Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Sporcusunun Ne Hosuna Gider?

Sonsuvari

Recommended Posts

Ben kendi acimdan konusayim masanin kenarina carpan ve fileden dusen sayilar benim hosuma gidiyor :D:

hele bu sayi cuz'de veya bana seti kazandiran sayiysa

tabi olay aninda fairplay'i elden birakmamak lazim uzulmus gibi yapip rakibe pardon demek en onemli ayrinti :P:

ama varya icimden nasil sevinirim anlatamam :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim en çok uzun ve hızlı süren karşılıklı spin-blok türünde oyunlar hoşuma gidiyor...

düşünsenize oyun 10-15 saniye boyunca sürekli blok-spin şeklinde hızlıca geçiyor...sıranın tekrar size gelmesi 1 saniye sürmüyor belki...

bu tür bir oyun sayıyı kaybetsem bile hoşuma gider açıkçası...fakat bu tür bir oyunu becerebilmek için mükemmel bir kondüsyona ve çalışabilecek iyi bir takım arkadaşına ihtiyaç var :(

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de bu konuda hecatomber a katılıyorum.uzun süren sayılar hem oyuncunun kendine güvenini arttırıyor aynı zamanda da masa tenisinden aldığı zevk maximuma çıkıyor.balık sayılar ise karsındaki oyuncuyu zor duruma düşürdüğü için kendi adıma pek sevinmiyorum.eğer karsındaki oyuncu sinirli bir yapıya sahipse maçın gerginlği artıyor bu da maçı olumsuz etkiliyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bencede estetik hareketlerin hepsi goze hos geliyor. Hareketli ve uzun sayilar elbette zevkli oluyor.

Birde rakibi kontrpiyede birakmak hosuma gidiyor :) sanki penalti gibi kullanilan yuksek toplarda rakipde kaleci gibi bi kose seciyor ve ters koseye yatirma olaylari falan gayet hos :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

aslında bende uzun süren rallileri severim ama benim oyun tarzımda boyle bişey genelde olmuyor :) tsubasa bilir off + ve her vuruşum hemen hemen öldürücü ve direk sayıya yonelik olduğu için ya ben hata yapıyorum yada karşıdaki topu çıkaramıyo.Hatta bununla ilgili bir özlü söz yapıp tşörtüme bastırdım

Forehandim süründürür Backhandim öldürür :)

Haftasonu süperlig maçları var . Çankaya B takımı olarak gidicez ve ben bu tşörtü giyecem. :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Ertan abi video görüntüsü mükemmel.Benim en çok sevdiğim vuruş kesmecilere karşı lop atmaktır.Bu vuruşu dünyada en iyi hangi sporcu yapıyor .Mümkünse video görüntüsüyle göstere bilirmisiniz.Şimdiden minnettarım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...
Ben kendi acimdan konusayim masanin kenarina carpan ve fileden dusen sayilar benim hosuma gidiyor

hele bu sayi cuz'de veya bana seti kazandiran sayiysa

tabi olay aninda fairplay'i elden birakmamak lazim uzulmus gibi yapip rakibe pardon demek en onemli ayrinti

ama varya icimden nasil sevinirim anlatamam

:lol:

schlager ile liqin'in 2003 dunya kupasindaki ceyrek final macinda liqin, masanin kenarina carpan veya fileden dusen sayilarda, resmen sevindirik oluyordu..:)) adamda hani bir pardon cekeyim falan yok..

bence, masa tenisinde bu tur sayilar oldugunu kabullenmek gerekiyor.. rakip boyle bir sayi almissa bizim sinirlenmemiz bosuna.. veya bizim sayimizda rakibin..

antreman yaparken; top egerki fileye degip duserse, top disari ucarsa veya kenara carpip cikarsa arkadasimizdan ozur dileriz.. hangimiz topu oylesine milimetrik atmayi basarabiliyoruz???? hani tam o noktaya atayimda kenara carpip ciksin.. yapabilen var mi? arkadasimizi asip disari ciksa tekrar ozur.. ne yapayim karsilayamadim.. ben de masaya atmak istiyordum ama olmadi iste.. veya benim disari atmamdaki temel etken senin benden daha iyi oynamis olman degil o sayida, benim hatamdandi.. o yuzden ozur dilerim..:))) veya biraz yuruyus yapip topu yerden almak zorunda kalacaksin, o yuzden ozur dilerim.. topla servis attiktan sonra, topu hic yere dusurmeden oynamayi becerebilen bir vatandas varsa ciksin ortaya.. yok, top bu, dusecek tabii..

maclarda durum daha farkli; top disari uctu diyelim, ozur diliyor muyuz? rakip arkadas yine bir muddet yuruyup topu yerden almak ve masaya donmek zorunda.. hayir.. cunku burada ozrumuzu bir sayi vererek unutturuyoruz..

gercek olan su var; kendimizin sayi almasi, rakibin sayi kaybetmesi icin oynuyoruz.. her iki durum bizim lehimize..:)) araya bir file konmussa ve bu file celikten degilse (bu arada bazi outside masalarda fileler celikten oluyor..) yapilabilecek pek birsey yok aslinda.. cunku fileden dusme ihtimali her zaman var..

rakip bize sinirlenecegi yerde kendisine sinirlenmesi gerekir; neden topun fileden dusmesine hazirlikli degildi veya kenara carpip cikmada.. tamam kenara carpip cikmada rakip fazla birsey yapamaz, ama masanin bir boyutu var olmasi gereken.. devasal bir buyukluge ve topu nereye atarsan at disari cikmayacak bir yapiya sahip degil masa tenisi masasi..

.....

ben de sevinirim.. cok nadiren pardon isareti yaparim.. sayi benim.. ben sayi almak, maci kazanmak icin oynuyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Balık sayı diye bir şey yok bence.Keşke 11 sayının hepsi ya köşeye yada fileden düşüp sayı olsa bende dünya şampiyonu olsam.Üstelik karşımdaki rakip sinirden kudursa. :asabi: ne önemi var.Sonuçta başlangıç noktası gene benden değilmi?Sayı için gerekli hareketin başlangıcını ben yapmıyormuyum? :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yok tabii tufan.. bir baliktir gider bizim dillerde.. yok oyle birsey.. balik malik, sonucta masaya carpiyormu carpmiyormu, netice onemlidir..

keske benim de her topum koseye carpip ciksa da ben de bir yerlere gelebilsem.. :lol:

soyle dusunmek gerekiyor.. masanin kenarlarina top carpip cikinca balik oluyor; ama birkac santim iceri dusunce top "vay be, tam koseye atti topu adam yahu".. simdi burada biraz tezat var.. bence tam koseye atabilen, topun kenara carpip cikmasini saglayabilecek kadar masanin son ucuna atabilen oyuncu daha iyidir; yaniliyor muyum?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer çok balık yapmak istiyorsanız tırtılla oynayın. Tırtılla vurduğunuzda top alçaktan gidiyor ve fileden karşıya düşüyor. Uzun tırtılla oynayan arkadaşımın 1 sette 5-6 balık yaptığını şahsen gördüm. Bu arada ben de balık yapmada fena değilimdir. Ama diğer taraftan bir çok vuruşum da filenin üst ucuna değip yön değiştirerek dışarı da gidebiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Balık sayı diye bir şey yok bence.Keşke 11 sayının hepsi ya köşeye yada fileden düşüp sayı olsa bende dünya şampiyonu olsam.Üstelik karşımdaki rakip sinirden kudursa. :asabi: ne önemi var.Sonuçta başlangıç noktası gene benden değilmi?Sayı için gerekli hareketin başlangıcını ben yapmıyormuyum? :fildir:

Tufan Abi bu yazdiklarini bi okuda gecen hafta sonu ciftlilerde basimiza geleni hatirlamani oneririm.

Tufan Abi ile esli olduk Ankara Sampiyonasinda kesin sampiyon oluruz diye bekliyorum .2 adam cikti paldir kuldur baliklarla maci aldilar.

Tufan Abinin halini gorecektiniz masada :))

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

21'e kadar olan setlerde 1-2 sayının nete veya kenara çarparak olması idare ediliyordu da, şimdi bayaaa farklı bence. yani 1 veya 2 balık, hadi gene neyse diyorsun ama 3 veya 4 tane oldu mu gitti setin yarısı neredeyse.

normalde nete değmese blok yapabileceğin bir top veya köşeye bile gelse karşılayabileceğin bir topspin, nete veya kenara çarpıp rakibin sayısı oluyorsa, veya aynı şekilde sen sayı kazanıyorsan, oyunun tansiyonu değişiveriyor birden...

o yüzden bu kısa setler sinirler açısından pek de iyi olmadı...

haa, bilinçli olarak nete veya kenara değdirebilene sözüm yok tabii, bravo derim <_<

Ping the 21 fan Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de bir sette 1-2 veya en fazla 3 tane balık sayı vermeyi kabul edebiliyorum ama 4-5 olduğu zaman sinirlerim çok geriliyor. Özellikle de uzun tırtıllı arkadaşla oynarken. Adam balık makinası gibi. Ben sinirlenince adam bir de "ben bunları bilerek atıyorum" diyip pişkinlik yapıyor. Aslında masaya doğru vuruyor ama kendisi de topun nereye gideceğini bilmiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

haa, bilinçli olarak nete veya kenara değdirebilene sözüm yok tabii, bravo derim

Nete değil ama bilinçli olarak yüksek bir yüzdeyle kenara değdirebilen birini tanıyorum. Kendisi, şu an şirin bir ilimizin masa tenisi ajanı olan çok tecrübeli bir antrenör ve oyuncudur aynı zamanda. Kulüplerarası rekabetin çok koyu olduğu yıllarda, seti garantilediği kanısına vardığında sırf moral bozmak ve kimi zamanlar da kafa bulmak için "servislerini" kenara değdirmekten müthiş haz alırdı. Backhand köşesinden masanın kenarını hiza alır, kısa ve paralel servis kullanırdı. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

o gercekten insani cileden cikarir yani ertan..:)))

Nete değil ama bilinçli olarak yüksek bir yüzdeyle kenara değdirebilen birini tanıyorum.

keske tam istedigimiz bolgeye degilde istedigimiz noktaya atabilsek topu.. yalniz masanin kosesine sallardik topu..

ama tehlikelidir toranomon oyle masanin tam kosesine atmak simdi.. ya degmezse sanssizligi daha yuksek..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence fileden ve masa kenarlarından alınan sayılar, o sayıyı alanın topu fileye ya da köşeye o kadar yakın atmaya çalışması ile doğru orantılı.Ne kadar o bölgelere top atarsanız dışarı çıkma veya filede kalma ihtimali ile beraber kenara ya da fileye çarpma ihtimali de artar.Bu ikisi arasındaki oranı oyuncunun risk alma isteği ve vuruş kabiliyeti etkiler.Tabi bazı sporcular bu riskli bölgeler yerine daha garantili bölgelere atarak oynadığı ve bu tip oyun felsefelerini kişilikleri etkilediği için bu tip -balık-durumlara doğal olarak sinirlenirler.Yazdıklarımdan anlaşılacağı üzere kendime güvenim tam olduğunda daha cesaretli oluyorum ve bu tür sayılarımın oranı bir hayli artıyor (hele ki uzun süren bir sayının sonunda cesurca vurduğumda oluyorsa değmeyin keyfime) ama tedirgin olduğumda ise tam tersine.Esen kalın... :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

pogop aslında riskli bölgelere top atmak biraz da antremanla ilgili. fazla antreman yapmayan bir kişi file dibine ve ve çizgiye top atmak yerine daha garantili oynamaya çalışır yani biraz daha ortalara atar. düşünsene etkili spin veya şut'un çizgiye atıldığını iki misli tehlikeli olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tabi bazı sporcular bu riskli bölgeler yerine daha garantili bölgelere atarak oynadığı ve bu tip oyun felsefelerini kişilikleri etkilediği için bu tip -balık-durumlara doğal olarak sinirlenirler.
pogop aslında riskli bölgelere top atmak biraz da antremanla ilgili. fazla antreman yapmayan bir kişi file dibine ve ve çizgiye top atmak yerine daha garantili oynamaya çalışır yani biraz daha ortalara atar. düşünsene etkili spin veya şut'un çizgiye atıldığını iki misli tehlikeli olur.

aslinda bu isin kisilik ile fazla bir ilgisi yok bence pogop; tecrube ile ilgili desek daha dogru olur..

rakip tarafin alanini 6 esit parcaya bolun; ortadaki parcalara atilan top etkili degildir.. etkili olmasina etkilidir tabii fakat diger 4 parcaya atilan top kadar degil.. dedigin gibi garanti olma sansi daha az koselere ve file dibine giden toplarin rakip tarafa dusmesi..

bence egerki oyuncu ne yaptigini biliyorsa, yani topu oylesine sirf karsiya gecsin diye dusunmuyorsa; baliklara sinirlenmeyecektir.. bu oyunun tuzu biberidir..

mumkun oldugunca oyuncu, antremanlarda, koselere top atmalidir.. zamanla buna alisilacaktir..

bence, topu atarken "oraya gidecek, oraya atiyorum" diye dusunulmeli -dedigin gibi- cesaretin yanisira..

bir yol; raketle topa vurduktan sonra raketin ucunu atacaginiz noktaya kadar savurmaniz (bir yerde raketle o noktayi gostermeniz) gerekir.. raketi daha fazla savurmayin, top genellikle gereksiz bu savrulmalar nedeniyle disari ucar..

ayrica ayaklarinizin ve vucudunuzun konumu da cok onemli.. kisaca:

forehand kosesindeyken;

sag ayagi daha geriye atip, rakibin backhand kosesine daha kolay top atabilirsiniz..

ayaklar ayni cizgide olacak sekilkde, topu, masanin ortasina atarsiniz..

sol ayagi daha geriye atip, rakibin forehand kosesine daha kolay top atabilirsiniz..

ayni sekilde backhand kosesindeyken de uygulamak gerekiyor..

bu islem uygulanirken vucud birazcik masa seviyesine yakin olacak sekilde egilmelidir..

topa hicbir zaman, raketinizle geriden vurus yapmayin.. her zaman raket ve vucudunuz ileriye savrulmalidir.. ayni sekilde biraz geriden vurus yaptiginizda topun daha gerilere dustugunu zamanla goreceksiniz..

..

etkili spin veya sutu kose noktalara atmak cok zor ayrica gereksizdir.. neden?

cunku topa cok hizli mudahale edileceginden istenen noktaya atabilmek cok zordur.. topun disari ucup gitme olasiligi cok yuksektir.. ben genelde en kolay noktaya cok daha var gucle vuruyorum.. cikaran pek cikmadi simdiye kadar..

tabiiiii... ust duzey dedigimiz olumsuz varliklar; aslinda o uc noktalara o etkili vuruslari yaptiklarindan dolayi ittf onlari ust noktalara koyuyor.

file dibine hizli bir vurus, durus konumuna ve topun yukselme fazlaligina gore yapilabilir veya yapilamaz.. ama her halukarda koseye atilabilir..

bir de su var tabii; her zaman en etkilisi en koseye atilan olacaktir ama ortaya atilan degil diye dusunmemek gerekir.. rakibin konumu cok onemli..

soyle dusunelim; rakip egerki cok gerilerdeyse ortaya atilacak sert vurus koseye atilacak sert vurusdan daha etkili olabilecektir.. bunu topun masada sekmesini hesap ederekten bulmak gerekiyor.. zaman yetersizliginden -sekme hesabi yapabilmek icin zaman bulabilmek zordur- benden bir ipucu:

rakibin ayaklarini gorebiliyorsaniz topu masanin ortasina dogru, goremiyorsaniz koseye dogru atmaya calisin..

..

bir diger onemli noktada; rakibin vucudunun hangi yone dogru baktigidir.. rakip egerki sizin backhandinize dogru bakiyorsa (vucudu o yonde ise) topu backhand'inize daha kolay atabilecektir.. ayni zamanda forehand'inize atamayacaktir.. bu yuzden backhand kosesinde hazir bekleyip, top sizin sahaya degip yukselirken rakibin backhandine atin.. garantili vurus yapin.. nasil olsa etkili olacaktir..

...

bir baska vuruslarda dikkate alinmasi gereken nokta (:lol:) ; kesme yaparken topu koseye atayim da daha etkili olsun diye dusunmeyin veya file dibine.. rakip tarafa gecsin ama nereye giderse gitsin diye dusunun.. (en azindan bir deneyin.. kesmelerinizin nasil da daha etkili olduklarini gozlemleyeceksiniz..)

Bence herkes köşelere çarptırsaydı veya fileden oynasaydı bu oyunun hiç bir anlamı kalmazdı. Tabi ki bazen bu tür sayıların olması iyi oluyor.(tabi aşırıya kaçarsa da çok sinir bozucu oluyor karş taraf için)

belki herkes bu sekilde oynayabilseydi herkes bu konuda nasil davranilmasi gerektigini bilebilecekti..

bence de iyidir bu tur sayilarin alinmasi.. macin tansiyonunu yakindan etkiliyor.. en azindan monotonluktan kurtariyor..izleyici acisindan herzaman asirisi en iyisi tabii.. "ooooooo!" sesleri.. :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..