Jump to content
Masatenisi.org Forum

Slovenia Open 2012 Ve Sonunda Long Yenildi!

Recommended Posts

SLOVENİA OPEN FİNALİNDE MA LONG ZHANG JİKE YE 4-3 YENİLEREK UZUN SÜREN HATTA REKOR KIRDIĞI GALİBİYET SERİSİNİ SONLANDIRDI.BEN JİKE NİN TARZINI SEVMEMEME RAĞMEN GÖRDÜMKİ MAÇ SIRASINDA UZUN RALLİLERDE LONG A EZİLMEDEN TAKIR TAKIR OYNADI AYRICA BH OLARAKTA BÜYÜK ÜSTÜNLÜK SAĞLADI SİZCE MAKİNE DÜZENİNDE OYANYAN LONG UN YENİLME NEDENİ NEYDİ VE LONG U YENMEK İÇİN HANGİ STRATEJİYLE HAREKET EDİLMELİ??

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sebebini bilmiyorum ama Ma Long un yenileceği hungary open daki performansından belliydi.Artık temponun yorgunluğu mu gönül işleri mi ailesel sorun mu sakatlık mı bilemem :)

Ma long u yenmek için teknik ve hız yetmez aynı idmanları yapan aynı tempoda maç yapan oyun içi psikolojisi onun kadar sağlam kısacası ona yaşça en yakın yada daha genç bir çinli olmak lazım bu tarife şimdilik zhang uyuyor.

Ama Ma Long un performansında en az 2 vites düşmüş durumda sebebini bilen varsa yazsın lütfen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bence zhang jike biraz haksızlık oluyor tamam belki ma long gibi stbil bir oyunu yok ama ;

çok yönlü bir oyuıncu , backhandleri süper ve tutturmaya başladımı karşısındakini dağıtıyor, ayrıca ma long un hızına yetişebilen tek sporcu ayakları çok hızlı kontralarıda en az ma long kadar iyi yani benim şöyle bir tezim var ma long'un forhand'i, zhang jike'nin backhand'i aynı adamda olsa heralde ölene kadar yenilmezdi. :whistle:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence, olayın psikolojik boyutu çok önemli. ma long ulaşacağı tüm hedeflere ulaşmış, tüm rekorları kırmış. jike'nin ise hedefi önünde. biri gevşerken diğerinin hırsı gittikçe artıyor.

ayrıca waldner'in bu günkü oyuncular yanında pek bir üstünlüğü olduğunu düşünmüyorum. o, zamanının en iyi oyuncusuydu. o dönemin en iyisiydi. ama oyun çok hızlandı, kullanılan malzemelerdeki teknoloji çok daha ileri. belki waldner bu günlerde 20 li yaşlarında olsaydı, geçmişteki kendinin bile çok ötesinde olabilirdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

zaten waldneri büyük yapan kendi zamanında oynarken daha ileri bi boyutta olmasydı bgunku oyuncular dayanıklılık ve hız açısındana daha ustun olabilirler ancak teknik ve oyun okuma rakibi çözme gibi konularda mental olarak waldner in seviyesinde bi oyuncu göremiyorum eğer waldner bu dönemde genç olsaydı ve fiziki açıdan o tempoyu kaldırabilseydi şüphesiz yine herkesin bi adım önünde olurdu çünkü onu efsane yapan en büyük özelliği oyunu sadece vucudyla değil aklıyla hatta vucudundan çok aklıyla oynamasıydı :salak:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ma long un önünde dünya şamp. ve olimpiyat şamp. hedefi var. hatta world cup da var.

başardığı ise 12 pro tour turnuvası, ve 3 pro tour grand final şamp.

çiftler ve takımları saymıyorum.

önemli olan olimpiyat ve dünya şampiyonasıdır, zhang jike ise bunlardan birini aldı şimdiden.

ama yine de 2 sini toplasak bir waldner etmez.

waldner kasları ile değil beyni ile oynardı. estetikti, sanatsaldı tarzı.

kaç nesil boyunca çinlilere yenilmedi. şimdi çinlilere kafa tutan varmı çinliler dışında,

ha birde boll vardı ne oldu ona.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu aralar sessiz boll kardeşimiz :down: keske avrupadan çinlilere gerçekten kafa tutabilecek bi oyuncu çıksa bi ara maze o umudu verdi ama o da mental olarak yetersiz olduğu için geçici bir başarı oldu..çinliler bu ara çok fazla ağırlık koydular ma long zhang jike ma lin wang hao derken bide xu xin çıktı :shock: o yüzden joo se hyuk bu aralar benim adamım en azından koreli mizutani de plasem diyelim :thup:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nasıl oluyorda ikiside bir Waldner değil gibi yorumlar yapılabiliyor anlamadım. Her oyuncu kendi çağında değerlendirilir. Waldner Ma Longtan yada Zang Jike tan iyidir demek pek anlam ifade etmiyor. Fakat nedense bu tarz kıyaslamalar çok seviliyor ve beraberinde uzun tartışmalar başlıyor. Senna ile Schumaer kıyaslaması, yok Alekhine Kasparovu yener yenemez, İzzet Altınmeşe nin uzun havaları İbo nunkilerden daha uzun falan... Gerek yok...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nasıl oluyorda ikiside bir Waldner değil gibi yorumlar yapılabiliyor anlamadım. Her oyuncu kendi çağında değerlendirilir. Waldner Ma Longtan yada Zang Jike tan iyidir demek pek anlam ifade etmiyor. Fakat nedense bu tarz kıyaslamalar çok seviliyor ve beraberinde uzun tartışmalar başlıyor. Senna ile Schumaer kıyaslaması, yok Alekhine Kasparovu yener yenemez, İzzet Altınmeşe nin uzun havaları İbo nunkilerden daha uzun falan... Gerek yok...

Paralel bir mesajı ben yazacaktım vazgeçtim Necati abi. Her oyuncuyu kendi dönemindekilerle kıyaslamak en doğrusu dediğiniz gibi. Çünkü zamanla herşey değişiyor ve gelişiyor. Masa tenisi de bu değişime ayak uyduran bir spor dalı. Artık çabuk olmak, her topa saldırmak bugünkü masa tenisinde başarının ilk koşulu. Waldner gibi bir oyuncunun şu gün şu oyun düzeninde şansı olmayabilir mesela. Ama bu Waldner'in bir efsane olduğu gerçeğini değiştirmez tabii ki de. Önemli olan her oyuncuyu oynadığı döneme göre değerlendirmek ama maalesef bizim en sevdiğimiz şeydir o iyidir, bu daha iyidir tartışmaları yapmak. Bir sonuca varıldığı görülmemiştir ama insanoğlu azimli, yapacak pek bir şey yok :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bin tane lastiği

bin tane tahtayı

bin tane topu

bin tane ayakkabıyı

bissürü maçı, performansı karşılaştırırsınız

gün içinde 50 tane karşılaştırma yaparsınız, (hava düne göre soğuk, bugün daha iyi oynadım vs vs)

ben bitane efsane waldner abimizi iki fabrikasyon çinliyle karşılaştırmışım çok mu?

Niye rahatsız oluyonuz da... insanız biz severiz karşılaştırmayı.

senna schumaer in idolüdür, senna kahramandır, schumacher takım emri ile yarış kazanır, senna

kafasına göre sürer. senna ölmeysedi schumacher bu kadar yarış kazanırmıydı bakalım. rip senna

gelelim kasparov alexhine, satrançtan bu ikisini karşılaştıracak kadar anlamıyorum ama anlasaydım

karşılaştırırdım :)

hayır benim anlamadığım konu bu karşılaştırmadan neden rahatsız olunduğu. hakaret yok, kişilik

haklarına saldırı yok, bişey yok. altı üstü 2 polemik, 2 zihin cimnastiği başka bişi yok. kimseye zararı yok

ama bana yararı oldu, örneğin biras önce alexhin in hayatını okudum :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

peleyle maradona örneğini de ekleyelim :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tür karşılaştırmadan dolayı tabiki rahatsız olmuyoruz. Binlerce lastik kıyaslamasının yanında (ki onlarda çok anlamlı değilmiş:)) senin kıyaslamana takmak haksızlık olurdu zaten. Ama Waldnerin kalitesini ispat için bugünün oyuncularıyla kıyaslamaya ihtiyaç yok demek istiyorum. Ma Long tan iyi de olsa kötü de olsa adam iyi, bu yetmezmi. Hem bu arada Alekhine i de okumuşsun, ne güzel bir işe yaramış. (Zang Jike tek gözünü kapatıp siyah lastiğini sökse yinede Waldneri yener gerçeğini inkar etmezsin herhalde :pembe: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence prfesyonel bir masa tenisçi için hız ve atiklik de en az beyinle oynama ya da da teknik kadar önemlidir. Bu vesileyle ben de Waldner'in Ma Long'dan ya da Zhang Jike'den bilmem kaç gömlek üstün olduğu fikrine katılmıyorum. Tamam Waldner'in tekniği ve oyun zekası çok üst düzeyde olabilir. Fakar Ma Long gibi oynarken nefes almadan hücumu düşünen ve hakikatten de bunu başaran bir oyuncuya karşı öyle 'Ben topu köşeye atayım, işte terse uzun spin atayım, backhandine kısa servis atayım' gibi oyun içinde beyin jimnastiği yapmanın pek işe yarayacağını zannetmiyorum. Adı geçen tarzdaki oyuncular oyun zekasıyla oynayıp da 2 sayı alana kadar Ma Long gibi oyuncular seti bitirir. Ya adamın oyununu kabul edeceksin, ya da adamın oyun hızına aynı hızda cevap vereceksin; başka çaresi yok. Nitekim Zhang, Ma'yı 4-3 yendiği maçta da bunu yaptı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bundan 30 sene sonra waldner yine hatırlanacak,

Ama peki ya ma long, ya zhang ?

Kong linghui yi kim hatırlıyor acaba? kim efsane diyor? Bu adam dünya,olimpiyat ve world cup şampiyonu oldu.

(çok değil 12 sene önce)

ma long un da akıbeti böyle olacak.

çinlilerin diğer ülke sporcuları yenmeleri beni enterese etmiyor, ama ne zamanki avrupalı biri çıkar 2 nesil 3 nesil çinlileri yener

ben o zaman o sporcuya efsane derim, waldnerin zamanında yaptığı gibi..

elbetteki 2 sini aynı masaya koyup maç yaptıralım demiyorum, masatenisi sporundaki bulundukları yere bakıyorum ben,

tarih boyunca genel anlamıyla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..