Jump to content
Masatenisi.org Forum

Çin Lastikleriyle Nasıl Oynanmalı?

Recommended Posts

• Tipik bir Çin lastiğinin özellikleri nelerdir?
  • Çin lastiğinin diğer lastiklerden farkları nelerdir?
  • Çin lastiğinin sağladığı avantajlar nelerdir?
  • Çin lastiğinin dezavantajları nelerdir?
  • Çin lastikleri ile uyumsuzluk gösteren tahtalar var mıdır?
  • Çin lastikleri ile spin çekme tekniği nasıldır? Fırçalamak ne demektir?
  • Çin lastikleri ile şut ve blok gibi düz vuruşlar nasıl yapılmalıdır? Tekniği farklı mıdır?
  • Düz vuruşlarda çin lastiğinden çıkan çatlak ses normal midir?
  • Çin lastikleri nasıl yapıştırılmalıdır? Su bazlı yapıştırıcı ile yapıştırabilir miyiz?
  • Tipik çin lastiği karakterinde olmayan çin lastikleri nelerdir? İlk raketimizde çin lastikleri kullanmak durumundaysak, bu tür lastikleri tercih etmek daha mı doğru olur?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sert ve yapışkan yüzeyli çin lastikleriyle oynamayı bir türlü beceremedim, tuninglemeden oynamak da gerçekten çok zor oluyor, fakat son dönemlerde üretilen haifu shark 2-3 gibi lastikler avrupa-japon lastikleri gibi, yumuşak süngerli ve yapışkanlığı pek yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun merhaba,

Senin Çin lastikleriyle ilgili bu soruları sormana şaşırdım. :whistle: Benim bh lastiğimi biliyorsun. Oynadığım oyunu, oyundaki varyasyonlarımı düşün ve bir sezon birlikte oynadığımıza göre o şekilde değerlendir derim. :sleeping: Yukarıdaki o kadar maddeyle boşuna kafanı ağrıtmamış olursun. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun merhaba,

Senin Çin lastikleriyle ilgili bu soruları sormana şaşırdım. :whistle: Benim bh lastiğimi biliyorsun. Oynadığım oyunu, oyundaki varyasyonlarımı düşün ve bir sezon birlikte oynadığımıza göre o şekilde değerlendir derim. :sleeping: Yukarıdaki o kadar maddeyle boşuna kafanı ağrıtmamış olursun. :thup:

Mehmet abi merhaba,

Ben çin lastiği kullanmayı düşünmüyorum. Çin lastikleriyle oynamaktan keyif alamadım bir türlü. Konuyu açmamın nedeni; aramıza yeni katılan, ilk raketlerini oluştururken hesaplı olmaları sebebiyle çin lastiklerine yönelen arkadaşları, bu lastikler hakkında bilgilendirmektir. Çin lastiğini seçen arkadaş, ne tip bir lastik seçtiğinin bilincine varsın, raket eline ulaştığında bir sürpriz yaşamasın diye Çin lastikleriyle ilgili aklıma gelen bütün soruları sıraladım. Bu lastikler hakkında az yada çok bilgisi olan üyelerin yardımlarıyla, yeni arkadaşlara referans olabilecek faydalı bir konu olmasını umuyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Orhan merhaba,

Çok net, detaylı ve aydınlatıcı bir açıklama olmuş, teşekkürler, emeğine sağlık. Artık herhalde kimsenin aklında Çin lastikleriyle ilgili soru işaretleri kalmamıştır. Bu konuda son bir şey söyleyeyim. Ben yeni başlayanlara Çin lastiğini tavsiye etmiyorum çünkü top lastikte yapışkanlık etkisinden dolayı fazla kaldığı için daha fazla güç harcamak ve daha sert vuruş yapmak gerekiyor. Bu da handikap yaratır kanaatindeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Orhan merhaba,

Çok net, detaylı ve aydınlatıcı bir açıklama olmuş, teşekkürler, emeğine sağlık. Artık herhalde kimsenin aklında Çin lastikleriyle ilgili soru işaretleri kalmamıştır. Bu konuda son bir şey söyleyeyim. Ben yeni başlayanlara Çin lastiğini tavsiye etmiyorum çünkü top lastikte yapışkanlık etkisinden dolayı fazla kaldığı için daha fazla güç harcamak ve daha sert vuruş yapmak gerekiyor. Bu da handikap yaratır kanaatindeyim.

Merhaba Mehmet abi,

Haklısın.Yeni başlayanlar için Ongun'un da tabiriyle Tipik Çin lastikleri yanlış tercih olabilir.Ancak dediğim gibi Yeni nesil Çin lastikleri Avrupa-Çin karışımı gibi.Özellikle de ortalama haftada en az 3 gün oynayan sporcular takribi 1-1,5 ay sonra lastiklerin sürtünmesinin kısmen azalmasından sonra çok daha iyi tepkiler verdiğini görebiliyorlar.Bu aralar hemen hemen bütün Çin Menşeili Lastik üretici firmaları bahsettiğimiz özellikte lastikler üretmeye başladılar.Hem avrupai tarzda performanslı ve tempolu hemde spin ( top çevirme ) özelliğine sahip lastikler.Burada dikkat edilecek en önemli husus doğru versiyonu satın almak.Piyasada ticari ve Profesyonel versiyonları olan marka ve bu markalara ait lastikler mevcut.Söz konusu yeni nesil çin lastikleri alt yapı sporcularının da rahatlıkla hatta severek kullanabileceği türden lastikler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastiği konusu senelerdir forumda konuşulan bir mevzu. Çin lastiklerini teoride anlayabilmek için gereken tüm argumanlar mevcut bana kalırsa. Tekrar tekrar aynı şeyleri söylemek, konuşmak malumun ilamı olur. Yeni başlayan birisine Çin lastiği şöyledir, Avrupa lastiği böyledir demek pek bir anlam ifade etmiyor. Ne zaman ki dener, teori ve uygulamayı harmanlar, işte o zaman aradaki farkı az çok anlamış olur. Sanmıyorum ki masa tenisini hep hazır raketle oynamış birisi Çin lastiği ve Avrupa lastiği arasındaki farkı pat diye çözsün.

Avrupa lastikleri ve Çin lastikleri arasındaki farkın kapandığına da pek inanmıyorum açıkçası. Belki Haifu Shark 3 biraz iddialı olabilir bu konuda ama onun dışında Avrupa muadili olduğu iddia edilen lastiklerin hiçbirisi Avrupa lastiğinin yakınından geçmez. Bir ara Yinhe Galaxy serisini denedim. Tenergy muadili diye her yerde konuşuluyordu. Açık söyliyeyim (tuning vs kullanılırsa n'olur bilinmez tabi) 5 para etmez lastiklerdi. Şekil, şemal dışında hiçbir açıdan Tenergy serisine benzemiyordu. Bu melez lastik olayını markaların bir pazarlama stratejisi olarak görüyorum. Hiç bu tarz bir lastik kullanan profesyonel oyuncu duymadım ben. Ya gerçek Çin lastiği diyeceğimiz Hurricane, Skyline, Haifu Whale gibi lastikler kullanılıyor ya da Avrupa lastiği kullanılıyor. Bu, biraz ordan biraz burdan olsun diyerek üretilmiş lastikler de tamamiyle Çin'li üreticilerin pazar paylarını arttırmaya yönelik bir hamlesi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastiği konusu senelerdir forumda konuşulan bir mevzu. Çin lastiklerini teoride anlayabilmek için gereken tüm argumanlar mevcut bana kalırsa. Tekrar tekrar aynı şeyleri söylemek, konuşmak malumun ilamı olur. Yeni başlayan birisine Çin lastiği şöyledir, Avrupa lastiği böyledir demek pek bir anlam ifade etmiyor. Ne zaman ki dener, teori ve uygulamayı harmanlar, işte o zaman aradaki farkı az çok anlamış olur. Sanmıyorum ki masa tenisini hep hazır raketle oynamış birisi Çin lastiği ve Avrupa lastiği arasındaki farkı pat diye çözsün.

Avrupa lastikleri ve Çin lastikleri arasındaki farkın kapandığına da pek inanmıyorum açıkçası. Belki Haifu Shark 3 biraz iddialı olabilir bu konuda ama onun dışında Avrupa muadili olduğu iddia edilen lastiklerin hiçbirisi Avrupa lastiğinin yakınından geçmez. Bir ara Yinhe Galaxy serisini denedim. Tenergy muadili diye her yerde konuşuluyordu. Açık söyliyeyim (tuning vs kullanılırsa n'olur bilinmez tabi) 5 para etmez lastiklerdi. Şekil, şemal dışında hiçbir açıdan Tenergy serisine benzemiyordu. Bu melez lastik olayını markaların bir pazarlama stratejisi olarak görüyorum. Hiç bu tarz bir lastik kullanan profesyonel oyuncu duymadım ben. Ya gerçek Çin lastiği diyeceğimiz Hurricane, Skyline, Haifu Whale gibi lastikler kullanılıyor ya da Avrupa lastiği kullanılıyor. Bu, biraz ordan biraz burdan olsun diyerek üretilmiş lastikler de tamamiyle Çin'li üreticilerin pazar paylarını arttırmaya yönelik bir hamlesi.

Bu yazını çok beğendim..Özellikle ordan burdan olup toplama lastikler..pazarlama durumu..

Paranın işte bu noktada gözü kör olsun.........Malı ....eviriyorlar.... sonunda paraya..... çeviriyorlar..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soru yöneltildiğinde, "Tüm cevaplar Forumda mevcut." demek başka, "Cevapları şu başlık altında bulabilirsiniz." diyebilmek başka. Farklı yaklaşımlar.

Külfet gibi gözükse de el altında referans başlıklar olması herkesin yararına diye düşünüyorum.

• Beğen 3
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soru yöneltildiğinde, "Tüm cevaplar Forumda mevcut." demek başka, "Cevapları şu başlık altında bulabilirsiniz." diyebilmek başka. Farklı yaklaşımlar.

Külfet gibi gözükse de el altında referans başlıklar olması herkesin yararına diye düşünüyorum.

Kızdırmayın Ongun'u..

Konuyu yerinde inceleyin ve paratik yapın diye hepimizi Çine sürer...

Bu arada Ongun bana göre haklı..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 months later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 26 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..