Jump to content
Masatenisi.org Forum

Eurosport Spikerlerinin Canlı Masa Tenisi Maçı Anlatımı

Recommended Posts

Eurosport spikerlerinin maç anlatımında ilk dikkatimi çeken şey, masa tenisi ile ilgili terimleri bilmiyorlar.

Topspin, fastspin, sidespin kelimelerini geçiyorum, spin kelimesini bir kere bile kullanmadılar. Bunun yerine bazen falso kelimesini kullanıyorlar. İnanilmaz bir falso verdi topa diyor mesela.

Ertan abi'nin geçen yıllarda söz ettiği gibi, servis kırdı filan diyor, teniste kullandıkları terimleri kullanıyorlar. Ritörn (return) kelimesini servis karşılama yerine kullanıyor.

Wang Hao - Yan An maçında bir tanesi psikanaliz yaptı. Efendim Wang Hao'nun morali bozulunca oyundan çok çabuk düşen bir oyuncuymuş, bunun sebebi, Wang Hao (Wan Gao diye telaffuz ediyor) çok duygusal bir oyuncuymuş, zaten moral bozukuğu yüz ifadelerine de yansıyormuş (bak sen hele)

Timo Boll - Ma Long maçında enteresan bir laf söyledi. Zor da olsa çözdüm ve araştırmacı yönümü takdir ettim, eminim okuyunca sizler de takdir edeceksiniz.Timo Boll 2-1 geride ve 10-8 gerideyken Timo Boll için "masa tenisinin ...di ...rton'u zor durumda" dedi. Bu ne dedi ya böyle dedim. Hemen google'a girdim. Anladığım kadarının tüm olasılıklarını denedim. Andy Burton, Andy Morton, Andy Norton, Eddie Burton, Eddie Morton, Eddie Norton. Hepsini arattım ve çıkan resimlere baktım, sonunda bulmuştum. Eddie Norton, yüzü gerçekten de Timo Boll'u andırıyor. Zaten resmi gördüğümde kendisinin aynı zamanda "The Illusionist" filminin başrol oyuncusu olduğunu hatırladım. Yalnız merak ettiğim bir nokta, bu ismi kendisi mi taktı, yoksa spikerler kendi arasında mı taktı. Ben bugüne kadar Timo için böyle bir benzetme ilk defa duydum.

Bakalım daha neler göreceğiz ?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisinden anlayan spikerin o saatte işi falan vardı galiba :) Çünkü bu akşam seyrettiğim maçlardaki spikerin teknik bilgisi ve oyuncular hakkındaki bilgisi gerçekten çok iyi. Özellikle maçlarda iki tarafın toplam sayısı 6 ve katları olduğunda havlu molası alabildiklerini bilmiyordum. Spiker sayesinde öğrenmiş oldum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de ilk defa bugün seyrettim ES da. Servis kırmak diyor, sanki rakibin attığı servisten sayı alınca, rakibin servis hakkını almış gibi bir ima veriyordu. Aslında daha başka tuhaf tabirleri vardı ama neyse. Sanırım çok önemsenmiyor bu durum. Yoksa maçı masa tenisi severlerin zevkle dinleyeceği şekilde anlatacak çok kişi var.

Ahmet Sözmen, araştırmanız taktire değer. Bu arada Timo yu benzettikleri aktör Eddie Norton değil, Edward Norton. Ama çevresi ona Eddie diyorsa bilemem artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Olay bence şöyle gelişiyor. Timo Boll'ün maçını anlatacağını öğrenen spiker Timo hakkında bir kaç bilgi elde etmek için google'a Timo Boll yazıp çıkan sonuçlara bakıyor. O sırada en çok kullanılan kaynaklardan ekşi sözlük gözüne ilişiyor ve açıyor Timo Boll hakkında açılan başlığı. Ve o 6 numaralı entry gözüne çarpıyor.

http://eksisozluk.com/entry/11024388

Daha sonra da sanki Timo Boll'ü çok tanıyormuş gibi masa tenisinin Edward Norton'u diyor :(

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Olay bence şöyle gelişiyor. Timo Boll'ün maçını anlatacağını öğrenen spiker Timo hakkında bir kaç bilgi elde etmek için google'a Timo Boll yazıp çıkan sonuçlara bakıyor. O sırada en çok kullanılan kaynaklardan ekşi sözlük gözüne ilişiyor ve açıyor Timo Boll hakkında açılan başlığı. Ve o 6 numaralı entry gözüne çarpıyor.

Daha sonra da sanki Timo Boll'ü çok tanıyormuş gibi masa tenisinin Edward Norton'u diyor :(

Google... bu spikere bir kıyak çekip....Edward Norton yerine karşısına.... Çukulata renkli şarkıcı misali...Lebron James'si çıkarsaydı ya.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bi de ekşi sözlükte timo cho demesiyle ünlü diyo :shock: hiç masa tenisi maçı izlememişse demek onu yazan .....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 28 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..