Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masatenisi Ve Spordaki Yeri

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Neden """MASATENİSİ ve SPORDAKİ YERİ""" başlıklı değerlendirmeyi açtığımı basit bir kaç cümle ile açıklamak istiyorum.İsterseniz bu başlıkları çoğaltarak farklı olmanının kriterlerini beraber de değerlendirebiliriz.

....Her spor dali insan vücudunun mental ve onun fiziksel sınırlarını geliştirmek için faaliyetlerini sürdürmektedir..

....Her spor dali diğer tüm branşların ortak hazırlık aşamalarını kullanır

....Her spor dalı bireysel veya takım oyunu olarak teknik,taktik,ekipman seçeneklerini geliştirir.

....Her spor dalı başlangıç yaşı için ilköğretimi temel alır.

Yukarıda sıraladığım seçeneklere mutlaka ekleyecekleriniz olacaktır..Ancak bizim branşın bunlardan farklı olan çok ama çok önemli özelliği var.İşte bizler bunu tartışmalıyız.Bizler kısaca yaşayanların sitesi önerilerimizi paylaşırsak..""muhtemelen bazı kapılarıda çalabileceğiz" demektir

sevgi saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

..Ancak bizim branşın bunlardan farklı olan çok ama çok önemli özelliği var.İşte bizler bunu tartışmalıyız.

sevgi saygılar

Neymiş bu bizleri farklı kılan çok önemli özelliği...Ben bulamadım sayın Hocam...

Bildiğim tek bir özelliği var o da Bencilliği....Tabi o da bir özellik sayılırsa...

Niye derseniz az sıralıyayım o zaman..

-Tamamen kişisel

-Paylaşımcı değil

-Gurup ruhu yok

-Katılımcı değil

-Hırs var ama zarar veren cinsten

-Seyircisi yok

-Görsel bir tarafı yok

-Artık saymıyayım yoksa sı benim için kötü olacak...

Bir tane iyi yönünü de var onuda en sona sakladım..ama ikincisi yok..

-Sadece bizler sevdiğimiz için güzel yoksa herhangi bir spor dalı..

NOT..Beni eleştirmek için sadece yazmayın kendi fikirlerinizide yazın..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bu yazının amacı iki başlıkta toplanacak.İlk olarak Masatenisi sporunun sporcuya katkıları.İkincisi ise bu özellikleri itibariyle eğitimdeki başarıya katkısı ve neden dünyanın en zor sporlarından birisi olduğu..Hem gençlerimize hemde bizim yaş grubumuza masatenisi sporu hakkında bilgilerimizi paylaşmak ve farklı bir bakış açısı oluşturmaktır

Sevgi ve saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ne yazık ki masa tenisi toplumda spor olmaktan öte, eğlenmek zaman geçirmek için yapılan bir uğraş olarak görülüyor, devlet hiç bir kademesinde bu spora yeterli desteği vermiyor, madem başlama yaşı ilköğretim seviyesi (7 yaş ve üzeri) özellikle okullarda çocuklar bu spora teşvik edilmeli

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1- top çok ufak

2- top çok hafif

3- top çok spinli

4- top çok hızlı

5- raket çok ufak

6- raket çok hafif

7- masa alanı çok küçük

8- file çok kısa

..

karşılaştırırken, tenis, squash, badminton u baz aldım.

ingilizler bu sporu icat ederken,tenisi kapalı alana alalım kışın k.çımız donmasın

demişler ama farkında olmadan en zor raketli sporu icat etmişler.

Bu spor öylesine zor spordur ki seyredene birşey ifade etmez.

Basit sporlar çok seyirci alır, kitlesel olur, örn futbol, tenis, basket.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zorluk katsayısı fazla olan bir spor dalı...Kitlesel spor olamaktan bu nedenle çıkıyor.. Seyirci anlıyabileceği bir spor dalıyla bütünleşir ve katılımcı olur...

Ne yapsın top bir oraya bir buraya kimin vurduğu belli değil başı dönüp nakavt oluyor..Hızlı çekilmiş bir filim sahnesi gibi...

TV dizilerimizden belli olmuyor mu..Baş roldeki oyuncular 10 dakika bir birlerine bakıp 2 kelime ancak ediyorlar..Dünyada seyirci kitlesi (Çin ve bir kaç ülke dışında diyelim) zaten az olan bir spor...

Bizim diziler boşunamı ağır aksak çekilmiş bir dille topluma hitap ediyorken, bu kısa metrajlı ve hızlı çekilmiş filimin (sporun) neresinden bakıp nesini anlıyacaklar.

Arada sıradada kendime kızmıyor değilim, içimden bir ses arada sırada da olsa iyi bir şeyler yaz diyor

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aydın abi az konuşur öz konuşur diye tabir edebileceğim insanlardan :alkis: . Forumda ekipmanlar konusuna çok yazısı olmasada geri kalan tüm alanlarda gerçekten forum için faydalı bilgiler paylaşan abimiz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masatenisi'nin Ekonomik değeri (Ekonomideki yeri)...

İsteyerek ve severek yapılacaksa masraflı bir spor dalı...Malzeme karmaşasının içinde kaybolup giden bir değer olarak gelişemiyor.

Yatırımın karşılığı olmadığı (gelmediği) için ekonomik değeride (ekonomiye katkısı) yok..

Sonu yok, sadece sevdiğimiz bir spor...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende, masa tenisinin teknik olarak oynanması ve öğrenilmesi en zor sporlar arasında olduğunu duymuştum. Bu konuda kaynak gösterebilecek, ilk beş spor dalının neler olduğunu bildirebilecek birileri varsa sevinirim.

Ayrıca ne kadar çok negatif yanı olsa da (bakınız yukarısı :)) ben çok zarif bir spor olduğunu düşünüyorum. Her geçen gün daha çok severken, mesela futbolun çok kaba olduğunu düşünmeye başladım. Mesela teniste teknik kadar güçte çok önemli, dayanıklılık olmazsa olmaz. Ama masa tenisinde ilk göze çarpan teknik. Kondisyon önemli ama, teknik ve spor zekanız daha öne geçebilir.

Türkiye'de kahve köşelerinde başlamış ve hala oralarda kalakalan sporlar vardır. Okeyden, pişpirikten arta kalan vakitlerde hadi biraz hareket edelim amacıyla yapılan sporlar. Artık eskisi gibi de değil. Oralarda bile sayıları giderek azalıyor. Köşeye atılmış masa tenisi masalarını ve bilardo masalarını gördükçe içim acıyor. Dart, bilardo, langırt ve masa tenisi bu sporların ilk akla gelenleri. Böyle bir kültürden gelen insanların (özellikle bu sporlar ile ilgilenenleri konu dışında tutuyorum) masa tenisini spor olarak görüp, ilginin artmasını bir anda beklemek zor. Almanya'da masa tenisi liginin açılış maçı (ki bu forumda gösterime konmuştu sanırım) bir kültür merkezinin (İstanbul'da mesela AKM, Bursa'da AKKM vb) ana sahnesinde, salonun localarına kadar full olduğu, insanların bir tiyatro oyununu izledikleri gibi çoğunun bakımlı olarak geldiği bir şekilde gerçekleştiğini izlemiştim. Bizdekine göre işte kültür farkı. Türkiye'nin birçok yerinden Kırkpınar güreşlerini izlemeye giden insanlarımızda bizim kültürümüzün bir parçası.

Masa Tenisi kültürünün gelişmesi için de zamana gerek var diye düşünüyorum. Biz masa tenisi severlerin kaliteli duruşla, severek uğraşmamız gerekiyor...

Engin Sağdilek

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Dşüncelerimiz sizinle paylaşmaya devam ediyorum.Uzun oldu belki ama..sonuna kadar okumanızı diliyorum.

Bu projemi sizlerle farklı başlıklar altında paylaşmıştım.Ancak örgütlenme adına "MASATENİSİ OKULU" projemi sizlerle bir kez daha tartışmak istiyorum. Aslında sizlere alışılagelmedik bir misyon yüklemek istiyorum."SPOR SİVİL TOPLUM KURULUŞU" Çünkü bugüne değin gerek kulüpler,gerekse kuruluşlar ya da hangi tür örgütlenme içinde olan yapılanmalarının bu konuya yaklaşımları ile ilgili olarak ne internet sitelerinde veya duyuruları incelendiğinde tek bir söz olmadığını göreceksiniz

Aslında sizlere alışılagelmedik bir misyon yüklemek istiyorum."SPOR SİVİL TOPLUM KURULUŞU".

Çünkü bugüne değin gerek kulüpler,gerekse kuruluşlar ya da hangi tür örgütlenme içinde olan yapılanmalarının bu konuya yaklaşımları ile ilgili olarak ne internet sitelerinde veya duyuruları incelendiğinde tek bir söz olmadığını göreceksiniz..

Sanki gizli bir anlaşma var gibi.

Konuya sadece İzmir ile sınırlamadan bakmanızı istiyorum.Sizce hangi ilimizde, ilçenizde veya bu sporu yapmaya çalıştığınız hangi demografik yapıda olursa olsun gerek öğreti ve gerek ise uygulama anlamında taleplerimize yanıt verecek bir yapılanmadan söz edebiliriz.

Pekala bu misyonu (görevi) kimler ve hangi nosyon (özellikler) ile yapıyorlar ?

İşte yapılanmaları . Okul, kurs,eğitim veya başka ad altında kulüp, kuruluş, okul (belediye veya GSİM yaz okulu) bizlere sunulan seçenekleri hiç irdelediniz mi ?

İki temel çarpıklığı yansıtmaktalar.

llk olarak MADDİ BEKLENTİLER

İkincisi ise YASAK SAVMA

Neden "MASATENİSİ OKULU" ?

Yukarıda da açıkladığım ve öne çıkan bu iki çarpık anlayışın dışında MEB,GSGM,TMTF nin yapabileceği o kadar çok şey var ki. Ancak ne bir çaba ne de projeleri yoktur.

Ayrıca Spor Akademileri ve Beden eğitimi bölümlerininde bu konuda proje ürettiklerini de görmedim.(Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlileri Sn.Sunay ve Müge ATAKAN dışında)

Bu kurum veya yapılanmaları açıklayarak başlamak istememin nedeni "suyun başında oturanlar" kimlerdir ? gerçeğini bir kez daha gözden geçirmek isteğidir.

Bu aşama da yazımı iki bölüme ayırmam olası.

İlk olarak bu kurum ve yapılanmalar neden proje üretmezler?

İkincisi ise "Nasıl yapabilirler"?

İlk bölüm ile uğraşmak artık zaman kaybı olduğu kadar polemiklere de neden olacaktır.O nedenle ikinci sorumuzu hedef olarak almakta gerek zaman gerek ise önerilerin çoğaltılması adına daha verimli olacağı düşüncesindeyim

Konuya öncelikle alt yapı program ve projeleri ile başlamamız daha doğru bir strateji olacaktır.

O halde ALT YAPI NEDİR ? ile başlayalım.

Bu konuyu açarken milli takım veya devşirme sporcuları düşünmedim.Benim için önemli olan sizlerin ve yönlendirdiklerinizin (çocuklarınız veya öğrencileriniz) bu spora başlama yaşını saptarken devamlılığı empoze edeceğiniz bilinçlendirme yöntemlerini paylaşmak.

5-7 yaş gurubunu hangi spor dalı olursa olsun o spor dalında kullanılan malzeme ile tanıştırdığınızda yaşayacağınız fizyolojik veya psikolojik tepkileri düşünerek hareket etmek yerine..bu yaş gurubuna hedefi küçültme öğretisini hayata geçirmemiz gerekir

Peki nedir hedefi küçültme?

5- 7 yaş gurubunu hedef alıyorsanız ilk olarak raket ile topu ona vermeyi ve eğitildiği yer psikolojisinden uzak evinde ona ait sahiplenme duygusunu yaşatmalısınız.Bu aşamada elinizdeki raket ve top sayısını yaş,zaman,sınıf olarak bölümlere ayırabilirsiniz. Bakınız...Bu aşamada öğrenciniz..elindeki malzemeninin belirli bir süre sahibi olacaktır.O zaman kendisine ait olan raket ve topu sonraki gün arkadaşları arasında başarı ölçütü olarak kullanacağının güdülenmesinde olacaktır.

"""Masatenisi sporunun temel karakterisitik özellikleri arasında yer alanları sayarsak sanırım yaş sorununa da doğru yaklaşabiliriz. Kuvvet, sürat, dayanıklılık, hareketlilik, beceri, koordinasyon fiziksel yetenekleri,esneklik,denge,ritim,kavrama,motivasyon zihinsel yetenekler ile de birleştirebilmeliyiz.""

Erkek çocuklarda motorik özelliklerin en yüksek artış gösterdiği yaşlar 4-6-8-13-14 yaşları olarak görülmektedir. 9, 11 ve 15 yaşlarında gelişme az olurken ,3, 5, 7, 12, 16, ve 17’nci yaşlarda gelişme hiç görülmemektedir.

Kız çocukları ve gençlerinde ise en yüksek artış 4, 6, 9, 10 yaşlarında görülürken ; 8, 11, 12 ve 13 yaşlarında daha az artış görülmektedir.Kızlarda 3, 5, 7, 14, 15, 16 ve 17’nci yaşlarda gelişme hiç görülmez.

Eklemlerin hareket genişliği, yani hareketlilik,Erkek çocuklarda 4 ve 8 yaşları, Kızlarda ise 4 ve 13 yaşları büyük önem taşımaktadır.Bu yaşlarda artış büyük orandadır. Erkeklerde 6, 9, 13 ve14 yaşları ile kızlarda 6, 9 ve 12 yaşlarında da düşük oranda artışlar gözlenebilir. Bu kısa bilginin amacı çocukların spora başlama yaşında her spor için ortak özellikler aranmalıdır.Ancak masatenisinde esas unsur motorik özelliklerin var olduğu çocukları tesbit etmektir. Bana göre erkek ve kız çocukları masatenisi başlama yaşı 6 olmalıdır.

Kısaca 7 - 12 ve 13 -15 yaş grubu MİNİKLER ve YILDIZLAR kategorisini oluşturmaktadır.

Demek ki okul projesinin temelleri bu aşamada atılmalıdır.Peki yine inşaat dili ile devam edelim.Kimler Müteahhit ve kimler inşaat mühendisi kimler mimar olacak ?

Bu soruların yanıtları ve koordinasyonu ülkemizde masatenisi sporunun başarısını beraberinde getirecektir.

Benim önereceğim "Masatenisi Okulu" projesinde M.E.B ve G.SPOR Bakanları ile birlikte GSGM müteahhit pozisyonunda olacaklardır.İnşaat mühendisleri ise KULÜPLER,KURULUŞLAR ve VETERANLAR olacaktır.Mimarlar ise masatenisi eğitimi almış ve her derecedeki antrenörler..

Peki bu kadar kurum,kulüp ve kuruluş nasıl birlikte çalışacaklar?

İşte burada projemi iki ana başlığa ayırıyorum.

İlk olarak tesis ve ekipman yapılandırılması,

İkinci olarak Eğitim ve kurumlaşma

Sondan başlayarak devam edelim.Çünkü "Nasıl bir yapılanma" anlayışımız aynı zamanda ilk iki konuyu da hangi koşullarda değerlendireceğimizi belirleyecektir.

NASIL BİR YAPILANMA ?

Böyle bir soruya yanıt vermeden önce hedefimizi tekrarlamakta fayda görmekteyim.7 den 70 e herkes.O zaman yapılanmanın tabanında İlköğretim minikler tavanında ise veteranlar olacak.

Her spor dalı amatör ve profesyonel olmak üzere sınıflandırılabilir.Ancak unutulmaması gereken amatör spor dalınında diğeri gibi ekonomik yatırımcılarının olması gerekir.Bu bazen bir bağış,bazen arkasındaki sponsor bazen de kurumsal alacağı destekler ile şekillenir.Birinin bütçesi diğerine göre küçüktür .Konuya böyle bakınca spor dalının faaliyeti yani kapsadığı enstümanları gözden geçirmemiz gerekecektir.Bunlarıda sporcu,seyirci,yönetici ve ekonomik destek olarak ayırmamız sözkonusu olacaktır.Konumuzu dağıtmadan masatenisi sporunun nasıl bir örgütlenme ile yapılandırıldığına bakalım..

Fazla kafa yormamıza gerek yok.Tek adres TMTF dir.(Türkiye Masatenisi Federasyonu)

TMTF sitesini ziyaret ettiğiniz zaman milli takım seçeneklerinden başlayan bir ÇİN hegemonyasını göreceksiniz.Yanlış anlaşılmasın bu spor dalında Çin sporcularının başarısını sorgulamıyorum.Konuyu sadece ithalat ve de arkasından yapılan devşirme anlayışının bizi nereden başladığımızda ne ile karşılaştığımızın resmini çekmek istedim.Buna sonra değineceğim..

Asıl sorun TMTF in ligler ve karşılaşmaları mantığının nasıl olduğunu gösterebilmek.Önce bir göz atalım

Yurt Dışı : Olimpiyatlar,Dünya Şampiyonaları,Avrupa Şampiyonaları,Akdeniz oyunları,Balkan şampiyonaları,Pro Tourlar,Açık Turnuvalar

Şampiyonalar: Minikler,yıldızlar,gençler,büyükler

Ligler :Terfi ligi,2.Lig,1.Lig,Süper lig

Guruplar: Minikler,yıldızlar,gençler,Türkiye Kupası

En iyi On ikiler : Minikler,yıldızlar,gençler

MEB Şampiyonası : İlköğretim,liseler

Diğer : Üniversiteler,Bedensel engelliler,İşitme Engelliler,Kuruluşlar,Veteranlar

İlk bakışta gerek katagorileri gerekse katılan takımlar sayısı itibariyle yeterli gibi görünüyor.Aslında sorunda burada başlıyor zaten.

Konuyu birde nitelik ve nicelik açısından irdeleyelim.Madem bu kadar kategori ve takım var yani yapılanmanın niceliksel değerlendirmesinde göstergeler olumlu O zaman niçin başarı çıtamız düşük..? Sorun niteliksel yapılanmamızdan mı kaynaklanıyor ?

Bana göre “EVET”

Neler yapılabilir ? En basitinden başlayalım.İşte önerilerim

OKUL = KLÜP

KLÜP = KURULUŞ ya da

OKUL = KURULUŞ = KULÜP

• 1. İlk Olarak Masatenisi federasyonunun oluşma şekli ve prosedürü yanlış.Seçim ile gelecek ve özerk olacak..GSİM ile de aynen futbol federasyonu ilişkisi sözkonusu ancak ondan farklı olacak.Nasıl mı ?.Bizim federasyon başkanımızı ve yönetim kurulunu lisanslı sporcularımız kendi ilçelerinden ,illerinde yapılacak seçimler ile belirlenecek.Kısacası tüm federasyonu delegeler değil direkt lisanslı sporcular belirleyecekler

• Masatenisi il temsilcilerini direkt olarak Masatenisi federasyonu o bölgedeki adayların arasında geçecek demokratik seçim sistemi ile belirleyecek

• Federasyon tüm okullara Milli eğitim bakanlığı ile koordineli olarak (sanırım atletizm ve masatenisi zorunlu) tüm beden eğitimi öğretmenleri ile bu konuda eğitim almak isteyen en az bir spor dalı ile lisans düzeyinde ilgilenmiş diğer branş öğretmenlerini de değerlendirerek “TARAYICI ANTRENÖR” yapılanması gerçekleştirmek

• İlköğretim aşaması kısaca minikler ve yıldızlar aşamasında her okulun takım çalışmalarında o il veya ilçedeki kulüp veya kuruluşların bu sporculara burs veya yarışma sonucunda ödüllendirme konusunda destek vermelerini sağlamak

• Masatenisi sporuna ait tüm görsel malzemelerin temini ile bunların alt yapı çalışmalarında zorunlı IMAGE antremanlarında izlenmesini gerçekleştirmek

• İl temsilcilerinin her okulun temel ekipman ve gereksinimleri ile eğitim taleplerini bölgesel düzeyde yapılacak seminer ve katkı toplantılarında çözümlemesi konusunda yetkilendirmek.

• Ekipman konusunda kesinlikle en uygun olanaklarla hiçbir ticari kaygı taşımaksızın mevcut sponsorleri de yönlendirerek malzeme teminin de çeşitliliği hayata geçirmelidirler.

• Yaz okullarında GSİM ve TMTF olanakları ile “Tarayıcı Antrenör” seçeneği ile eğitime devam etmelerini sağlamak.Burada amaç oyun ile eğitimi birleştirmek

• Halen 125 civarında var olan takım sayısını arttırmak.Masatenisi sporunun EKİPMAN,HAKEM,SPORCU üçgeninde performansını çoğaltmak.

• Asla masatenisi salonları yazın kapanmayacak.

• İl temsilciliğinin elektrik,su,personel giderleri bahane edilerek salonların hizmet verme saatleri kısıtlanmayacak.

• İlköğretim düzeyinde asla sporculardan veya ailelerinden ücret alınmamalı.O nedenle belediyeler ve MEB zorunlu olarak kursla açacak.Bu kursların eğitmenleri ilk olarak masatenisi eğitimi almış beden eğitimi öğretmenleri olmalı.Yetersiz oldukları zaman bu sporu lisanslı olarak yapan ve eğitimini almış sporcular destek olarak planlanabilir.

Sanırım projenin organizasyon aşaması hakkında düşünce kıvılcımları oluşturabildim.

Evet gelelim ikinci bölüm olan Tesis ve ekipman konusuna

Bu konuyu iki bölüme ayırmakta fayda var.

• TESİSLEŞME

• EKİPMAN

TESİS ve SALON

Hep şöyle söylenir “Ah bir salon olsa da sabah – akşam top oynama şansımız olsa” İşte bu düşünce bu hali ile kaldığı için sosyal ve siyasal bir baskı gücüne erişememiştir.

Şöyle de açıklayabilirim.

“Bize salonu verenlerin sanki bağış veriyormuş gibi davranarak olanakları kendi çıkarları için yönlendirme yetkilerinin üstünü örtmek”

Tesisi veya salonu bir hak olarak görmek yerine sunulduğu yer ve zamanda kabullenmek duygusu bana göre çok basit bir yaklaşım.

Ülkemiz de kapalı spor salonlarının dışında bu spor için ayrılmış özel salon sayısı ciddi bir eksiklik göstermektedir. Okul ve İşletmelerin kantin önlerindeki sütunlu ve beton zeminlerinde yapılmaya çalışılan faaliyetlerin programı veya hedefi bulunmamaktadır.

Ülkemiz de kulüpler veya GSİM ile Belediyelere ait kapalı spor salonlarına şöyle bir bakarsanız sadece maddi gelir elde edilmesi amacı ile futbol dışındaki sırası ile Basketbol, voleybol, hentbol dallarına öncelik verildiği görülecektir.

Peki bu kısır ve tribün ağırlıklı spor yapılanmasının önüne nasıl geçilebilir? Aslında bu soruya yanıt aramak yerine ”ülkemiz de başarılı spor dalı nasıl oluşmakta ve bu dalın başarılı sporcusunun nasıl yetiştiğine” göz atmak daha doğru olacaktır.

Takım veya bireysel başarılardan oluşan spor dallarına devletin yaklaşımını sorgulayarak başlamakta fayda var.Çünkü doğru teşhisi yapamaz isek doğru tedaviyi de öneremeyiz.

İlk olarak masatenisi sporu için tesis denilince konuyu hemen kapalı spor salonu ölçeğinde düşünmeyiniz.Böyle bir bakış ve yaklaşım işi baştan imkansızlıklar bataklığına götürecektir.

Eğer anımsarsanız yazımın başında “hedef küçültmek” projesinden söz etmiştim.İşte bu aşama da tesis, çalışma alanı, salon ölçekleri de bu projenin tamamını oluşturmaktadır.

Nereden başlamalı ? Aktörleri kimler ?

Elbette okullar.Aktörleri ise M.E.B ve Spor Bakanlığı ile Belediyeler.Peki nasıl organize edilecek.?

Ölçek belediye sınırları olacak.O bölgede ki mevcut okulların değerlendirmesi sonucunda en uygun okul spor sahaları değerlendirilecek.Fiziksel ulaşım seçenekleri de göz önüne alınarak seçilecek iki veya üç okulda yukarıdaki aktörlerin koordinasyonu ile gereken eksiklikler ve yatırımlar planlanacak.Unutulmaması gereken tek şey ölçeğin kendisi değil..isteğin ne denli güçlü olduğudur.

Beden eğitimi öğretmenler okullarda “TARAYICI ANTRENÖR “ olarak görev yapacaklar. Kulüpler bu okullardan kendi alt yapı çalışmaları için seçimlerini bu öğretmenler ile birlikte gerçekleştirecekler.Kuruluşlar ise bünyelerinde oynayacak yıldız ve genç takım oyuncularına burs,eğitim imkanları ile başarılaraı ile orntılı olarak bireysel ödüllendirme seçeneklerini hayata geçireceklerdir.Belediyeler bu aşama öğrencilerin ulaşım seçeneklerini düzenleyeceklerdir.Öncelikle lisans ve kulüp düzeyinde ayrıca kuruluş onayını almış sporcuların ücretsiz seyahat etmeleri sağlanacaktır.

Proje ile ilgili daha yazacak çok şey var.Ancak ben burada sonlandırmayı uygun görüyorum.Çünkü İzmir de masatenisine katkı veren kulüp, kuruluş, ve diğer derneklerin faaliyetleri tamamen kapalı kapılar ardında ve dirsek temasları ile sürdürülmekte..

Yine de temel örgütlenmeyi ana hatları ile anlatmaya çalıştım.

Sevgi ve Saygılarımla

Bazı İstatistiksel bilgiler

İllere göre sporcu sayısında, 194 bin 117 ile İstanbul başı çekerken, Ankara’da 84 bin 637, İzmir’de 80 bin 424 sporcu bulunuyor. Lisanslı sporcu sayısının ez az olduğu iller arasında ise 3 bin 462′yle Bayburt başı çekerken, bu ili Düzce 3 bin 543, Ardahan 3 bin 783, Gümüşhane 4 bin 46 sporcuyla izliyor.

Türkiye’de, 12’si askeri, 619′u ihtisas, bin 207’si müessese, bin 518′i okul, 6 bin 184′ü spor olmak üzere 9 bin 540 kulüp bulunuyor.

GSGM’den lisans alan federasyonlarda, 419 bin 98′i bayan, 1 milyon 512 bin lisanslı sporcu bulunuyor. Buna göre, Türkiye Futbol Federasyonundan lisanslı futbolcu sayısının 214 bin, Milli Eğitim Bakanlığından lisanslı sporcu sayısının ise 529 bin olduğu Türkiye’de, GSGM’den lisanslı sporcularla birlikte toplam lisanslı sporcu sayısı 2 milyon 256 bine ulaşıyor.

Peki ya masatenisinde durum nedir ?

KULÜP VE SPORCU SAYISI

• Türkiye’de faaliyet gösteren kulüp sayısı 1800

• Türkiye’de lisanslı sporcu sayısı 31 000

• 2005-2006 Sezonunda tescil ettirilen lisans sayısı 16 000

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Hocam

Yazmazsam çatlıyacağım .........

Yazınızı okurken resmen dağıldım hocam (yarıldım mı deseydim)..

Bu kadar uzun bir yazıyı hafızamızda tutup birde üstüne yorumlayacak ne takatım kaldı nede bir güçüm...

Üye doktorlarımızdan 3 günlük (en az) istirahat raporu istiyorum ancak kendime gelebilirim...Bu benim şu anki ruh hal durumum ve fiziksel vaziyetim..

Okuyan üyelerimizin nasıl dağılmış bir durumda ortalıkta şaşkın şaşkın gezdiklerini azda olsa tahmin edebiliyorum..

Bu yazıyı tez zamanda FED. e gönderin derim birazda onlar dağılsınlar..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Hocam

Yazmazsam çatlıyacağım .........

Yazınızı okurken resmen dağıldım hocam (yarıldım mı deseydim)..

Bu kadar uzun bir yazıyı hafızamızda tutup birde üstüne yorumlayacak ne takatım kaldı nede bir güçüm...

Üye doktorlarımızdan 3 günlük (en az) istirahat raporu istiyorum ancak kendime gelebilirim...Bu benim şu anki ruh hal durumum ve fiziksel vaziyetim..

Okuyan üyelerimizin nasıl dağılmış bir durumda ortalıkta şaşkın şaşkın gezdiklerini azda olsa tahmin edebiliyorum..

Bu yazıyı tez zamanda FED. e gönderin derim birazda onlar dağılsınlar..

ktm

:fildir::alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bu yazının amacı iki başlıkta toplanacak.İlk olarak Masatenisi sporunun sporcuya katkıları.İkincisi ise bu özellikleri itibariyle eğitimdeki başarıya katkısı ve neden dünyanın en zor sporlarından birisi olduğu..Hem gençlerimize hemde bizim yaş grubumuza masatenisi sporu hakkında bilgilerimizi paylaşmak ve farklı bir bakış açısı oluşturmaktır

Sevgi ve saygılar

Masatenisi sporunun sporcuya katkısı: EVET

Eğitimdeki başarıya katkısı: HAYIR

Dünyanın en zor spor dallarından biri olduğu: HAYIR

Kısaca benim fikrim budur. %99 üyenin de aynı fikirde olduğuna eminim. Eğitimdeki başarıya hiç bir katkısı olmaz, aksine köstek olma ihtimali fazladır. En zor spor dallarından biri mi, 7'sinden 70'ine herkes bu sporu yapabilir, neden zor olsun ki? Ha, profesyonel seviyede zorluktan bahsediyorsak daha zor öyle sporlar var ki. Bir de spor deyince genel anlamda bir çok faaliyeti içine alır, mesela satranç da bir spordur. Bilardo da bir spordur. Golf da bir spordur. Bu saydıklarım da profesyonel seviyede en az masatenisi kadar zordur. Ayrıca yoğun kas gücü ve nefes gerektiren sporlar var, extrem sporlar var. Bunların hepsi kendi kategorilerinde çok zor sporlar değil mi? Masatenisi kategorisinde yer alan kort tenisi ve badminton'u ele alalım, bunlar kolay mı?

Not: Bilirkişi kişi gibi ortaya çıkıp yanlış yönlendirmelere sebep olmak da doğru bir şey değildir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kısaca benim fikrim budur. %99 üyenin de aynı fikirde olduğuna eminim. Eğitimdeki başarıya hiç bir katkısı olmaz, aksine köstek olma ihtimali fazladır. En zor spor dallarından biri mi, 7'sinden 70'ine herkes bu sporu yapabilir, neden zor olsun ki? Ha, profesyonel seviyede zorluktan bahsediyorsak daha zor öyle sporlar var ki. Bir de spor deyince genel anlamda bir çok faaliyeti içine alır, mesela satranç da bir spordur. Bilardo da bir spordur. Golf da bir spordur. Bu saydıklarım da profesyonel seviyede en az masatenisi kadar zordur. Ayrıca yoğun kas gücü ve nefes gerektiren sporlar var, extrem sporlar var. Bunların hepsi kendi kategorilerinde çok zor sporlar değil mi? Masatenisi kategorisinde yer alan kort tenisi ve badminton'u ele alalım, bunlar kolay mı?

Not: Bilirkişi kişi gibi ortaya çıkıp yanlış yönlendirmelere sebep olmak da doğru bir şey değildir.

Merhaba

Gelin baştan alalım..""Masatenisi sporunun sporcuya katkısı: EVET""

Sporcuya katkısı evet..Yani onun fiziksel öğeleri veya bedensel gelişimi..Öyle mi acaba

Konsantrasyon,motivasyon,çabuk karar verme,performans,dayanıklılık,dikkat,

neyse bunları geçelim

hangi spor dalı..saniyeninin altında oynanır

hangi spor dalında..yukarıda belirtilen özellikler beyin tarafından işlenir ve aktivite edilir.

sanırım arkadaşımız..bizim yaptığımız sporu REFLEKS ile karıştırmış.

Gelin bir daha tanımlayalım

REFLEKS..= İstem dışı davranış..

Bizim ise top hafızasına dayanan edinilmiş tepkilerimiz var..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zorluk derken, teknik bakımdan öğrenilmesi ve uygulanması zorluğundan bahsediyoruz. Topun hafifliği, ufaklığı, raketin küçüklüğü, alanın küçüklüğü, çok kısa süreler içinde topun nasıl geldiğini algılayıp, pozisyon alıp, istediğin vuruşu, karşı tarafın daha zor karşılayabileceği yere yapmaya çalışmak... tüm bunlar bence sadece refleksle açıklanamaz ve bahsedilen zorlukta bunlardan kaynaklanmaktadır.

Bence yaptığımız işi hafife almamak lazım.

Birde sanırım, herkes her şeyi sevmek zorunda değil. Bu sporu sevmeyenleri, ilgi duymayanları, yatırım yapmayanları bırakıp biz ne yapabiliriz buna bakalım. Bu açıdan Aydın Ungan beyi kutluyorum. Emek verilen her şey güzeldir...

Engin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masatenisi çok sevdiğim bir spordur. Hatta benim için bir yaşam biçimidir diyebilirim. Evet mükemmel bir spordur, sanatsal ve estetik yönü de çok fazladır, ama eğitime katkısı vardır veya dünyanın en zor sporlarından biridir denilebilir mi? Kendi kendine öğrenmeye çalışanlar için zor olabilir tabi, ama doğru hocaların elinde minik çocuklar bile kısa sürede harikalar yaratmaya başlar masatenisinde. Bu sadece masatenisi için değil, her konuda geçerlidir aslında. Eğitime olan katkısı ise nerden çıktı hiç anlayamadım. Minik ve yıldız kategorilerinde turnuvalara katılan çocukların ders başarıları hakkında bir araştırma mı yapılmış acaba. Yapılmış ve başarının masatenisi sayesinde gerçekleştiği ortaya konmuş ise ben bilmiyorum demek ki.

Not: "Masatenisi ve spordaki yeri" konulu bu başlık neden Ekipman/Bilgi/Yorum/Değerlendirme bölümüne açılmış acaba?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zorluk derken, teknik bakımdan öğrenilmesi ve uygulanması zorluğundan bahsediyoruz. Topun hafifliği, ufaklığı, raketin küçüklüğü, alanın küçüklüğü, çok kısa süreler içinde topun nasıl geldiğini algılayıp, pozisyon alıp, istediğin vuruşu, karşı tarafın daha zor karşılayabileceği yere yapmaya çalışmak... tüm bunlar bence sadece refleksle açıklanamaz ve bahsedilen zorlukta bunlardan kaynaklanmaktadır.

Bence yaptığımız işi hafife almamak lazım.

Birde sanırım, herkes her şeyi sevmek zorunda değil. Bu sporu sevmeyenleri, ilgi duymayanları, yatırım yapmayanları bırakıp biz ne yapabiliriz buna bakalım. Bu açıdan Aydın Ungan beyi kutluyorum. Emek verilen her şey güzeldir...

Engin

Bu konuya iki taraftan bakmak zorundayız..

Amatör ( hobi ) yada profesyonel ...

Amatörlük tarafından bakarsanız sağlık ve beyin dinlendirme (kafa rahatlaması) açısından iyi bir spordur..İnsan vücudunun her türlüsüne diğer sporlar gibi deva olabilir..

Profesyonellik tarafından bakarsanız öğretimi bitirebilir..Çalışma şartları farklıdır. Sporla yatar sporla kalkarsınız...

Aydın bey bu sporun gelişmesini kendi bilgisi dahilinde tabandan tavana doğru nasıl yayabilir diye bizlere bir sunumda bulunmuş..

Enerji05 ise kendi net saptamalarını yapmış...

Bizlede burada bu gelen fikirler doğrultusunda neler yapabileceğimizi yada yapamıyacağımız bulabilmek için yazışıyoruz..

Aydın beyi kutluyoruz ama Enerji05 de kutluyoruz..

Amacımız bu alana yazan arkadaşların fikirlerinin doğruluğunu tartışmak değil.... Bu spora katkı sağlıyacak yapılabilir doğrulara ulaşmak için yazıyoruz...

Kendi doğru bildiklerini sizin yada bizim gibi yazan (bende dahil ..dışarıda kalmayayım) her üye arkadaşı kutluyorum...

Dünyada en zor spor dallarından birimidir dersek... hayır..

En iyi spor dalımı dersek.... evet

Bu cevaplarım benim doğrularım..

ktm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Not: "Masatenisi ve spordaki yeri" konulu bu başlık neden Ekipman/Bilgi/Yorum/Değerlendirme bölümüne açılmış acaba?

Sayın Hocam sizde bayağı bi sertmişsiniz...

Bende görmüştüm konunun yerini ama ses etmiyeyim dedim..

Sizin bu atak yazılarınız yanında çok pısırık (tırsık) kaldık..

ktm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

M.E.B tarafından ilköğretimde masatenisi 2010 yılından itibaren zorunlu branşlar listesine dahil edildi.Ancak arkasından bedebn eğitimi dersleri kaldırılmaya yapılmamaya başladı.Benim tanıdığım masatenisçilerin (veteranlar) çoğu üniversite mezunu ve kariyer sahibi insanlar.Ancak onların masatenisine katkıları hobiden amatör sporculuğa giden bir yolda sürdürülmekte.Yukarıda açıkladığım düşüncelerim lisans düzeyinde eğitim anlayışını ifade etmektedir.Spor da profesyonelleşmek ile okuldaki başarı ilintisinde sporun engel olacağı düşüncesi o sporcunun kendisi,aile yapısı ve çalıştığı kulübün mental yapısının sonucu olacaktır.

SEVGİ SELAMLAR

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Türkiye'de masa tenisini bir spor olarak değerlendirmek çok güç.Bunun bir çok nedeni var.Bakıldığında yatırım maliyeti çok düşük bir spor gibi görünüyor ama işin aslı öyle değil.Masa,file gibi ekipmanlar bu işin ticaretini yapacak insanlar için çok maliyetli olmasa da bu insanları düşündüren asıl sorun masa tenisi sporu için gerekli olan geniş kapalı alan.

Rahat bir şekilde masa tenisi oynatmak istiyorsanız her masa için en az 30 m2 lik bir alana ihtiyacınız var.Müşteri çekmek için bu salonu merkezi bir yerde açmalısınız.Dolayısıyla bu işin ticaretini yapacak salon işletmecisi için dükkan kiraları en büyük problem.Ayrıca getirisi de çok yüksek bir iş değil.

Ben Gebze'de yaşıyorum.2000 yılında Gebze merkezde gerçekten harika bir masa tenisi salonu açıldı.Sadece masa tenisi oynatılan bir işletme.10 taneden fazla masa ve geniş ferah bir alan,kaliteli masalar.Evimin hemen karşısındaydı bu salon.Ancak üniversiteyi kazanınca İzmit'e yerleşmiştim.Uzun bir süre uğrayamadım salona.3 ay kadar sonra gittiğimde 2 masa kaldırılmış,yerin bilardo masası koymuşlardı.2 ay kadar sonra bir bilardo masası daha geldi.Çok değil 1 sene içinde sadece 2 masa bıraktılar ve bunun için ayrılan yer çok ufak bırakılmıştı.Salonun geri kalan kısmı da bildiğiniz kahvehaneye döndü.

Özel sektörde durum böyle.Devletin masa tenisine bakışı ise tam bir felaket.Gebze'de yaşayan biri olarak burada masa tenisi oynayabileceğim hiç bir yer yok.Gebze Belediye'sinin bodrum katında gerçekten çok ferah bir alanda iki adet masa var ama sorduğum vatandaşın masaları kullanamayacağını söylediler.Masa tenisi oynamak için gidebileceğimiz en yakın yer Tuzla Kafkale Spor Salonu.Oradaki yetkililer ise evlere şenlik.Masa tenisinin aslında bir spor olmadığını,insanların öyle bir iki vurmak için oraya geldiklerini ifade edip,bu yüzden masa tenisi oynamaya gelenlere soyunma odası tahsis etmiyoruz diyorlar.Bari iki dakikalığına üstümüzü değiştirelim diyoruz.Bir yer gösterin diyoruz.Tuvalette değişebilirsiniz diyorlar.

Türkiye'de milli gelirin en yüksek olduğu ilçede yaşıyorum ve masa tenisi oynayabileceğim bir yer bulamıyorum.O yüzden kimse bana bu ülkede masa tenisinin bir spor olduğunu söylemesin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Farkındamısınız..İlk defa düşüncelerinizi yazıyorsunuz..Size başlangıcınızda katılıyorum.Ama gelişmeler ve sonrasındaki trajik tabloya bakarak bu sporun sorunlarını çıkmaz sokaklarda değerlendirmeyiniz.Şöyle düşünün..O spor salonu için hangi kulüp oyuncularını yönlendirdi.Veya bu spor salonun alt yapısını kurmak için kimler harekete geçebildi..Masatenisini bizler hobi ve amatör spor olarak algıladığımız sürece..çaresizliğimizin faturasını kimseye çıkarmaya da hakkımız yok..

Amacaım sizin duygu ve düşüncelerinizi eleştirmek değil.Sadece verdiğiniz örnekte eksik olan başlangıç katkısına dikkatinizi çekmek istedim

Sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Farkındamısınız..İlk defa düşüncelerinizi yazıyorsunuz..Size başlangıcınızda katılıyorum.Ama gelişmeler ve sonrasındaki trajik tabloya bakarak bu sporun sorunlarını çıkmaz sokaklarda değerlendirmeyiniz.Şöyle düşünün..O spor salonu için hangi kulüp oyuncularını yönlendirdi.Veya bu spor salonun alt yapısını kurmak için kimler harekete geçebildi..Masatenisini bizler hobi ve amatör spor olarak algıladığımız sürece..çaresizliğimizin faturasını kimseye çıkarmaya da hakkımız yok..

Amacaım sizin duygu ve düşüncelerinizi eleştirmek değil.Sadece verdiğiniz örnekte eksik olan başlangıç katkısına dikkatinizi çekmek istedim

Sevgi ve selamlar

Bahsettiğiniz başlangıç katkısı o dönem emin olun ki tüm Gebzeli masa tenisi severler tarafından sağlandı.Ancak sadece masa tenisi salonu olarak çalıştırılması işletmeyi ayakta tutacak karlılığı sağlayamıyordu.En azından işletme sahibinin açıklaması bu şekildeydi.

Masa tenisi sporunun gelişmesine katkı sağlayabilecek bu tür işletmeler öncelikle devlet tarafından teşvik edilmeli.Ama malesef bir spor dalında kendimizi temsil etmek için oyuncu yetiştirmek yerine oyuncu devşiren bir ülkede yaşıyoruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisi sporunun gelişmesine katkı sağlayabilecek bu tür işletmeler öncelikle devlet tarafından teşvik edilmeli.Ama malesef bir spor dalında kendimizi temsil etmek için oyuncu yetiştirmek yerine oyuncu devşiren bir ülkede yaşıyoruz.

Filimin görünen sonunu değil gerçek görüntüsünü bizlere yazmışsınız...

Biz ortada yokuz ki devlet olsun...

Tek çözümü var belediyeler..Başka türlü bu spor kalkınmaz...

Ürettiğimiz çözümler hep çocuk faktörüne dayanıyor, çocuklarımızın geleceğini etkiliyecek fikirler üretiyoruz...B u büyük bir yanlışlık....ortamı hazırlamadan hiç bir pozitif görüntüsü ortada olmayan bu spora, yazık günah değil mi el kadar bebeleri yollayıp geleceklerini perişan edeceğiz.

Diyelim çocukların kendilerini ve ailelerini etkiledik fakat bir türlü başarıyı yakalıyamadık, sonrası ne olacak...hadi sonrasınıda es geçtik sporu sevdi amatör olarak nasıl bu sporu devam ettirebilecek o da bir türlü olmuyor...

Geriye ne kaldı çay bahçelerinin açık alanları, çekirdek çitlerken ve oynayanları seyrederken ben çocukluk yıllarımda bayağı bir oynamıştım hadi ikide biz vuralım şu topada eski o güzelim günlerimi yadedelim mi diyeceğiz..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masatenisi sadece bir spor değil, bağımlılık yaratan bir oyun aynı zamanda. Klüp takımlarında olanlar, liglerde oynayanlar zaten yeterli salon ve partnere sahipler. Forumda bile bir kaçı dışında girip de bir şeyler yazmaya/paylaşmaya gerek bile duymazlar. Tuzları kurudur, masatenisi sporu yapmak onlar için lazımdır ve diğerleri yapmasa da olur. Tribünlerde oturup seyretsinler yeter. Ya da video izlesinler. Bu yaklaşım aslında bence de doğrudur. Devlet masatenisi oynamak isteyen bağımlı kişilere oynayacak yer açmak ve oyuncu bulmak zorunda değil. Kendi imkanlarımızı kendimiz yaratmak zorundayız. Gerekirse masayı da alıp, açık havada veya dar bir mekanda bu sporu yapabilmektir çözüm. İlla ittf onaylı masalarda, parke zeminli yüksek tavanlı salonlarda mı oynamalı, hayır. V.Schlager bile bir videoda küçük bir bodrum katında sıradan bir masada arkadaşıyla oynuyordu. Geçenlerde İstanbul'dan Necmi Şahin isimli abimiz (veteran masatenisçiler derneğinden) taa Turhanköy diye 1 saat mesafedeki bir yerden yazlığından gelip bizimle Bandırma'da bir kahve köşesinde 1 cm tabla kalınlığı olan adi bir masada saatlerce oynadı. Oradan da terli terli düğüne gitti. Masatenisi istenirse her yerde oynanır. Öyle soyunma odası falan da gerekmez. Ben de konunun bu tarafındayım işte. Bu ilgi ve alaka gözle görünür hale geldiği zaman, arz-talep dengesi kurulur ve işletmeciler de salon açmaya başlarlar. İyi kötü demeden her yerde her türlü oyuncu ile oynamak lazım diye düşünüyorum. Eğer sadece raketin yanındaysa spor ayakkabım yok deme, soyunma imkanı yoksa soyunmadan, duş imkanı yoksa duş almadan oyna. Yeter ki oyna. Partner seçmeden oyna. Benim anlayışım budur. Bundan 30 sene önce lastiğin tahtanın ne olduğunu bile bilmezdik ama masatenisi oynayacak yerlerimiz vardı. Şimdi ise pahalı lastik ve tahtaları eline alan, ben masatenisi sporcusuyum bana masatenisi salonu lazım diye şikayet etmeye başlıyor. Eh tabi, lastikler tahtalar pro olunca masada onaylı olmalı, salon geniş olmalı, rakip iyi oynamalı, vs. Masatenisinin aynı zamanda bir oyun olduğunu unuttuk. Unutturdular. Ben hatırlatmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..