Jump to content
Masatenisi.org Forum

Öğrenmeye Devam...

Recommended Posts

Kısa bir süre önce Amatörlükten Profesyonelliğe... başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazımdan sonra tekniği oturmuş bilen bir arkadaşla tanıştım ve çalışmaya başladım. Tabi çalışmalarımı Youtube'daki temel eğitim videolara dayandırarak ilerletiyorum. Artık;

1. Raket tutuşu konusundaki hatalarımı giderdim ve shakehands'e iyice alıştım.

2. Vücudun duruş pozisyonunu düzelltim/düzeltmeye çalışıyorum. Timo Boll kadar ayaklarımı açmasam da omuz genişliğinden biraz daha fazla açıp hafif öne eğilerek çalışıyorum.

3. Spinli vuruşlara çalışmaya başladım ve hatta topspin de oldukça ilerledim.

4. Backhand vuruşuna çalışmaya ve antreman sonrası maçlarda pozisyona göre kullanmaya başladım.

Bunları belirtmemin sebebi gelişim sürecinin doğru olup olmadığını sizinle teyit etmek. Bu kadar kısa zamanda nasıl yaptın diyen arkadaşlar olabilir. Lütfen ukalalık olarak algılamayın ama gerçekten zaten yıllarca spor yaptığım için masatenisine karşı da bir yatkınlığım var. Tam zevkime göre bu spor :) Bundan sonra da tekniğimi daha da oturtmaya ve geliştirmeye çalışacağım.

Size sormak istediğim konu bundan gözümden kaçan, en başta öğrenmem gereken temel teknikler olup olmadığı yönünde ve tabi çalışma programını doğru uygulayıp uygulamadığımı merak ediyorum. Yoksa çok mu hızlı gidiyorum? Biliyorum ki temelleri sağlamlaştırmadan ilerlemek çok yanlış olur.

Teşekkür ederim şimdiden.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi şunu söyleyeyim, bu forum bir bakımıyla çok özel bir duruma sahip. Forumda bir sürü usta ve tecrübeli oyuncu var, buna karşın kimse cevap yazmamış. Bence sebebi şu: Elbette ki biraz ciddi bir şekilde bu sporla ilgilenenlerin sizin durumunuz hakkında bilgisi ve tavsiyeleri olacaktır. Ancak herkes "acaba ben şimdi şunu şunu yap dersem ustalar benim söylediğimi beğenmeyebilirler mi?" diye korkuyor, yanlış birşey söylemekten çekiniyor.

Ben durumunuzu ukalalık olarak görmüyorum. Spora genel olarak yatkın insanların kondüsyon, esneklik, disiplin ve hız gerektiren başka bir spora daha yatkın olması çok olağan.

Aslında bu sitede bir arkadaşın paylaştığı pingskills eğitim videolarını tavsiye ederim. Ben indirdim, gayet açıklayıcı ve başarılılar.

100 kuralı diye bir şeyden bahsedilir. Aynı hareketi 100 kere hatasız yaptığınız zaman pişmissinizdir, denir.

Bence düz vuruşları tam oturtmadan backspin'e (kesmeye), topspine falan geçmeyin. Zaten önce tutuşunuzu ve duruşunuzu düzeltmeye çalıştığınızı söylemişsiniz, işe ciddiyetle yakalaşıyorsunuz demektir. Başlarda çok fazla serbest, karışık oynamaktan ve maç yapmaktan kaçının. Aynı vuruşu monoton bir biçimde defalarca tekrarlamaya çalışın.

Ancak tam bir tavsiye vermek için de elbette oyununuzun görülmesi gerekiyor. Mümkünse antreman sırasında çekilmiş birkaç videonuzu ekleyin. Göreceksiniz daha kolay yorum yapılabilecek. Kaldı ki bunu yapanlar da var forumda.

Umarım iyi bir partneriniz vardır. Çünkü ciddi bir çalışma için karşınızdakinin de topu yaklaşık bir spin ve süratle yaklaşık bir yere atabilmesi gerekiyor.

Yukarıda yazdıklarıma paralel olarak hemen ekleyeyim; forumda yanında gayet acemi kalacağım sürüsüyle arkadaş var. Bunlar nacizane kendi fikirlerim :)

Camiaya hoşgeldiniz...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Fatih abime tamamen katılıyorum. Mümkünatı varsa bı kac vıdeo cekın ve bu forumda paylasın. Ustalarımız eksıklerınızı soyleyecektır. Bende oyle yapıyorum. Sureklı vıdeo cekıyorum bu forumda paylasıyorum. Saolsunlar abılerım eksıklerımızı soyluyorlar ve duzeltmeye calısıyoruz. Tavsıyem vıdeo cekın ve koyun. Oyununuz ızlenmeden saglıklı tavsıyeler alamazsınız bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 52 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..