Jump to content
Masatenisi.org Forum

2.tuning Denemesi

o.han yılmaz

Recommended Posts

merhaba,hayatımdaki 2.kez tuning yapmış bulunuyorum ama anlamadığım bir kaç şey var.forumda araştırdığıma göre bebe yağı nı bir kaç damla süngere fırçayla yayıyoruz.sonra en az 1gün bekledikten sonra yapıştırıyoruz.bu işlemlerden önce yapıştırıcı kalıntılarını çıkarıyormuşuz.ilk denemde arkadaşımın lastiğine aşırı derecede fazla zeytinyağı sürmüştüm.sonra araştırma yaptıktan sonra bebe yağı kullanmam gerektiğini farkettim.2.denemde kendi lastiklerimden bir inin yapıştırıcı kalıntılarını söktüm ve sürdüm(siyah olan).diğerinde temizleme zahmetinde bulunmadım çünkü yapıştırıcı çok ince bir katmandı.ikisinede jhonsons bebe yağı sürdüm(yaklaşık10 damla gibi)1 lastik yağı tamamençekmişken diğerinin üzeri hala yağ ve yapış yapış.bu durum normalmi.birde bunlara ek olarak her hafta tuning yapmayı düşünüyorum.sağlığa herhangi bir zararı varmı.yağın aloe veralı olduğunu belitmeden geçemeyeceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bebe yağının sağlığa zararı yok tabiiki de, sen raketi denedin mi ki her hafta yapmayı düşünüyorsun?

Daha mı iyi oldu? Zaten belli bir sayıdan sonra pek bir faydası da olmaz; ama iyice sertleşmiş ve eskimiş süngerli lastiği atmak yerine yağlamak iyidir.

Biz genelde öğrencilere kullanılmış eski lastik takıp belli bir süre sonra gerekirse bebe yağı sürüyoruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

daha henüz denemedim ama her sürdüğümde aynı etkiyi görürmüyüm merak ediyorum.zaten fh lastiğim çok sert.omega 3 max bile bana geo spinden yumuşak geldi.yarın tuningli lastiği denemeyi düşünüyorum.ayrıca tuningli lastiği su bazlı yapıştırıcıyla yapıştırsam sonuç aynı olurmu ve dediğim gibi yağ 24 saatir lastiğin üstünde yapışkan bir şekilde duruyor.nedenini bilen varmı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok fazla sürersen kurusa bile fileye düşme eğilimi gösterecektir. Her yere eşit şekilde yüzeysel olarak sürmeli ortalama 10-12 saat sonra kurumuş olacaktır.

Yetmez dersen yapıştırmadan aynı işlemi tekrarla bomba gibi bir lastik olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dostum parafin yapıştırıcıyı çözer. o lastiği tamamen temizlemen lazım yoksa yapıştıramazsın. bir daha sefere parafin süreceksen önce yapıştırıcıyı temizle. tuningini yap bebe yağı ile, ondan sonra kurumaya bırak iki gün. yapıştırdıktan sonra zeytinyağı ile lastiği beslersin

(zeytinyağı lastiğe, yani diğer tarafa sürülecek - süngere değil, tuning başka zeytinyağı ile lastiği yağlamak başka şey, ikisi farklı)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

adamın bir çilesi var ki şimdi ... o yapış yapışlığı temizlemen bir gününü alacak bir sürü kağıt mendil al yanına leğen al bulaşık deterjanı al bol bol bebe yağı al.

annene ağdayı nasıl temizlediğini sor. yapacağın şey üç aşağı beş yukarı aynı :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

adamın bir çilesi var ki şimdi ... o yapış yapışlığı temizlemen bir gününü alacak bir sürü kağıt mendil al yanına leğen al bulaşık deterjanı al bol bol bebe yağı al.

annene ağdayı nasıl temizlediğini sor. yapacağın şey üç aşağı beş yukarı aynı :D

Hocam şu temizleme işini bulaşık makinasında yapsak ya.

Ağda demişken, bunu lastiği tahtaya yapıştırmak için kullanacaz demi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam adamın aklını karıştırma :D

bu parafin su bazlı yapıştırıcıyı öyle illet bir hale sokuyor ki.. vıcık vıcık, uğraş uğraş çıkmaz, yapıştır desen yapışmaz

arkadaşın yapması gereken:

bir leğene ılık su içine birkaç damla bulaşık deterjanı

zamklı vıcıklı yeri bol bol parafinle ov, kağıt mendille sil, leğene daldır yıka, parafinle ov, kağıt mendille sil, leğene daldır yıka, ........

en son tamamen temizlendiğinde duru suyla lastiği iyice voci voci yaptırarak yıka üzerinde deterjan kalmasın (sünger emiyo çünkü)

kurut, kuruyunca parafinle

1-2 gün kurut

tuningli lastiğin hazır

bu sana ders olsun bir daha yapıştırıcıyı lastikten sökmeden parafin değdirme

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam adamın aklını karıştırma :D

bu parafin su bazlı yapıştırıcıyı öyle illet bir hale sokuyor ki.. vıcık vıcık, uğraş uğraş çıkmaz, yapıştır desen yapışmaz

arkadaşın yapması gereken:

bir leğene ılık su içine birkaç damla bulaşık deterjanı

zamklı vıcıklı yeri bol bol parafinle ov, kağıt mendille sil, leğene daldır yıka, parafinle ov, kağıt mendille sil, leğene daldır yıka, ........

en son tamamen temizlendiğinde duru suyla lastiği iyice voci voci yaptırarak yıka üzerinde deterjan kalmasın (sünger emiyo çünkü)

kurut, kuruyunca parafinle

1-2 gün kurut

tuningli lastiğin hazır

bu sana ders olsun bir daha yapıştırıcıyı lastikten sökmeden parafin değdirme

Doğru söylersiniz sayın hocam, bulaşık değil çamaşır makinesi olacakmış.

Ov yıka leğene daldır sil...Ov yıka leğene daldır sil....İşlem bu şekilde uzayıp gidiyor. Son aşama kurut..( Tamam işte hocam tam kurutmalı çamaşır makinesi..ben sorunu çözdüm)

Bu hepimize ders olsun bir daha bulaşık makinesine atarsam...Çözüm çamaşır makinesiymiş ama tam kurutmalı olanından..

Swan Hocam, bizlere bu konuda ders vermişsiniz, güzel bir açıklama yapmışsınız.

Bilgi denen şey bu olsa gerek, hem teorik anlatım (ders), hemde pratik uygulama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

BENCE HİÇ UĞRAŞMAYIN ÇÜNKÜ LASTİĞİN ÖMRÜ KISALIYOR. SÖK TAK TA YAPMAYIN FAZLA ÇÜNKÜ HİÇBİR ETKİSİ YOK. BEN AYNI HATALARI YAPTIM LASTİKLER PERT OLDU. BİR KERE YAPIŞTIRIN DAHADA SÖKMEYİN.

Ortak o tamamen yapıştırıcının kalitesi ile ilgili bir durum.Aynı lastiği defalarca söküp takmama rağmen sorun yok.Her seferinde Rulo gibi temizleyebiliyorum lastiği :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 years later...

Ortak o tamamen yapıştırıcının kalitesi ile ilgili bir durum.Aynı lastiği defalarca söküp takmama rağmen sorun yok.Her seferinde Rulo gibi temizleyebiliyorum lastiği

En iyi yapıştırıcı hangisi?. Defalarca lastiği söküp takmışsınız, lastiğe zarar vermeyen pütür kıpması vs. yapmayan. Hangi markayı önerirsiniz.?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..