Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kısa Pütürle Defans Için Uygun Lastikler

cagan

Recommended Posts

Radikal bir karar aldim ve defans olmaya karar verdim. Fakat uzun pütür kullanmak istemiyorum. Nedeni de alışma suresinin uzunlugu ve kontrol sorunu. Birkac kez denedim fakat bana pek uygun gelmediler. Fakat kisa puturle backhand tarafindan kesmek sanki daha kolay benim icin. Yuto Muramatsu ve Cin'li bir oyuncu daha kisa puturle defans yapiyordu sanirim. Bu is icin en uygun kisa putur hangisidir acaba? Ucuz yollu olmasi ilk tercihim cunku pahali bir lastige para vermek istemiyorum deneme surecinde. Tavsiyelerinizi bekliyorum efendim. Bilhassa Ahmet (Sözmen) abiden :(

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Arkadaşlar,

Bende kilo alımı ve ağır hareketlerimi kapatmak için backhand'ime daha etkili iş bitirici bir lastik takmak için pütür işine girdim. İlk pütürüm TSP alpha 3 oldu ve gayet rahat kullandım fakat daha etkili isabetler için hareketi de tam oturtamadığım için OX kısa pütür aldım 729 Dr Evil...

Çok memnunum iyi ki geçmişim diyorum zira yakında toplar değişince, az spinli olan PVC olanlar gelecek o zamanda pütür kullanmanın daha avantajlı olacağını düşünüyorum

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben masa basi oynamayi dusunmuyorum. Acik masa defans yapmayi planliyorum. Sanirim bu is icin kalinligi 1.0 mm den fazla olmayan ve spin kabiliyeti orta-ust seviyede bir kisa putur kullanmak gerekiyor. Cunku kisa puturun uzun putur gibi falsoyu geri iletme sansi yok. Bu yuzden spin kabiliyeti ne kadar iyiyse o kadar etkili kesebilirim diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çağan youtubede Taner Özgür-İsmail kuşoğlu maçı var ben beceremedim buraya kopyalamayı sanırım sen bizim Taner gibi oynamak istiyorsun..Gerçekten hakkını verebilirsen çok etkili bir oyun tarzı örneğin bu maçtaki rakibi İsmail yeni jenerasyonun iyi oyuncularındandır yani milli takım kamplarına falan devamlı çağrılır Türkiyede devamlı ilk 16 nın içerinde gezinir ama Tanerin karşısındaki acizliği çok bariz....Taner 1.ligde Altayda oynuyor bu sene oynarmı bilmiyorum İstanbulda maçlar olduğunda takip edersen kendisi sana yardımcı olur...Görüşmek üzere...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Radikal bir karar aldim ve defans olmaya karar verdim. Fakat uzun pütür kullanmak istemiyorum. Nedeni de alışma suresinin uzunlugu ve kontrol sorunu. Birkac kez denedim fakat bana pek uygun gelmediler. Fakat kisa puturle backhand tarafindan kesmek sanki daha kolay benim icin. Yuto Muramatsu ve Cin'li bir oyuncu daha kisa puturle defans yapiyordu sanirim. Bu is icin en uygun kisa putur hangisidir acaba? Ucuz yollu olmasi ilk tercihim cunku pahali bir lastige para vermek istemiyorum deneme surecinde. Tavsiyelerinizi bekliyorum efendim. Bilhassa Ahmet (Sözmen) abiden :(

Defans olmak için illa bir tarafta pütür kullanmak şart mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence yok. Ama defans diye tanimlanan tum oyuncular en az backhand tarafinda puturlu lastik kullaniyor. Sadece top kesen, blok yapan, kisacasi topun oyunda kalmasini on planda tutan oyuncuya da defans diyebiliriz. Mesajimda belirttigim oyuncular gibi bir defans oyuncusu olmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

RITC 802

RITC 799

GLOBE 889-2

DHS Sharping

TSP Spectol

eacheng, Japsko, iruiru ve zeropong.com'a bakabilirsin.

0.6, 1.0 ve 1.5 luk süngerler kullanmak

all , en hızlı all+ tahtalar ( Matsushita Pro, Defence Pro, Victas Koji Matsushita, Donic Defplay Senso, Joo Se Hyuk, Nittaku Haneyoshi... özellikle willow tahtalar süngerli kısa pütürle çok uyumlu oluyor, Nittaku Resist, Butterfly Defence II, yeni çıkan Defence III, Darker

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çağancım merhaba,
Sorunu yeni gördüm. Sorduğun soru vesilesi ile anti topspin konusuna giriş yapacağım.
Şu sıralar anti lastik (Nittaku Best Anti 1,8 mm) deniyorum. Daha önce birkaç farklı anti deneyimim olmuştu. Bugün şunu anladım ki, antiden antiye fark var. Bir tane anti kullanıp da anti işe yaramaz demek yanlış bir davranış olur. Bu yanlış davranışı ben ve bir çoğumuz yaptık, yapıyoruz. Özellikle antinin bozucu olmadığı, pütürün daha çok bozduğu gibi görüşler var. Denemeden karar vermemek lazım.

Ben sadece Nittaku Best Anti ile yapılabilenleri tarif edeceğim. Göztepe Veteran derneğimizde birkaç kişi şu anda deniyoruz.

Uzaktan kesme :
Uzaktan kesme işinde en az uzun pütür kadar başarılı ve topu ne kadar kestiği belli olmuyor. Bazen çok dolu, bazen az dolu toplar gönderiyor. Arka arkaya ikinci ya da üçüncü spini çekebileceğini düşünen kendine güvenen rakip bir sonraki denemesinde topu ağa takabiliyor. Ya da ağa gitmesin diye biraz daha sağlam asılıp bu defa dışarı gönderebiliyor. Rakipten gelen topspinleri anti ile uzaktan kestiğimizde topu uzun pütür kadar dolduramıyor kanısı kesinlikle doğru değil. Topspinli topu kestiğimde topu yüksek bile versem (ağın dibine bırakmadıkça) şut ya da ikinci spini ağa takan tecrübeli arkadaşlarım oldu. Pütürden sonra daha fazla şut yemeye başladım, ya da daha rahat spin çekmeye başladılar gibi bir durum kesinlikle yok.

Blok / şut :
Masa içi bloklar çok başarılı. Açısına alıştığın zaman çok rahat blok yapıyorsun ve en az kısa pütür kadar rahatsız eden bir bloğa sahip. Uzun pütürle masa içi bloğu bu kadar kolay yapamazsın, bununla blok yapmak kısa pütür kadar hatta bazen daha da kolay. Çünkü kısa pütürde yumuşak topspinlerin falsosundan etkilenip topun uçup gitme riski var. Antide bu risk çok daha düşük. Fast spinlere blok yapmak da zor değil. Rakibin bitirme amaçlı yaptığı spinleri bile blok yaparak içeri ölü bir şekilde bırakmak mümkün.

Flip (top açma) ve spin :
Geçenlerde robotu kurdum ve kesiğe ayarladım. Robotun kesikleri insan kesiği gibi değildir, aşırı dolu gönderir. Bu aşırı kesik topları topun altından saat 7 noktasından yukarı doğru hafifçe ittirdiğimde o kadar kesik topları karşıya bu kadar rahat nasıl gönderdiğime bizzat kendim şaşırdım. Rakipten gelen bol falsolu uzun servislerde küçük bir bilek hareketiyle (çektirmeden) flip yaparak topu karşıya rahatlıkla gönderebiliyorum. Hata yapmıyor muyum ? Tabi ki yapıyorum :) Ama bana bunu yapabileceğim konusunda güven verdiği için korkmadan yapıyorum ve o flip yaptığım top öyle bir ölü top ki özellikle de rakibin beklemediği bir noktaya yaptığın anda sayı senin gibi birşey.

Nittaku Best Anti ile spin yapmak da mümkün. Topu biraz süngere gömdürerek, topu çektirdiğim zaman karşı tarafa boş bir spin gönderiyorum. Bazen rakip benim FH spinlerime kendini hazırlıyor ve ne kadar enerjili çekersem çekeyim rahatlıkla blok yapabiliyor. Böyle bir durumda raketi çeviriyorum ve FH spini anti ile yapıyorum. Topa fileyi aşırtarak bir bombe veriyor (sanki spinden kaynaklanan bir bombeymiş gibi) ama topun üzerinde neredeyse spin yok gibi. Rakip bloğu koyduğu an top ağın dibinde. BH ile de spin yapmak mümkün ancak rakibi alıştırmamak lazım. Örneğin 10 tane topu keserek oynadıysam 1 tanesinde spin yapmam lazım ki rakip o an böyle bir vuruşu beklemediği için şaşırarak hata yapmalı ya da can havli ile topu içeri göndermek isterken yüksek (şutluk) top bırakmalı. Flip hareketi ise masa başında her zaman yapılabilir, çünkü her defasında ölü top gönderiyor.

Servis karşılama :
Pütüre oranla daha rahat servis karşılamaya başladım. Rakibin servisi uzun olursa uzaktan kesiyorum. Topu yükseltmeden karşı tarafa gönderebildiğim için (pütürde bu her zaman kolay olmuyor) tek top ataktan (başka bir deyişle third ball'dan) korunmuş oluyorum. Zaten rakibin tek top yapmasını engellemeyi öğrendikçe oyunun kaderi değişiyor. Rakibin oyunu yavaşlıyor, dikkatli oynamak isterken daha yavaş vuruşlar yaparak bu defa size kontr-atak şansı veriyor. Rakip eğer kısa boş servis atarsa bir adımda masaya yaklaşıp antiyle blok yapar gibi topu kısa ve ölü bırakmak mümkün. Tabi bu tarz bizi avlamaya yönelik kısa servislerde topu uzak köşeye uzun bir şekilde ittirmek (push) de rakibin dengesini bozar. Burada önemli olan her defasında farklı şekillerde karşılama yaparak rakibin emin olmasını engellemek.

Ben şahsen, Şu anda anti lastikten uzun pütüre geri dönmeyi düşünmüyorum. Çünkü anti ile büyük bir kontrol elde ettiğimi düşünüyorum. Antiye geçişi de çok yadırgamadım. Başlarda biraz yavaş geldi ama şimdi alışmış durumdayım. Ne zaman ittirmem ve topa güç vermem gerektiğini, ne zaman hafifçe dokunmam gerektiğini biliyorum.

Kısa pütürle uzaktan defansı denedim. Çok kolay birşey değil. Falsolardan etkileniyor. Servis karşılamak uzun pütür ya da anti kadar kolay değil. Sanki az tutan bir düz lastikle oynarmış gibi. Bilmiyorum belki de uzun pütürden sonra bir anda zor gelmiş olabilir.

Senin bu sorun vesilesiye, forumda uzun pütür kullanan ve kontrol sorunu yaşayan herkese anti seçeneğini de düşünmelerini öneriyorum. Sorularınız olursa her zaman yanıtlamaya hazırım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili Çagan kısa pütürle uzaktna defans zor iş, defans oyunu içinde en zevk veren oyun tarzı da uzak oyun açıkçası. ama rakibin topu ittirip kaktıran bir adamsa çok cabuk olmak ve değişik staretejiler uygulamak gerekiyor. işte taner de tam bunu yapıyor. kilosuna ragmen inanılmaz hareketli ve çok fazla sayıda stratejisi var. raketi elinde fırıl fırıl çeviriyor ve her iki yüzüde atış açıları yakın gibi ( yani bir üzde çok atan bir yüzde ox kullanmıyor) bir yüzde tackiness chop 1.5, bir yüzde feint long 1.1 kullanıyor. benim ide deal oyuncum odur. ama ahmet sozmen de fena değil hani. sanırım bu yeni japon defansçıda kısa pütürle yapıyordu ama bence sen geciic heveslere kapılma. keyif almana bak.

fakat bir de şu varki ben kazulet gibi oynamam ragmen pütüre geçtikten sonra daha hareketkli ynamaya başladım. her topu forhandime almak için. daha çok tembellki edeceksen hiç geçme

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorumlar icin herkese tesekkur ederim, ozellikle Ahmet abiye. Aslinda benim asill amacim topu oyunda daha cok tutabilmek. Kisa puturle backhand tarafindan oyunu idare etmek ve forehand ile atak yapmak. Klasik bir defans olup iki taraftan kesmeyi dusunmuyorum. Panagiotis Gionis, Wang Yang ve Hou Yingchao tarzi bir oyun oynamak dusuncesindeyim. Birkac denemem olmustu ve hem daha keyif aldigimi farkettim hem de atak yapmak icin daha uygun firsatlar bulabilmistim. Belki de beceremem ama denemeye deger diye dusunuyorum. Kombi siparisimi de verdim. Sanwei defence tahtaya forehand donic akkadi taichi 2.00 mm ve backhand globe 889-2 1.0 mm. Hem ucuz yollu oldu, pisman olur karar degistirsem de kenarda durur sikinti olmaz. Deneyip gorecegim ø

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorumlar icin herkese tesekkur ederim, ozellikle Ahmet abiye. Aslinda benim asill amacim topu oyunda daha cok tutabilmek. Kisa puturle backhand tarafindan oyunu idare etmek ve forehand ile atak yapmak. Klasik bir defans olup iki taraftan kesmeyi dusunmuyorum. Panagiotis Gionis, Wang Yang ve Hou Yingchao tarzi bir oyun oynamak dusuncesindeyim. Birkac denemem olmustu ve hem daha keyif aldigimi farkettim hem de atak yapmak icin daha uygun firsatlar bulabilmistim. Belki de beceremem ama denemeye deger diye dusunuyorum. Kombi siparisimi de verdim. Sanwei defence tahtaya forehand donic akkadi taichi 2.00 mm ve backhand globe 889-2 1.0 mm. Hem ucuz yollu oldu, pisman olur karar degistirsem de kenarda durur sikinti olmaz. Deneyip gorecegim ø

Çağan sen gene aldığın kombini dene ama eğer asıl maksadın topu oyunda çok tutmak ise çift taraflı düz lastik ile oynayan istediği anda çift taraftanda hücum yapabilen top taşıma ustaları Muzitani,Saive,Süss,Roko tosiç gibi oyuncuların tarzıda müthiş zevk verir hem sana hem rakibine seyir zevkide cabası aklında bulunsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir de Murat Eriş var bu tarzın ustalarından :).

Şimdi Emre beyin bu iltifatını üzerime alıcaaaaaaaaaaaam büyük gelecek şahsen ben daha değil usta kalfa bile değilim.Ha yok bide benim meşhur olan adaşım var onu kastetdi diyecem ama oda bildiğim kadarıyla agrasif iyi bir hücum oyuncusu... e bu durumda ben genede bu iltifatı ikimiz adına kabul edip kendisine teşekkür ederim...Ben şimdi bu gazla bu akşam İzvete gider ortalığı dağıtırım Alimallah :dans: ......

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Rakedim elime ulaştı. Geçen gün Bayrampaşa'da sadece 5 dakika deneyebilmiştim, bugün Ups turnuvasında tam anlamıyla test etme şansı buldum. İyi bir kombinasyon olduğunu söyleyebilirim. Herşeyden önce pütür fikri rakiplerde bir tedirginlik yaratıyor, en önemli avantajlarından birisi bu. Pek açık masa defansı test edemedim çünkü buna uygun bir rakiple oynama fırsatım olmadı. Daha çok masa üstü ittir kaktır tarzı oynayan, benim seviyeme yakın ve benden daha zayıf rakiplerle oynadım. En önemli avantajım daha az servis yedim, pütürle kestiğim toplar basık gittiği için rakipleri inanılmaz derecede rahatsız etti. Globe 889-2 spini çok olmayan daha çok düz topa ve bloğa daha yatkın bir lastik fakat kesiklerde beni oldukça memnun etti diyebilirim. En azından düz lastiğe göre daha avantajlıydım. Servisi pütürle karşıladığımda dikmediğim için kafama yemedim ve top oyunda daha çok kaldı, tabii bu da aldığım keyfi arttırdı. Forehand tarafına gelince, donic akkadi taichi oldukça ucuz fiyatlı fakat performansı çok iyi bir lastik. Tahtayla inanılmaz uyumlu oldu diyebilirim. Lastik çin lastiklerine benziyor fakat grippy diyeceğimiz tarzda. Öyle çin lastikleri gibi yapış yapış ve kaya gibi değil. Blokları, şutları, kesikleri ve spinleri de oldukça etkili. Ucuz yollu lastik arayanlara tavsiye edebilirim. Tabi rakip kesik topa girmeye korkunca spin çekmek için çok uygun fırsatlar buldum. Daha önce bunları bulamıyordum, benim için en önemli avantajı bu oldu yeni kombinasyonda. Genel olarak kombinasyondan memnun kaldım ve ilk kez oynamama rağmen kendi adıma, kendi seviyemde iyi sonuçlar aldım diyebilirim. Tabii pütürün açısına ve reaksiyonuna alışmak için zamana ihtiyacım var. Bol antrenman ve değişik oyuncularla maç yaparak bu sorunu da halledeceğime inanıyorum. Artık geri dönüş yok, ben de pütürcüler kervanına katıldım, hayırlara vesile olsun :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 10 months later...

Konu açılalı yaklaşık bir yıl olmuş hortlatayım dedim ve Malatya'dan Orhan Altay hocam sayesinde pütürcüler kervanına bir kaç gün önce ben de dahil oldum.

İlk izlenimlerim:

Bh tarafım daha ağır basmakla beraber her iki tarafta da düz hücum lastiği kullanan ağır tonajlı bir oyuncuyum. bh tarafına pütür takmak benim için dezavantaj gibi gözükse de içimde kalmasın hesabı denemek istedim. Çok şaşırtıcı derecede ilk pütürle oynamama rağmen bh tarafına gelen spinlere çok rahat blok koyabiliyorum. Toplar haliyle karşıya ölü ve kısa gidiyor. 2. ve 3. spin denemelerine fırsat vermiyor. Yalnız kesiklerde çok başarılı olduğum söylenemez. Özellikle 3. topta sayı alma düşüncesinde olan oyuncular bh tarafıma uzun darbeli top göndererek topun kalkmasını sağlıyor ve şutu basıyorlar.

Yalnız pütürle gönderdiğim şutlar inanılmaz etkili ve geri gelmiyor. Gerçi yüzdem düşük ama çok rahat bh şut yapabiliyorum. Pütür taktığımdan dolayı herzamanki tahtamın haliyle dengesi bozuldu ve bu tür servis atan oyunculara karşı düz lastikle bh spin yapmaya kalktığımda topu dışarıya gönderiyorum. Yalnız dediğim gibi bloklar çok etkili. Fh spin için eskiye nazaran çok daha fazla uygun fırsat yakalayabiliyorum.

Önemli olabilecek bir ayrıntı da yıllardır pütürle oynayan bazı oyuncularla karşılaştığımda pütür kullanan oyuncuların pütürden çok etkilendiklerini gördüm. Pütürden kaydırararak gönderdiğim toplar onların pütüründen benim sahama gelirken önlenemez bir şekilde yükseliyor ve şut için bana hayli fırsat veriyor.

Tabii bunlar bir kaç günlük tecrübelerim. Hala tam olarak nasıl kesme yapacağımı bilemiyorum.

Sn Cagan Bey ve Ahmet Sözmen Bey'den yeni tecrübelerini bu vesileyle öğrenmek istiyorum. Özellikle geçen sene yukarıda yazdıkları gibi açıklayıcı olursa kendi adıma çok faydalı bulacağımı belirtir; hayırlı ramazanlar dilerim.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 months later...

Evet bu konuya hiç cevap gelmemiş...Ben gene izlenimlerimi yazmaya devam edeceğim. Belki bir faydalanan çıkar. Yaklaşık 7 ay önce yukarıda yazdığım yazıda kesme yapamadığımı söylemişim. Elbette hücum tahtasıyla kolay kolay kesme yapılmıyor. Allahtan farkına vardım ve halen kullandığım butterfly joo sae hyuk defans tahtamı aldım. Artık ne kadar kuvvetli gelirse gelsin doğru pozisyonu yakaladığımda hücum spinlerine kesik yani back spin yapabiliyorum. Karşıdaki oyuncu ne kadar tecrübeli olursa olsun iki ya da üç spinden sonra toplar geri geldiği ve kendini rahatsız ettiği için ya kısa bırakmayı deneyip fileye takabiliyor ya da şut vurmaya çalışıp hata yapıyor. Çünkü spine karşı yapılan kesme toplar hemen filenin üzerinden ve çok ama çok dolu şekilde karşı tarafa geçiyor. Haliyle doğru pozisyonu almadan ve raketi taa kalça tarafına çekmeden yapılan spin denemeleri hep filede kalıyor. Yani topu kolay kolay açamıyor rakip...

Gercekten ezik toplara insafsızca şut vurabilen oyuncuların toplarını karşılamakta hala zorlanıyorum ama inanın atakken aldığım zevkten çok daha zevkli pütürle oynamak...

Şu an atak uzun pütürden defansif atak uzun pütüre geçtim. Bh spin bile yapabiliyorum. Gerçi çok etkili değil ama rakibin temposunu bozucu etkisi var. Masabaşı bloklar çok ölü top gönderiyor. Bir miktar bu şekilde oynayıp süngersiz OX denemelerine başlamayı düşünüyorum.

İlk denemek istediklerim Dragon Talon ve Donic Piranja Formula olacak...

Nasipse izlenimlerimi paylaşırım...

Saygılarımla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 23 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..