Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bu Nasıl Alışveriş...

Burak 06-86

Recommended Posts

Geçen hafta arkadaşım Gökhan Çakır sitemizde hacias nickli kullanıcının rosewood tahta sattığını görmüş ve tahtayı almak için bu kullanıcıyla konuşmuş. Kendi aralarında fiyat olarak anlaşmışlar. Fakat geçen hafta perşembe günü arkadaşım tahtanın parasını havale etmesine rağmen tahta ve bu hacias nickli kullanıcı ortada yok.

Ne telefonuna bakıyor ne de mesajlara cevap veriyor. Ancak forumdaki konuşmalarında hacias parayı gönderdiğin anda tahtayı gönderirim demiş. Ben böyle kullanıcıların forumda satış yapmasına karşıyım ve site adminlerinin böyle kullanıcılara karşı bir önlem almasını istiyorum.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun Burak. Olay üzücü tabii. Buna benzer birkaç olay daha yaşanmıştı forum üzerinden yapılan alışverişlerde. Şahit olmuş ve olayın mağdurları sevdiğim insanlar olduğu için elimden gelen yardımı yapmaya çalışmıştım. Ama insanlar çiğ süt emmişse söylenecek ve yapılacak çok fazla bir şey yok. Tanıdık ve bildik üyelerden alışveriş yapmak, ya da bu işi sahibinden, gittigidiyor gibi ödeme onayı gerektiren siteler üstünden halletmek bu tarz olayların önüne geçecektir. Bu konuda site yönetiminin de yapacağı çok bir şey olduğunu sanmıyorum. En fazla banlarlar ya da hukuki sürecin işlemesi noktasında kullanıcının ip adresini gereken mercilere iletirler. Ama bunun dışında yönetimin bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum. Bize düşen alışveriş yaparken daha dikkatli olmak ve bu tarz olayların yaşanma ihtimalini en aza indirgemektir. Bana kalsa site üstünden ekipman satışı yapılması da doğru değil ama bu konuda son karar yönetimin. Bu tarz olayların önüne geçebilmenin tek yolu site üstünden ekipman satışının yasaklanması olacaktır. Naçizane fikrim budur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O tel numarasi ile savciliga bir dilekce verilirse o telefonlara cikmayan arkadasi ifade vermeye karakola cagirirlar sonra da hakkinda dolandiriciliktsn dava acilir. Telefon numarasinin yaninda ip'den de cok rahat iz suruluyor. Polis gelir sizi bulur. Avukatım, internetten birini bulmak o kadar kolay ki aklınız şaşar. Bu isler oyle şaka değil, bir kere dilekce verildigi zaman da sikayetten vazgecilse bile fayda etmeyebilir. Abuk subuk malzemeleri buradan satarim veya parayi alir kaybolurum diye dusunenler akillarini baslarina toplasinlar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bilişim suçları ile mücadele arttı. ip adresini alın, telefon numarasını da ip adresiyle birlikte savcıya gönderin. Ödeme yaptığınız banka hesabını da bunlarla beraber gönderin. Dolandırıcı bulunacaktır.

Bence forumda e-ticaret puanı olmalıdır. Türkiye'nin tanınmış ticaret forumları bu sistemi kullanıyor.

Not: Yazı genel bir açıklamadır. Bahsi geçen kişinin dolandırıcı olup olmadığı hakkında bilgim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bilişim suçları ile mücadele arttı. ip adresini alın, telefon numarasını da ip adresiyle birlikte savcıya gönderin. Ödeme yaptığınız banka hesabını da bunlarla beraber gönderin. Dolandırıcı bulunacaktır.

Bence forumda e-ticaret puanı olmalıdır. Türkiye'nin tanınmış ticaret forumları bu sistemi kullanıyor.

Not: Yazı genel bir açıklamadır. Bahsi geçen kişinin dolandırıcı olup olmadığı hakkında bilgim yok.

Aynen katılıyorum. Malzeme satan arkadaşların puanı olmalı. Ben de siteden kırık veya çatlak tahta satan arkadaşları duydum. Hatta uyardım. Bu tür kişiler forumdaki alışveriş olaylarını şüpheli duruma getiriyor.

NOT: Arkadaşıma sordum hala dönüş yapılmamış.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Son durumu merak eden arkadaşlar için not düşeyim kişinin kendisinden hala haber alınamıyor. Ger dönüş yapmıyor.

bence daha fazla yorum yapmayalım.

Gerçekten kötü niyetli birisi de olabilir, ama belki de elde olmayan sebeplerden dolayı yanıt veremiyor da olabilir.

Ne olursa olsun herkes bu konudan ders çıkarmıştır umarım. Uzatmanın fazla bir yararı olmayacak gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer olayın bu şekilde kapanmasını istemiyorsanız savcılığa suç duyurusu yapmak daha mantıklı bence. Hatta gerekli. Dolandırıcılık dışında bir durum varsa ortaya çıkar. Eğer dolandırıcılık durumu varsa bu da ortaya çıkar ve belki başkalarına da yapmasına engel olmuş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arkadaşa (Ömer Kaya)6 ay önce bir tahta gönderdim.Fakat henüz parasını ödemedi.mesajlara da cevap vermiyor.En azından tahtayı geri göndermesini isteyeceğim.Uzun zamandır foruma da girmediğini görüyorum.Başka bir isimle giriyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Demek ki kayaomer ve hacias nickli şahıslar aynı şahıs. Çünkü bu kadar tesadüf olmaz. Edirneli olması, aynı tahtayı satıyor olması, iki Gökhan'a da aynı şeyi yapması dolayısıyla bu kişinin Ömer Kaya olduğu kesin bence. Tel. numarası 0543 377 10 88 Forumdaki mesajlarından birinde kendisi yazmış. Bir insan aldığı tahtanın parasını 6 aydır ödemiyorsa her türlü küfürü hakediyor demektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benden de nisan ayında satışa koyduğum rosewood xo yu istemişti ancak vazgeçmişti... mail adresini almışım sadece belki işe yarar..maildeki isimle nickindeki isim biraz çetrefilli geldi şimdi ama o zaman hiç dikkat etmemişim.. yine de günahını almayalım..

bomalley_furkan@hotmail.com

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Olayı buradan uzatmanın bir anlamı kalmadı. Çünkü iş yanlış yerlere gidecek gibi gözüküyor. Olayla alakası olmayan insanlar zan altında kalıyor bence. Forum buluşmasını Edirne'de düzenlemeyi planlayan arkadaş Ömer Kaya, nicki de kayaomer. Yani hacias adlı kullanıcı ile bir alakası yok bildiğim kadarıyla. Bu söylediğin ciddi bir iddia Burak. Çünkü emin olmadan söylediğin şeyler yüzünden olayla alakası olmayan insanlar zan altında kalabilir ki bu kaş yapayım derken göz çıkarmak olur. Şu saatten sonra tek yapılacak şey yöneticilerle özel mesaj yoluyla irtibata geçip olayı resmi merciler yoluyla halletmek olacaktır. Herkes gereken dersi çıkardı zaten bu konudan. Çünkü yazılan her yeni mesaj olayın boyutunu değiştiriyor gördüğüm kadarıyla.

Çağan haklısın ama ben konuyu açtığımda Bora bana facebooktan bu kişinin Edirnede forum buluşması yapmayı teklif eden kişi olduğunu söylemişti. Yazılarımda belirtmemişim kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..