler de yapıyorlar. malzemeyi alan kişi de gülümsüyor satıcı da. bunu hatırlatmak isterim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..