Jump to content
Masatenisi.org Forum

Turkiye De Masatenisi

Guest Boluktas

Recommended Posts

uzun yillardir yurtdisinda (fransa) yasiyorum, burada bir klupte masatenisi oynuyorum, turkiyede hic ciddi bir sekilde oynama imkanim olmamisti .

Bazi merak ettigim bilgiler var, yardimci olursaniz sevinirim

- turkiye de lisansli oyuncu sayisi nedir ?

- kac tane masatenisi klubu var ?

- kac tane lig var, toplam takim sayisi nedir ?

- orta seviyede bir sporcu yilda yaklasik kac mac yapiyor

- sporcunun digerlerine gore bir puan siralamasi var mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

cevabin icin tesekkurler

sana fransa rakamlarini vereyim :

toplam lisansli oyuncu sayisi : 180 723 (2003-2004 sezonu)

erkek oyuncu : 150 759

bayan oyuncu : 29 964

- toplam klub sayisi : 4164

- 5 ulusal lig ve her bolgenin ayrica 4 kademeli ligi var

- ortalama yilda 100-120 arasi resmi mac yapiyoruz (lig maci) ayrica turnuvalara katilirsan bu sayi 200 u gecebilir.

- her lisansli oyuncunun ulusal bir puani var, yeni baslayanlar 650 puanla basliyor, buna klasman disi oyuncu diyoruz, milli oyuncularin (dunya klasmaninda olanlar) puanlari 2700 civarinda, 750 puandan itibaren klasmanli oyuncu oluyorsun, kendi puanina yakin biriyle oynadigin zaman, yenersen +6 kazaniyorsun, yenilirsen 5 puan kaybediyorsun, rakibinle arandaki puan farki ne kadar fazla olursa kazanip kaybettigin puan ona gore degisiyor (teorik olarak max +- 30 puan)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet cin sungerli klasik lastik, vari spin le baslamistim daha sonra buna gectim.

biraz once kontrol ettim ,gecen sene tam 106 mac yapmisim, burada her oyuncunun maclari federasyonun internet sitesinden takip edilebilir. yilda 200 un ustunde mac yapan bircok genc var.Benim gibi yasi biraz gecmis iki cocuk babasi biri icin 100 mac fena sayilmaz :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada iki ayri sampiyonada oynuyorum.Birincisi fransa sampiyonasi digeri paris (ve cevresi) sampiyonasi, sezon eylul de basliyor(bu sene 24 eylul) haziran ortasina kadar suruyor, herbiri 14 haftalik bir program, yani 28 haftalik bir sezon.Bunlar takim maclari oluyor. Her takim 6 oyuncudan olusuyor ve lisans uzerindeki puanlarimiza gore siralama yapiliyor, en iyi uc oyuncu karsi takimin en iyi ucuyle , diger uc te karsi takimin diger ucuyle oynuyor. Yani ucer kisilik 2 ekip halinde mac yapiliyor.bunlara ust uc ve alt uc diyoruz.Ayrica bunlar birer de cift maci oynuyor. Yani toplam 20 mac oynanmis oluyor. Cift maclari haric her macta aldigin (veya kaybettigin) puan senin kisisel puanin oluyor. Toplamdaki sonuclara gore de takimin durumu belli oluyor. Yani 28*3=84 mac oynamis oluyorsun. Bu maclar her hafta cuma aksamlari oynaniyor. saat 20:30 basliyor ve 01:00 den once de bitmiyor :sasi: . Dedigim gibi bunlar takim maclari, ayrica bir sezonda toplam 5 hafta suren (hafta sonlari) ferdi yarismalar var.Burada da her seferinde en az 5 en fazla 9 mac yapiliyor. Yani 100 maclik bir ortalama cok kolay.Bunun yaninda federasyon onayli bir cok turnuva oluyor.dedigim gibi istersen yillik 200 maca ulasmak kolay

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada iki ayri sampiyonada oynuyorum.Birincisi fransa sampiyonasi digeri paris (ve cevresi) sampiyonasi, sezon eylul de basliyor(bu sene 24 eylul) haziran ortasina kadar suruyor, herbiri 14 haftalik bir program, yani 28 haftalik bir sezon.Bunlar takim maclari oluyor. Her takim 6 oyuncudan olusuyor ve lisans uzerindeki puanlarimiza gore siralama yapiliyor, en iyi uc oyuncu karsi takimin en iyi ucuyle , diger uc te karsi takimin diger ucuyle oynuyor. Yani ucer kisilik 2 ekip halinde mac yapiliyor.bunlara ust uc ve alt uc diyoruz.Ayrica bunlar birer de cift maci oynuyor. Yani toplam 20 mac oynanmis oluyor. Cift maclari haric her macta aldigin (veya kaybettigin) puan senin kisisel puanin oluyor. Toplamdaki sonuclara gore de takimin durumu belli oluyor. Yani 28*3=84 mac oynamis oluyorsun. Bu maclar her hafta cuma aksamlari oynaniyor. saat 20:30 basliyor ve 01:00 den once de bitmiyor :sasi: . Dedigim gibi bunlar takim maclari, ayrica bir sezonda toplam 5 hafta suren (hafta sonlari) ferdi yarismalar var.Burada da her seferinde en az 5 en fazla 9 mac yapiliyor. Yani 100 maclik bir ortalama cok kolay.Bunun yaninda federasyon onayli bir cok turnuva oluyor.dedigim gibi istersen yillik 200 maca ulasmak kolay

Bölüktaş,

öncelikle foruma veforumun diğer gurbetçileri arasına--Fransa temsilcisi olarak-- hoşgeldin diyorum...

Orada bir sezon boyunca yapmış olduğunuz maç sayısı gerçekten çok fazlaymış. Maçlardan fırsat bulup ne zaman antrenman yapıyorsunuz diye sorası geliyor insanın. Burada, yani Almanya'da da benzer bir sistemle oynanıyor maçlar ama bu kadar çok maç yapmıyoruz biz...

Kısaca ben de burayı tanıtayım biraz: Almanya'da lisanslı olarak yaklaşık 700.000 masa tenisi oyuncusu varmış; kendi kulübüme ve yakın çevredeme baktığımda bunların 3'te 1'inin aktif olduğunu yani maçlara ve turnuvalara katıldığını tahmin ediyorum ben, ki bu da yine yaklaşıkı 230.000 kişi eder. Almanya'da lisanssız, yani hobi oyuncularla beraber kulüplere kayıtlı 1 milyonun üzerinde masa tenisi oynayan var deniliyor. Kaç kulüp var bilmiyorum ama, bizim mahallede bile 3 tane kulüp ve bunların 2'şer erkek takımı var; bunlar küçük kulüpler... biraz ötedeki mahallede de birkaç kulüp var mesela, birtanesinin 7 tane takımı var, değişik liglerde oynayan... Yine bizim kulüpte masa tenisi şubesine kayıtlı eleman sayısı 70, bunlardan 40 kadarı lisanslı, yıldız takımla beraber toplam 3 takımda 6 + 6 + 4 (+ 4 de yedek) = 20 kişi aktif olarak oynuyor...

Diğer tüm idari konularda olduğu gibi, Almanya'da her eyaletin kendi masa tenisi federasyonu var. Eyaletler arasında ufak tefek farklar olmakla birlikte lig yapısı aşağı yukarı aynı.

Dikkat, dudaklarınız uçuklamasın, Almanya'da 13 lig var, sevgili arkadaşlar

- 1. Lig (Bundesliga) (öyle süper lig falan yok Türkiye'deki gibi, burada sadece

Waldner, Persson, Boll, Süss, Rosskopf, Maze vs. gibi sıradan oyuncular

oynuyorlar :))

- 2. Lig (Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılmış)

- Bölgesel Ligler (3. Lig de denebilir)

- Üst lig (Bölge altı, federasyon üstü ara lig)

- Federasyon ligi

- Eyalet Ligi

- Civar Ligi (bazı eyaletlerde arada "Civar üst ligi" de oluyor)

- Civar küme

- Mahalli Lig

- 1. Mahalli Küme

- 2. Mahalli Küme

- 3. Mahalli Küme (A gurubu ve B gurubu olarak iki alt kümeden oluşuyor)

tabii bu liglerde bir sürü gurup var, her gurupta ortalama 10-12 takım mücadele ediyor.

Fransa'daki gibi tüm Almanya'yı kapsayan bir puanlama ve sıralama sistemi yok ancak benzer bir sistem var; sadece sıralama maçlarına katılan oyuncular bu sistemde yer alıyorlar; yine de Almanya çapında çok önem verilmiyor bu puanlamaya...

4'er kişilik takımlarla oynanan 1. lig haricinde, maçlar, 6 kişilik takımlarla iki devreli deplasmanlı lig şeklinde oynanıyor; burada takımlar: üst çift, orta çift ve alt çift olarak üçe ayrılmış durumda ve bu çiftler kendi aralarında maç yapıyorlar; 9'a varan kazanıyor ya da maç 8-8 berabere bitebiliyor. En başta 3 adet çiftler maçı yapılıyor, sonra tekler; 16. maç oynanması gerekirse, takımların 1 numaralı çiftleri son maçı yapıyorlar.

Bu durumda, genellikle üstlerde oynayan oyuncular sezon boyunca en çok maçı yapan oyuncular oluyorlar. Benim oynadığım lig olan 12 takımlı 1. mahalli kümede, 3. sırada oynayan biri bir sezon boyunca, çiftler maçlarını da hesaplarsak, teorik olarak en az 44 en fazla da 88-99 lig maçı yapabilir. ortalama 60-70 diyebiliriz yani. bu oyuncu ayrıca, sezon boyuncaki kupa, bölgesel resmi ve özel turnuvalara da katılırsa maç adedi 80-100'ü bulabilir; benim gibi turnuva sapıklarınınki 120'yi bile geçer :)))

Kimin hangi sırada oynayacağı, sezon öncesi takım tarafından belirlenerek lig temsilcisine gönderiliyor ve bu sıra, yarı-sezon boyunca değiştirilemiyor. İkinci yarı başlamadan, gerekirse, oyuncuların ilk yarıdaki bilançolarına bakılarak yeniden bir sıralama yapılıyor ve onaya sunuluyor, vs. vs. vs.; biraz karışık ama burada her iş böyle karışık zaten...

Ping the district league player Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Ping

Oncellikle vermis oldugun detayli bilgiler icin tesekkurler.Asagi yukari ayni sistem var her iki ulkede.Umarim birgun Turkiye yi de boyle kiyaslayabiliriz....

Burada da senin dedigin gibi bircok lig var.Benim oynadigim lig bolgesel lig.En fazla 100 km uzaklikta bir deplasmana gidiyoruz.Dedigim gibi toplam 28 haftalik sezonda 3 er mactan 84 mac yapiyoruz.Bunlara ciftler maci dahil degil. Burada oyuncularin en onem verdigi sey puan.Cunku puana gore ulke siralamasi belli oluyor.Bu puanlar her ay federasyonun internet sitesinde yayinlaniyor ve bir sonraki ayin puan hesabi icin kullaniliyor. Asagida benim yaptigim maclarla ilgili bir sayfanin kopyasini goreceksin. Hersey detayli, tarih, rakibin, rakibin klasmani (her puan dilimi bir klasmana karsilik geliyor) ve kazandigin yada kaybettigin puanlar.

haftalik masatenisi programim:

pazartesi: serbest antreman 20:00 - 22:30

carsamba: antreman (antrenor ile) 19:30 - 20:00

cuma : lig maclari 20:00 - 01:00

pazar (yilda 5 yada 6 defa) : ferdi maclar

buda federasyonun adresi, puan ve klasman ile ilgili detayli bilgiler var:

http://www.fftt.com/nclassement/fr_classement.htm

BOLUKTAS Umur

Parties disputées : 106

Victoire Défaite Date Adversaire Gain Perte (*)

Nom Prénom Classement officiel

57 V 16/01/04 DUCHIRON Gérard 60 +8.00

58 D 12/01/04 EVEN Alain 55 -3.75

59 V 12/01/04 CULIOLI Xavier 60 +10.00

60 D 11/01/04 BAGUET Cyril 55 -2.50

61 V 11/01/04 HUYGHE Yaël 90 +0.63

62 V 12/12/03 TRECOURT Paul 60 +5.25

63 V 12/12/03 AUGUSTIN LUCILE Tanguy 80 +0.75

64 V 12/12/03 JAMET Sylvain 85 +0.75

(*) A titre indicatif

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 months later...

Ben sadece istanbul u yazayım siz sonra Türkiye ile kıyaslayın. İstanbul da 19 masa tenisi kulübü var.

Bu hafta başından itibaren İstanbul da lise maçları yapıldı. İstanbul da 600 lise var. Bu 600 liseden gelen kız takımı sayısı 12 oldu. Birkaç tanesi dışında ( kulüp altyapılı olanlar ) şortla oynamak istemediler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kızların şortla oynamak istememeleri yobaz olduklarından değildi. Bir kısmı utandı ve heyecanlandı, belki hayatlarında ilk defa spor salonuna gelmişlerdi, diğerlerinin de şortu yoktu. Görevliler oyun kurallarını anlattı şort temin edildi sonuçta oynadılar. Ben rakamların üzerinde durmak istedim. İstanbul da 600 lise ve 12 kız takımı.

25 - 26 Aralık 2004 de gençler Türkiye elemelerinin bir ayağıda Denizli de yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam B gurup ve bu guruptan çıkabilen 6 kız 6 erkek takımı Türkiye şampiyonasına gidebilecekti. Katılan 6 kız takımı vardı 6 sıda gitmeye hak kazandı.

Afyon daki büyükler Türkiye elemelerine de 3 bayan takımı katıldı. Biliyorsunuz 4 takım harcırah alıyor. Birileri minik de olsa bir 4. bayan takımı götürse harcırah alacaktı.

Tekrar İstanbul daki lise maçlarına geleyim. Pazartesi başladı Cuma bitti. İlk 3 günde erkek takımların maçları, son 2 gün kız takımların maçları oldu. Bunu nasıl değerlendirirsiniz bilmiyorum?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

CagdasUste Yazılış tarihi 19 03 2005, 20:21

vay yobazlar 

hemn yobaz diye bir terim kullanman yanlıs olmuyormu sence

kardesim voleybol takımında oynuyo geleneksel bir aile oldugumuz icin itiraz ettik sence buda bizim yobaz oldugumuz anlamına mı gelıyor???

cevap yazarsan sevinirim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çağdaş bu tür ifadeler kullanmaman gerekir. Bu kurallara aykırı. Murat de verdiği cevap ve ifadeleri ile aynı şekilde kurallara aykırı davranıyor. Eğer kişisel bir tarışmanız varsa bunu kendi aranızda mesaj, telefon e-mail gibi yöntemlerle yapmanız gerekir. Tüm üyeler sizin tartışmanızı okumak zorunda değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben sadece istanbul u yazayım siz sonra Türkiye ile kıyaslayın. İstanbul da 19 masa tenisi kulübü var.

Bu hafta başından itibaren İstanbul da lise maçları yapıldı. İstanbul da 600 lise var. Bu 600 liseden gelen kız takımı sayısı 12 oldu. Birkaç tanesi dışında ( kulüp altyapılı olanlar ) şortla oynamak istemediler.

İlknur. Ben de liseyi İstanbul da okumuştum. Lise takımındaydım. O zamanlar 80 civarı erkek takımı katılıyordu istanbul turnuvasına. Bu sene kaç takım katıldı ve dereceler nasıl oldu? Merak ettim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu arada, türkiye de masatenisi gerçekten su anda çok kötü, bir çok sehrinde sporcu olup gelemeyen, bi çokta maddi imkanlardan faaliyetlere katilamayan sporcu var. bu sene genellikle türkiye sampiyonun müsabakalara hemen hemen hepsine gittim, fakat katilan takim sayisi az oldugunu gözlemledim. tabii buda türkiyede masatenisinde nereye götürecegi soru isaret! takimlarin az olmasi rekabetin azalmasina sebep oluyor, ve de sporcularin böyle atmosferde maç yapma olanagi yok denecek kadar az olmasini sagliyor. malesef masatenisi su anda bana göre dogru yerde degil, hatta gerileme dönemi geçiriyoruz. bakalim zaman geçtikçe masatenisini nerde bulacagiz!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..