Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bu Nasıl Alışveriş...

Burak 06-86

Recommended Posts

Burağa o bilgiyi veren ben değilim, hacias'ın kullandığı hesap numarasının sahibi söylemiş. Zaten daha sonradan ip adresini incelediğimde hacias, kayaomer ve Asparas1 kullanıcı isimlerinin, aynı ip adresiyle foruma giriş yaptığı tespit ettim. hacias üye ismiyle, 15-20 temmuz tarihlerinde forumdan başka birine rosewood xo satmış. (satış sorunsuz gerçekleşmiş) fakat her nedense, o tarihlerden birkaç ay önce gökhan egemen'den aldığı tahtanın parasını ödememiş. bu sefer de gökhan çakır'dan parayı alıp, tahtayı göndermemiş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu olay herkese ders olmalı ama iş sadece bu insanları ifşa etmekle bitmiyor. Forum üzerinden yapılan çoğu alışveriş ticari ahlaktan uzak yapılıyor bana kalırsa.

-Satışa konulan her ürünün bir ya da birden fazla resmi ilan içeriğinde yer almalı.

-Ürünün durumu, kullanım süresi gibi bilgiler açıklama kısmında belirtilmeli.

-Ve en önemlisi de ürünün fiyatı kesinlikle ilanda yer almalı.

-Fiyat belirlenirken ürünün ikinci el oluşu, ya da durumu göz önünde bulundurulmalı. 3-5 ay kullanılmış lastikler, ya da vuruk içindeki tahtalara sıfır fiyatına yakın fiyatlar yazılmamalı.

-Forum üstünden 100'e alınan bir ürün ertesi gün başkasına 120-130 Tl' ye satılmamalı!

Ben şahsen fiyatı yazılmayan ürünleri şaibeli buluyor, satıcıları ise şark kurnazı olarak değerlendiriyorum. Madem bir ilan verdin, fiyatını da yaz ki insanlar ona göre değerlendirip geri dönüş yapsın. Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar kandırmaca içerebilir ve alıcılar bu durumdan mağdur olabilir. Bilhassa bu sporda yeni olanlar ve ekipmanları fazla bilmeyenler. Alan razı satan razı demek işin kolayı, zor olansa kimseyi mağdur etmeden ticari ahlak kuralları çerçevesinde bir alışveriş ortamı sağlayabilmek. Velhasıl kelam gözünüzü dört açın, şark kurnazlarına fırsat tanımayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu olay herkese ders olmalı ama iş sadece bu insanları ifşa etmekle bitmiyor. Forum üzerinden yapılan çoğu alışveriş ticari ahlaktan uzak yapılıyor bana kalırsa.

-Satışa konulan her ürünün bir ya da birden fazla resmi ilan içeriğinde yer almalı.

-Ürünün durumu, kullanım süresi gibi bilgiler açıklama kısmında belirtilmeli.

-Ve en önemlisi de ürünün fiyatı kesinlikle ilanda yer almalı.

-Fiyat belirlenirken ürünün ikinci el oluşu, ya da durumu göz önünde bulundurulmalı. 3-5 ay kullanılmış lastikler, ya da vuruk içindeki tahtalara sıfır fiyatına yakın fiyatlar yazılmamalı.

-Forum üstünden 100'e alınan bir ürün ertesi gün başkasına 120-130 Tl' ye satılmamalı!

Ben şahsen fiyatı yazılmayan ürünleri şaibeli buluyor, satıcıları ise şark kurnazı olarak değerlendiriyorum. Madem bir ilan verdin, fiyatını da yaz ki insanlar ona göre değerlendirip geri dönüş yapsın. Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar kandırmaca içerebilir ve alıcılar bu durumdan mağdur olabilir. Bilhassa bu sporda yeni olanlar ve ekipmanları fazla bilmeyenler. Alan razı satan razı demek işin kolayı, zor olansa kimseyi mağdur etmeden ticari ahlak kuralları çerçevesinde bir alışveriş ortamı sağlayabilmek. Velhasıl kelam gözünüzü dört açın, şark kurnazlarına fırsat tanımayın.

Çağan bunlar bile yapılsa forumda bilmem kaç aydır kullanılan malzemelere 2 gün oynandı şeklinde ilan verenler var. Bence bunlarda kesin çözüm değil ama yapılması mutlaka gerekli olan şeyler ;)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

forumdaki insanların böyle konularda centilmenliğine ve sabrına hayranım. şimdi safa gördüğün üzere zincirleme dolandırıcılık söz konusu. kayaömeri bulmak da iş değil bu dolandırıcılığa maruz kalan arkadaşların karakola gidip bir dilekçe vermesine bakar bu iş. (ya da bir avukata gidebilirler dilekçe bile yazmalarına gerek kalmaz gerisini avukat halleder.) böyle olduğunda o mahkeme celbi de kayaömeri zaten şıp diye bulur. arkadaşlar bir raket için arkadaşın geleceğini yakmak istemiyorlar bu açık

ben olsam çoktan harekete geçmiştim(bu da benim böyle konulardaki tavrım, bende de böyle şeylere karşı hoşgörü yok mesela)

şimdi kayaömerin babasının abisinin vs iyi insanlar olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu olsun(*******ından korktuğu için zaten ailesine birşey söyleyememiştir bu konu da buraya kadar uzamıştır büyük ihtimalle)

sen doğrudan bu "arkadaş"ı bul gelsin foruma gereken özürleri dilesin telafi etmesi gereken her ne ise birer birer telafi etsin (durumu olmayabilir, bu kadarını tolere eden insanlar bir süre daha bekler zaten)

diğer yandan bu şizoid oğlanın da bir an önce tedavisi başlasın. raket parasını yemiştir raketi kırmıştır vs bir şeyler talihsizlik sonucu olabilir ama böylesi bir sorumsuzluk talihsizlikle açıklanamaz. neyse masa tenisi geleceği olsun elden giden çok daha vahim sonuçlanabilirdi olaylar.

Bora tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arada belirteyim ben avukatım. Bu vatandaşı savcılığa vermek çok kolay, ğolis gider ifadesini alırvsavcılığa sevk eder. İp no'dan ve tlf no'dan da ad soyad adres, vukuatlı nüfus kaydı çıkartmak da çok kolay. Bunların hepsi çok kolay. Talep olursa 5 dakikamı alır. Bu vatandaşımız iyi düşünsün, kendisi umrumda olmaz ama ailesine üzülürüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Daha önce "kayaomer, hacias ve Asparas1" kullanıcılarının aynı ip adresiyle foruma giriş yaptığı tespit edilmişti. Şimdi bu zincire, foruma dün üye olan "farukalkan" kullanıcı ismi dahil oldu. 9 Ekim saat 20:00 sularında ekipman satanlar bölümüne 2 adet tahta ilanı koymuş ve bunlardan birisi meşhur 2. el rosewood. Bahsı geçen 4 hesap an itibariyle banlanmıştır. Lütfen alışveriş yapmadan önce karşınızdakinin güvenirliğinden, doğru bilgiler verdiğinden emin olun. Alışveriş öncesi mutlaka telefon ile görüşün. Sahtekarlık durumlarında ise hemen durumu forum yönetimine bildirin. Kişiyi savcılığa şikayet edecekseniz forumdaki mevcut bilgilerini isteyin. (mail adresi, ip adresi, diğer mevcut bilgiler vs.)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tarz olayların önüne gecmek adina bir onerim olacak. Forum zaten herkese acik, yani uye olan olmayan herkes tüm forumlara ulaşabiliyor. Kisa vadede üye alimi kapatilsin diyorum bu yüzden. Dönemsel uye alimi yapilirsa ve referans sistemi getirilirse kimse elini kolunu sallaya sallaya uye olamaz ve uyeleri dolandiramaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Daha önce "kayaomer, hacias ve Asparas1" kullanıcılarının aynı ip adresiyle foruma giriş yaptığı tespit edilmişti. Şimdi bu zincire, foruma dün üye olan "farukalkan" kullanıcı ismi dahil oldu. 9 Ekim saat 20:00 sularında ekipman satanlar bölümüne 2 adet tahta ilanı koymuş ve bunlardan birisi meşhur 2. el rosewood. Bahsı geçen 4 hesap an itibariyle banlanmıştır. Lütfen alışveriş yapmadan önce karşınızdakinin güvenirliğinden, doğru bilgiler verdiğinden emin olun. Alışveriş öncesi mutlaka telefon ile görüşün. Sahtekarlık durumlarında ise hemen durumu forum yönetimine bildirin. Kişiyi savcılığa şikayet edecekseniz forumdaki mevcut bilgilerini isteyin. (mail adresi, ip adresi, diğer mevcut bilgiler vs.)

Bu arkadaşın IP'si sabit mi?

Çok az kişi sabit IP kullanıyor.

Bu 4 hesap esnasında hiç mi modem kapanmadı, elektrikler kesilmedi... İlginç.

Demekki sabit.. Eee.. Sabit IP'le de bunu yaparsan çekeceksin cezanı...

Farklı IP olsa da fazla bir fark yok ama bu kadar da bariz olmazdı....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 months later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..