Jump to content
Masatenisi.org Forum

Dünya Masa Tenisi Şampiyonası - Paris, 13-20 Mayıs 2013

Recommended Posts

Patrick Baum Zhang Jike ile, Kenta ise Xu Xin ile turnuvaya veda ettiler. İkisi de gayet kontrollü allround oyun oynayarak rakiplerini zorladılar. Kenta'nın Xu Xin ile olan oyunu bana Waldner'in tarzını andırdı. Yine de Çinlilerle mücadele edemediler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Makine'nin ayarının iyice kaçtığı artık bir gerçek. Wang Hao'ya karşı ilk üç set resmen tel tel dökülerek kaybedip sonraki iki seti eski günlerindeki gibi oynayıp maçı 3-2 ye getirdi ama 6.sette yine inanılmaz kötü bir oyunla 4-2 kaybetmiş oldu. Ma Long daha şimdiden 30 yaş üstü gibi oynamaya başladı. Bu arada Wang Hao'nun da hakkını vermek lazım. Sürekli Ma Long'un backhandine yüklenerek oyununu oynamasına izin vermedi. Ma Long'un kazandığı setlerde bile muhteşem bir oyun çıkardı. Bu maçın özellikle 4. ve 5. setleri mutlaka izlenmesi gereken setler.

Eğer Hao bu oyununu finalde de devam ettirebilirse Zhang Jike'yi zorlayacaktır ama bu sefer karşısında korkunç bir backhand var. Bakalım neler olacak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet Ma Long kötü dağıldı. Adam muhtemelen kendine inancını iyice kaybetmiştir. Bu kadar üst düzey oyuncuların, dünyanın en iyi hocalarının eğitiminde hala psikolojik durumlarına hakim olamamaları enteresan. Oysa bu oyunda tekniği iyi oturmuş oyuncular için çok önemli bir faktör psikoloji; hem moral, hem sükunet, hem odaklanma, hem kontrol açısından... Bilal yazmıştı sanırım Ma Long hakkında"Küçük turnuvaların büyük adamı" diye, artık kendisi de tam bu havaya girmiştir.

Wang Hao, Yan An ile olan maçında da Ma Long'da da backhand'ini ve servislerini çok iyi kullandı. Dünya Şampiyonları nasıl Ma Long'un içinde ukteyse, Olimpiyatlar da Wang Hao'nun içinde ukte: Adam iki kere gümüş madalya kazandı. Buradan gelecek bir altınla kariyerinde inişe geçmediğini, hala en iyi oyunculardan birisi olduğunu gösterecek. Zira bir süredir adı, Xu Xin, Ma Long ve Zhang Jike üçlüsünün dışında anılıyordu.

Yarınki maçı merakla bekliyorum. Zhang Jike iyi odaklandığında muhteşem bir oyuncu oluyor. Mesele iyi odaklanabilecek mi? Yarınki maç, hem olimpiyat finalindeki, hem de 2011 Dünya Şampiyonası'ndaki aynı finalistleri ağırlayacak. İkisinde de Wang Hao kaybetmişti.

Bekleyelim, görelim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

wang hao'nun 2004 yılındaki oyununa bir göz atalım: backhand köşesinden kımıldamayan, duvar gibi bir backhandi olan forehand i ise ölümcül olan daha ziyade masaüstü oynayan bir oyuncuydu. Daha doğrusu penhold stilinde oynayan itipk bir çinli oyuncu yerleşiyordu masaya. şu videoya bakın: Wang hao ma lin in backhandi olan versiyonuydu ve bu ona uzun yıllar birçok şampiyonluğu garantiledi.

tabi domuz gibi hırsı olduğunu hatırlatmak da gerekir. olimpiyat oyunlarında şansa aldığı sayıya dahi "ço" yapan tekniğinin eksiklerini masaüstünde kurduğu baskıyla kapatan bu domuz herif değişti. xu xin gibi daha çok alanı kullanarak repertuarına birçok şey katarak oynamaya başladı tekniğe önem verdi. ne olduysa oldu o zamandan beri dünya sıralamasında 1. sırada görünmez oldu. Benim teorim kendisine kendisi dahi katlanamamıştır; o zamanlar bu foruma yazmıştım evlat olsan sevilmezsin wang hao diye :)

Son birkaç yıldır geri dönüşün alametleri görünüyor. bu kez dünya şampiyonu olduğunda gönüllerin de şampiyonu olacak gibi duruyor ancak artık öğrendiklerini özetlemeye başlaması ve yeniden yenilmez bir formül ortaya koyması lazım. Pek de fazla süresi kalmadı. Eğer yapabilirse önümüzdeki olimpiyat karşılaşmalarında yenilmez wang hao'yu tekrar görürüz yada sahneden ma lin gibi yavaş yavaş silinir gider.

turnuva zhang ın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Akşam Wang-Ma maçını canlı seyrettimde bir iki bişey paylaşmak istedim....İlk evvela Ma çok kötü bir günündeydi ben onun hiç bir maçta özellikle forhandden bu kadar hata yaptığını görmedim..Bizdede hep derler ya forhande kısa servis Wang hemen hemen çoğu servislerini Ma nın normalde en güçlü yeri olan forhand gönderdi hemde çok kısa falan değil Ma hepsine girdi ya fileye taktı ya ıskaladı yada spini çektiği anda Wang zaten ordaydı...Bence Wang Ma nın forhand gününde olmayışını anlamış ve büyük bir cesaret ve öz güvenle oraya oynayıp maçı almış...Benim düşüncem genede eğer bir tarafta Ma var ve günüde ise rakibi kim olursa olsun bir adım öndedir rakibinden.Ancak kötü bir gününde ise zaten rakibide onun seviyesinde bir oyuncuysa dünkü gibi kaybetmesi çok normal.Maç yorumlarında Wangın Ma yı backhandine yüklenerek yendiğide yazıyor ama ben tam tersini düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ma Long un maçı nı izlemedim ama yenildiysede şaşırmadım. En iyi forhand oyuncusu olabilir ama maç psikolojisi en kötü çinli.

Büyük turnuvalarda yarı finalden öteye gidemedi. Her zaman bu şekilde olacaksa tekrarlıyorum ''küçük turnuvaların büyük adamı olarak kalacak''

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Baştan beri favorim zhang jike, yukarda yapılan yorumların hepsine katılıyorum oyunun içinde psikoloji çok önemli ve jike'ye dikkat ederseniz ilk setler hariç diğer setlerde oyunu yönlendiren, aldığı ve kaybettiği sayılarında %90 nı kendisi yapıyor ve açıldıkça açılıyor ve 2 vites birden büyütüyor

ben bu günkü final maçında da xu xin i çaresiz bıraktığı gibi wang hao yuda rahat yenip 2. şampiyonluğunu alacak diyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ma Long un maçı nı izlemedim ama yenildiysede şaşırmadım. En iyi forhand oyuncusu olabilir ama maç psikolojisi en kötü çinli.

Büyük turnuvalarda yarı finalden öteye gidemedi. Her zaman bu şekilde olacaksa tekrarlıyorum ''küçük turnuvaların büyük adamı olarak kalacak''

Söylediklerinizin büyük kısmı doğru olabilir ama Dünya kupası büyük turnuva değil mi sizce ? Birde katıldığı büyük turnuvaların sayısını baz alarak değerlendirme yapmak lazım. Yanlış hatırlamıyorsam büyük turnuvaların çoğuna Ma Long alınmadı.

Benimde dikkatimi çeken Çinlilerin Men Doubles ve Mixed doubles'te kaybetmesi oldu. Acaba ciddiye almıyorlarmı bu kategorileri ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Söylediklerinizin büyük kısmı doğru olabilir ama Dünya kupası büyük turnuva değil mi sizce ? Birde katıldığı büyük turnuvaların sayısını baz alarak değerlendirme yapmak lazım. Yanlış hatırlamıyorsam büyük turnuvaların çoğuna Ma Long alınmadı.

Katıldığı büyük turnuvaların diyelim o zaman :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

maç gösteriyor ki wang hao nun backandi de forehandi de ma long dan iyi. xu xin garip bir şekilde hem backhand hem forehand olarak tüm çinlilerin önünde ama bu psikolojik zımbırtı en çok onun için geçerli ma log veya zhang jike ile oynadığında hep bir tutuk tıkanık oynuyor.(bunu çok önce de söylemiştim)

ma long un bu takımın lideri olabilmesi için ağır antremanlara başlaması lazım ama sanıyorum ki sağlığı hala buna izin vermiyor. hala o kadar yavaş ki turnuva boyunca forehand toplara dağılmadan koştuğunu bir kere bile göremedim. (önüne gelirse affetmiyor tabi). en azından masaya yakın oyunundan eski oyununa doğru yönelmeye başlamış.

yan an ın turnuvayı kazanamayacağı baştan belliydi, baum - jike eşleşmesi büyük şanssızlık olmuş

timo boll en iyi hali ile ma long un en kötü halini yenemedi ama çin - avrupa arasındaki farkı bu derece kapamış olması saygıyı hakediyor.

turnuvadaki maçların güzelliği bütün bu söylediğim olumsuz şeyleri siliyor bir yandan. mutluluk

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maçın son 3 setini seyrettim. Göze hitap etmeyen, büyük oranda backhand savaşından ibaret bir mücadeleydi. Bir önceki final maçı çok daha keyifliydi.

Geçen seferki şampiyonayı andırdı bu turnuva. Wang Hao yine Zang Jike ye çalıştı, Ma Long u aradan çıkarıp, Z. Jike nin önündeki en büyük engeli kaldırmış oldu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maçın son 3 setini seyrettim. Göze hitap etmeyen, büyük oranda backhand savaşından ibaret bir mücadeleydi. Bir önceki final maçı çok daha keyifliydi.

Geçen seferki şampiyonayı andırdı bu turnuva. Wang Hao yine Zang Jike ye çalıştı, Ma Long u aradan çıkarıp, Z. Jike nin önündeki en büyük engeli kaldırmış oldu.

bence Yan An ZJK için daha tehlikeli geliyor.... Açıkçası ben Wang Hao'yu tutuyordum ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şampiyon artık 3 üncü yıldızıda taktı Yüzbaşı oldu :D

Wang Hao tarihe en iyi 2 inci adam olarak geçecek ama her zaman 1 inci ler hatırlanır.

2 inci ler hiç bir zaman hatırlanmaz...

bence adamına göre değişir abi. wang liqin 3 kez dünya şampiyonu olmak yerine hepsinde 2. olsaydı bile birçok işi tarafından ömür boyu hatırlanırdı..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence adamına göre değişir abi. wang liqin 3 kez dünya şampiyonu olmak yerine hepsinde 2. olsaydı bile birçok işi tarafından ömür boyu hatırlanırdı..

Kardeşim 2013 te dünya şampiyonu kim oldu dediklerinde her zaman ZJK diyecekler. Haonun esamesi bile okunmayacak.

Bundan dolayı 2. leri kimse hatırlamaz diyorum :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maçların neredeyse hepsini yerinde izleme şansım oldu ama bence cazibesi düşük çekişmesi az masa tenisi vardı seyirciler bile son finallere az ilgi gösterdi. ITTF in yerinde olsam hemen yarından itibaren radikal çözümler arardım. Daha çekişmeli ve daha zevkli maçlar olmalı. Çinliler çok fark atmış durumda ve maçları kendi aralarında zevksiz geçiyor. Top oyunda hiç dönmüyor. 2 yıl öncesinin aynı maçlarını tekrar seyrettik ve heyecan çok az. Hatırlayınız 10 sene öncesini aynı salonda ne bomba maçlar oynandı ne süprizler oluyordu. Acil çözüm bulunmalı ama ITTF toplantılarında plastik top dışında hiç bir yenilik konuşulmadı. Galiba bu kısır döngü daha sürecek gibi. (Nihat ummetoglu)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 1 Gizli, 22 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..