Jump to content
Masatenisi.org Forum

Üçüncü Boyut

Recommended Posts

Masa tenisinde 2 raket tutuş şekli var malum. Biri shakehand, diğeri de penhold. İkisinin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Fakat amatör seviyede gördüğüm kadarıyla farklı tutuş şekillerini benimsemiş birçok oyuncu var. Genelde bu tutuş şekli shakehand türevi olmakla beraber biraz farklılık da gösterebiliyor. Bahsettiğim masa tenisiyle yeni tanışmış ve ''pinpon'' oynayan, bu yüzden de rakedi abidik gubidik tutan oyuncu grubu değil. Aksine uzun yıllar bu sporu yapmış yahut yapmaya devam eden oyuncular.

Gelelim asıl mevzuya. Üçüncü boyut dedim, aslında amacım 3. bir tutuş şekli ortaya çıkarabilmek. Bu yüzden de herkesten farklı fikirler bekliyorum. Bu tutuş şekline bir isim de verilirse daha iyi olur. Tabii kuru kuruya tutuş şekli bulmakla olmaz. Bu tutuş şeklini en azından birkaç antrenman yahut maçta deneyip artılarını, eksilerini yazarsa üyelerimiz tadından yenmez. Sonuçta doğru bir tane gibi gözükse de farklı şeyler denemek, keşfetmek bence bu sporu daha eğlenceli hale getirebilir.

Tutuş şekli shakehand ve penhold türevi olabilir, onun dışında raketi tutmak için pek bir alternatif yok zaten. Fakat diğer parmakların rakede olan desteği, rakedi daha alttan ya da üstten tutma gibi farklılıkları belirtirseniz iyi olur. Benim bazen denediğim, hatta çevremde de gördüğüm bir tutuş şekli var. Birkaç antrenman daha deneyip artıları, eksileri nelerdir kendimce paylaşmaya çalışacağım. Farklı fikirleri bekliyorum. Başlık ilgi görürse forumca kabul görebilecek 3. bir tutuş şeklini de ortaya çıkarırız belki, kimbilir :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim uzun süre kullandığım, bırakmakta zorlandığım bir tutuş şekli vardı. Hala arada kullanırım zevk olarak. Baş ve işaret parmaklarıyla, sapı raketin kafasıyla birleştiği yerden tutuyorum. Diğer parmaklar gevşek, serbest, içe kıvrılmış, uçları el ayasının bilek tarafına hafifçe deyiyor. Dış taraflarıyla sapa hafif destek veriyor. Backhand yoktu ilk versiyonunda, sol tarafıma gelenleri de bileğimi çevirip gene forhandle karşılardım pek eksikliğini hissetmezdim. Sonradan shakehand de öğrenince backhandi bu tutuşa da uyguladım. Gayet güzel oldu. Şunu da belirteyim, penholddan tamamen farklı hissettiriyor bana. Shakehande daha yakın.

Bir kere bu tutuş fırçalayarak spin çekmeye elverişli. Öteki türlü ben pek beceremedim ama shakehandde de zaten pek beceremem. Bu tutuşta vuruşun doğal pozisyonu raketin yere hemen hemen paralel olduğu pozisyon. Backhandden için de geçerli.

Sapın çok uzun olmasına gerek yok, elime geçse denerdim ama çin penhold tahtaları uygun olabilir bu tutuşa.

Çok kıvrak. Masa üstü kısa bilek harekleriyle spinli toplar göndermek kolay.

Dirseğe atılan toplarda backhande geçmeye ya da ayak değiştirmeye gerek yok. Acil durumlarda tabi.

Raketin ağır olmaması gerekiyor. Elden fırlayabiliyor. Eli yoruyor.

Şutlarda, düz vuruşlarda verimsiz. Hızlı vuruşlar zor. Daha çok masa üstü allround/ofansif spinli oyun için uygun.

Şimdi düşünüyorum da, aslında geri dönebilirim bu tutuşa. O zamanlar gelişmek için shakehandi öğrenmem gerektiğini düşünmüştüm. Sonuçta antremanlar falan ona göreydi. Bu başlık, kişiye özel tutuş şekillerinin olabileceğini düşündürttü bana.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..