Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahtalar - Fiyat/performans

Recommended Posts

selamlar

bir kombo yapmayı düşünüyorum halen bilgi toplama aşamasındayım ama malumunuz çeşit fazla, değişken çok.

bilinen markaların tahtalarında 500tl ye varan fiyatlar görüyorum. öğrenmek istedğim şu: tahtalar bir seviye kadar fiyat/performans olarak doğrusal bir artış gösterip bir yerden sonra marka/ünlü oyuncu adı reklamı gibi sebeplerle uçuk fiyatlara mı çıkıyorlar yoksa gerçekten doğrusal bir artış var mı.

örnek

stiga clipper cr wrb 130 tl

stiga clipper cc 250 tl civarı

dhs hurricane king ııı 430 tl

tahtalar malzeme olarak birebir karşılaştırılabilir değildir elbette, birinde karbon tozu diğerinde fiberglass var vs. örnek belirtsin diye yazdım.

sorum: gayet yetenekli ofansif bir oyuncu (ben değil :D ) dhs ile oynamak yerine cc yada cr ile oynasa kendini ciddi anlamda kısıtlamış olur mu?

fiyat sorun değilse dhs i mi tercih etmelidir? yoksa bir noktadan sonra raket kalitesi oyun kalitesini değiştirmez sadece uyuma mı kalmıştır olay?

umarım açık sorabilmişimdir, kombo toplamaya çalışan başka arkadaşlara da yardımcı olur.

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

binlerce malzemenin arasından seçmek zor. pahalı malzemeleri almak bütçeyle alakalı bir durum. bütçeniz iyi ise alısınız, değil ise almazsınız daha ucuz (kalitesiz anlamında değil) malzeme alırsınız.

İyi oynamak ise farklı bir durum, bir malzeme seçersiniz uzun süreli oynarsınız (malzemeye uyum sağlarsınız), bu oyunu iyi oynayabilen iyi bir oyuncu olabilirsiniz.

fiyat performans = İyi oyuncu olma yolu......İyi yada pahalı dediğimiz malzemeden geçmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi tahtalar aslında; oyuncu sponsorluğu (tahta belirli bir isme ithaf edildiyse), işçilik, kullanılan ağaç kalitesi, vs. gibi nedenlerle fiyatlandırılıyor.

kaliteli tahtaların oyuna tabii ki etkisi var ve bu durma göre de fiyatlandırılıyor (mesela krılıdğı zaman aynı katman ve hissiyatta bulabiliyorsunuz).

ama belirli bir noktaya gelmeyen bir oyuncunun tahtanın fiyatı ile değil. kendisine uygunluğuyla ilgilenmesi daha iyi sonuçlar verecektir.

en iyi ekipmanın kendiniz ve alacağınız eğitim ve antrenman olacağını unutmadan bu işe başlayın.

eğer gerçekten bu spordan zevk alıyorsanız ve maddi durumunuzda iyise bir tahtanın ömrünün kırılmadığı sürece bitmediğini hatırlayarak istediğiniz tahtayı alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kaliteli tahtaların oyuna tabii ki etkisi var ve bu durma göre de fiyatlandırılıyor (mesela krılıdğı zaman aynı katman ve hissiyatta bulabiliyorsunuz).

.

aynı görüntü olur da..

bu tespitinize ben bir örnek vereyim 1994 senesinde aldığım bir tahta (primorac carb..şuan üretiliyor ve hala satışta) yenisini alsam aynı kalite ve hissiyat söz konusu olur mu.?

yazdığınız açıklamaya karşı olmak için yazmadım, sadece bunca sene farkında, iyi markalar , yeni üretim aşamasında aynı kaliteyi (aynı katman ve hissiyatı) yakalıya biliyorlar mı?........ bilgilenmek istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

94 te alınan bir tahta yıllar içinde de özelliğini değiştirecektir. Sonuç olarak doğal malzeme, ağacın nemi azalır, ortam sıcaklığına marus kalır vs vs. 18 senedir bekleyen tahta ile 1-2 ay önce üretilmiş tahtanın birebir olması bence beklenmemeli. Kaldı ki aynı anda aldığınız 2 adet aynı marka/model tahtanın bile hisler farklı olabiliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

94 te alınan bir tahta yıllar içinde de özelliğini değiştirecektir. sonuç olarak doğal malzeme, ağacın nemi azalır, ortam sıcaklığına marus kalır vs vs. 18 senedir bekleyen tahta ile 1-2 ay önce üretilmiş tahtanın birebir olması bence beklenmemeli. kaldı ki aynı anda aldığınız 2 adet aynı marka/model tahtanın bile hisler farklı olabiliyor.

kaliteli marka dediğimiz firmalar içinde geçerli bir durum söz konusu oluşuyor.

aynı zamanda alınmış (iyi markanın yada markanın) iki tahtasında bile his bakımından birebir (aynısı) olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tahtaların üstünden zaman geçtikçe, kaliteli bir tahtaysa şarap misali fiyat performansları artıyor; ama tahtanın performansı devam ediyor mu merak ediyorum?

fiyat performansları tahtaların şarap misalı artıyor mu..? bilemiyorum.... ama..... kullananın zaman ilerledikçe sirkeye dönüştüğü kesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

artmaz mı abi. stiga tahtalar net üzerinde vintage olarak baya bi paraya gidiyor.

Aynen buradaki Stiga tahtanın 470 liraya satılması gibi :)

http://www.ebay.ch/itm/Raritat-Stiga-Kjell-Johansson-Off-Holz-/280847843462?pt=DE_Sport_Schl%C3%A4gersportarten_Schl%C3%A4ger&var=&hash=item870f7aa817#ht_2701wt_784

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynen buradaki Stiga tahtanın 470 liraya satılması gibi :)

http://www.ebay.ch/i...7#ht_2701wt_784

Valla o tahtanın üst katmanı yapışkan yemekten morarmış, kenarları vuruklardan kırtık kırtık olmuş, sapı zımparadan yamulmuş, aynen nineme benzemiş tahta:) Bunu alan oynamak için almaz herhalde. Ayrıca bu tahta 38 mm top için üretilmiş ve off sınıfında olsa da bugün için yavaş kalır sanıyorum. Ben buna 470 değil 47 tl bile vermem arkadaş. Zaten saptaki kir yüzünden elime almak bile istemem onu:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şanslıyım o zaman,. ..Bende bir tanede Stiga allround wood var. Kısa FL sap. 1977 senesinde almıştım..

Tahtam az kenarlarında vuruk olsada benden daha iyi durumda.

Hocam sen onu bir 500 tl ye satışa koy bakalım belki alıcısı çıkar:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ahşap olan hiçbirşey birbirinin tıpatıp aynı olmaz ya hissi degişiktir ya temposu yada sesi ama birbirlerine çok yakındır. Eskiler bilirler zamanında iyi bir gergely bulmak için ne kadar çok uğraşılırdı. Bu aslında müzik aletlerinde daha da belli olur aynı marka model çalgı aletleri birbirinin aynısı olmaz bu çok doğal bir durumdur mümkün ise aynı modelden bir kaç tane bulup aralarında seçim yapmak daha akılcı. Ama bu bizi karamsarlığa itmemeli çünkü hepsi belirtilen standartlarda üretilir aralarındaki fark ise minimumdur yeni alınan ekipmana da kolaylıkla alışılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konu ilginç noktalara ulaşmış:) Teşekkürler herkese

Benim çıkardığım sonuç şu: Parasal değeri orta seviyelerde olan tahtalar dahi üst seviye bir oyun çıkarmak için yeterli, para gani diyen daha üste de çıkabilir ama oyuncu seviyesi çok yüksek değilse pek de bir iyileşmeye sebep olmayacaktır.

Ben kişisel olarak fazla uçmamaya çalışacağım:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk göz ağrın için benden 1251 + artıran olursa + 1 daha :whistle:

Gaptırmam şapkayı (tahtayı),,,,Bu fiyatlara olmaz...

En son kaç parada kalmıştık...

Ülen anma pinti foruma girmişiz,,,, üyelerin ceplerinden kerpetenle bile para çıkmıyor..

Etmeyin yahu yazıktır günahtır. ilk göz ağrım falan filan dedim,,,,olmaz bu parelere.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..