Jump to content
Masatenisi.org Forum

Zhang Jike'nin Bilinçaltı

onurzaim

Recommended Posts

Her şampiyonluğu dramatize etmeye meraklı insanlar olur. Bunlar üzerinde uzmanlaşmış gazeteciler vardır. Ben onlardan biri değilim ama çok yakın arkadaşlarından ve kendisinden bizzat dinlediğim hikayesi şöyledir arkadaşlar. Belki biz insanoğlunun ümitsizliğe kapılmaması gerektiğini anlamamızı sağlayacaktır.

Zhang 14 yaşında sigaraya başlar. Sevgi görmeyen her zeki çocuk gibi ruhu isyankardır. Bu etrafını çok rahatsız etmese de onunla yankından ilgilenen kişiler bunun kendisine zarar vereceğini çok iyi görmektedirler. Velhasıl kelam kötü alışkanlıklardan olan kumar oynamayı kendisine hobi edinir. Detayını anlatmayacağım ama çok büyük borca girer. O kadar büyük borca girer ki Çin mafyası peşine düşer. Zhang Jike Çin takımında Ma Long bile yokken oynayan yetenekli bir oyuncu iken milli takımdan atılır. Başı daha büyük beladadır. Borcu borçla kapatamaya çalışmak ister beceremez. Sonunda Çin'deki kulübü bütün borçlarını kapar. Affedilip milli takıma çağırılınca bu fırsatı iyi değerlendirip kazandığı ödül ve harcıralarla kulübüne de borcunu öder. Ama geçmişinden sıyrılamamıştır.

Halen suçlu gibi görüldüğü için herhangi bir çin milli takımı oynucusu tercih sebebi olunacaksa kendisinin tercih edilmeyeceği gayet iyi bilmektedir. Buna en büyük kanıt olarak tirbündeki çin milli takımı oyuncularının Wang Hao ve Wang Liqin maçlarında hayret verici bir tedirginlikle ve bazıları için önemsemek ismezcesine bakışlarıdır. Tabi bu benim yorumum diyebilirsiniz ama başka Çinli oyuncular aralarında oynarken aynı bakışları başka maçlarda görmemiştim ayrıca bir başarısızlık durumunda başka ülkelere çalışma partneri olarak yollanacağına dair planlarını (artık sanmıyorum) ITTV yorumlarında duymuşsunuzdur.

Maçı iyi seyredenler hatırlayacaktır. Son set 10-5 önde iken Zhang Jike gülüyor ve bu onda bir zayılfık yaratmış olacak ki sonucu 11-10 aleyhine çevirecek kadar kötü etkiliyor. Sonra da ölümün eşiğinden dönüğü gibi maçı buradan alıyor ve artık adını altın harflerle tarihe yazıyor.

Maçın sonunda bu olanlara bilinç altından "yeter artık" dermişçesine bütün isyanını haykırırcasına, içindeki bütün zehri dökmüşçesine bir davranış sergiledi. Belki birçoğumuzdan fazla vicdanı olan birisi kendisi o da buna ispatlamak için isyan edercesine formasını yırttı ve ona sevgi gösteren ve hep yanında olan koçuna gitti (o koç ayrıca Ahmet Li'nin de koçudur, ben de onun öğrecilerine öğrettiklerinden istifade ediyorum size de elimden geldiğimce videlarımla anlatmaya çalışıyorum). Formasını yırttığı için hapise bile gidecek olsan asla pişman olacağını düşünmüyorum. Ben de olsam pişman olmazdım. Çin'de saygı ve mevki kazanmanın tek yolu çok üstün bir başarı elde etmektir ve bunu başardı. Gerisi artık onun için teferruattır.

Benim'de bundan alacağım bir ders var. Tabi sizi sıkmamak ve birçoğunuzu ilgilendirmediğini düşündüğüm için kendime saklıyorum. Yine de bir not eklemeden edemeyeceğim.

Her insanın hayatında yapmaktan pişman olduğu birşeyler olabilir. Nitekim ben de yapmadım değil. Hepimiz yapmışızdır. Ama insan olmanın şartı olan bazı şeylerden asla vazgeçmememiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Hiçbirşeyi çarptırmadan yazmaya çalıştım. Amatörce yazdığım bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

zhang jike hakkındaki bu yazdığınız bilgilerin tamamen doğru olduğuna emin misiniz?

Bu bilgileri birbirinden bağımsız birden fazla kaynaktan duydum ve okudum. ZJ'nin Çin'de çalıştığı kulüpten Türkiye'ye oynamaya gelmiş oyuncular'ın verdiği bilgileri kullanarak yazdım. Ayrıca kendisi ile çinliler arasında çok popüler olan QQ isimli anında yazışma programı konuşma fırsatım oldu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok güzel bir yazı yazmışsınız. Ben maçı izledikten sonra ZJ'nin hareketlerine, özellikle formasını yırtmasına pek anlam verememiştim. Bir de, sanki maçın sonunda kimse ZJ'nin yanında değilmiş gibi geldi. Sanki WH'yense belki bir kaç takım arkadaşı daha sevince katılabilirmiş gibiydi. Bilmiyorum. Tabi bunlar subjektif yorumlarım. Ama sizin yazınızı okuduktan sonra ZJ'nin hareketleri anlam kazandı.

Kötü şeyler her zaman göründüğü kadar kötü olmayabilir. Önemli olan kötü şeylerden ders çıkarmak herhalde.

"Her şerde bir hayır vardır" sözü de son söylenecek söz olarak eklenebilir sanırım.

Herkese sevgiler...

Engin Sağdilek

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlginç bir hikaye gerçekten. Emeğinize sağlık.

Z.J.'nin oyununu görsel olarak çok keyifli bulurum. Tekniğine söyleyecek bir şeyim de yok tabii ki. Ancak bu hikayeyi dinlemeden önce de farkettiğim psikolojik sorunlarının bittiğine inanmıyorum. İstikrarlı olamayacaktır. Wang Hao'yu bileğinin hakkıyla yendi ancak Wang Hao kadar sağlam bir oyuncu değil. Psikolojik sorunlar kolay düzelmez, üstelik böylesine rekabetin yoğun olduğu bir ortamda bu çok daha zor.

Bir de Z.J. genel olarak Çinli oyuncuların değer verdiği hiçbir şeye değer vermiyor gibi görünüyor. Ulusal formayı yırtmak hiçbir takımda hoş karşılanmaz sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim de Zhang Jike - Wang Liqin maçında gördüğüm bir takım hareketler dikkatimi çekmişti. Z.J setlerde 3-2 sayılarda 9-7 öndeyken 10. sayısını aldığında tirübünde bir yere sus işareti yaptı. Son sayısını alıp maçı kazanınca da hemen ayakkabısının sağ tekini çıkardı. O sırada kamera WLQ e bir anlık döndü el sıkışır gibi yaptılar, sonra kamera Z.J e dönünce ayakkabısını göğüs hizasında tutup birine gösteriyordu. Sonrada hızlı bir şekilde ayağına geri taktı. Maçı ittv den canlı izlerken dikkatimi çekmişti. Onur'un yazısını okuyunca gidip bir daha izledim, aynen hatırladığım gibi olmuş. Okuduklarımdan çıkardığım şu ki; muhtemelen bu dünya şampiyonasında kariyerinin devamı için alabileceği tek sonuç şampiyonluktu ve bunu başardı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zhang Jike şampiyonluğu kazandığında pek kendinde değildi aslında, bir stres boşalması yaşadı gibi. Bayan hakemin elini dönüp ikinci sefer sıktı.

Zhang Jike'in maç içindeki (en azından görünüşteki) serinkanlılığını Waldner'e benzetiyorum. Ama son seti 10-5 yaptıktan sonra bütün konsantrasyonunu kaybetti. Spiker 10-10 olduktan sonra gülüşü kayboldu diye dalga geçiyordu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zhang Jike şampiyonluğu kazandığında pek kendinde değildi aslında, bir stres boşalması yaşadı gibi. Bayan hakemin elini dönüp ikinci sefer sıktı.

Zhang Jike'in maç içindeki (en azından görünüşteki) serinkanlılığını Waldner'e benzetiyorum. Ama son seti 10-5 yaptıktan sonra bütün konsantrasyonunu kaybetti. Spiker 10-10 olduktan sonra gülüşü kayboldu diye dalga geçiyordu.

O yaşta bende dünya şampiyonu olsam. O efsaneleri ve dünyanın en iyileri olarak gösterilen oyuncuları yensem bende yırtardım herhalde formamı :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konunun yeri değil ama Çin'liler soğuk tokalaşmaları da geçtim artık soğuk soğuk ''çak moruk'' moduna geçmişler..Bunlar neredeyse hayatlarının tamamını bir arada geçiren oyuncular..Birinin başarısı diğerinin başarısızlığı demek olsa da,aralarında sıkı bir rekabet varsa da birbirlerini tebrik etmek,canı gönülden bir gülümseme takınmak,onun başarısına ortak olmak çok mu zor..Her ülkenin kültürü,disiplini,anlayışı farklı olabilir ama bunlar herşeyden önce insan olmanın gerekleri bence..Ama maalesef sadece oyunlar robotlaşmıyor,insanlıkları da robotlaşıyor..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konunun yeri değil ama Çin'liler soğuk tokalaşmaları da geçtim artık soğuk soğuk ''çak moruk'' moduna geçmişler..Bunlar neredeyse hayatlarının tamamını bir arada geçiren oyuncular..Birinin başarısı diğerinin başarısızlığı demek olsa da,aralarında sıkı bir rekabet varsa da birbirlerini tebrik etmek,canı gönülden bir gülümseme takınmak,onun başarısına ortak olmak çok mu zor..Her ülkenin kültürü,disiplini,anlayışı farklı olabilir ama bunlar herşeyden önce insan olmanın gerekleri bence..Ama maalesef sadece oyunlar robotlaşmıyor,insanlıkları da robotlaşıyor..

Bu konuda Timo yu örnek almalılar. Aynı ülkenin vatandaşı olmayı geçtim Timo bir Alman, Zhang ise çinli. Zhang, Timo yu yendiğinde Timo yüzünde sıcak bi tavırla başını öne eğerek Zhang'ın elini çok samimi bir şekilde sıktı ve tebrik etti. Timo gerçekten bu konularda örnek alınması gereken biri.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda Timo yu örnek almalılar. Aynı ülkenin vatandaşı olmayı geçtim Timo bir Alman, Zhang ise çinli. Zhang, Timo yu yendiğinde Timo yüzünde sıcak bi tavırla başını öne eğerek Zhang'ın elini çok samimi bir şekilde sıktı ve tebrik etti. Timo gerçekten bu konularda örnek alınması gereken biri.

Evet katılıyorum. Bu sporcular binlerce kişinin idolü. Zhang'ı Wang'ı Çin'de model alan çok çocuk ve genç vardır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her ne olursa olsun; sevimsiz, rakiplerini aşağılayıcı tavırları, sinir bozucu bağırışları ve özellikle de forma yırtmasından dolayı ZJK, benim gözümde bir efsane olamayacak. İsterse 5 kere üst üste dünya şampiyonu olsun, isterse de dünyanın en iyi tekniğine sahip oyuncu olsun. Biz çin milli takımını başka türlü bilirdik ama vidalar biraz gevşemiş sanırım. ZJK'nin alacağı cezayı merak ediyorum. Milli takımdan ihraç edilirse hiç şaşırmam. Bu başarısından sonra pek umrumda olduğunu da sanmıyorum. Hayattan istediğini almış ve yaptığı hatanın diyetini ödemeye hazır bir insan görüntüsü var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence formayı yırtmasının abartılacak bir yanı yok..Buna sevinç gösterisi,duygu patlaması olarak bakmak daha doğru olur,o yüzden yanlış karşılanacak,ceza verilecek bir durum yok ortada..Sonuçta o forma bir bez parçası,ülke bayrağını alıp yırtmadı,yerlere atmadı,çiğnemedi vs..Zaten Dünya şampiyonu olmuş bir oyuncuya sevinçten formasını yırttı diye ceza vereceklerse vay o memleketin haline,daha ne diyeyim..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Timo Boll gerçekten centilmen bir oyuncu. Eğer Timo Boll'a centilmenlik yönünden 10 üzerinden 10 puan verecek olsam, "masa tenisinin centilmeni" olarak ün yapmış olan Samsonov'a en fazla 7 puan verirdim. Oyuncunun centilmen olup olmadığı daha çok kaybederken ortaya çıkıyor.

Zhang Jike'nin tişörtünü yırtmasını abes ya da ayıp bulmuyorum. Daha bir yıl önce kim olduğunu belki kimse bilmiyordu. Geldi, bir anda ilk 10 içine girdi ve ardından şampiyon oldu. Şampiyon olurken yendiği isimler de ortada: Wang Liqin, Wang Hao, Timo Boll. Hikayesi ise bana acıklı geldi. Umarım bundan sonra pis işlere bulaşmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu çocuk standart Çindistan'lı masa tenisçi profilinde değil, birçok dostun dediği gibi.

Bu bizim Ma Lin oğlada da biraz Küçük Emrah - Nihat Doğan karışımı bir haller var, çok seviyorum delikanlıyı ama ne bileyim biraz insani tepkiler verse olmaz mı?

Zhang Jike'e tebrikler, umarım forma işi başına dert açmaz, zira Waldner'dan sonra benim izlediğim en heyecan verici oyuncu...

Herkese selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Öncelikle teşekkürler onurzaim..Bilgilendirme için..Ben Forma,tavır ve disiplini dışında oyun hakkında birşeyler söylemk istiyorum.Penhold tutuşun klasik backhand açmazını o kadar güzel kullandı ki.Oyunun tamamında servis ve sonrasında hep ikinci top diagonal bh ye yönlendirdi.Eğer topu Fh ye yönlendirse idi maçın galibi Wang Hao olacaktı.Çünkü penhold tutuşta..BH den etkili spin yapmak yerine blok ve topu dağıtmanın teknikleri çalışılır.Tamamen masaya hakim duruş FH dir.ZHANG J.K bunu iyi çözmüş..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk önce yazı için teşekkürler bende fikrimi söylemek istiyorum şimdi burada çok kolaymış gibi gelidiğini farkettim yazılan yazılardan ama dünya şampiyonu oluyor insan belkide hayatında bir ilk yaşayan biri için bu inanılmaz bir şey kendi açınızdan düşünün timo boll wang hao wang liqin bunlar yabana atılacak oyuncular değil ki bunu hepimiz biliyoruz böyle oyuncuların arasından sıyrılıp dünya şampiyonu oluyorsunuz ben olsam masanun ustune cıkar formamı yıtar her şeyi yapardım dediğim gibi dünya şampiyonu formasını yırtması hiç hemde hiç abartılacak bir şey değil ama ben şunu gördüm wang liqin maçında top masanın ucuna çarptı wang çarptı dedi hakem görmedim dedi zhang a sordu umursamaz bir tavırla çok garip bir yüz ifadesiyle adeta ne bileyim gibi bir ifade kullanmış skor 10 - 5 iken zhang servis atarken elinin titrediğini gördüm wang hao oradan maçı çevirmek için uğraştı o seti alsaydı zhang maffolmuş bir durumda olucaktı ve bence yüzde yüz bin wang hao son seti alırdı diye düşünüyorum bu final maçı bana 2007 wang liqin-ma lin final maçını hatırlar dı 3-1 setler 7-3 skor bu sayılardan maçı 4-3 çevirmişti.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

butterfly-world.com da Z.J nin kısa röportajı var.

"Ne güzel tişörtüm vardı, yırttım attım. Şimdi cıbıldak kaldım, pişmanım." demiş...

...olabilir. Henüz okumadım.

Bende okuyamadığım için çok pişmanım...

Annem babam çok direttiler benim okuyup adam olmam için ama boşuna debelendiler. Ben daha dişli çıktım okumamak için...

Bende zamanında çok yırtardım kitap, defter,kağıt, kalem artık yırtılacak ne bulursak .. Bizde ne yapalım artık her şeyin resimli kısımlarına bakıp idare ediyoruz..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..