Jump to content
Masatenisi.org Forum

Solaklar

Ertunga

Recommended Posts

Şu anda dünya sıralamasındaki en iyi ilk 10 oyuncunun 3'ü solak: Timo Boll, Xu Xin ve Jun Mizutani. Yüzde 30 yapar. Solakların toplumdaki oranı ise yüzde 10. Bu durumda bence sağlakların daha başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

Ancak eğer ilk 10'un yüzde 70'i sağlak, o yüzden sağlaklar daha başarılı dersek, istatistiki açıdan yanlış bakmış oluruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Solak oyuncularin rakiplerine ters geldikleri asikar. ( Hem saglaklara hem de solaklara) Ama avantajlarinin yaninda dezavantaji da var bence. Genelde her topu forehand tarafina almaya calistiklari icin bazen forehand taraflarini cok acik birakabiliyorlar. Eger rakipler burayi yoklarsa solaklara zor anlar yasatabilirler bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sadece masatenisinde değil bence tüm sporlarda solaklar daha avantajlı.

Üniversitede voleybol takımındaydım rakip takımda solak bir smaçör vardı çok uğraşmamıza rağmen hücumlarını durduramamıştık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bahane bunlar sadece...

Bana yenilenler solak olduğum için, ters geliyormuşum vs. derler.

Yenenler bir şey demez...

Hakancım öyle deme bence mesela senin servislerin en azından benim için çok etkili.Ben bu konuya şöyle bir yorum getirebilirim mesela genelde servisler ortaya kısa ve etkili atılır.Sağlak bir oyuncunun attığı böyle bir servis ne kadar ortayada olsa gene sağlak olan rakibinin kısmen backhand tarafına doğru gelirki yumuşak bir bilek hareketiyle backhandi iyi olan her oyuncu (ben hariç çünkü ben çok servis yerim)topu açar.Hatta masa üstü backhand spin yapanlar bile var.Ancak solak bir oyuncunun attığı aynı tarz servis sağlak rakibin forhandine doğru gelirki o topu forhand olarak açmak veya masa üstü forhand spin yapmak daha sıkıntılı olur kanaatindeyim.Oyuna girip ralliye dönüşürse bencede sağlak avantajlı diye düşünüyorum çünkü solakların genelde forhandi daha iyi olduğu için backhand köşesinden bile forande dönerler spin yaptıkları yer karşı çapraz olur genelde buda sağlak bir oyuncunun zaten forhand köşesidir ki buda oyunu istediği gibi yönlendirme açısından sağlak bir oyuncuya avantaj sağlar bence amannnnnnnn çok uzadı ya..

Genede özet yazayım servis atmada solaklar oyuna girildikten sonra ise sağlaklar avantajı oluyor benim gördüğüm...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Murat bey,

aynı şartlar da sağlak oyuncunun solak oyuncuya servis atmasında oluşmuyor mu?

Muratcığım öyle deme bence mesela senin servislerin en azından benim için de çok etkili.Ben bu konuya şöyle bir yorum getirebilirim mesela genelde servisler ortaya kısa ve etkili atılır.Solak bir oyuncunun attığı böyle bir servis ne kadar ortayada olsa gene solak olan rakibinin kısmen backhand tarafına doğru gelirki yumuşak bir bilek hareketiyle backhandi iyi olan her oyuncu topu açar.Hatta masa üstü backhand spin yapanlar bile var.Ancak sağlak bir oyuncunun attığı aynı tarz servis solak rakibin forhandine doğru gelirki o topu forhand olarak açmak veya masa üstü forhand spin yapmak daha sıkıntılı olur kanaatindeyim.Oyuna girip ralliye dönüşürse bencede solak avantajlı diye düşünüyorum çünkü sağlakların genelde forhandi daha iyi olduğu için backhand köşesinden bile forande dönerler spin yaptıkları yer karşı çapraz olur genelde buda solak bir oyuncunun zaten forhand köşesidir ki buda oyunu istediği gibi yönlendirme açısından solak bir oyuncuya avantaj sağlar bence amannnnnnnn bu da çok uzadı ya...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Solak oyuncuların avantajı genelde sağlak oyuncularla oynamaları ve onların oyun tarzına alışık olmaları. Ama sağlak bir oyuncunun solak bir oyuncuyla karşılaşma ihtimali daha az olduğu için ters gelmesi gayet doğal. Bu bir bahane değil, gerçeğin ta kendisi bence. Ama maç sonucunu birebir etkileyen bir unsur mu? Tabii ki hayır. Adam 10 maçtır aynı solak rakibine yenilip, solak olmasını bahane ediyorsa zaten gülün geçin :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet Çağan,

o konuda haklısın. Tek sebep olasılık bence de.

Aynı pütür olayı gibi. Alışık olmayınca mecburen dezavantajlı duruma düşüyorsun.

Geçenlerde VMTD nin 19.Mayıs turnuvasına gittim. 5 maç yaptım , hepsi de pütürlüydü.

Canımdan bezdim desem yalan olmaz. Bu arada gençlik ve spor bayramıydı ama salonda tek genç vardı (benim kulüp arkadaşım Uğur). Yaş ortalaması 50nin üzeriydi herhalde...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Murat bey,

aynı şartlar da sağlak oyuncunun solak oyuncuya servis atmasında oluşmuyor mu?

Muratcığım öyle deme bence mesela senin servislerin en azından benim için de çok etkili.Ben bu konuya şöyle bir yorum getirebilirim mesela genelde servisler ortaya kısa ve etkili atılır.Solak bir oyuncunun attığı böyle bir servis ne kadar ortayada olsa gene solak olan rakibinin kısmen backhand tarafına doğru gelirki yumuşak bir bilek hareketiyle backhandi iyi olan her oyuncu topu açar.Hatta masa üstü backhand spin yapanlar bile var.Ancak sağlak bir oyuncunun attığı aynı tarz servis solak rakibin forhandine doğru gelirki o topu forhand olarak açmak veya masa üstü forhand spin yapmak daha sıkıntılı olur kanaatindeyim.Oyuna girip ralliye dönüşürse bencede solak avantajlı diye düşünüyorum çünkü sağlakların genelde forhandi daha iyi olduğu için backhand köşesinden bile forande dönerler spin yaptıkları yer karşı çapraz olur genelde buda solak bir oyuncunun zaten forhand köşesidir ki buda oyunu istediği gibi yönlendirme açısından solak bir oyuncuya avantaj sağlar bence amannnnnnnn bu da çok uzadı ya...

Hakancım bakış açısı doğru olabilir ama solak oyuncu yüzdesi atlamamak lazım.Örneğin İzmirde benim oynadığım 10-15 kişilik bir grupta 2 solak varki ne zaman onlarla karşılaşsam sendelerim yani toparlıyana kadarda maç biter.Ancak kısa süre içerisinde 2. ve 3. maçlar olduğunda daha etkili oynayabiliyorum.Bu sorun solak oyuncuların zaten bol olan sağlak oyuncularla antreman yapması ve sağlak oyuncularında çok daha az oranda solak oyuncularla antreman yapması olarakta açıklanabilir.Hem ben oyuna girdikten sonra sağlak oyuncuların daha avantajlı olduğunu düşünüyorum zaten.Ama çağanın dediği gibi sağlak bir oyuncu devamlı solak bir oyuncuya yenilip hep onu bahane ediyorsa zaten seviye farkı var demektir.Saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..