Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Toplar Temmuz 2014!

atillaserbest

Recommended Posts

Eh, hayırlı olsun diyelim bakalım. Madem yeni toplar kaçınılmaz, onlarla oynamaktan zevk almaya bakacağız artık!

ITTF ayrıca bildiğin bilim insanlarına test ettirmiş, rapor hazırlatmış yeni toplar hakkında. Link burada. Özet geçeyim:

Ölçüm ve deneme oyuncularının gözlemine göre; topun gidiş hızı daha düşük. Ancak masada karşıya vurduktan sonra daha çok yükseliyor. Topun hızı düşüyor çünkü hava sürtünmesinden daha çok etkileniyor, boyutu eski toptan biraz daha büyük, ve ağırlığı eski toptan biraz daha hafif. Tüm bu sebeplerden, defans oyuncuları için yeni toplar daha avantajlı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eh, hayırlı olsun diyelim bakalım. Madem yeni toplar kaçınılmaz, onlarla oynamaktan zevk almaya bakacağız artık!

ITTF ayrıca bildiğin bilim insanlarına test ettirmiş, rapor hazırlatmış yeni toplar hakkında. Link burada. Özet geçeyim:

Ölçüm ve deneme oyuncularının gözlemine göre; topun gidiş hızı daha düşük. Ancak masada karşıya vurduktan sonra daha çok yükseliyor. Topun hızı düşüyor çünkü hava sürtünmesinden daha çok etkileniyor, boyutu eski toptan biraz daha büyük, ve ağırlığı eski toptan biraz daha hafif. Tüm bu sebeplerden, defans oyuncuları için yeni toplar daha avantajlı.

Yeni toplar defans oyuncuları için daha avantajlı değil aksine daha az spinli olduğu için dezavantajlı. Bunun en büyük kanıtıda Jo Se Hyuk'un ifadeleri.

*What impact did ITTF decisions (like the 38mm ball) have on top level table tennis, and what influence do you think the new PVC balls will have (in particular for defenders and defensive style)?

The decision can benefit some players while hindering others. The players are somewhat weary because they have to make adjustments (in response to the frequent changes in the rules). Also, the PVC ball doesn't spin very well. Again, it's likely that the new ball will be a hinderance for long pip users.

Röportajın tamamına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://ooakforum.com/viewtopic.php?f=56&t=22125

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bu değişim sporumuzda kökten bir değişim meydana getirecek, ilk aylarda çinliler bocalayacaktır ama ITTF onların üstünlüğünü değiştirmek istiyorsa bu çare olmayacak o soruna.

haklısınız. çinliler çoktan yeni topu bulup, servis-spin vs çalışmalara başlamıştır bence :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bu işten en çok karlı çıkanlar blok oyuncuları olur diye düşünüyorum. Bir de şöyle bir öngörüm var. Zaten şu 40 mm'lik topla oynanırken bile çok top çıkartan adamlara karşı insan nefes nefese kalıyor, Allah vermesin, masada kalma olaylarının başlayabileceği endişesindeyim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bu işten en çok karlı çıkanlar blok oyuncuları olur diye düşünüyorum. Bir de şöyle bir öngörüm var. Zaten şu 40 mm'lik topla oynanırken bile çok top çıkartan adamlara karşı insan nefes nefese kalıyor, Allah vermesin, masada kalma olaylarının başlayabileceği endişesindeyim.

Ahmet beyin yorumuna katılıyorum her seviyede benim tarz oynayan oyunculara yarayacak gibi gözüküyor...İnşaallah öyle olur da biraz maç kazanırız yoksa sırf çok top getirmek maç kazandırmıyo..E zaten topun oyunda kalma süresi uzadıkça seyirci artışıda kaçınılmaz demektir yeni yapılanma bunun için olabilir diye düşünüyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Top 38mm'den 40'a buyudu seyirci ve ilgi artti mi? Masatenisini oynamayan izlemesini zevkli bulmaz. Masatenisini cekmeyi iyi becerseler, ozel kameralar kullansalar topun hizini vs gosterseler set aralarinda ne konusuldugunu yayina dahil etseler cok daha iyi olur. Topu degistirmekle sadece bize daha pahali lastik ve tahta satarlar o kadar. Zaten amaç da bu gibi...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

... Topu degistirmekle sadece bize daha pahali lastik ve tahta satarlar o kadar. Zaten amaç da bu gibi...

Kesinlikle katılıyorum. Amaç üretici firmalara yeni pazarlar sağlamak. Zaten ITTF'yi kural değişikliklerine yönlendiren de bu firmalar. Anlayacağınız bu kural değişikliklerinin hepsi firmaların isteği ile oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masatenisini cekmeyi iyi becerseler, ozel kameralar kullansalar

Geçen gün fbtv nin canlı yayınını seyrettim. kamera tribünde, masa tribüne paralel duruyor. kamera tam açıdan alamıyor, her vuruşta kamera bir sağa bir sola hareket ediyor. Hem top hareket ediyor, hem kamera topu takip ediyor.

Onu geçtim, masanın altına bir tane mikrofon konmamış, mikrofon spikerde. Yorumcu iyiydi ama, biliyordu sporu.

Açı ve ses çok önemlidir bence yayında, ekranın üstünde bir oyuncu, altında bir oyuncu olmalıdır ve sabit olmalıdır kamera. servis atışlarında, molada zoom olmalıdır, sayılar ekranda değil, hakemi ayrı çeken bir kamera ile gözükmelidir.

canlı yayın yönetmenlerimize youtube dan 3-4 güzel maç önermemiz lazım çekim açıları ile ilgili.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Top 38mm'den 40'a buyudu seyirci ve ilgi artti mi? Masatenisini oynamayan izlemesini zevkli bulmaz. Masatenisini cekmeyi iyi becerseler, ozel kameralar kullansalar topun hizini vs gosterseler set aralarinda ne konusuldugunu yayina dahil etseler cok daha iyi olur. Topu degistirmekle sadece bize daha pahali lastik ve tahta satarlar o kadar. Zaten amaç da bu gibi...

Ben yinede iyimserim seyredenler her ne kadar anlamasada futboldaki gibi topun oyunda kalma süresi uzadıkça kalite ve seyir zevki artar diye düşünüyorum...E yani ilgi çektikçe insanlar buda neyin nesi diye en azından ana kuralları öğrenme ihtiyacı hisseder sanırım...Örneğin basketbolunda futbol kadar olmasada epey bi seyirci kitlesi vardır devamlı tempolu olduğu için ama bunların içinde kuralları bilmeden seyredip zevk alan kişi sayısı azınsanmıyacak kadar çoktur...Yani en azından öyle olmasını istiyor ve diliyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cüneyt abi yılların tecrübesidir candır.(yorumcu)

Tsu haklı insan bir zoom yapar, koymuşlar kamerayı sanki lense de kilit vurmuşlar ne zoom var ne çekim kalitesi var.

Biz özel efektler yanan toplar istemiyoruz ki sadece masa mikrofonu ve adam gibi layıkıyla masatenisi çekimi ve yayını yapılsın yeter.

Çok şeymi istiyoruz.

Not: Tsu Fb maçı görüntülerini paylaşsa iyiydi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2014 de yeni çıkacak olan plastik topları deneme şansımız oldu. Palio 3 yıldız maç topları diğerlerine göre biraz daha kaliteli duruyor. Ama yine de şu andaki toplardan oldukça farklı toplar. Yeni toplar daha hafif ve daha sert. Yeni toplara elinizle bastırınca şu andaki toplar kadar esnemiyor. Daha sert olan toplar daha fazla sekiyor. Aynı yükseklikten eski topu ve yeni topu bıraktığımızda yeni toplar daha fazla sekiyor. Oyunda bariz yeni toplar daha hızlı. En farklı olan özelliği ise sesi. Çatlak veya kalitesiz gibi gelen top seslerine sahip yeni toplar. Özetleyecek olursak, yeni toplar daha hafif, daha hızlı, daha sert, daha zıplak, daha farklı sese sahip. Alışmak oldukça zaman alacak gibi (Nihat Ummetoglu)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2014 de yeni çıkacak olan plastik topları deneme şansımız oldu. Palio 3 yıldız maç topları diğerlerine göre biraz daha kaliteli duruyor. Ama yine de şu andaki toplardan oldukça farklı toplar. Yeni toplar daha hafif ve daha sert. Yeni toplara elinizle bastırınca şu andaki toplar kadar esnemiyor. Daha sert olan toplar daha fazla sekiyor. Aynı yükseklikten eski topu ve yeni topu bıraktığımızda yeni toplar daha fazla sekiyor. Oyunda bariz yeni toplar daha hızlı. En farklı olan özelliği ise sesi. Çatlak veya kalitesiz gibi gelen top seslerine sahip yeni toplar. Özetleyecek olursak, yeni toplar daha hafif, daha hızlı, daha sert, daha zıplak, daha farklı sese sahip. Alışmak oldukça zaman alacak gibi (Nihat Ummetoglu)

Bana bi 3 lü kutu ayarlıyıver Nihat çalışmaya başlıyayım sana bir set veririm.... :tpdance:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 months later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 31 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..