Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raket Presi

Recommended Posts

Son yaptığım projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Bu sök-tak yapan oyuncular için düşündüğüm ve lastiği yapıştırdıktan sonra üzerine ansiklopedi, kitap vs koymaktan kurtaracak bir raket presi (bazı arkadaşlar 8-10 tane ansiklopedi koyuyorlarmış :D: ).

Kullandığım ekipmanların bir kısmını resimde görebilirsiniz. Bunlara ek olarak tahta, matkap, 404 yapıştırıcı ve boya da gerekiyor. Resmin sağ tarafında gördüğünüz kubbeli plastik parça aslında bir kapı stoperi ama bu projede vidaları kolay sıkıştırmak için kullanıldı. Görüldüğü gibi yaratıcılığın sınırı yok. :D:

post-3-1106125640_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir sonraki adım kapı stoperlerini kullanıma uygun duruma getirmek. Bunun için stoperin alt orta kısmına vidanın geçeceği kadar bir delik açtım. Stoperin üst kapağını çıkartıp iç kısmına da vidanın somununu yerleştirip etrafına 404 dökerek sabitledim.

(devamı aşağıda)

post-3-1106126027_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sıra tahtayı düzenlemeye geldi. Tahtaya vidanın geçeceği delikleri açtım. Alt kısımda kalacak parçasının deliklerini vidanın dibinin oturması için biraz daha büyük açtım. Vidaları denedim ve güzel görünsün diye tahtayı iki kat boyadım.

post-3-1106126444_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Son adımda vidaları deliklere yerleştirdim ve iç kısmına 404 dökerek sabitledim. Stoperlerin kapaklarını da aynı şekilde 404 ile yapıştırdım. Sonra da presi monte edip kullanmaya başladım.

Ertan the DIY expert

post-3-1106127189_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Değerli Mucit ve Bilimadamı, Sayın Ortağım Ertan Bey,

öncelikle :alkis:

bu çalışmanız ve eseriniz karşısında heyecandan gözlerim dolu dolu oldu, işte dedim şimdi korkun bizden masa tenisi dünyası, aslanlar gibi geliyoruz, piyasaya damgamızı vuracağız...

yalnız ufacık bir sorum olacak, hani bir sohbet esnasında değinmiştim ya: pres sıkılandığında bükülme/eğilme durumu nedir? esasen bunu gösteren--yatay pozisyonda çekilmiş--bir foto ile durum gayet iyi anlaşılabilir...

haddim olmayarak önereceğim ufak tefek bazı ilaveler ve değişiklikler (ki püf noktaları olması açısından burada söyleyemeyeceğim) de gerçekleştirildiğinde piyasanın en iyi ve gösterişli presi olacağına kesinlikle eminim. isim olarak da "Double Butter - Ninja Star, the real klicky press" koyduk mu :hehehe:

(bazı arkadaşlar 8-10 tane ansiklopedi koyuyorlarmış  ).

gerçek etki ancak o öyle sağlanabiliyorsa ne yapsınlar mecburen koyuyorlardır tabii... :fildir:

Ping the encyclopedia method utilizer for pressing rubbers Pong

P.S. Toranomon, ordan almana gerek yok, sen yabancı değilsin, sana makul bir fiyata bırakırız bi tane "hakiki kiliki pres"lerimizden

P.P.S. bir de, kız tahtası ile kabak lastik kullananların pres kullanmasına zaten gerek yok diyolar :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bugün presi yapan yarın komple tahtayı yapar walla :hehehe:

Abi sen üretmek için çalışmalara başla ben yılbaşında kullanıldıktan sonra çöpe atılan çam ağaçlarını bir bir toplayayım. Böylelikle çam kokulu ilk raketi piyasaya süren biz olalım. :P: Hem böylelikle oyun esnasındaki ter kokusunu da bastırırız. :D:

Fikir benden proje senden satışta Ping'den... Tora ustamızda yakında yurda döneceğine göre ona da halkla ilişkiler, uluslararası pazar araştırması gibi işler yaptırır Arsun'u da Amerika başbayisi falan yaparız. Tsu ile Kaiser'de sponsorluğumuz karşılığında oyuncumuz olur. Hoca olarakta Tufan'ı başlarına veririz ama hocamızda Gergely sevdasından vazgeçecek tabii... Arada bu yazıyı okuyanlara da isteklerine göre bir kıyak yaparız.

Yürü be koçum... kim tutar beni... :isterim:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tsu ben hafif olması açısından kavak ağacından yapmıştım. sapınıda eski dragon fly raketimin sapını kırıp elime göre zımparalayıp tahtanın üzerine yapıştırdım. o saydığın ağaçların türkiyede yetişdiğini sanmıyorum. kayın ağacına gelince kayın bildiğim kadarıyla içi dolu bir ağaç. kayınla yaparsan 130-140 gr civarında bir tahta elde edersin o da bana göre çok ağır olur. ama senin için hangi tahta daha iyi olur araştıracağım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar,

eskimiş ansiklopedilerinizi ne yapacağım demeyin, Ping kardeşiniz sonunda ansiklopedilerin de yarayacağı bir iş buldu... yıllardır raflarda süs olmaktan öteye geçemeyen ansiklopediler, sonunda masa tenisinin hizmetine kazandırıldılar... ekli fotoda, tarafımdan icat edilen ilk "ansiklopedik pres"i görmektesiniz... ben buna "tower press" de diyorum. esasen bu saf ansiklopedik bir pres değil, hibrid bir pres, çünkü işlemde "clicky press" de kullanılmakta... böylece, tek başına kullanıldığında, bükülmesi/eğilmesi nedeniyle pek te istenilen etkiyi sağlamayan "clicky press" de bu şekilde tekrar işe yarar hale getirilmiş oldu...

ne demişler, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur :salak:

Ping the tower press inventor Pong

post-3-1106164453_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Marangoz işi haniden beri aklımdaydı..

Bizim evdeki mobilya işini yapan marangozla bayağı muhabbetim var :D

Nerdeyse bütün evin işini onlar yaptı..

Söyleyecem bu tahta işini; ağırlık, kalınlık işini anlatacağım..

Yapsınlar bakalım bir deneyelim.. Akşamüstü sohbet odasında da Ufuk abiye sordum bu yüzden balsayı fln.... Bakarsınız Geno-impact oluştururum :D: Daha doğrusu oluşturturum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aslında bana limba samba ve kayın yeter... :)

tsu, balsayı maket malzemesi satan kırtasiyelerden bulabilirsin. mimarlık öğrencileri maket yapmak için sıkça balsa kullanır. maket kırtasiyelerinde değişik kalınlıklarda tabakalar halinde balsa bulunur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yalnız ufacık bir sorum olacak, hani bir sohbet esnasında değinmiştim ya: pres sıkılandığında bükülme/eğilme durumu nedir? esasen bunu gösteren--yatay pozisyonda çekilmiş--bir foto ile durum gayet iyi anlaşılabilir...

Bu tahtanın bükülmesi bayağı zor. Vidaları çok zorlayınca bana tahta kırılır gibi geliyor. Ama şüphen varsa ve daha sağlam olsun istiyorsan 8 mm yerine 12, 18 veya 38 mm kullanırsan kurşun bile işlemez bir pres yapabilirsin.

post-3-1106252450_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tahtanın bükülmesi bayağı zor. Vidaları çok zorlayınca bana tahta kırılır gibi geliyor. Ama şüphen varsa ve daha sağlam olsun istiyorsan 8 mm yerine 12, 18 veya 38 mm kullanırsan kurşun bile işlemez bir pres yapabilirsin.

Ertan Bey,

eğer bükülmüyorsa, olay çözülmüş demektir, çünkü "clicky press"in en büyük sorunu bu... benim anlayamadığım bu "yasaka" akıllıları kullanacakları malzemeyi önceden test etmiyor mu? dünyanın parasını veriyosun, ondan sonra üzerine ansiklopedi koymak zorunda kalıyorsun :kizgin:

gerçekten tebrikler tekrardan... benimki sarı lacivert olsun ;)::lol:

Ping the prototype press buyer Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bugün presi yapan yarın komple tahtayı yapar walla

Abi sen üretmek için çalışmalara başla ben yılbaşında kullanıldıktan sonra çöpe atılan çam ağaçlarını bir bir toplayayım. Böylelikle çam kokulu ilk raketi piyasaya süren biz olalım. Hem böylelikle oyun esnasındaki ter kokusunu da bastırırız. :D:

Hay dilime... :asabi:

Biz kuyuya bir taş attık kırk kişi başına toplanıp taşı çıkaracaklarına taş sektirmece oynuyorlar. :pirpir::D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 7 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..