Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kontrollü Tahta

K4mil

Recommended Posts

Arkadaşlar 5-6 senedir Stiga Carbo 7.6 tahta ve fh: Tenergy 05 bh:Tenergy 64 ile oynadım. Son 2 aydır bh: Xiom Sigma Euro taktım. Sık malzeme değiştirmeyi seven birisi değilim.

Ancak biraz daha kontrollü bir tahta kullanmak istiyorum. İlk aklıma gelen Clipper oldu. Denedim ancak hissi kullandığım tahtadan sonra fazla yumuşak geldi. İstediğim tahta Clipper ayarında ama biraz daha sert hisli olsun istiyorum. Bu sertliği CR uv kaplaması yeterli olur mu?

Önerilerinizi bekliyorum :(

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Clipper dan daha sert olanı kontrollü olmaz Kamil.Cr si hiç olmaz.Oyun hissini yakalamak istiyorsan daha ince tahtaları tercih etmelisin.Dhs Wanq Hao ,yasaka malin,tibhar alpha sgs gibi...Kontrolüde iyi tahtalardır bunlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Orhan abi ama uzun zamandır hızlı bi tahta ile oynadığımı düşünürsek Carbo 7.6'dan kontrollü bi tahta düşünüyorum. İstediğim tahtayı biraz yanlış ifade etmişim. Amacım aşırı kontrol değil :bye:

Şuan en mantıklı Rosewood NCT 5 gibi düşünmeye başladım. İlk fırsatta denemeliyim.

Bu arada Rosewood tahtanın sap kısmı boş mu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Orhan abi ama uzun zamandır hızlı bi tahta ile oynadığımı düşünürsek Carbo 7.6'dan kontrollü bi tahta düşünüyorum. İstediğim tahtayı biraz yanlış ifade etmişim. Amacım aşırı kontrol değil :bye:

Şuan en mantıklı Rosewood NCT 5 gibi düşünmeye başladım. İlk fırsatta denemeliyim.

Bu arada Rosewood tahtanın sap kısmı boş mu?

değil. dolu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

7 katmanlı tahtadan 5 katmanlı tahtaya geçiş seni çok memnun etmeyebilir Kamil.Biraz kontrol bulayım derken hızı ararsın sonra.Yasaka extra off,stiga nct off,tsp altero tahtalardan düşünebilirsin.Hem hızı hemde kontrolü yakala derim.ayrıca sigma backhand için doğru bir tercih gibi gelmiyor bana

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu konuda dilim döndüğünce bilgim yettiğince yardımcı olmak için şöyle diyeyim

ben de yeni geçtim rosewood5 e timoboll alcden hız olarak belli bir fark var. bloklarda özellikle topu içeri düşürmek benim için daha kolay oldu. tabi aynı zamanda spinlerin ve şutların etkisini de kaybetti eskiden daha hızlı ve güçlü toplar yollarken yavaş ve biraz daha spinli toplar göndermeye başladım. kontrol açısından olumlu bir etki aldım. benim topu masada tutma sorunum vardı. servislerde ve kısa kesiklerdeki performans beni memnun etti. his olarak karbon tahtaların verdiği gibi net hissi vermiyor ama daha fazla titriyor gibi. lastiklerde etkili tabi tenergy biri, diğeri vega pro. sonuç olarak ben beğendim kontrol açısından çok olumlu olurken hız olarak da masa başında sorun vermedi tabi vuruşlar artık biraz daha güç istiyor.

ama rosewoodun yüzeyi biraz kalın cilalı onun zımparalanması gerekiyor lastiklerin yapışması için ve fiyatı da epey yüksek. Ve stiganın da işçiliğini beğenmedim.

bence yasaka extra offensive deneyebilirsin. rosewood almamış olsaydım deneyeceğim bir tahta olurdu. şu aralar tabletennis11.com da da fiyatı gayet uygun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 months later...

lastik ve tahta spin karşılamaz kontrollü lastik topu kontrol eden lastik olmasığı gibi kontrollü tahta da topu kontrol eden tahta değildir. araba lastiği mantığıyla çalışmıyo bizim lastikler.

forumu biraz dikkatli okuyunuz bütün cevaplar mevcut

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şoyle bır sey okumustum spinli bir lastik iyi spin yapar ama gelen spinide karsılamasıda zor olur. Bu perspektiften bakarsak lastiğin veya tahtanın kontrollu olması demek ne oluyor. sadece topu fırlatmamasımı yoksa baska bı anlamdamı. Bu arada foumda aradım goremedım bılıyorsanız bu konuda acılmıs bı sey lınk verırsenız sevınırım..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

spini karşılamak lastiğe bağlı değil tekniğiniz yanlışsa ancak 10 sene kullanılmış hazır raketle şansa karşılarsınız. linki bulana kadar yazayım ben kontrol topun tahtada ve lastikte kalma süresi sert olanlardan top hemen sekip uzaklaşır yumuşak olanlarda gömülme süresi vardır. bunlar aslında çok kısa süreler, kontrolü yüksek ekipman da 1sn bile tutmaz topu. yavaş ekipmanla başlamak size moral kazandırır, hızlı ekipmanlar "ya ben eskiden daha iyi oynuyordum" diye düşünmenize bile sebep olabilir.

neyse adamın 5 sene uğraşıp öğrendiği spini siz iki günde lastik yardımıyla karşılayabilecek olsanız önce ben o fabrikayı bulup lastiğin üretiminde emeği geçen herkesi döv ederdim.

sabırlı olmakta fayda var, yapamıyorsanız daha çok çalışacaksınız ve suçu ekipmana atmayacaksınız. raketi yanlış tutuyorsanız o spini karşılayamazsınız, en kontrollü raket bile yapamaz bu işi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bilgilendirme için teşekkürler. Şuan için servis karsılmada nadır sıkıntı yaşadım. ama kaliteli raketi olan insanlarlada fazla karşılaşmadım işin doğrusu. Birisi fardı elinde 350 AUD yaklaşık 700 tl bi raketi olan onunkilerini karşılayamıyordum. ama ben onun raketini alıp ona karşı deneyince oda benimkileri karşılayamıyordu :) anlayacagınız raketler dengeli olursa servis karşılamada sıkıntım yok gibi ama karşımda daha deminki gibi raketi olan birisi olunca benimde elimde spinden etkilenmeyen bir raket olsa hani hiç fena olmaz..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Servis karşılamak var, karşılamak var. Servis karşılayamamak var, karşılayamamak var. Servisi topu kabak gibi dikerek rakip sahaya atmak servis karşılamak değildir. Rakibe rahat atak şansı vermemek asıl mevzu. Daha doğrusu rahat atak şansı demeyelim de, topu kafamıza yicek kadar kötü atmamak diyelim çünkü iyi oyuncular kısa-uzun, dolu-boş her topa atak yapabilir. Servisi karşılamak demek önce topu rakip sahaya atmak ve gelecek top için pozisyon almaktır. En azından amatör orta seviye bir oyuncu için servisi iyi karşılamak=rakibe topu kafamızda kırma şansı vermemek demektir.

Topun fileye ya da dışarı gitmesi de servisin karşılanamadığı anlamına gelmez. Topu sadece içeri atmaksa amaç bunu yaparsınız ve servisi karşılamış olursunuz. Ama servise atak yapayım derken hata yaparsanız, topu fileye ya da dışarı atarsanız da bu servis karşılayamadığınız anlamına gelmez. Sadece tercihte hata vardır, ya da uygulama kötüdür vs. Nihayetinde her topu karşıya geçirceksiniz, her servisi karşılayacaksınız diye bir kural yok. Masa tenisi hatalar oyunu biraz da.

Çok antrenman yaparak servis karşılamayı öğrenemezsiniz, değişik rakiplerle bol bol maç yaparak bu sorunu çözersiniz ancak. Nasıl karşılayacağınızı bilmek de yetmez, uygulamaya dökmek gerekir. Hem öğrenip hem uygulayacağınız mecra da antrenman ortamından ziyade maçlardır.

Sorunuzun tam cevabı değil ama servis geçmişken konunun içinde naçizanr birkaç öneride bulunmak istedim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Servis karşılamak var, karşılamak var. Servis karşılayamamak var, karşılayamamak var. Servisi topu kabak gibi dikerek rakip sahaya atmak servis karşılamak değildir. Rakibe rahat atak şansı vermemek asıl mevzu. Daha doğrusu rahat atak şansı demeyelim de, topu kafamıza yicek kadar kötü atmamak diyelim çünkü iyi oyuncular kısa-uzun, dolu-boş her topa atak yapabilir. Servisi karşılamak demek önce topu rakip sahaya atmak ve gelecek top için pozisyon almaktır. En azından amatör orta seviye bir oyuncu için servisi iyi karşılamak=rakibe topu kafamızda kırma şansı vermemek demektir.

Topun fileye ya da dışarı gitmesi de servisin karşılanamadığı anlamına gelmez. Topu sadece içeri atmaksa amaç bunu yaparsınız ve servisi karşılamış olursunuz. Ama servise atak yapayım derken hata yaparsanız, topu fileye ya da dışarı atarsanız da bu servis karşılayamadığınız anlamına gelmez. Sadece tercihte hata vardır, ya da uygulama kötüdür vs. Nihayetinde her topu karşıya geçirceksiniz, her servisi karşılayacaksınız diye bir kural yok. Masa tenisi hatalar oyunu biraz da.

Çok antrenman yaparak servis karşılamayı öğrenemezsiniz, değişik rakiplerle bol bol maç yaparak bu sorunu çözersiniz ancak. Nasıl karşılayacağınızı bilmek de yetmez, uygulamaya dökmek gerekir. Hem öğrenip hem uygulayacağınız mecra da antrenman ortamından ziyade maçlardır.

Sorunuzun tam cevabı değil ama servis geçmişken konunun içinde naçizanr birkaç öneride bulunmak istedim.

Hepsine katılıyorum. Servis karşılama üstüne güncel bir başlık açmak faydalı olabilir diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..