Jump to content
Masatenisi.org Forum

Pahali Esittir Kaliteli?

Recommended Posts

Bir cok pahali ve unlu marka var ornegin stiga ve butterfly gibi bunun yaninda friendship gibi uygun ve insanlar tarafindan begenilen markalarda var. Peki bunlarin farki ne pahali ve unlu olmak kalitenin gostergesimi yoksa bu markalara bu kadar para vermeye gerek yokmu. Hem lastik hemde tahta bazinda cevap yazarsaniz sevinirim. Selametle..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pahalı=Kaliteli ya da Ucuz=Kalitesiz demek yanlış olur. Burada asıl mevzu marka olmakta. Mesela masa tenisiyle çok ilgisi olmayan bir insana Butterfly'ı sorun bilir. Ama Friendship ya da Yinhe'yi sorsanız bilmez. Bir başka sektörden örnek verirsem daha açıklayıcı olur sanırım. Yaklaşık 3 yıl tekstil sektörünün içerisinde yer aldım. Puma adına üretim yapan bir tekstil firmasıydı bu. Ben idari çalışandım, üretim süreci ile çok alakam yoktu ama az çok maliyetleri falan bilirdim. Basic bir tshirt'ün toplam maliyeti 3 TL civarındaydı. Ama üzerine basılan etiketler genelde 40-50 dolar arasında değişirdi modeline göre. Şimdi o tişörtün işportada satılan 5-10 TL lik tişörtten ne farkı var? Hiçbir farkı yok. Belki işportada satılan tişörtler daha bile kaliteli olabilir. Ama marka olduğunuz zaman üzerine hangi fiyatı basarsanız basın alınır. Masa tenisi ekipmanları için de durum pek farklı değil anlayacağınız. Zaten tahta ve lastik üreten fabrikalar genelde Çin'de yer alıyor ve çoğu marka ürünlerini burada üretiyor. Tek fark, üzerine bastığınız marka ve markaların hitap ettiği oyuncu kitlesi. Belki adı sanı duyulmamış bir markanın herhangi bir tahtası veya lastiği Butterfly ya da Stiga'nınkinden farksız ama algımız bize hep pahalının iyi ve kaliteli olduğunu direttiği için diğer markalara pek itibar etmiyoruz. Belki sırf gösteriş için alıyoruz, belki ucuz diye vardır bir illeti diyoruz ama bir gerçek var ki işimizi görecek ve ucuz olanı almak yerine hep pahalı olanı alıyoruz. Çünkü para bize batıyor :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Marka bazında şu iyidir, bu kötüdür diyemem. Ama ortalama bir avrupa-japon lastiğinin fiyatının 100-150 TL civarında değiştiği şu ortamda fiyatı 10-20 dolar arası değişen her lastik ve 30-40 dolar arası değişen her tahta iyidir ve fazlasıyla iş görür. Ekipmana fazla takılmamak gerektiğini anlamanız için bolca ekipman denemeniz gerekiyor. Gün geldiğinde farkedeceksiniz ki oyunu oynayan sizsiniz, ekipman değil. Bir bakmışsınız 100 liralık raketle 500 Liralık raketten daha iyi oynar hale gelmişsiniz. Bunu kavradığınız gün masa tenisi oynamak sizin için daha eğlenceli ve keyifli bir hale gelecektir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..