Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ma Long Zhank Jike Finali

Kerem Erböke

Recommended Posts

Çok çok çok güzel bir maç.

Muhteşem bir hız, çok iyi ralliler.. Maçın birçok yerinde yuh, oha, off, o ne gibi tepkiler verdim :)

Çinliler şu anda dünyanın kalanından bir seviye üstteler ya, bu ikisi de Çinlilerin bir üstünde seviye yarattılar.

Zhang Jike bir insanın oynayabileceği en iyi biçimde oynamış, ancak Ma Long da insan üstü oynamış!

2012 Asya Şampiyonası, Zhang Jike - Ma Long finali... Asla unutmayacağım. Ama iki şeyle:

Birincisi gerçekten muhteşem bir maç.

İkincisi de yazıklar olsun Zhang Jike'ye! Ne olursa olsun arkadaş, bükemediğin eli öp. Sen maç bitince gidip rakibinle kasten tokalaşmadın ya, ben izlerken senin adına utandım. Adam kağıt mı çaldı, şike mi yaptı, zar mı tuttu, hile mi yaptı? Geçti karşına çatır çatır yendi seni. Saygı duy bari...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maç 4-0 bitmiş ama oyunun genelini yansıtan bir sonuç olmamış bence. Zhang Jike ilk 2 seti önde götürmesine rağmen 2-0 geriye düşmüş ve sanırım bu onu biraz etkilemiş. Maç sonunda yaptığı harekete gelince; ne kadar robot desek de onlar da birer insan. Duygularına, hırslarına yenik düşmeleri gayet doğal. Kaybedince sinirden ortalığı yıkması, rakedini fırlatması vs gibi durumları saygısızlık olarak görebiliriz ama el sıkmamasını ben saygısızlık olarak kabul etmiyorum. Saygı içten gelen bir şeydir, zorla yapılan şey saygı olmaz. Masa tenisinin yazısız kuralıdır ,maçtan önce ve sonra rakip oyuncu, antrenör ve hakemlerin elini sıkmak. Ama Çin'lilerin o soğuk el sıkışmalarından sonra bu davranış bana daha samimi ve içten geldi. En azından içinden geldiği gibi davrandı Zhang. Tıpkı Dünya şampiyonu olduktan sonra formasını yırtması gibi. Bir şeyi isteyerek, içinizden gelerek yapmalısınız. Size zorla dayatılan bir şeyi yapmak bir saygı göstergesi değildir. Eminim ki soyunma odasında, ya da takım otobüsünde, uçağında vs. bunu telafi etmiştir. Etmemişse de gençliğine verin gitsin :( Bir psikolog olarak sizin Zhang'ı daha iyi anlamanız lazım Fatih Hocam :(

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Jike'nin oyunu benim gözüme daha güzel görünüyor çünkü masanın gerisinden oynuyor ama Ma Long artık iyice robot olmuş. Masa başından top kaçırmıyor neredeyse. Bunun için çok hızlı ve güçlü reflekslere sahip olması gerekir insanın. Keşke maç 4-3 bitseymiş de bizde doya doya 7 set masa tenisi izleseydik :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zhang Jike el sıkmıyor.

Çinlilerin kendi aralarında kullandıkları sosyal paylaşım sitelerinden birinde özrünü dile getirmiş.

Açıklamanın ne kadar samimi olduğu ve ne kadar kişisel olduğunun takdiri size kalmış..

From Zhang Jike QQ account: 祝贺龙!刚才由于比赛打得太投入,忘记跟马龙握手了,深表歉意!

­Congratulation Long! Just too into the game, forgot to shake hands, I'm very sorry!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet bence de maç skoru, maç süreciyle bağdaşmıyor. Genelde bir oyuncu diğerini "ezince" 4-0 biter. Bunda, en azından son set hariç, kesinlikle öyle değil durum. İlk iki sette Ma Long nasıl çevirip oyunu aldı, tuhaf ve takdire şayan.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence sonuç tamda hakkı olmuş çünkü Ma Long Zhank Jikeden hani derler ya bir adım önde diye işte hatta bir adım bile değil set skorlarına bakılırsa Zhank her ne kadar set alamamış olsada hep son toplarda kaybetmiş.Ma Long bana göre daha estetik ve görsel zevki daha yüksek oyuncu nede olsa adamım ya tebrikler...

Maç sonu el sıkmama mevzusu bence o maça ait bir olay değil aralarında bir sıkıntı var sanırım.Bu turnuvamı bilmiyorum ama çiftlerde hep ikisi beraber olurlardı ama son seyrettiğim maçta eşleri farklıydı ayrıca gene bu maç için bir yorum genelde ikiside falsolu oynar (top spin,fast spin) tarzı ama bu maçta dikkatimi çeken aşırı derecede backhandten şutop oynamaları hani hadi bakalım hangimiz daha hızlı ve yüzdeli kapışalım bakalım der gibi yani aralarında bir husumet var gibi....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maç 4-0 bitmiş ama oyunun genelini yansıtan bir sonuç olmamış bence. Zhang Jike ilk 2 seti önde götürmesine rağmen 2-0 geriye düşmüş ve sanırım bu onu biraz etkilemiş. Maç sonunda yaptığı harekete gelince; ne kadar robot desek de onlar da birer insan. Duygularına, hırslarına yenik düşmeleri gayet doğal. Kaybedince sinirden ortalığı yıkması, rakedini fırlatması vs gibi durumları saygısızlık olarak görebiliriz ama el sıkmamasını ben saygısızlık olarak kabul etmiyorum. Saygı içten gelen bir şeydir, zorla yapılan şey saygı olmaz. Masa tenisinin yazısız kuralıdır ,maçtan önce ve sonra rakip oyuncu, antrenör ve hakemlerin elini sıkmak. Ama Çin'lilerin o soğuk el sıkışmalarından sonra bu davranış bana daha samimi ve içten geldi. En azından içinden geldiği gibi davrandı Zhang. Tıpkı Dünya şampiyonu olduktan sonra formasını yırtması gibi. Bir şeyi isteyerek, içinizden gelerek yapmalısınız. Size zorla dayatılan bir şeyi yapmak bir saygı göstergesi değildir. Eminim ki soyunma odasında, ya da takım otobüsünde, uçağında vs. bunu telafi etmiştir. Etmemişse de gençliğine verin gitsin :( Bir psikolog olarak sizin Zhang'ı daha iyi anlamanız lazım Fatih Hocam :(

Evet, anlaşılabilir bir durum tabii ki. Ancak psikolojide ünlü bir söz vardır: Anlamak onaylamak değildir. Çünkü eğer anlamak birşeyi meşru gösterecekse, sosyopat seri katilleri de, çocuk tecavüzcülerini de, hatta şarkıcı Ajdar'ı da anlayabilirsiniz :)

Zhang Jike'nin durumunu da onaylamıyorum. Bir maça ne kadar konsantre olunursa olunsun iki tarafın skorunun toplamı 6'nın katı olunca gidip havluyla kurulanmayı hiçbir profesyonel, maçın en heyecanlı bir yerinde bile unutmaz.

Evet, saygı içten gelmelidir ve içten davranılmalıdır, bu yüzden Zhang Jike'nin, rakibinin elini sıkacak kadar saygı göstermesinin, bunu cidden hissetmesinin içinden gelmesi lazımdı... Eğer bunu doğal olarak hissetmiyorsa, bu bir sorundur.

Otobüslerde gençlerimizin bazıları yaşlılara, hamilelere, çocuklu bayanlara yer veriyorlar. Bu güzel bir saygı örneği. Bir genç eğer "içimden gelmedi, o yüzden yer vermiyorum" diye düşünüp yer vermezse, temel sorun onun yer vermemesi değil, kendisinden fiziksel olarak daha zayıf durumdaki insanlara yardım etme güdüsünün içinden gelmemesidir.

Ayrıca içinden gelip gelmemesinin meşruiyeti de çok tartışmalı olabilir: 7 yaşındaki bir çocuğun günde 6 saat boyunca bir sırada oturmak içinden gelmez. Sigarayı bırakmak isteyen bir kişinin sigara içmek yerine çekirdek yemesi, sakız çiğnemesi içinden gelmez. Diyet yapmak isteyen bir kişinin bol yağlı iskender yerine brokoli yemek içinden gelmez. Sinirlenen bir insan sinirlendiğinde özür dilemek içinden gelmez. Yerde 1000 lira bulan bir insanın bu parayı gidip sahibine vermek içinden gelmez. Bu örnekler binlerce benzeriyle çoğaltılabilir. Esas şu: Uygarlığın ve ahlakın temeli insan iradesidir. İrade ise, isteğimiz halde birşeyi yapmama, ya da istemediğimiz halde bir şeyi yapma gücümüzdür.

Velhasıl kelam: Asli olarak Zhang Jike'nin içinden gelmesi gerekirdi, kendini böyle terbiye etmeliydi. O bir gençse, Ma Long da amcamız değil :) Bir önceki maçlarında da Ma Long yenilmişti.

İkincil olarak, içinden gelmese de elini sıkmalıydı. Özdisiplin bunu gerektirir.

Yine çok uzattım, kusura bakmayın :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fatih hocama katılıyorum. Bende seneler içerisinde bu tür şeyleri gördüm ve yaşadım. Skor her ne olursa olsun, maçtan sonra el sıkmamak o kişiyi çok itici ve antipatik yapıyor. Bundan 6-7 sene bir maçta genç bir oyuncuyla maç yapıyordum. Kendisini oyun olarak tanımadığım için maça gevşek başladım fakat bayağı iyi olduğunu ilerleyen sayılarda görmeye başladım. Haikaten iyi oynuyordu ama bu arada her servis atmadan önce bayağı bir bekliyor ve benim sinirlerimi bozmaya çalıştığını hissettim. Maçta bir anda 2-0, ve 6-1 geriye düştüm ve 3-0 kaybetmek üzereydim. Sonra ne olduysa oldu toplarım tutmaya başladı ve maçı oradan 3-2 aldım. Rakibim maçı kaybedince benimle tokalaşmadı, çok kızmıştım. Bana göre sporcu ruhuna ve ahlakına bu tür davranışlar yakışmaz. Bir de maç kaybedince raketini fırlatanlar var sanki maçı oyuncu değil de raket kaybediyor bence çok yanlış hareketler bunlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

iyide bu çinli sporcular normalde de tokalaşmıyorki, samimi olmayan bir "çak" hareketi yapıyorlar.

belki kendi aralarında 5000. maçlarıdır o yüzden ciddiye almıyorlar ama.

insan bir final maçından sonra sıkı bir tokalaşma, böyle göz temaslı, gülümsemeli falan bekliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fatih hocama katılıyorum. Bende seneler içerisinde bu tür şeyleri gördüm ve yaşadım. Skor her ne olursa olsun, maçtan sonra el sıkmamak o kişiyi çok itici ve antipatik yapıyor. Bundan 6-7 sene bir maçta genç bir oyuncuyla maç yapıyordum. Kendisini oyun olarak tanımadığım için maça gevşek başladım fakat bayağı iyi olduğunu ilerleyen sayılarda görmeye başladım. Haikaten iyi oynuyordu ama bu arada her servis atmadan önce bayağı bir bekliyor ve benim sinirlerimi bozmaya çalıştığını hissettim. Maçta bir anda 2-0, ve 6-1 geriye düştüm ve 3-0 kaybetmek üzereydim. Sonra ne olduysa oldu toplarım tutmaya başladı ve maçı oradan 3-2 aldım. Rakibim maçı kaybedince benimle tokalaşmadı, çok kızmıştım. Bana göre sporcu ruhuna ve ahlakına bu tür davranışlar yakışmaz. Bir de maç kaybedince raketini fırlatanlar var sanki maçı oyuncu değil de raket kaybediyor bence çok yanlış hareketler bunlar.

Benzer birşey benim de başıma gelmişti ama pek kızmaya fırsatım olmamıştı sadece şaşırıp kalmıştım.

Hala profesyonel masatenisi oynayan sevgili hocam biz takım maçlarını başarıyla bitirince gece ikide kafamdan aşağı bira dökerek uyandırmış, muhabbet edicez kalkın la" demişti :)

2 günde 10 tane 3-2 biten maç oynamış ben ertesi gün uykusuz sefil durumdaydım. iki sıfır geride olduğumu kenardan söylediler o kadarını söyleyeyim.

neyse biraz terleyince açıldım rahatça aldım. ama iki sıfır öne geçip maçı kazandığını düşünen rakibim bozuldu haliyle. Çok suçlayamadım da açıkçası. Belki de dalga geçtiğimi falan düşünmüştür...

Ama burada zhang jike çok ayıp etmiş. Ma Long da haklı olarak bozulmuş duruma.

Sonradan önzür dilemiş bu iyi ama bu adamların ordu mensubu olduğuu hatırlarsak muhtemelen cezadan yırtmak için söylemiştir.

Efendi biri olsa gene diyeceğim unutmuştur falan ama... Böğürmeler forma yırtmalar bir artislik sorma gitsin. 4-0 yenilince yedirememiştir muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..